mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۲۴ مرداد چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۲۴ مرداد چه شنیدند؟

در آستانه سالروز بازگشت آزادگان به میهن، سایت «مردم و روحانیت» فرارسیدن ۲۶ مرداد را گرامی می‌دارد. به قول حجت‌الاسلام یدالله نعمتی، امام جمعه مشگین‌شهر، نباید فراموش کرد که امنیت و آسایشی که امروز داریم حاصل مجاهدت‌های رزمندگان و صبر آزادگان در زندان‌های صدام است. در این هفته هم، به‌خاطر شیوع بیش از پیش ویروس کرونا، برگزاری نمازهای جمعه در خیلی از مناطق کشور همچنان با محدودیت‌هایی روبرو بود و در بسیاری از مناطق به‌صورت مجازی و یا مکتوب برگزار شد. اکثر ائمه جمعه، سالگرد ۲۶ مرداد و بازگشت آزادگان به میهن را گرامی‌ داشتند. خطیبان جمعه به اتفاقات ۲۸ مرداد هم اشاراتی‌کردند و قضیه‌های جنبی کودتا و مسائل مربوط به نقش روحانیت را به «جریان تحریف» که در سخنان رهبر معظم انقلاب در عید سعید قربان ذکر شده‌بود، ربط دادند و آنها را مورد بحث قرار‌دادند. در راستای فرارسیدن ماه محرم، مسائل مرتبط با مراسم عزاداری و رعایت دستور‌العمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا، مورد توجه اکثر امامان جمعه واقع‌شد. معضلات معیشتی مردم و مشکلات اقتصادی کشور نیز، دگر بار مورد بحث برخی از ائمه جمعه قرارگرفت ولی ایشان بیشتر از مردم خواستند که نذوراتشان را به نیازمندان بدهند و مطالبتی در سطح گسترده و خطاب به مسئولان ذکر نشد. در حوزه‌های سیاست بین‌المللی، خطیبان بدون ورود به جزئیات به قضایات جاری در شورای امنیت سازمان ملل در مورد ادامه تحریم‌ها بر علیه ایران اشاره‌کردند. آن‌طور که انتظار می‌رفت، خطیبان به موضوع به رسمیت شناختن اسرائیل توسط امارات متحده عربی نپرداختند.

 

آیت‌الله حسینی همدانی، امام جمعه کرج، در بیست و چهارمین خطبه مکتوب نمازجمعه با اشاره به روز مباهله، و اهمیت نقش خانواده، مدعی شد که اسلام به حضور فعال زنان در خانه فرمان داده است. ایشان به «دشمنان اسلام» تاخت که نقش‌های محوری بانوان را با وعده‌های در ظاهر شیرین و در باطن تلخ، لوث کرده از کار می‌اندازند و بعد خانواده را نابود می‌کنند. امام جمعه کرج در بخش دیگری از سخنان خود از نسل جوان خواست با ایثارهای جانبازان و آزادگان آشنا شوند و پای صحبت آنان بنشینند. در یکی از نظرسنجی‌های سایت مردم و روحانیت، حجت‌الاسلام محمد علی شهیدی محلاتی نیز این را وظیفه مردم خوانده‌بود که با کمک همدیگر نگذاریم ایثارگران ما در جامعه فراموش شوند و ۷۴ درصد از شرکت‌کنندگان نیز به سخنان ایشان رأی مثبت داده‌بودند.وی با اشاره به کودتای ۲۸ مرداد حوادث آن روز را با وضعیت کنونی جامعه مقایسه کرد و گفت در آن زمان هم جنگ روانی توسط دشمن انجام شده بود و امروز هم درگیر جنگ اراده و روایت‌ها هستیم. ایشان نیز مانند بسیاری دیگر از خطیبان جمعه نگرانی‌های نظام از «جریان تحریف» را بیان کرد و به مخاطبان خود گفت که دشمنان نظام با کمک از فضای مجازی روی اذهان جامعه کار می‌کنند و بذر ناامیدی و تحریف را پراکنده می‌کنند. آیت‌الله حسینی همدانی با تطبیق اتفاقات آن روزها با این روزها، مدعی شد که امپراتوری رسانه‌ای دشمنان نظام یک‌صدا علیه انقلاب و جبهه مقاومت فعالیت می‌کنند و با تحریف و دروغ، اراده‌ها را نشانه رفته‌اند.  در سخنان ایشان دو نکته جلب توجه می‌کرد. یکی حس انتقام‌جویی و دیگری عدم مذاکره. ایشان مدعی شد که امروز ایران آنچنان قدرتمند است که اگر دشمنان بخواهند ضربه‌ای به کشور بزنند در هرکجای دنیا که باشند پاسخ محکم و قاطع ایران را با تمام وجودشان درک خواهند کرد. البته اکثر قریب به اتفاق کاربران سایت مردم و روحانیت، به کررات به لزوم رفتارهای مسالمت‌آمیز رأی مثبت داده‌اند و از نظرات مطابق با همکاری و عدم اعمال خشونت حمایت کرده‌اند. در خصوص مذاکره هم ایشان در لفافه مسئولینی که خواهان رفع مشکلات کشور از مسیر مذاکره هستند را تحت تاثیر عناصر نفوذی و یا مشاوران نالایق خواند که به گفته ایشان به ظرفیت‌های داخلی باور ندارند و از آرمان دست کشیده به سمت بیگانگان گرایش پیدا کرده‌‌اند.

 

آیت‌الله رسول فلاحتی در خطبه‌های نمازجمعه رشت گفت که آزادگان ذخایر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شوند ولی به معظلاتی که جانبازان و ایثارگران و خانواده‌های معظم شهدا با آنها روبرو هستند، اشاره‌ای نکرد. وی همچنین به سالروز کودتای ۲۸ مرداد اشاره کرد و یکی از مهم‌ترین دلایل به راه انداختن این کودتا را حذف روحانیت از میدان سیاست خواند. به استناد بسیاری از روایت موجود، روحانیت در آن دوره به حمایتش از خواست‌های مردمی پایبند‌بود و با وجود مشکلات پیش‌آمده میان سیاسیون و آیت‌الله کاشانی، بدنه روحانیت در کنار مردم پابرجا ماند. این موضوع در حال حاضر هم از مطالبات مهم مردم است که روحانیت بیشتر حامی مردم باشد و سایت مردم و روحانیت هم اخیراً در مقاله‌ای تحت عنوان روحانیت در مبارزه با فساد باید پیشرو باشد به این موضوع پرداخت. آیت‌الله فلاحتی، هم‌چنین با اشاره به در پیش بودن ماه محرم و برگزاری مراسم عزاداری، از مردم خواست که دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند. ایشان در رابطه با انفجار بندر بیروت و ایجاد شائبه‌هایی در این زمینه، «اعتماد مردم به رسانه‌های خودمان» را تأکید کرد ولی با کنایه از رسانه‌های کشور انتقاد کرد که «هنوز نتوانسته‌اند تحلیل درستی از این حادثه داشته‌باشند.» ایشان حضور ناوگان‌های کشورهای فرانسه، انگلیس و آلمان در بندر بیروت را برای حذف حزب الله از صحنه سیاسی و اجتماعی لبنان اذعان‌کرد و هفته گذشته هم بدون اشاره به گزارشات رسمی، انفجار در بندر لبنان را کار آمریکا و صهیونیست خوانده‌بود. این در حالی‌‌است‌ که بعضی از تظاهرات در لبنان حاکی از نارضایتی شدید مردم از حکومت آن کشور و عدم لیاقت مسئولین و نمایندگان در پارلمان لبنان بوده‌است.

 

حجت الاسلام محمد جواد باقری در خطبه‌های نماز جمعه اسالم مدعی شد که هر چند دشمن به وسیله تحریم‌های ظالمانه مشکلاتی را برای کشور و مردم ما ایجاد کرده، ولی در تحریم شکست خورده است. لذا دشمن در گام بعدی سعی در تحریف واقعیت‌ها دارد و با انکار و پنهان کردن موفقیت‌ها، به بزرگنمایی برخی مشکلات پرداخته و راه حل آن مشکلات را در مذاکره عنوان خواهد کرد. کاری که به اعتقاد بسیاری از خطیبان جمعه جریان نفوذ مدت‌ها است که در داخل کشور انجام می‌دهد. وی این قضیه را تا آنجا پیش برد که گفت اگر گوش به زنگ نباشیم بلای مجددی مثل برجام بر سر ما خواهند آورد. موضوع «جریان نفوذ» و «جریان تحریف» پس از سخنان عید قربان رهبری، با کنایه به دولت فعلی، مکرراً از سوی ائمه جمعه تکرار می‌شود. فراکسیون روحانیت مجلس هم، این روایت را مدام تکرار می‌کند. حجت‌الاسلام باقری سالگرد ورود آزادگان به میهن را گرامی داشت ولی اشاره‌ای به کوتاهی‌های بنیاد‌های ذی‌ربط در مورد رسیدگی به امور ایثارگران و جانبازان و خانواده شهدا نکرد. امام جمعه اسالم نهایتاً با تأکید بر رعایت مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا در برپایی مجالس عزاداری ماه محرم از مردم خواست که ضمن رعایت نکات بهداشتی از این ایام بهره معنوی ببرند. معظلات معیشتی مردم در ایام محرم بیش از همیشه مورد بررسی ائمه جمعه قرار می‌گیرد ولی خطیب جمعه اسالم، امروز به نیازهای مردم و مشکلات معیشتی آنها، آن‌چنان نپرداخت و این موضوع از بازخوردهای مخاطبان سایت مردم و روحانیت به‌وضوح مشاهده می‌شود که مردم از روحانیت انتظار دارند که در این موارد از بسنده‌کردن به صحبت در خطبه‌های جمعه فراتر رفته و به‌طور موردی به موضوع ورود کنند و از حقوق مستضعفان دفاع نمایند.

 

حجت الاسلام ابوالحسن فاطمی در خطبه‌های نماز جمعه شهرکرد، با کنایه مدعی شد که برخی مطالبی عنوان می‌کنند که مهم، رعایت نکات بهداشتی بوده تا یک عزاداری خوب. وی در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد که آمریکا تلاش می‌کند تا از مهرماه تحریم‌ها را تمدید کند و دائم ادعای مذاکره دارد در حالی که می‌خواهد با جسارت، قلدری، بی ادبی و تهدید این کار را انجام دهد. ما این گفته ایشان را برای ابراز نظرات شما کاربران محترم، در قالب یک نظرسنجی به رأی می‌گذاریم. در مورد ماه محرم، حجت‌الاسلام محمد بارانی هم در خطبه‌های نماز جمعه مهدی‌شهر، با بیان اینکه باید مراسم عزاداری امام حسین(ع) را باشکوه برگزار کنیم و تنها در خانه و از طریق رسانه‌ها نباید این کار صورت گیرد، خواستار حضور پر رنگ هیأت‌های مذهبی در فضاهای باز و بدون سقف شد و مدعی شد که عزاداران بزرگترین سرمایه داران امام زمان(عج) هستند و باید جانشان سالم بماند، زیرا امام نیازمند همه ما است.  امام جمعه بجنورد، حجت‌الاسلام ابوالقاسم یعقوبی هم در خطبه‌های مجازی گفت که رویکرد و تأکید ما بر این است که دستورها و مصوبات ستاد مقابله با کرونا باید مورد توجه باشد و «اگر صدایی غیر از این بلند شود، صدای غیر ولایی است».  حجت‌الاسلام یدالله نعمتی، امام جمعه موقت مشگین شهر هم در خطبه‌های نماز جمعه از عزاداران حسینی خواست که با عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، به معاندین و ضد انقلاب فرصت بهره برداری‌های موذیانه ندهند که علت شیوع ویروس کرونا را ناشی از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مساجد جلوه بدهند. ستاد ملی مبارزه با کرونا در دستور‌العمل‌هایش به عزاداری در محیط‌های سرباز، استفاده از ماسک، محدود کردن طول مدت عزاداری و مهمتر از همه، به رعایت  فاصله‌گذاری اجتماعی اخطار داده‌است. در مورد نذورات نیز، ایشان به خاطر شرایط خاصی که در آن قرار داریم جهت جلوگیری از تجمع، از نذر‌کنندگان خواست که نذر خود را طبق تأکید مسئولان بهداشتی به صورت بسته‌بندی در بین خانواده‌های نیازمند توزیع کنند. متأسفانه به‌خاطر نیازهای فراوان مردم و عدم عملکرد موردی دولت در رابطه با رفع نیازمندی‌ها، گمان میرود که کنترل اصول بهداشتی برای پخش و توزیع نذورات بسیار سخت باشد.

  • آیا تغییر لحن آمریکا در برخورد با ایران، راه‌حلی برای ازسرگیری گفتگوهاست؟ در نظرسنجی ما شرکت کنید.

 

آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی موثقی، در خطبه‌های نماز جمعه همدان، بدون اشاره به معضلات عدیده معیشتی مردم، به‌گونه‌ای اعتراضی خطاب به مردم گفت که متأسفانه آنقدر دچار هوای نفس و درگیر مشکلات اقتصادی و خانوادگی شده‌ایم که از عظمت خلقت غافل مانده‌ایم. ایشان با اشاره مختصری به با بیان اینکه امارات متحده عربی، به عنوان کشوری اسلامی روابط خود را با اسرائیل عادی‌سازی کرده است، این موضوع را به انفجار لبنان و اتفاقات عراق و کشورهای منطقه مرتبط دانست و آنها را نشان دهنده آن دانست که دشمن برای تضعیف اراده مقاومت برنامه‌ریزی کرده است. بدون توجه به گزارشات رسمی، ایشان این انفجار را زمینه‌ای برای تضعیف جریان مقاومت دانست و هم‌چنین این‌که امروز، یک کشور اسلامی، اسرائیل را به رسمیت شناخته را مایه تأسف خواند. احتمالاً در هفته‌های آتی بیشتر در مورد توافق بین اسرائیل و امارات خواهیم شنید. به نظر می‌رسد این موضوع از دید خطیبان جمعه ضربه‌ای و یا حربه‌ای علیه محور مقاومت به‌شمار می‌آید.  آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی نیز در خطبه‌های نماز اراک،‌ بیش از هر چیز به مراسم عزاداری ماه محرم پرداخت و بدون ایراد مطالبات مردم برای رفع مشکلات معیشتی و گرانی‌های زیاد، او هم همگان را به تقوای الهی، صبر و مقاومت در راه حق سفارش کرد. آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی هم در بیست و چهارمین هفته برگزار نشدن نماز جمعه در مشهد مقدس، بیش از هر چیز به مراسم عزاداری پرداخت و مدعی‌شد که تطهیر مراسم سیدالشهدا(ع) از ویروس، کمتر از تطهیر از آلودگی و نجاست نیست. ایشان همواره به اجرای مناسک مذهبی در هر شرایطی اصرار می‌ورزد و امروز نیز به مردم اخطار داد که اگر کسی بخواهد از عشق امام حسین(ع) عقب‌نشینی کند، بداند در دادگاه عشق ولایت اهل‌البیت(ع)، محکوم‌شده و در امتحان، مردود شده است. در آخرین نظرسنجی سایت نسبت که سخنان آیت‌الله مبنی بر اینکه «تعطیلی اجتماعات به خاطر کرونا تدبیر نیست، این مدیریت غیر مدبرانه است که همه‌چیز را حذف و محدود کنیم»، تا به‌حال ۷۷ درصد از شرکت‌کنندگان به سخنان ایشان رأی منفی داده‌اند.

 

لطفاً نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. برخی از نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری هفته، زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. لطفا ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام اینستاگرام، توییتر) نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.