mardomvarohaniat.com روحانیت در مبارزه با فساد باید پیشرو باشد

روحانیت در مبارزه با فساد باید پیشرو باشد

در روز عید سعید غدیرخم، در حالی‌که جامعه با بحران‌های همه‌جانبه، از بیماری و بیکاری تا فساد و گرانی و معضلات عدیده دیگر درگیراست و قرار بود لا اقل برای عید غدیر، روز شاد و پر نشاطی داشته‌باشد، سید پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان، روز شنبه ۱۸ مرداد ماه سال جاری در برنامه «نگاه یک» شبکه یک رسانه ملی ظاهر شد و در یک برنامه مصاحبه تلویزیونی، از فساد سیستمی در کشور سخن گفت و با نام بردن شخصیت‌هایی که از مسئولان عالی‌رتبه نظام بوده و هستند، نشان‌داد که بنیادی که باید حامی مستضعفان باشد، چگونه مورد تاراج و یغمای کسانی شده که خودشان شعار حمایت از مستضعفان را سرمی‌دهند ولی درواقع هم‌چون مستکبران عمل می‌کنند. خواست مردم از روحانیت این است که حامی مستضعفان باشند و اکنون هم نه‌تنها مستضعفان جامعه بلکه همه مردم چشم‌انتظار ورود روحانیت به این معرکه نا‌مبارک هستند. امامان جمعه همواره از مشکلات معیشتی طبقه آسیب‌پذیر گفته‌اند ولی اکنون وقت آنست که به‌طور موردی به موضوع ورود کنند و از حقوق مستضعفان دفاع نمایند.

 

سید پرویز فتاح قره‌باغی از اوایل سال ۱۳۹۴ ریاست کمیته امداد امام خمینی(ره) را در دست داشت و در ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۸ به فرمان مقام معظم رهبری به مقام ریاست بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی منصوب شد. مصاحبه جنجالی ایشان که به زبان عامیانه «پته‌ی خیلی‌ها را به‌ روی آب انداخت» باعث گمانه‌زنی‌های فراوانی در مورد قصد و نیت ایشان از این رویکرد بود. حملات ایشان به صاحب‌منصبان و دانه‌درشت‌های نظام از چپ تا راست نه‌تنها بسیاری را برافروخت، بلکه بسیاری را نیز به این گمان سوق داد که ایشان قصد چیدمان زمینه‌‌های ورود به کارزار انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ را داشت.

 

در سخنان آقای فتاح متأسفانه نام برخی از روحانیون نیز مطرح شد. به گفته رئیس بنیاد مستضعفان، کاخ مرمر «سال‌ها در تملک آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و سپس در اختیار مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده» و هم مجهز به «آسانسور» شده و هم «حمام و جکوزی» در آنجا ساخته‌شده. این اظهارات باعث حملاتی علیه روحانیت شد زیرا گزارش‌هایی منتشر شده که ادعا دارد برای میزبانی افرادی مانند مرحوم آیت‌الله عباس واعظی طبسی که پا درد داشتند و برای جلسات باید به طبقه بالا می‌رفتند، در کاخ مرر بالابری تعبیه شد. فتاح هم‌چنین به غلامعلی حدادعادل تاخت و توضیح‌داد که ایشان برای احداث مدرسه مهر فرهنگ در خیابان فرشته بنایی را اجاره نمودند و این اجاره چندین نوبت تمدید شد البته این اجاره بها با «ملاحظات» بوده و مشمول نرخ روز نمی‌شده. ارزش ملک این مدرسه در حال حاضر حدود ۲۰۰ میلیارد تومان برآورد می شود. قرابت سببی حدادعادل با مقام معظم رهبری و تحصیل فرزند حجت‌الاسلام سید مجتبی خامنه‌ای، فرزند رهبر معظم انقلاب در مدرسه مهر فرهنگ باعث شده که حاشیه های مالی این مدرسه ابعاد نامطلوبی پیدا کند که نه در شأن روحانیت است و نه مربوط به بیت رهبری.

 

از دیگر مواردی که پرویز فتاح مورد اشاره قرار داد یک ملک ۱۸۰۰ متری در ولنجک بود که سال‌هاست در اختیار محمود احمدی‌نژاد و نزدیکانش قرارداشته و هنوز هم دارد. ملکی با ارزش ۲۰۰ میلیارد تومان. سپس وی ملکی که در اختیار رئیس جمهور اسبق (حجت‌الاسلام سید محمد خاتمی) بوده را نیز مورد اشاره قرار داد و افزود که آن همان ملکی است که هم‌اکنون بنیاد باران در آن است. البته افشاگری‌های فتاح درباره اصلاح‌طلبان به خاتمی محدود نشد و خانم‌ها معصومه ابتکار و شهیندخت مولاوردی هم دو تن از زنانی بودند که فتاح به آنها تاخت و گفت: «ساختمان مرکز مطالعات و تحقیقات زنان سال‌ها در اختیار عده‌ای از بانوان از جمله خانم ابتکار، مولاوردی و بقیه بود که با دریافت ۵ میلیارد تومان آن ملک را تخلیه کردند». متاسفانه معصومه ابتکار با مایه گذاشتن از امام راحل گفته‌است که ساختمان مرکز مطالعات زنان با نظر امام خمینی(ره) به مؤسسه مطالعات زنان داده شد و با بازگرداندن ساختمان مربوطه به بنیاد مستضعفان مخالفت کرده‌است.

 

در پایان باید به دلیل اصلی توجه سایت مردم و روحانیت به این جنجال رسانه‌ای بنگریم و آن خواست مردم از حضور پررنگ‌تر روحانیت در مطالبات مردمی برای افشای مفاسد اداری، محاکمه شفاف دانه‌درشت‌ها و روی‌هم رفته حمایت روحانیت از خواست مردم از مسئولان برای ریشه‌کن کردن فساد در این نظام مقدس است. شکی نیست که هر جمعه، صدای خطیبان جمعه از تریبون‌های نماز‌جمعه شنیده می‌شود که «مردم درمانده‌اند، گرانی لجام‌گسیخته‌است و فساد در سراسر نظام ریشه دونده‌است و …» اما فقط به سخن گفتن در خطبه‌های جمعه بسنده‌کردن کفایت نمی‌کند. مراجع تقلید قرن‌ها صدای رسای مطالبات مستضعفان بوده‌اند و اکنون هم شایسته است در کنار مظلومان باقی بمانند زیرا که نهایتا پیروزی از آن محرومان است و همانطور که خداوند در قرآن کریم می‌فرماید:‌ «وَ نُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّهً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِینَ».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.