mardomvarohaniat.com گزارش ویژه | کیفیت نامنسب اینترنت کشور و عدم سرمایگذاری در تحصیلات جوانان

کیفیت نامناسب اینترنت کشور و عدم سرمایه‌گذاری در تحصیلات جوانان

بنابر ارزیابی‌های نتایج نظرسنجی‌های سایت «مردم و روحانیت»، یکی از مهمترین موضوعات این روز‌ها مدیریت و یا کنترل فضای مجازی است. شایان ذکر است که در طول ۸-۷ ماه اخیر، به‌ این‌ دلیل که تمامی دنیا تحت شرایط نابسمان بهداشتی بوده‌است، بسیاری از شرکت‌ها و نهاد‌‌های دولتی و غیردولتی مجبور شده بودند که در روش‌های کاریشان تغییراتی انجام‌دهند. از ابتدای پاندمی کرونا تا بحال، استفاده مردم از فضای مجازی و هم‌چنین اتکای مردم به آن، به‌طور تصاعدی افزایش یافته‌ است. در این میان به‌نظر می‌رسد که کار وزارت ارتباطات با مشکلات تکنیکی و همین‌طور سیاسی روبرو شده‌است.

 

با توجه به اینکه بیش از  ۲۵ سال از بوجود آمدن اینترنت می گذرد، ولی هنوز ما با مشکلات ابتدایی کیفیت سیگنال و اتصال با سرعت بالا مواجه هستیم. در همین حال، تحقق شعار «جهش تولید» به شدت به بهبود زیرساخت‌های ارتباطی کشور وابسته‌است. حال سؤال اینجاست که آیا ظرفیت‌های مناسبی در کشور برای تحقق شعار امسال و جهش تولید وجود دارد؟

 

در شماری از نقاط و استان‌های کشور، مخصوصاً در شهرستان‌های غرب تهران، هنوز کیفیت اینترت در گوشی‌های موبایل مردم، مناسب نیست. برخی از مسئولان و روحانیون می‌گویند که مسئله‌ای که با آن روبرو هستیم مربوط به مسائل امنیتی و ناتوانی در فیلترینگ است. هرچند گلایه‌های زیادی از روحانیون در مورد این موضوع شنیده شده، اما تا به حال تنها راه‌ حلی که ارائه شده، بحث واگذاری مسئولیت مدیریت فضای مجازی به نیرو‌های مسلح بوده که این طرح هم البته مشکلات خودش را دارد. 

 

باید توجه داشت که در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته،‌ اقدام‌های ویژه‌ای برای امور تحصیلی و تقویت درسی نوجوانان و جوانان، در دوران پاندمی کرونا، اختصاص داده شده‌است. یاد‌گیری از راه دور (در خانه) در اکثر نقاط دنیا، بعنوان رویکردی برای کاهش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا و جلوگیری از پراکنده شدن، رواج پیدا کرده‌است. در این راستا، سرمایه‌گذاری‌هایی چون اختصاص دادن لپ‌تاپ‌ و یا تبلت‌‌‌ به هر دانشجو در دستور کار قرارگفته‌است. این درحالیست که در کشور ما، بعضی از مسئولان و روحانیون مخالف این رویکرد هستند. اما مردم چه می گویند؟

 

یکی از روحانیونی که در خطبه‌های نماز جمعه خود به این معضل اشاره کرد، امام جمعه مشهد بود. آیت‌الله علم‌الهدی در نماز جمعه ۱۴ شهریور در مشهد مقدس در مورد بودجه‌‌ی صداوسیما عنوان نمود که «به‌جای اینکه تبلت و لپ‌تاپ وارد کنیم، بودجه‌ای در اختیار صداوسیما قرار دهند.» اما اگر آخرین محصولات فن‌آوری در دسترس مردم نباشد، چطور می‌توان انتظار داشت که در سطح معیارهای جهانی باشیم و نخبگانمان به کشور‌‌های توسعه‌یافته فراری نشوند؟ با تقویت این طرز فکر چه سودی خواهیم‌کرد؟ نتایج نظرسنجی در خصوص سخنان آیت‌الله علم‌الهدی که تا به حال بیش از ۹۲۰ شرکت‌کننده داشته، شاهد آن هستیم که فقط ۲۶ درصد از رأی‌دهندگان با ایشان موافقند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *