mardomvarohaniat.com مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اول شهریور ماه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اول شهریور ماه

هفته امر به معروف و نهی از منکر و هفته دولت، اظهارات جالبی از طرف مسئولان را به همراه داشت. توصیه‌های برخی از روحانیون محترم در مورد وظیفه مردم در مقابل مسئولان ناکارآمد و حتی مطالبه‌گری از مسئولان، موضوع‌های قابل توجهی بودند.

اطلاعات برگرفته از ارزیابی‌‌های نتایج حدود ۲۱ نظرسنجی انجام شده در دو هفته گذشته نشان می دهد که بیش از ۲۲ هزار نفر در نظرسنجی‌های سایت مردم و روحانیت شرکت کردند. در این مدت، مهمترین موضوعات مورد توجه روحانیون، حمایت حقوقی از موضوع امر به معروف و نهی از منکر بود که تقریبا ۴۵ درصد روحانیون به آن توجه داشتند. از دیگر موضوعات قابل توجه، مدیریت فضای مجازی، خدمات مسئولان نظام در قبال مردم و رفع موانع در عرصه‌های اقتصادی و تولیدی بودند. شایان ذکر است که «سند ۲۰۳۰» نیز یکی از داغترین موضوعاتی بود که روحانیون در خطبه‌های سیاسی ۱۴ شهریور به آن پرداختند.

بیشتر بخوانید:

مردم در خطبه‌های ۱۴ شهریور چه شنیدند؟

 

هرچند که توجه به موضوع محدود‌یت‌های توسعه اقتصاد ملی در میان روحانیون کمتر مشاهده می‌شود، یکی از اصلی‌ترین مشکلات امروزه، گشایش اقتصادی است. آمارهای سایت نشانگر آن است که با اینکه تنها ۱۰ درصد از روحانیون به این موضوع توجه داشته‌اند، حدود ۳۰۰۰ نفر، در نظرسنجی‌های مربوط به توسعه اقتصادی و رفع موانع تولیدی شرکت کرده‌اند. با توجه به این تعداد قابل ملاحظه، و همچنین با در نظر گرفتن اینکه روحانیون متعقد به بازگشایی اقتصاد کشور و برگرداندن کارگران به سر کار هستند، این مسائل باید از الویت‌های دولت باشند. مسلم است که اکثر مردم موافق این چنین اقداماتی هستند. اما جالب اینجاست که مسئولان و روحانیون تا به حال معیشت مردم را تا این حد مد نظر نداشته‌اند. علتش چیست؟ لطفاً در بخش کامنت نظرسنجی و یا مقالات و یادداشت سایت نظرتان را بنویسید.

 

تعداد زیادی از مردم در این بازه زمانی به سخنان روحانیون در مورد ایستادن شهروندان ایرانی جلوی بعضی از مسئولین ناکارآمد توجه داشتند. در یکی از پرطرفدارترین نظرسنجی‌های این مدت که در آن ۲۰۰۰ رأی ثبت‌شده، ۷۷ درصد از رأی دهندگان با سخنان حجت‌الاسلام جلیل محبی، استاد دانشگاه امام صادق(ع) موافق‌بودند. ایشان در مصاحبه‌ای در برنامه چاپ اول صداوسیما مفصلاً به موضوع امر به معروف و نهی از منکر پرداخت و اظهار داشت که یکی از مهمترین وظایف مردم عادی، ایستادن جلوی مسئولین است.

 

حدود ۸۵ درصد رأی دهندگان موافق روحانیونی هستند که گفته‌اند «نباید بگوییم برای گرفتن شفاء به حرم برویم» و ۷۲ درصد بر این باور هستند که «کسی نباید بگوید که کرونا در دایره خاصی از محافل است و در حرم‌ها، مجالس امام حسین(ع) و عزاداری‌ها نمی رود».

 

قابل توجه است که برخی از روحانیون در سخنان خود پیشنهاد داده‌ بودند که مدیریت فضای مجازی را به نیرو‌های مسلح بدهیم! حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، گفت: مسلم است که باید مرزها در اختیار نیروهای نظامی باشد. حال چه فرقی بین مرزهای زمینی و مرزهای مجازی وجود دارد؟ در کل، سه روحانی به این احتمال اشاره کرده‌اند. سایت مردم و روحانیت نظر مردم را پرسید و نتایج ۳ نظرسنجی متفاوت را بررسی کرد. در مجموع ۳۵۷۸ نفر شرکت کردند و تنها ۱۵.۸ درصد از رأی دهندگان با دخالت نیروهای مسلح  و نیروهای بسیجی در مدیریت اینترنت کشور موافق بودند.

 

یکی از روحانیونی که این روزها در مورد مشکلات دینی و سیاسی سخنرانی می‌کند، فعال سیاسی، حجت‌الاسلام محمدرضا زائری است. دو هفته پیش، بهار نیوز یاددشتی با عنوان «علت اصلی دین‌گریزی در جامعه» را منتشر کرد که در آن حاج آقا زائری به این موضوع پرداخت و گفت: «مردم به جای ائمه، ما روحانیون را به عنوان نماد دین می‌بینند. چون ادبیات ما با زور، تهدید و حذف سؤال و انتقاد شکل‌گرفته، بخشی از مردم از دین زده شده‌اند.» نتایج نظرسنجی مربوطه که از ۱۳ تا ۱۸ شهریور انجام شد با واکنش‌های مثبتی همراه بوده‌است. در این نظرسنجی ۷۰ درصد رأی دهندگان، با  اظهارات زائری موافقت داشتند.

 

در خصوص موضوع سند ۲۰۳۰، روحانیون و به ویژه خطیبان جمعه، در هفته گذشته همراه با بیان انتقادات رهبری، مخالفت خود را نیز ابراز کردند. ارزیابی‌ها سایت حاکی از آن است که ۱۵ درصد روحانیون در سخنان و خطبه‌های خود، شعار رهبری را منعکس کرده بودند و بعضی‌ها این سند آموزشی را تلاش برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی‌ و هم‌چنین خیانتی بزرگ به آرمان فلسطین و مردم دانستند. برخلاف اظهارات روحانیون، نتایج نظرسنجی‌های مربوطه نشان می دهد که تنها ۱۶ درصد از رأی دهندگان با مخالفت روحانیون نسبت به این برنامه سازمان ملل متحد ابراز هم‌عقیدگی کردند.

 

لطفاً در نظرسنجی‌های مردم و روحانیت شرکت کنید، و با دیگر هموطنان هم‌صدا شوید. هم‌چنین می‌توانید مقالات و یادداشت‌های روزانه سایت مردم و روحانیت را مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.