mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۲۸ شهریور چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۲۸ شهریور چه شنیدند؟

امروز هم خطبه‌های نماز عبادی – سیاسی جمعه، در شهرهای سراسر کشور، به صورت حضوری، مجازی و نوشتاری انجام شد. ائمه جمعه در آستانه سالگرد شروع جنگ تحمیلی، بیش از هرچیز به هفته «دفاع مقدس» توجه کردند. مورد دیگری که در سخنان امامان جمعه قابل تأمل بود، تکرار مقابله با سند ۲۰۳۰ بود که در طی هفته‌های اخیر و پس از سخنان مقام معظم رهبری، در دیدار تصویری ایشان با مدیران آموزش و پرورش، بیش از پیش بر سر زبان‌ها افتاده. در مقاله تحلیل خطبه‌های نمازجمعه دو هفته پیش، توضیحاتی در مورد این سند را به مخاطبان محترم سایت ارائه کردیم.

 

بیشتر بخوانید

 

امضای قرارداد صلح اسرائیل با امارات متحده عربی و بحرین از نکات دیگری بود که خطیبان جمعه به آن پرداختند. در مورد مذاکره ایران با آمریکا، امامان جمعه، دگر بار، با تکیه بر و تکرار فرمایشات رهبر معظم انقلاب به «جریان نفوذ» اشاراتی کردند و به کسانی که دید خوشبینانه‌ای نسبت به بهبودی اوضاع کشور در صورت برقراری مذاکرات دارند شدیداً تاختند. در عین حال، خطبه‌های امروز سراسر پر از ابراز نارضیتی مردم و وضعیت نابسمان اقتصادی مملکت بود و خطیبان به مسئولان کشور خرده گرفتند که برای رفع مشکلات معیشتی مردم تدابیری انجام نداده‌اند و اوضاع گرانی و افت شدید ارزش پول ملی نشانگر ناکارآمدی دولت و بیکفایتی مسئولان است. متأسفانه، برغم نابسامانی‌های ذکر شده در بازار ارز و تورم لجام‌گسیخته و روزافزونی معضلات معیشتی قشر آسیب‌پذیر جامعه، طرح جامع و مؤثری از تریبون‌های جمعه ارائه نشد و این‌بار نیز اظهارات ائمه جمعه در این حوزه، همچنان در سطح شعار و طرح کلیات باقی ماند.

 

حجت‌الاسلام سیدعلی سجادی

به تمجید از رهبری‌ حکیمانه‌ امام خمینی (ره) و مقاومت و ایثار رزمندگان که موجب «تحکیم نظام و صدور انقلاب اسلامی» شد، حجت‌الاسلام سیدعلی سجادی در خطبه‌های نماز جمعه نایین اعلام کرد که دشمنان تصور بیهوده‌ای داشتند که ایران و انقلاب را از بین ببرند. ایشان با اشاره به این‌که برپایی نماز، حج و روزه در اسلام جزو اعمال افضل است، خاطر‌نشان‌کرد که «جهاد در راه خدا جزو افضل‌ترین اعمال است»، بگونه‌ای که خداوند در آیات متعدد به گرد و غبار سم اسب مجاهدان اسلام قسم خورده‌است. حجت‌الاسلام حسین ابراهیمی در خطبه‌های نماز جمعه شهر زرندیه (مامونیه)، ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس، به قدردانی از خدمات و زحمات ایثارگران اشاره‌کرد که در دوران جنگ تحمیلی، جان و مال خود را فدای امنیت و دفاع از مرزها و ارزش‌ها کردند. ایشان از مسئولان نظام خواست که از توجه به یادگاران دوره حماسی جنگ و ارتقای خدمات به آنها غافل نشوند. سال گذشته بود که اخبار تلخ و دلخراش چندین خودسوزی توسط جانبازان و ایثارگران در شهرهای مختلف کشور، من‌جمله در تهران، قم و کرمانشاه و خودسوزی یکی از فرزندان شهدا، در مقابل در ورودی اتاق مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران قم، حقایق ناخوش‌آیندی را برملا کرد که نشان‌گر عدم توجه مسئولان به ایثارگران بود. آیت‌الله رسول فلاحتی در خطبه‌های نمازجمعه رشت با اشاره به ۳۱ شهریور، یادآور سالروز غم‌انگیز حمله عراق به خاک ایران، به رشادت و از خودگذشتگی رزمندگان در جبهه‌های نبرد اشاره‌ کرد و عزت و اقتدار امروز ایران اسلامی در منطقه و جهان را مدیون همین رشادت‌ها دانست. وی مدعی شد که دستاورد دفاع هشت ساله، دمیده شدن جان دوباره به مقاومت در جهان اسلام بود و به‌واسطه همان جنگ است که امروز در حوزه دفاعی نیازی به کشورهای دیگر نداریم. حجت‌الاسلام سیدمحمود حسینی، امام جمعه سیرجان با اشاره به هفته دفاع مقدس، یادآور حماسه تاریخی ملت ایران در برابر ابرقدرت‌های شرق و غرب شد و شرایط وخیم اقتصادی کنونی کشور را به دوران دفاع مقدس تشبیه کرد. البته این قرینه سازی‌های تاریخی که هر هفته از سوی ائمه جمعه ارائه می شود، همواره بر مقاوت تاکید دارد و راه حلی عملگرایانه برای برون رفتن از بحران اقتصادی کنونی ارائه نمی دهد.

 

حجت‌الاسلام رضا سعادت‌فر

حجت‌الاسلام رضا سعادت‌فر در خطبه‌های نماز جمعه جیرفت نیز به قرینه‌سازی میان دوران جنگ تحمیلی و شرایط کنونی پرداخت و همه‌ جنگ‌های منطقه‌ای و تحریم‌ها را برای «جدایی امت از امام» دانست تا «جامعه به ذلت در مقابل آمریکا تن دهد». بدون توجه به رفاه شهروندان در کشورهایی که در مذاکرات و توافقات بین‌المللی شرکت می‌کنند، ایشان رئیس جمهور صربستان را به «زانو زدن در مقابل رییس جمهور آمریکا» متهم کرد که «برای مردم کشورش، ذلت را به ارمغان آورد». حجت‌الاسلام سعادت‌فر بر خلاف سخنان اخیر حجت‌الاسلا علیرضا پناهیان مبنی بر این‌که «تنها انجام کار فرهنگی برای امام زمان کافی نیست و ما باید نیروها را برای پول‌دار شدن تربیت کنیم» مدعی شد که «امت دنیاطلب امام را خانه‌نشین می‌کند» و زندگی مرفهین را «زندگی انگلی» دانست. ایشان با توضیح این‌که تجمل در خوراکی، لباس و امکانات، انسان را زمین‌گیر می‌کند، در مورد این‌که اگر یک جامعه‌ای دچار رفاه‌زدگی شود، نمی‌تواند دولت اسلامی بسازد، به این اصرار ورزید که «دولت اسلامی نتیجه جامعه‌ای زاهد است». ایشان البته در مورد امکان هم‌زیستی «زهد و رفاه» توضیحی نداد. سایت «مردم و روحانیت» در مقاله‌ای که دو روز پیش تحت عنوان حجت‌الاسلام پناهیان چه باید می‌گفت؟ منتشر‌کرد، به مقوله فساد مالی و نماد‌های اشرافی‌گری که متأسفانه در روحانیت منبری و حوزوی هم دیده‌ می‌شود، پرداخت. در آن مقاله، ما در مورد دل‌سر‌دشدن مردم نسبت به حاکمیت و روحانیونی که در گذشته و به‌طور سنتی در کنار مردم بوده و با «دردمندی خلق‌الله» آشنا هستند، نوشتیم و تحلیل‌هایی در این مورد که این «دل‌سردی بانی دور افتادن توده مردم از بدنه روحانیت می‌شود» را برای خوانندگان محترم سایت توصیف‌کردیم. از شما کاربران محترم می‌خواهیم که بازخوردهایتان در مورد این مقاله و نظرسنجی‌های سایت را برای ما ارسال کنید.

 

حجت‌الاسلام کاظم حافظ‌ نیا

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، در خطبه مجازی نمازجمعه مشهد در مورد عادی سازی روابط با اسرائیل مدعی شد که این موضوع سبب شد که «اتحادیه مقاومت در لبنان به وجود بیاید و همه بعد از این با کمک هم به سر این رژیم بریزند». امام جمعه مشهد با اشاره به امکان خوشحالی نتانیاهو که [گمان می‌کند] «حتما این قضیه به نفع او تمام می‌شود و مشکلات داخلی او حل می‌شود» به اعتراضات مردمی به نخست‌وزیر اسرائیل پرداخت که البته جنبه مالی دارد تا سیاسی. آیت‌الله علم‌الهدی به «اثر منفی بسیار نجس و ناپاک این قرارداد، برای آل نهیان و آل خلیفه در امارات و بحرین» نیز اشاره‌کرد و گفت آنها «به ذلتی دچار شدند که نسل‌های آینده، ننگشان می‌آید بگویند از این نسل آمریکایی‌پرست هستیم چون برای آنان ذلت به وجود آورد». این درحالی است که قرارداد موسوم به «پیمان ابراهیم» طرفداران زیادی را در منطقه به خود جلب کرده و برای مثال انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات  اظهارداشته که واکنش‌های مهم‌ترین پایتخت‌های جهان نسبت به توافق‌نامه صلح امارات واسرائیل «دلگرم کننده» است. نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با اشاره به هفته دفاع مقدس گفت فرهنگی که به نسل‌های بعدی دفاع مقدس رسید، هنوز در جوانان ایثارگر ما در مسئله دفاع از حرم و موارد دیگر ادامه دارد و دفاع مقدس ما به یمن نیز منتقل شده. در راستای پیمان صلح با اسرائیل، سایت «مردم و روحانیت» نقل‌قولی از خطبه‌های حجت‌الاسلام کاظم حافظ‌ نیا امام جمعه آستارا، مبنی براین‌که «اقدام امارات و بحرین، آنها را در بین ملت‌های آزادی‌خواه بی آبرو کرد و این کار آنها، امت اسلامی را منسجم‌تر می‌کند» را در قالب یک نظرسنجی برای اظهار‌عقیده مخاطبان محترم سایت تنظیم‌کرده که از شما کاربران می‌خواهیم که رأی خود را در این نظرسنجی ثبت‌کنید.

 

آیت‌الله سیدمحمدرضا مدرسی

آیت‌الله سیدمحمدرضا مدرسی، در خطبه‌های نمازجمعه یزد، در مورد ایجاد رابطه با غرب، ایجاد «شرایط غیر‌عادی جهانی» را به انقلاب اسلامی نسبت داد که «دنیا را متحول کرده» و اذعان داشت که انقلاب و دفاع مقدس ایران، تنها تحول ایران را رقم نزد بلکه امروز مسائلی که در سازمان ملل، شورای امنیت و کشورهای مختلف در حال وقوع است، از جهات مهمی ریشه در انقلاب اسلامی و مبارزات مردم ایران و رهبری‌های امام راحل و رهبر معظم انقلاب دارد. بدون بیان اینکه چه نکاتی در عرصه‌های بین‌المللی و در رابطه با ایران مورد بحث قرار می‌گیرد، آیت‌الله مدرسی مدعی شد که در انتخاباتی که قرار است آن سر دنیا برگزار شود، همه کاندیداها مواضع خود در مورد ایران را یک ویژگی برای پیروزی در انتخابات می‌دانند و این نشان می‌دهد که ایران تأثیرگذاری بالایی در همه دنیا دارد. ایشان به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ هم اشاره کرد و به «نیروهای دست‌نشانده دشمن» تاخت که تلاش می‌کنند تا محاسبات مردم را در انتخابات دستکاری کنند. او بدون توضیح بیشتر و با کنایه به اصلاح‌طلبان، مدعی شد که یکی از موارد این است که برخی تحریم‌ها را اروپایی‌ها کم‌کنند و در شرایطی، حتی آمریکا امتیازاتی را بدهد. ایشان با لحنی تمسخزآمیز، با اشاره به «انتخابات قبل» که دو یا سه هواپیما را به کشور دادند، به دولت فعلی کنایه زد که «برروی قرارداد دریافت ۱۰۰ هواپیما مانور دادند». ایشان در ادامه سخنانش به موضع اعدام «نوید افکاری» هم اشاره کرد. شایان ذکر است که با وجود حواشی بسیار و فعالیت‌های گسترده در رسانه‌های اجتماعی در خصوص اعدام «نوید افکاری» و هم‌چنین اعتراضات گسترده در مورد اجرای این حکم، آیت‌الله مدرسی تنها خطیبی بود که به این موضوع پرداخت. او اظهار کرد این اتفاق سبب لشکرکشی دنیای استکبار بود و در سطح وزارت خارجه و در صف فضای مجازی این موضوع مطرح شد، در حالی که نظیر آن در دنیا روزانه ده‌ها مورد انجام می‌شود و علت آن سرگرم کردن مردم است تا آنها را از مسائل مهم غافل کند. امام جمعه یزد گفت که «دشمن حباب درست می‌کند و توجه مردم را به شکل مصنوعی به جایی معطوف می‌کند که این‌قدرها ارزش ندارد.» بازپس گرفتن اعتراف نوید افکاری به قتل و ادعای وی مبنی بر بیان اعترافات تحت فشار و شکنجه در رسانه‌های بین‌المللی بازتاب گسترده‌ای داشت و بسیاری از شخصیت‌های مهم به بازنگری دستگاه قضای ایران به این پرونده و اجتناب از اجرای ضرب‌العجل حکم اعدام درخواست داده‌بودند.

 

 

لطفاً نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. برخی از نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری هفته، زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. لطفا ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام اینستاگرام، توییتر) نیز دنبال کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *