mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۲۱ شهریور چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۲۱ شهریور چه شنیدند؟

 در خطبه‌های حضوری، مجازی و نوشتاری امروز، ائمه جمعه بیش از هرچیز به نشریه فکاهی «شارلی ابدو» چاپ پاریس تاختند و با اعتراض شدید خود نسبت به بازنشر کاریکاتورهای موهن به پیامبر اکرم(ص)، به موضوع آزادی بیان و هتک حرمت پرداختند. مورد دیگری که در سخنان امامان جمعه قابل توجه بود، اقدام اخیر امارات متحده عربی در برقراری رابطه با اسرائیل بود که به گفته‌ی برخی از خطیبان «باعث قوی‌تر شدن وحدت فلسطینی‌ها با جبهه مقاومت» شده‌است. با این حال، عبارت «حواس‌پرتی مسلمانان» – که بیانگر گسستگی در جهان اسلام است – به کرات از تریبون‌های نماز جمعه شنیده‌ شد. از سوی دیگر، دومین مرحله انتخابات مجلس شورای اسلامی و تشویق مردم به حضور و مشارکت حداکثری در انتخابات، به‌عنوان یکی از عرصه‌هایی معرفی شد که سبب تقویت مردم ایران و نظام جمهوری اسلامی در جهان می‌شود. برغم آشوب بازار ارز و تورم شدید و افزایش مشکلات معیشتی طبقه آسیب پذیر، طرح مشکلات اقتصادی در محوریت خطبه‌های این هفته نبود و اظهارات محدودی که در این حوزه مطرح شد، همچنان در سطح شعار و طرح کلیات باقی ماند.

 

حجت‌الاسلام سیدمحمود حسینی

حجت‌الاسلام هاشم صوفی، در خطبه‌های نماز جمعه شادگان، ضمن محکومیت اهانت نشریه فرانسوی به رسول اکرم(ص)، «عصاره تمام پیامبران» را جمع شده در حضرت محمد(ص) دانست و گفت اگر کسی به پیامبر اسلام توهین می‌کند در واقع به تمام ادیان و پیامبران اهانت کرده‌است. حجت‌الاسلام سیدمحمود حسینی، در خطبه‌های نماز جمعه سیرجان از اعتراض فراتر رفت و با بیان این‌که اهانت نشریه «شارلی ابدو»، توهین به تمامی ادیان آسمانی است، به پیام دین اسلام که «پیام استقامت و ایستادگی بر سر آرمان‌ها و اعتقادات است» اشاره‌ نموده و اعلام کرد که مسلمانان جهان در برابر چنین توهین‌هایی هرگز سکوت نمی‌کنند. مجله فکاهی «شارلی ابدو» که در فرانسه منتشر می‌شود، همیشه با لحنی انتقادی و خط‌مشی «ضد نژادپرستی و ضد مذهبی»، به تمسخر کاتولیک‌ها، یهودی‌ها و مسلمانان می‌پردازد. در اوایل سال ۲۰۱۵ پس از چاپ کاریکاتوری از ابوبکر البغدادی رهبر داعش،‌ یک حمله‌ی مسلحانه و مرگ‌بار به دفتر مجله رخ داد که در آن ۱۲ نفر کشته‌شدند و مهاجمان با «الله اکبر» گفتن فریاد می‌زدند که «انتقام پیامبر» را گرفته‌اند.

 

آیت‌الله قربانعلی دری‌نجف‌آبادی

آیت‌الله قربانعلی دری‌نجف‌آبادی در خطبه‌های نماز جمعه اراک مردم را به هوشیارتر بودن و جدی‌تر عملکردن دعوت‌کرد و اهانت شارلی ابدو به ساحت مقدس پیامبر و آتش زدن قرآن در سوئد را از نقشه‌های دشمنان برای «سرگرم کردن مسلمانان» نامید و گفت «اجازه داده نمی‌شود عده‌ای نادان با بی‌اخلاقی به ساحت مقدسات مسلمانان توهین کنند». آیت‌الله سیدمحمدمهدی حسینی همدانی در بیست و هشتمین خطبه مکتوب کرج اما نگرشی متفاوت به جریان انتشار مجله داشت و به وزارت امور خارجه کشور تاخت و عملکرد دستگاه دیپلماسی کشور در برابر توهین به پیامبر اسلام(ص) را منفعلانه دانست. هرچند تحلیلگران سیاسی از تضعیف گروه های مقاومت فلسطینی در ماه های اخیر سخن می گویند، ولی آیت الله حسینی همدانی توهین به ساحت مقدس پیامبر اکرم را واکنشی نسبت به پیروزی های جبهه مقاومت اسلامی دانست و اقدام نشریه فرانسوی را برای منحرف‌کردن اذهان از موفقیت‌ها قلمداد نمود. ایشان سخنان هفته گذشته خود راجع به قرآن‌سوزی دریکی از شهرهای سوئد را تکرار کرد که چون مردم درگیر عزای امام حسین (ع) بودند متوجه نشدند و با ابراز اندوه اعلام کرد که «متأسفانه دستگاه دیپلماسی کشور هم باقدرت برخورد نکرد». در رابطه با «سرگرم کردن مسلمانان» که شاید کنایه‌ای به اتفاقات اخیر و به‌رسمیت شناختن اسرائیل از سوی امارات بود، سایت «مردم و روحانیت» در یک نظرسنجی که چندروز پیش برای ابراز عقیده مخاطبان محترم تنظیم‌کرده‌بود، و تا به حال که این نظرسنجی ادامه دارد، شاهد مخالفت ۶۲ درصد رأی‌دهندگان با سخنان آیت‌الله مصطفی علما، امام جمعه کرمانشاه بود که «باز کردن پای اسرائیل به منطقه، به دنیای عرب و جهان اسلام» را «خیانت»ی از سوی دولت امارات متحده عربی خوانده‌بود.

 

برای آگاهی از ارزیابی نظرسنجی‌ها و تحلیلات سایت «مردم و روحانیت» در مورد بازخوردهای کاربران محترم سایت در دو هفته پیش، این مقاله را مطالعه فرمایید:

 

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اول شهریور ماه

 

آیت‌الله سیداحمد علم الهدی

آیت‌الله سیداحمد علم الهدی، در خطبه مجازی نماز جمعه به رئیس جمهور فرانسه تاخت و دلایل «عصبانیت دشمن» را ناشی از گرایش گسترده مردم دنیا به اسلام، نفوذ مقتدرانه نظام اسلامی طی چهار دهه و توسعه موج مقاومت دانست. ایشان افزود که دشمنان می‌خواهند نفوذ ایران و جریان مقاومت را در لبنان براندازند ولی بدون توجه به گزارشات رسمی مدعی شد که آتها «دست به توطئه انفجار عظیم می‌زنند و این همه ویرانی به وجود می‌آورند». ایشان توسعه «موج مقاومت» را منحصر به ایران، عراق، سوریه و لبنان ندانست و تاکید کرد مقاومت از دل یمن نیز سر می‌کشد. این در حالیست که در ماه‌های اخیر شاهد تظاهرات عمومی و گسترده مردم برخی از این کشورها بوده‌ایم که با دخالت تمام کشورهای خارجی در ممالکشان شدیداً ابراز مخالفت کرده اند.

 

آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی موثقی

موضوع شرایط نابسمان اقتصادی و معضلات معیشتی مردم، این هفته نیز از تریبون‌های نماز جمعه تکرار شد. آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی موثقی، در خطبه‌های نماز جمعه همدان با بیان اینکه یکی از بزرگترین مسئولیت‌های دولت در شرایط فعلی تأمین معیشت مردم و کنترل قیمت‌ها است، اذعان کرد که هرچند که دلسوزان دولت و نظام، این مسئله را مورد تاکید قرار داده‌اند، اما با صحبت کردن این مسئله حل نمی‌شود. آیت‌الله شعبانی موثقی با گلایه از دولت به «نوسانات قیمت‌ها» اشاره کرد و از مسئولان درخواست کرد «چشم‌انداز روشنی» در این زمینه ارائه دهند. امام جمعه همدان سؤال کرد که «این همه تورم از کجا ایجاد شده؟» وی حتی توانایی دولت برای اداره این وضعیت را به زیر سؤال برد. ایشان با تکیه به سخنان رهبر معظم انقلاب خواستار این شد که «اقتصاد کشور را شرطی نکنید» و آن را به «مسئله برجام و تصویب فلان لایحه اروپایی گره نزنید.» ایشان راه حل را در «اقتصاد مقاومتی» دانست و گفت به بیانات رهبری در مورد اقتصاد درون گرا و غیر وابسته توجهی نشده و از همین رو، در حال حاضر با وضعیت فعلی مواجه هستیم. وی با کنایه، ابراز امیدواری کرد که صحبت‌های یکی از اقتصاددانان نزدیک به دولت مبنی بر این‌که «دولت امیدوار است اروپا گشایش اقتصادی ایجاد کند و امید دولت ایران به نتیجه انتخابات آمریکاست» دروغی بیش نباشد. ایشان با گویشی اعتراض‌آمیز، خطاب به دولتمداران گفت که «با اگر و شاید نمی‌توان اقتصاد کشور را مدیریت کرد» و اضافه کرد که اقتصاد چشم انداز و برنامه می‌خواهد و با «وعظ و توصیه و و ارشاد، اقتصاد درست شدنی نخواهد بود.» سایت مردم و روحانیت نقل‌قولی از آیت‌الله شعبانی موثقی مبنی بر این‌که «تریبون نماز جمعه محل بیان دغدغه‌ها و مشکلات مردم است» را برای نظرسنجی و بازخورد شما کاربران محترم در سایت قرارداده و از شما عزیزان می‌خواهیم که نظراتتان را برای ما بفرستید. در گذشته راجع به این‌که روحانیت در کل و امامان جمعه به‌طور اخص از وعظ در مورد مشکلات معیشتی طبقه آسیب‌پذیر فراتر رفته و به‌طور موردی به موضوع ورود کنند و از حقوق مردم دفاع کنند مقاله‌هایی منتشر کرده‌بودیم. آیت‌الله شعبانی، خودش با تأکید بر این‌که امر به معروف فقط مسئله حجاب نیست، به موضوع «مطالبه‌گری از مسئولان» پرداخته بود و شکستن سکوت در جامعه را وظیفه شرعی همه خوانده‌بود.

 

بیشتر بخوانید:

 

روحانیت در مبارزه با فساد باید پیشرو باشد

رسالت روحانیت در صیانت از امر به معروف و نهی از منکر

 

حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی آل‌هاشم

حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی آل‌هاشم، در خطبه‌های نماز جمعه تبریز، به مشکلات اقتصادی پرداخت و به اذعان به این‌که آنها «برای اقشار ضعیف شکننده‌اند» از مسئولان خواست که به وظیفه خود در قبال مردم عمل کنند و «تورم کمرشکن را مهار کنند». نکته حائز اهمیت سخنان ایشان در مورد این بود که اسراف، شکاف بین فقیر و غنی را روز به روز افزایش می‌دهد، اما متأسفانه ایشان راه‌حل را در این دانست که مردم «به افراد فقیر و تنگدست فامیل خود برسند» و اینکه مردم به نیازمندان کمک کنند ولی راه‌کارهای اصولی و عملی از طرف ایشان پیشنهاد نشد و دگربار وظیفه حل معضلات معیشتی مردم بر روی دوش خود مردم گذاشته‌شد.

.

 

آیت‌الله سیدمحمدمهدی حسینی همدانی

با اشاره به فرا رسیدن ۲۷ شهریور، روز شعر و ادب فارسی، آیت‌الله حسینی همدانی به مناسبت درگذشت شهریار از اولیاء مدارس خواست که به گلستان و بوستان بیشتر اهمیت بدهند و با لحنی گلایه‌آمیز اذعان‌داشت که «شعر و ادبیات فارسی غریب شده» و افرادی که شعر حفظ باشند و با ادبیات کهن انس داشته باشند کم شده‌. ایشان مردم را تشویق کرد که از پندها و نصایح در قالب نثر و نظم غافل نباشند.

 

 

لطفاً نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. برخی از نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری هفته، زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. لطفا ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام اینستاگرام، توییتر) نیز دنبال کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.