mardomvarohaniat.com حجت‌الاسلام پناهیان چه باید می‌گفت؟

حجت‌الاسلام پناهیان چه باید می‌گفت؟

اخیراً حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان، به انتشار اسنادی که رابطه‌ی تنگاتنگ وی با تجار متمول را افشاکرده و از واحد مسکونی متعقل به ایشان در یک برج لاکچری، پرده‌ برداشته‌بود، واکنش نشان‌داد. حجت‌الاسلام پناهیان ملک مذکور را «هدیه دوستان» خواند و مدعی‌شد که او هم مانند امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری، با هدیه رفقایش زندگی می کند. ایشان در ادامه توضیح داد که «من اگر قرار باشد همه جزئیات زندگی‌ام را بگویم مردم برایم اعانه جمع می‌کنند.» مردم با مشاهده فساد و رانت‌خواری در اقشار مختلف دولت، مجلس و دستگاه قضا، بیش از هر زمانی به مسئولان کشور و دولتمداران بدبین شده‌اند. در این میان اما، مشاهده فساد مالی به اصطلاح «آخوندهای حکومتی» و مضافاً نشانه‌های اشرافی‌گری که حتی در روحانیت منبری و حوزوی هم دیده‌می‌شود، به دل‌سر‌دشدن مردم نسبت از روحانیونی که به‌طور سنتی در کنار مردم و در بطن جامعه و آشنا با نیازها و «دردمندی خلق‌الله» بوده‌اند، انجامیده و این دل‌سردی بانی دور افتادن توده مردم ار بدنه روحانیت گردیده‌است.

 

حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان

سایت «مردم و روحانیت» تا کنون یازده نقل‌قول از حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان را برای نظرسنجی تنظیم نموده و به مخاطبان محترم سایت ارائه کرده‌است. از میان آن‌ها، شرکت‌کنندگان در هفت نظرسنجی با نظرات ایشان مخالف بوده‌اند و در چهار نظرسنجی دیگر با سخنان وی موافقت کرده‌اند. در یکی از این نظرسنجی‌ها، شرکت کنندگان با سخنان حجت‌الاسلام پناهیان مبنی بر این‌که «در مبارزه با فساد، نباید همه‌چیز را به قوۀ قضائیه و نهادهای نظارتی سپرد …» با ۶۸ درصد رأی مثبت، موافقت کرده‌بودند. یاشار سلطانی، روزنامه‌نگاری که به‌خاطر نشر اخبار «قُرُق پارک جنگلی لویزان، به خاطر عروسی دختر قالیباف» در سایت «معماری‌نیوز»، دستگیر شده‌بود، این‌بار انگشت اتهامش را به سوی حجت‌الاسلام پناهیان نشان‌کرد و از شراکت ایشان با رضا مطلبی کاشانی، مالک شرکت «تک ماکارون» پرده برداشت. سلطانی با لحنی شدید به حجت‌الاسلام پناهیان تاخت و نوشت که «جهنم برای عمامه‌داران کم سوادی است که برخلاف سخن علی(ع)، عدالتخواهی را تحقیر می کنند». سلطانی سپس پناهیان را به چالش کشید و با ذکر این‌که «کسی نمی‌خواهد راه دینداری و اصلاح جامعه را به نکبت ثروتهای نامشروع و رانت‌های بی حساب آلوده کند» مستقیماًٍ از حجت‌الاسلام پناهیان خواست که ارتباطات و شراکتش با برخی سرمایه‌داران را برای عوام توضیح دهد. سلطانی حتی نیش قلمش را تیزتر کرد و خطاب به پناهیان نوشت که «برای ما دم از مساوات نزنید. کاش بجای هم اندیشی با میلیاردها و تریلیاردرها، کمی درس می خواندید تا بفهمید که عدالت از اصول دین ماست و حتی باید بر رفتار خدا نیز حاکم باشد، چه رسد به بنده خدا».

 

رضا مطلبی کاشانی، مالک شرکت تک ماکارون

از سوی دیگر، کسانی هم به طرفداری از حجت‌الاسلام پناهیان دست به قلم بردند. امیر بحرینی‌فرد، دانشجوی دانشگاه فرهنگیان در یادداشتی به ماجرای ارتباط پناهیان و رضا مطلبی کاشانی اشاره‌کرد و مدعی شد که اتهام بدون بررسی حقوقی اسناد، از سوی رسانه‌های اصلاح‌طلب، باعث شد که بخشی از حامیان این جناح، حتی پیش از شنیدن دفاعیه‌ی پناهیان، شروع به محکوم‌کردن وی نموده و بعضی نیز به او لقب طعنه‌آمیز «#سلطان_مدعی_مساوات» را بدهند. نویسندگان جهان نیوز در مطلبی به طرفداری تمام و کمال از حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان پرداختند و او را «منبری خوش فکر، بصیر و انقلابی» نامیدند که به عنوان «فرهنگ‌ساز پیاده‌روی اربعین» مورد هجوم و تخریب قرار گرفته‌است. جهان‌نیوز به شکلی شدید‌الحن به حامیان رسانه‌ای جریان‌های اصلاح طلب تاخت و با کنایه، عدالت‌خواه را «عدالت‌خوار» نامید و به «مفلوکانی نظیر نهضت آزادی» اشاره‌کرد که  با راه‌اندازی جنگ حزبی علیه این واعظ انقلابی (حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان) در حال تخریب وجهه او هستند و به خیال خود با افشای اسناد ملکی از حجت‌الاسلام پناهیان، کمر همت برای تخریب این سخنران شهیر بسته‌اند تا بتوانند همچون پروژه‌های سابقی که اجرا کردند، اصطلاحاً تریبون را از کار بیاندازند.

 

 

پارسال، در یک سخنرانی جنجالی، حجت‌الاسلام پناهیان به بعد از ظهور امام زمان اشاره کرد و اذعان داشت که پس از ظهور، «ما صاحب قدرت می‌شویم» و در تفسیر معنای این گفته توضیح داد که قدرت موجود در دنیا از بین نمی‌رود، بلکه «به دست مذهبی‌ها می‌افتد» و یک زمانی متمول شدن،  فخر یاران امام زمان است و مردم با ثروت زندگی می‌کنند. ایشان در همین سخنرانی به مخاطبان اعلام‌کرده‌بود که «تنها انجام کار فرهنگی برای امام زمان کافی نیست و ما باید نیروها را برای پول‌دار شدن و رئیس شدن تربیت کنیم.» چندی پیش هم، در ایام عزاداری امسال، ایشان به جریانات افشا‌شده در مورد روابطش با تجار متمول و منزل چندین میلیاردی اشاره کرد و آن را به‌دست آمده از «هدیه دوستان» خواند. ایشان ولی نسبت به ادعاهای دیگر در مورد خرید مستقلات گران‌بها در منطقه سعادت‌آباد به قیمت ناچیز از خانم لیلا ممتحن که مقیم خارج هستند، توضیحی نداد. برغم دفاعیاتی که از حجت الاسلام پناهیان شده، بنظر می رسد اتهامات وارد به ایشان، برای مردم عادی باورپذیر بوده است. کابران فضای مجازی، سخنان پناهیان را با دفاعیات اکبر‌طبری در دادگاه هم‌سان دانستند و با ریشخند به ادعای این‌که خانه‌های چند ده میلیاردی «هدیه دوستان» است کنایه‌های تمسخرآمیزی زدند. با نگاهی گذرا به فضای مجازی متوجه می شویم که اینگونه بدبینی‌ها نسبت به روحانیون نزدیک به حاکمیت بسیار گسترده می‌باشد و در میان مردم عادی نهادینه شده است.

 

 

هر بار که نام یک طلبه ملبس به عبا و عمامه با رانت و رشوه و اشرافی‌گری و این‌گونه مسائل مرتبط می‌شود، عدم اعتماد مردم به کلیت روحانیت نیز افزایش می‌یابد. در این میان برخورد عدالت محور و مستقل قوه قضائیه می‌تواند از بدبینی ها بکاهد. البته تا‌بحال هیچ معممی به جرم رانت و رشوه در دادگاه محاکمه نشده و این امر باعث تعمیق شکاف میان مردم و روحانیت شده است. اگر قوه‌ قضائیه می‌خواهد استقلال خود و مهمتر از آن جدیت خود در مورد مقابله با فساد را به مردم اثبات کند، لازم است «خط قرمزی وجود نداشته باشد» و حتی اگر کسی از روحانیون نزدیک به حاکمیت متهم به فساد مالی شد، باید روند معمول قضائی در مورد وی طی شود و در محکمه عدالت اسلامی پاسخ‌گو باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *