mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۱۴ شهریور چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۱۴ شهریور چه شنیدند؟

 در خطبه‌های حضوری، مجازی و نوشتاری امروز، ائمه جمعه به‌خاطر رعایت دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا از مساجد و هیأت‌ها قدردانی کردند. پس از سخنان مقام معظم رهبری در خصوص سند ۲۰۳۰ خطیبان جمعه نیز مقابله با سند ۲۰۳۰ را در دستورکار خود گنجاندند. رهبری در سخنان اخیرشان گفتند «از هالیوود تا پنتاگون فساد هست» و پرسیدند «چرا بایستی فرهنگ یک کشوری مثل کشور اسلامی ایران و یا کشورهای اسلامی و شاید بعضی کشورهای دیگر در دنیا تحت تأثیر یک سندی قرار بگیرد که آدمهای این تمدّنها، این کشورها، جوامع فاسد و غلط آن را تنظیم کرده‌اند؟» البته شایان ذکر است که سند ۲۰۳۰  دستور کار سازمان ملل متحد است. این دستورکار که جایگزین اهداف توسعه هزاره شد، شامل ۱۷هدف اصلی و ۱۶۹ هدف ویژه است که نقشه راه جامعهٔ بین‌المللی را در زمینه توسعهٔ پایا ترسیم می‌کند. به قول بان کی مون، دبیر کل پیشین سازمان ملل این سند دستورکاری برای مردم، پایان بخشیدن به فقر در همه اشکال آن و برای کرهٔ زمین، خانه مشترک ماست. به نظر می‌رسد در کشور ما این موضوع با دیدگاه «پروژه نفوذ» پیوند خورده.  این هفته در سخنان خطیبان جمعه اعتراضات شدید‌الحن به عملکرد اخیر امارات متحده عربی در رابطه با ایجاد ارتباطات نزدیک با اسرائیل،‌ مبارزه با استعمار و همچنین ایجاد محدودیت در فضای مجازی نیز شنیده شد.

 

آیت‌الله سیدمحمود طالقانی

در آستانه سالروز ۱۷ شهریور، بسیاری از خطیبان جمعه یاد شهدای جمعه سیاه را گرامیداشتند.  به‌قول حجت‌الاسلام سیدمحمود حسینی، امام جمعه سیرجان، «هفدهم شهریور یکی از نقاط عطف تاریخ انقلاب اسلامی محسوب می‌شود که جدایی میان مردم و حکومت طاغوت را عمیق‌تر کرد». خطیبان جمعه به سالروز شهادت حجت‌الاسلام علی قدوسی، دومین دادستان کل انقلاب اسلامی، شهادت آیت‌الله میراسدالله مدنی، امام جمعهٔ سابق تبریز و هم‌چنین درگذشت آیت‌الله سیدمحمود طالقانی، اولین امام جمعه تهران اشاره کردند. انتقاد به عملکرد دولت و برخی از ادارات کل که «تولید کنندگان را مثل توپ فوتبال از این سو به آن سو سرگردان می‌کنند» در سخنان یکی از خطیبان جمعه قابل توجه و تأمل بود. یک بار دیگر، موضوع فقر و رسیدگی به امور مستضعفین، از سوی ائمه جمعه مطرح شد و ایشان به دولت خرده گرفتن که وضعیت نابسمان معیشتی مردم، باعث ایجاد شکاف بیشتر بین مردم و مسئولین می‌شود. توصیه برخی از ائمه جمعه به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، در این‌باره هم این بود که قوانین مصوب باید کمک به محرومین را سرلوحه قرار دهند.

 

آیت‌الله مصطفی علماء

در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی کرمانشاه، آیت‌الله مصطفی علماء، شاید شدیدالحن‌تر از سایر خطیبان جمعه، به امارات متحده عربی تاخت و امضای تفاهم با اسرائیل را یک «توطئه‌» خواند و آن را خیانتی به دنیای عرب و جهان اسلام نامید. وی کشور امارات را «نوکر» آن‌کسی نامید که گفته «باید مثل گاو دوشیده شوند». جالب توجه بود که حجت‌الاسلام سیدمحسن محمودی، در نماز جمعه ورامین، حادثه ۱۷ شهریور، را هم به اسرائیل ربط داد. وی ادعاکرد که در آن روز که رژیم طاغوت راهپیمایان را به گلوله بست، برخی اسناد حکایت از حضور نیروهای اسرائیلی در این واقعه دارد.  حجت‌الاسلام حسن دهشیری، امام جمعه اردستان، تفاهم اخیر امارات متحده عربی با اسرائیل را «ارتباط شیوخ منطقه با اسرائیلی‌ها» نامید واز ملت‌ها خواست این گونه تحرکات را «در نطفه خفه کنند». در همین رابطه، آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی، در نماز جمعه شهر اراک، از ملت‌های مسلمان و سیاستمداران جهان اسلامی خواست تا «در برابر جنایات دشمنان هوشیار باشند» و اجازه ندهند پای اسرائیل در منطقه و خلیج‌فارس باز شود. آیت‌الله سیدمحمد مهدی حسینی همدانی، در بیست و هفتمین خطبه‌های مکتوب نماز جمعه کرج به «کنفرانس اسلامی» تاخت و نوشت که آنها در فکر تدارک دیدن برای برقراری ارتباط با اسرائیل هستند. یکی از همکاران سایت که تحولات منطقه را به خصوص از دیدگاه روحانیون در عراق و لبنان دنبال می‌کند گزارش داده که کشورهای عرب منطقه تا این حد که ایران به این موضوع واکنش نشان داده واکنشی نشان نداده‌اند. مشایه این واکنش‌های متفاوت را در تابستان گذشته و در زمان مراسم افتتاحیه مسابقات فوتبال غرب آسیا شاهد بودیم.

 

آیت‌الله سیدمحمد مهدی حسینی همدانی

آیت‌الله سیدمحمد مهدی حسینی همدانی، در خطبه‌های مکتوب کرج، بیش از هر موضوعی به آغاز سال تحصیلی جدید اشاره کرد و مدعی شد که «عده‌ای به دنبال سکولاریزه کردن آموزش در مقابل نظام تعلیم و تربیت اسلامی هستند». امام جمعه کرج از سند ۲۰۳۰ انتقاد کرد و آن را یک «حیله‌» برای از کار انداختن نظام آموزشی کشور نامید. برای یادآوری شما کاربران محترم، بی‌جا نیست که با ذکر مختصری از جریان رقابت‌های انتخاباتی ۱۳۹۶، به اظهارات حجت‌الاسلام حسن روحانی در آن زمان اشاره کنیم که با انتقاد از منتشر کردن مطالبی از طرف «دلواپسان»، رئیس جمهور آنها را به «ارائه گزارش خلاف واقع به رهبر معظم انقلاب» متهم کرد که باعث پیدایش موجی از نگرانی در جامعه به ویژه بین خانواده‌ها، فرهنگیان و متدینین شده بود. امام جمعه کرج، در خطبه‌هایش اذعان کرد که در سند ۲۰۳۰ عبارات خوبی مثل «آموزش و توسعه پایدار» به‌کار رفته ولی ایشان آنها را «حنظل» خواند. استدلال وی بر این بود که نتیجه عملیاتی کردن سند، به تغییر باورها و سپس رفتارها و در عاقبت، هماهنگی با سیاست‌های «نظام سلطه» که مبنای فکری لیبرال غرب را داشته و در تضاد کامل با تفکر ناب اسلامی است، منجر می‌شود. شایان ذکر است که سایت «مردم و روحانیت» در مقاله‌ای که دو روز پیش منتشر شد، به موضوع «افت اخلاقی» در کشور و نقش روحانیت و نظام آموزشی پرداخت و به تفصیل راجع‌به سیر صعودی و نگران کننده تعداد زندانیان در ایران توضیح داد. با توجه به دلایل کوتاهی‌ها و ندانم‌کاری‌ها، نگارنده راه‌کارهایی در این مورد را به نظر مخاطبان سایت رساند.

 

بیشتر بخوانید:

از پابندزدن تا پایبندکردن – نقش روحانیت در کاهش جرائم

 

حجت‌الاسلام محمد جواد باقری

آیت الله حسینی همدانی در ادامه مدعی شد که رهبری گزارش دارند که سند ۲۰۳۰ عملیاتی شده و از مسئولان خواست که آن را پیگیری کنند و «ریشه آن را خشک‌کنند.» ایشان مخصوصاً به تطبیق «مطالب بعضی آقایان»، تأکید کرد که «خصوصی‌سازی آموزش بدون توجه به نقش دولت» حرکتی در مسیر سند است و هم‌چنین ابراز نگرانی کرد که «نتیجه‌اش همین می‌شود که جریان‌های روشنفکری و سکولارها و غرب‌زده‌ها و امثال این‌ها فضای آموزشی و تربیتی کشور را قبضه می‌کنند.» ایشان کلاً خصوصی‌سازی آموزش‌وپرورش را «کار عبثی» خواند و مدعی شد که افرادی که دوران آموزش‌و پرورش ایدئولوژیک را پایان‌یافته می‌دانند و خصوصی‌سازی آموزشی را تبلیغ می‌کنند به دنبال سکولاریزه کردن آموزش در مقابل نظام تعلیم و تربیت اسلامی و به‌خصوص شیعی هستند. حجت‌الاسلام سیدمحمود حسینی، در خطبه‌های نماز جمعه سیرجان هم با ابراز نگرانی، به پیروی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب، جریان «نفوذ» را مطرح کرد که دشمن قصد دارد با استفاده از سند ۲۰۳۰ انسان‌هایی تربیت کند که مثل او فکر و اهداف عملیاتی او را پیاده کنند تا زمینه غارت ملت‌ها فراهم شود. حجت‌الاسلام سیدمحسن محمودی، در خطبه‌های نماز جمعه ورامین حتی از آن هم پیشتر رفت و کسانی که سند ۲۰۳۰ را امضا کرده‌اند را «خائن» نامید. حجت‌الاسلام محمد جواد باقری، خطیب جمعه اسالم نیز گفت غربی‌های به دنبال «گسترش فرهنگ غلط خود در جهان هستند» در حالی که فرهنگ دینی و ملی ما بسیار غنی است و برای تربیت نسل آینده خود باید به سرمایه‌های دینی و ملی خود مراجعه کنیم.

 

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی

در حوزه فضای مجازی و در رابطه با امور آموزشی، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی در قالب خطبه‌ای مجازی، در مورد مدیران فضای مجازی، ادعا کرد که آنها «انگیزه مدیریت ندارند.» خطیب جمعه مشهد به این مدیران خطاب‌کرد که معلوم نیست که اگر وسایل رسانه‌ای و دستیابی به فضای مجازی را در اقصی نقاط کشور، در روستاها و در دهات اجرایی کنند، «به مصلحت باشد». ایشان گمان کرد که اگر بردن تبلت و لپ تاپ به یک روستای دوردست کشور و در اختیار بچه روستایی گذاشتن، یک بُعدش استفاده در آموزش و پرورش باشد، این موضوع به همینجا تمام نمی‌شود و وارد شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های مضری می‌شود که در جامعه ما مدیریت شده نیست. سایت مردم و روحانیت در یک نظرسنجی در مورد سخنان آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی موثقی که گفته‌بود «امروز بسیاری از آسیب‌های خانوادگی به دلیل فضای مجازی رها شده است» جویای نظرات شما کاربران عزیز شده‌یود. تا بحال – که این نظرسنجی هنوز پایان نیافته – حدود ۵۹ درصد از رأی دهندگان با گفته آیت‌الله شعبانی موثقی ابراز مخالفت کرده‌اند. آیت‌الله علم‌الهدی، در ادامه خواستار ازدیاد بودجه رسانه ملی شد. ما این موضوع را برای بازخورد شما کاربران محترم، در یک نظرسنجی در سایت قرار داده‌ایم. نتایج بازخورد شما را در روزهای آینده اعلام خواهیم‌کرد.

 

در نطرسنجی شرکت کنید:

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی: به‌جای این که تبلت و لپ تاپ وارد کنیم و …

 

آیت‌الله سیدمصطفی موسوی اصفهانی

در خصوص فضای مجازی، حجت‌الاسلام سیدمحسن محمودی مدعی‌شد که «خیانت‌های بزرگی صورت می‌گیرد و برخی متولیان امر با خونسردی از کنار آن می‌گذرند». ایشان تأکید کرد که «نگفته و نمی‌گوید که فضای مجازی مسدود شود» چراکه این نه شدنی است و نه درخواست ایشان است. ایشان خاطرنشان کرد که آسیب‌های اجتماعی و خانوادگی و فرهنگی نتیجه این فضا است. البته حدود ۷۰ درصد از شرکت کنندگان در یک نظرسنجی سایت با فرمایشات حجت‌الاسلام‌ سیدمحمدعلی آل‌هاشم مبنی بر اینکه «دسترسی آسان به اطلاعات و سرعت بالای انتشار آن در فضای مجازی یکی از فرصت های امروز جامعه ماست» موافق بودند که این نشانگر خواست مردم برای دسترسی آزاد به فضای مجازی است. آیت‌الله سیدمصطفی موسوی اصفهانی در خطبه‌های نماز جمعه همدان هم به تبعیت از سخنان مقام معظم رهبری، خواست که در برنامه‌های آموزشی از سند تحول آموزش و پرورش که از قرآن و روایات دینی سرچشمه گرفته است، استفاده شود.

 

لطفاً نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. برخی از نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری هفته، زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. لطفا ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام اینستاگرام، توییتر) نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.