تحول سلامت هزینه‌های سرسام‌آوری به کشور تحمیل کرد

بررسی مفصلی در خصوص تحول سلامت در سطح کشور انجام شد وآسیب‌های جدی را احصا کردیم و اینکه این طرح چه توقعاتی ایجاد و چه هزینه‌های سرسام‌آوری به کشور تحمیل کرد و بررسی‌های ما حاکی از آن است که اهداف مدنظر این طرح محقق نشد.

موافقمخالف
با برچسب , , , .

متن منبع

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان بازرسی کل کشور، حجت الاسلام والمسلمین درویشیان با حضور در شورای معاونین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تقدیر از خدمات ارزشمند جامعه پزشکی، پرستاری و مدافعان سلامت به‌ویژه در مقابله با بیماری کرونا، تلاش این قشر خدوم را جهادی بزرگ نامید و گفت: جامعه درمان کشور انصافاً در این آزمون خوش درخشید و ایثار آنها ده‌ها پزشک و پرستار مدافع سلامت به جامعه تقدیم کرد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور همچنین ضمن تقدیر از روحیه فسادستیزی حاکم بر بخش‌های عمده وزارت بهداشت اظهار کرد: چند سال از ابلاغ سیاست‌های کلی سلامت از سوی رهبر معظم انقلاب می‌گذرد و اگر به محورهای ۱۴ گانه آن در عرصه قانون‌گذاری و اجرا توجه جدی می‌شد، بدون تردید با بخش عمده‌ای از مشکلات امروز حوزه بهداشت و درمان روبرو نبودیم.

وی افزود: عمده محورهای این سیاست‌ها مرتبط با وزارت بهداشت و برخی از آن‌ها به دستگاه‌های دیگر مرتبط است که درحال پیگیری هستیم که چه محورها و بندهایی تبدیل به قانون شده و چه مواردی مغفول مانده است. همچنین‌بخش هایی که تبدیل به قانون شده آیا به مرحله اجرا رسیده و در غیر این صورت علت آنچه بوده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین درویشیان با بیان اینکه در آستانه تدوین سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه قرار داریم، گفت: ضروری است به سیاست‌های کلی و اسناد بالا دستی توجه شود و بر مبنای آن اعتبارات و سهم وزارت بهداشت و حوزه سلامت در نظر گرفته شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور به برخی از محورهای سیاست‌های کلی «سلامت» همچون روزآمدن کردن برنامه‌های بهداشت و درمان، تهیه پیوست سلامت برای طرح‌های کلان توسعه‌ای، ایجاد و تقویت زیرساخت‌ها برای تولید فرآورده‌ها و مواد اولیه دارویی، پرداختن جدی به موضوع متولی گری سلامت، نظارت و برنامه‌ریزی راهبردی وزارت بهداشت در حوزه‌های مرتبط با سلامت، مدیریت نظام بیمه مانند ساماندهی بیمه‌های پایه و تکمیلی و کاهش سهم مردم از هزینه‌های درمان، بازشناسی و ترویج طب سنتی ایرانی، پرداختن به موضوع کالاهای آسیب‌رسان سلامت، دستیابی به مرجعیت علمی در حوزه سلامت و … اشاره کرد و افزود: در سیاست‌های کلی ابلاغی رهبر معظم انقلاب بر تولید مواد اولیه دارویی در داخل کشور تاکید شده است. در حال حاضر با وجود اینکه ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود، اما بخش قابل توجهی از مواد اولیه این داروها از خارج تأمین می‌شود که خلاف سیاست‌های کلی سلامت است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *