mardomvarohaniat.com امامان جمعه و انتقادات اقتصادی

امامان جمعه و انتقادات اقتصادی

پس از مصاحبه جنجالی پرویز فتاح و رسانه‌ای شدن «حیف و میل» اموال بنیاد مستضعفان توسط ارگانها و افرادی از طیف‌های مختلف نظام، سایت «مردم و روحانیت» به موضوع رانت‌خواری و فساد سیستمی پرداخت و راجع‌به این وضعیت نابسمان اقتصادی و عواقب آن در جامعه، تحلیل‌هایی را به مخاطبان محترم سایت ارائه‌ داد.

بیشتر بخوانید:

 

آیت‌الله کاظم صدیقی

گفتمان دیگری نیز در ماه‌های اخیر در محافل مذهبی بوجود آمده که به موضوع «امر به معروف و نهی از منکر» مربوط می‌شود. در حالی‌که هفته امر به معروف و نهی از منکر، در مابین ایام عزاداری ماه محرم جا‌گرفته‌بود، آیت‌الله کاظم صدیقی، رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر در پیامی، حضرت امام حسین(ع) را آموزگار این فریضه خواند و به این نکته بسیار مهم اشاره‌کرد که «ریشه بسیاری از مفاسد اجتماعی در حکومت، مسئولان و مسئولیت‌هاست». ایشان در این پیام مفصلاً و مکرراً به لزوم بستن درهای فساد اشاره‌ کرد. سایت «مردم و روحانیت» هم در مقاله‌ای تحت عنوان رسالت روحانیت در صیانت از امر به معروف و نهی از منکر به تحلیل این پیام و جوانب و عواقب فساد مالی در کشور و نقش بسیار حائز اهمیت روحانیت در رفع این معضل عظمی پرداخت و تحلیل‌هایی را به کاربران عزیز سایت ارائه‌ داد.

 

mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۲۸ شهریور چه شنیدند؟

نماز جمعه ۲۸ شهریور

سایت «مردم و روحانیت» هر جمعه به مطالعه، بررسی و رمزگشایی خطبه‌های جمعه می‌پردازد و چکیده‌ای از آن‌چه که مردم از تریبون‌های نماز جمعه (حضوری، مجازی یا نوشتاری) شنیدند را، پس از مقایسه‌ها و تحلیل‌ها، در قالب مقاله‌ای جامع و مانع، برای تسهیل کار خوانندگان سایت منتشر می‌کند. بی‌شک، طرح مشکلات معیشتی مردم، امری الزامی و ضروری است. هرچند که اظهارات ائمه جمعه در این باب بسیار حائز اهمیت و مورد پسند عامّه امت اسلامی کشور است، اما متأسفانه، اکثر قریب به اتفاق سخنان ایشان، فقط در «کلیات» خلاصه می‌شود و حد و حدود اعتراضات آنها با جملاتی چون «مسئولان به فکر معیشت مردم باشند» ختم می‌شود. مثلاً در نماز جمعه ۲۸ شهریور، خطبه‌ها پر از ابراز نارضایتی مردم و وضعیت نابسمان اقتصادی مملکت بود و خطیبان به مسئولان کشور خرده گرفتند که برای رفع مشکلات معیشتی مردم تدابیری انجام نداده‌اند. ایشان برای اعتراض، فقط به «ذکر معضل» بسنده‌ کردند و به مسئولان تاختند که اوضاع گرانی و سقوط روزانه و حتی ساعتی ارزش پول ایران، بیان‌گر ناتوانی دولت و بی‌کفایتی دولتمداران است. متأسفانه، برغم توصیف اوضاع ناهنجار اقتصادی، فاجعه بازار ارز، تورم لجام‌گسیخته و روزافزونی معضلات معیشتی قشر آسیب‌پذیر‌ جامعه، طرح مطلوب  و مؤثری از تریبون‌های جمعه شنیده نشد و در یک جمعه دیگر هم بیانات امامان جمعه در عرصه اقتصاد، دگربار در سطح شعارهای تکراری و طرح کلیات باقی ماند.

 

حجت‌الاسلام محمد باقری بنابی، نماینده بناب در مجلس

شاید یکی از مبهم‌ترین مسائل مطرح در گفتمان امروزی جامعه، دوگانگی رویکرد نظام به تحریم‌ها و مهمتر از آن بیانات مسئولان در مورد مشکل «انزوای بین‌المللی» کشور است. از یک‌سو بسیاری از مدیران، بدون رودربایستی اعلام می‌کنند که «کمر اقتصاد کشور شکسته‌شده» و برخی از وزراء اذعان می‌کنند که ایران قادر به انجام معاملات مالی معمول و مبنی بر روال عادی و عرف بازار جهانی نیست و باید به روش‌هایی مثل «فروش مویرگی نفت» پناه ببرد و برای دور زدن تحریم‌ها، به هر فلاکتی تن در دهد که بعضاً این‌گونه سخنان مورد تمسخر رسانه‌های کشور نیز قرار می‌گیرند. ولی فراتر از تحریم‌های جاری، فساد سیستماتیک که برخی آن را، با کنایه، «فساد اتوماتیک» می‌نامند، هر روز با رقم‌های نجومی‌تر و وقاهت بیشتر مفسدان، به‌سان یک سیلی سخت و دردناک به صورت قشر آسیب‌پذیر جامعه می‌خورد و این دزدی‌ها و اختلاس‌ها، بیش از این‌که کمر اقتصاد کشور را بشکنند، به‌قول حجت‌الاسلام محمد باقری بنابی، نماینده مردم بناب در مجلس، «کمر مردم را می‌شکنند». این مفسدان رنگارنگ که چهره کریهشان در مقام وکیل و وزیر و قاضی و دیگر مدیران دیده می‌شود، از ارقام میلیاردی و بیلیونی، به‌گونه‌ای سخن می‌گویند که پنداری راجع‌به پول توجیبی فرزندان مدرسه‌ای صحبت می‌کنند، در حالی‌که براساس آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار، در سال گذشته، از جمعیت ۸۱ میلیون و ۶۰۰ هزار نفری کشور، ۷۷ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر یارانه‌ی ماهی ۴۵ هزار تومانی دریافت می‌کنند. لازم به توضیح نیست که این آمار نشان‌گر فقر در جامعه و به این معنی است که حدود ۹۵ درصد جامعه، ماهی کمتر از ۲ دلار یارانه می‌گیرند.

 

مدرسه علمیه حضرت ولی‌عصر (عج) قم متعلق به آیت‌الله صادق آملی لاریجانی

متأسفانه روحانیت در کل و ائمه جمعه رویکردی ریشه‌ای به معضلات اقتصادی کشور ندارد و انتقادها حداکثر به قوه مجریه معطوف می شود و دیگر قوا مصون از انتقاد تلقی می شوند. این در حالی است که قوه قضائیه مسئولیتی مستقیم در مقابله با فساد سیستمی دارد. اگر الآن حکومت ستم شاهی بر سر کار بود، صدای هر امام جماعتی از هر منبر و مسجدی، پشت مسئولان را به لرزه‌ در‌می‌آورد و طلاب هیچ خط قرمزی برای انتقاد خود نمی‌کشیدند. فساد سیستمی هرگز با سکوت، و یا در بهترین شرایط با نصیحت مواجه نبود و بالعکس با مشت گره شده و فریادهای انقلابی مواجه می‌شد. اما امروزه، حتی اگر «نصیحتی» هم ابراز بشود، مخاطبش فقط چند نفر از تکنوکرات‌های قوه مجریه هستند و قضات و دادستان‌ها و بازپرس‌ها از هر گونه توبیخ مصون می‌مانند. اشاره به بنیادهای خارج از حیطه‌ی دولت و نیروهای نظامی هم «خط قرمز» به‌شمار می‌آیند و مردم که به‌کنار، حتی روحانیت هم شجاعت نگاه‌کردن به این نهاد‌ها را ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *