مسئولان جمهوری اسلامی وکلای مردم هستند

ایستادن یک شهروند ایرانی جلوی یک مسئول، نباید از موضع پایین و از موضع ضعف و با خواهش باشد، بلکه باید وی را امر و نهی کند.

%۷۷

%۲۳

کل آرا
۲,۰۰۰
با برچسب , , , .

متن منبع

به گزارش خبرگزاری مهر، صبح امروز چهارشنبه، پنجم شهریور ماه همزمان با ششمین روز از هفته احیای امر به معروف و نهی از منکر حجت‌الاسلام والمسلمین جلیل محبی، دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کشور در برنامه چاپ اول که به صورت زنده از شبکه خبر پخش می شود، حاضر شد.

در آغاز این برنامه حجت الاسلام جلیل محبی در پاسخ به این سوال که وظیفه ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر چیست، گفت: ستاد امر به معروف و نهی از منکر دو وظیفه اصلی دارد؛ یکی از وظایف آن فرهنگ‌سازی اینکه مردم نسبت به امورات حاکمیت و امورات مردم بی‌تفاوت نباشند و اگر خطایی در مسئولین می‌بینند چه در مراجعات خودشان و چه در اعمالی که حاکمیت انجام می دهد، آنها را امر و نهی کنند.

دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر افزود: ایستادن یک شهروند ایرانی جلوی یک مسئول، نباید از موضع پایین و از موضع ضعف و با خواهش باشد، بلکه باید وی را امر و نهی کند. مسئول جمهوری اسلامی در واقع وکیل مردم برای انجام امورات مربوط به حکومت از جانب آنهاست، فلذا مردم باید به او دستور بدهند که فلان کاری که انجام دادی خطاست و باید آن را اصلاح کنی نه اینکه از موضع یک رعیت از حاکم خواهش کند. البته معیار باید اسلام باشد. مسئولین حاکمیت اسلامی همه برای خدمت به مردم آمده اند. اینجا حکومت که حکومت پادشاهی نیست و اینها هم حاکمانی نیستند که مردم را رعیت بدانند. ستاد امر به معروف و نهی از منکر به دنبال این است تا این فرهنگ را در جامعه جا بیندازد.

وی دومین وظیفه ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر را حمایت حقوقی از آمرین به معروف و ناهیان از منکر دانست و گفت: اگر فردی به دلیل امر به معروف به دادگاه کشیده شد و یا مشکل اداری برایش پیش آمد، در قانون آمده است که ستاد احیا باید همه جانبه از او حمایت کند. مهمترین حمایتی که ما می‌توانیم انجام دهیم، این است که برای آن فرد وکیل بگیریم یا برایش لایحه ای بنویسیم یا مشاوره های حقوقی بدهیم. مثلاً در موضوع سوت زنی یا گزارش دهی فساد و در آنجاهایی که حاکمیت یک اشکال جدی پیدا کرده و فرد و یا گروهی می خواهد امر به معروف و نهی از منکر کند به آنها آموزش و مشورت می دهیم که چطور امر به معروف را انجام بدهد که به دام های قانونی چون افترا، نشر اکاذیب و … نیفتند.

 

یک نظر

  1. سلام بر حسین علیه السلام و اولاد الحسین و اصحاب الحسین علیه السلام
    بهترین جواب برای این مسپله مراجعه به خطبه منا از حضرت اباعبدالله است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.