mardomvarohaniat.comمردم در خطبه‌های ۴ مهر چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۴ مهر چه شنیدند؟

امروز هم خطبه‌های نماز عبادی – سیاسی جمعه، در شهرهای سراسر کشور، به صورت حضوری، مجازی و نوشتاری انجام شد. ائمه جمعه، در ادامه ایام گرامی‌داشت «دفاع مقدس» به مسائل مرتبط با دوران جنگ تحمیلی پرداختند. از موارد قابل تأمل سخنان خطیبان این بود که آنها با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در باره تقابل با «جریان انحرافی» و با استفاده از مفاهیم دفاع مقدس، به «شبهه‌افکنی» دشمن در جبهه‌ای که وجهه نظامی ندارد، اشاره کردند و برای رفع این برنامه‌ریزی دشمن، همه را به ایجاد اعتماد و امید در بین مردم تشویق نمودند. شایان ذکر است که در خطبه‌های نمازهای جمعه چند ماه اخیر، امامان جمعه با تکیه بر فریضه «امر به معروف و نهی از منکر» به مقوله «مطالبه‌گری» مردم از مسئولان اهمیت زیادی می‌دادند. در عین‌حال، خطیبان جمعه به پیمان‌های صلحی که اخیراً بین کشورهای اسلامی و اسرائیل امضاء شده اشاره‌کردند و آن‌ها را مایه ننگ جهان اسلام نامیدند. بعضی از خطیبان مدعی شدند که حکام این کشورها به زودی از صحنه سیاسی ممالک خود پاک خواهند شد. این در حالی است که برقراری این‌گونه پیمان‌های صلح، متأسفانه به «انزوای بین‌المللی» بیش از پیش ایران منتهی شده و شاید به‌جای شعارهای قدیمی، اکنون زمان کار تخصصی در حوزه دیپلماسی فرارسیده و این بهترین گزینه برای پیشبرد اهداف سیاسی کشورمان خواهد بود. در دیگر محورهای خطبه‌های امامان جمعه، به موارد دیگری نیز اشاره شد که شامل اطاعت از فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد عدم حرکت به سمت مرزهای ایران و عراق برای مراسم اربعین، نیاز به توجه بیشتر مسئولان به وضعیت معیشتی مردم، ثبات قیمت‌ها و مهار تورم، موضوع «تقوای اقتصادی»، تقابل با نزاع فرهنگی دشمن در فضای مجازی و حضور ناوگان دریایی آمریکا در خلیج فارس، بود.

 

حجت‌الاسلام محمد تقی‌زاده

شاید یکی ار پرهیجان‌ترین خطبه‌های امروز، سخنان حجت‌الاسلام محمد تقی‌زاده بود که در خطبه‌های نمازجمعه کامفیروز به غیر از چین و روسیه به همه تاخت. ایشان به تحقق تسلط اسرائیل بر «منطقه بحر تا نهر» اشاره کرد و آن را کلید سیطره و تسلط آمریکا دانست. ولی بنا بر عقیده حجت‌الاسلام تقی‌زاده، طرح‌های صلح و سازش منطقه‌ای به تولد چهره جدیدی از مقاومت در فلسطین و لبنان و کشورهای منطقه با الگوی انقلاب اسلامی ایران منجر شده. امام جمعه کامفیروز اروپایی‌ها را از انتقاداتش بی‌نصیب نگذاشت و عدم همراهی اروپا با آمریکا را، از سر روحیه عدم تبعیت و استقلال‌ کشورهای اروپایی ندانست. ایشان بدون ذکر شاهد و بینه، از یک توطئه بین اروپا و آمریکا و سازمان بین‌المللی انرژی اتمی سخن گفت که با یک توافق و تقسیم کار پنهان، در صددند که در موقع مقرّر آن توطئه را اجرایی کنند و کشورهای اروپایی که به ظاهر در برجام باقی‌مانده‌اند، در آن بزنگاه، به سراغ استفاده از مکانیسم ماشه و بردن پرونده ایران به شورای امنیت خواهند رفت. ایشان با لحنی کنایه‌آمیز به دولت حسن روحانی تاخت که پس از اعلام پنج گام برای کاهش تعهدات برجامی، بخش عمده‌ای از آن روی کاغذ ماند و متأسفانه این دولت، به‌طور کامل به آن عمل نکرد. وی در ادامه، این‌بار با لحنی تهدیدآمیز، مدعی‌شد که اگر دولت عزم راسخ خود را در اجرای کامل تعهدات نشان می‌داد، نوع مواجهه اروپا متفاوت می‌شد. تا زمانی که ما نسبت به برخورد قاطع در زمینه کاهش این تعهدات اهمال کنیم، به طور قطع شرایط علیه ما پیچیده‌تر شده و آن‌ها را نسبت به اقدامات مخرب جسورتر خواهیم کرد.

 

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی

 آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، در خطبه مجازی مشهد مقدس، با تکیه به سخن مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «تحریف بدتر از تحریم است» به «جریان‌ها و عواملی» تاخت که درصدد تثبیت اندیشه‌های انحرافی و نظریات باطل خودشان هستند. ایشان با کنایه به کسانی که امروز در خط مذاکره با آمریکا هستند اشاره‌کرد که در مقام اثبات نظریه باطل خودشان، از «پذیرش قطعنامه ۵۹۸» و از جریان «صلح امام حسن(ع) با معاویه» استفاده می‌کنند. این در حالی‌است که آیت‌الله علم‌الهدی هر دو قضیه را در مسئله مذاکره با آمریکا به هیچ وجه قابل مقایسه نمی‌داند. وی یادآوری کرد که تعبیر امام از پذیرش این قطعنامه این‌بود که «جام زهر نوشیدند» به این دلیل که به نتیجه نهایی که آزادی عراق بود نرسیدیم و امام که خواهان «جنگ تا رفع فتنه» بودند قبل از رفع فتنه یعنی نجات عراق، ملزم به پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شدند. امام جمعه مشهد هم‌چنین توضیح داد که صلح امام حسن(ع)، صلح نبود بلکه متارکه جنگ بود. البته شاید سخنان آیت‌الله علم‌الهدی در مورد روش‌هایی که در گذشته توسط مذاکره‌گران اتخاذ شده‌بود صحیح باشد. نه اصل مذاکره، بلکه روش مذاکره نادرستی که به مورد اجرا درآمده بود، می‌تواند دلیل واقعی انزوای بین‌المللی ایران به حساب بیاید. به همین دلیل، اتخاذ رویکرد جدیدی به موازین مذاکره الزامی است و تمرکز بر دیپلماسی مبنی بر منویات رهبری مسلماً بهترین راهکار و گزینه برای رفع مشکلات اقتصادی و بهبودی معضلات معیشتی مردم خواهد بود. در مورد یکی از سخنان امروز آیت‌الله علم‌الهدی، سایت «مردم و روحانیت» یک نظرسنجی تنظیم کرده که از شما کاربران عزیز می‌خواهیم که در آن شرکت کنید.

 

در این نظرسنجی با رأی خود موافقت یا مخالفتتان را بیان کنید

  • آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی: اگر آن روز جنگ ادامه پیدا می‌کرد که صدام را براندازی می‌کردیم و نظام بعث عراق به دست ما در عراق سقوط کرده بود، آمریکا بر عراق مسلط نمی‌شد

 

حجت‌الاسلام علی خاتمی

حجت‌الاسلام علی خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه زنجان با یادآوری حماسه آفرینی‌های رزمندگان، تک‌تک روزهای هشت سال دفاع مقدس را برگهای زرین تاریخ ایران اسلامی نامید. ایشان با بیان اینکه جنگ به طور ذاتی خوب نیست چرا که خسارت‌های جانی و مالی دارد، اظهارداشت که ایران جنگ طلب نیست و این دشمنان بودند که خواهان تجزیه ایران و جلوگیری از صدور انقلاب اسلامی ایران بودند. در دوران جنگ، شعار «راه قدس از کربلا می‌گذرد» محقق نشد و امروزه شاهد به‌رسمیت شناختن اسرائیل توسط کشورهای اسلامی هستیم. به همیی دلیل، شاید بازنگری در سیاست بین‌المللی کشور و با استفاده از دیپلمات‌های ولایت‌مدار با رویکردی جهادی در عرصه دیپلماسی، به یک تعامل واقعی با کشورهای جهان دست بیابیم. حجت‌الاسلام سید ابراهیم حسینی، امام جمعه ساوه با بیان اینکه  انگیزه ایران در دوران دفاع مقدس، کشورگشایی و حتی صدور انقلاب با عملیات مسلحانه نبود و با اشاره به شهدای جوان آن دوران در شرایط امروز کشور نیز راه نجات را استفاده از نیروهای جوان، مؤمن و به فرموده رهبری معظم «دولت جوان حزب اللهی» خواند. ایشان نسبت به شایعه پراکنی به عنوان سم مهلک برای کشور و جامعه هشدار داد و اذعان داشت که قبول شایعات و نقل آن، فضای عمومی جامعه را تخریب و اداره جامعه را ناتوان می کند زیرا سیاست دشمن وارونه و سیاه نمایی با هدف تخریب چهره و عملکرد اشخاص موثر و نهادهای انقلابی است. بر مبنای همین سخنان است که مهره‌چینی‌های مؤثر و استفاده از کاردان‌های ولایت‌مدار به روش‌های جهادی می‌توانند راهگشای مشکلات گریبان‌گیر کشور باشند. آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی، در خطبه‌های نمازجمعه یزد با گرامی‌داشت یاد شهیدان دفاع مقدس، علت دشمنی آمریکا و اروپا با ایران را به خاطر ایستادگی مردم و مسئولان بر ارزش‌های دینی و انقلابی ذکر کرد و خواستار آن شد که این روحیه بیش از گذشته در کشور جاری باشد. ایشان در ضمن به گرانی دلار و قیمت کالاها هم اشاره کرد و با اشاره به این‌که این مسئله فشار زیادی بر مردم تحمیل کرده از مسئولان خواست که برای حل مشکلات معیشتی و اقتصادی اقدام جدی‌تری انجام دهند. سایت «مردم و روحانیت» در رابطه با نقش روحانیون و مخصوصاً ائمه جمعه در بهبود وضعیت معیشتی مردم اخیراً مقاله‌ای را تحت عنوان امامان جمعه و انتقادات اقتصادی منتشر کرد که در آن مفصلاً به موضع روحانیت در مقابل مسئولان پرداخت. از شما کاربران محترم می‌خواهیم که با مرور آن مقاله و هم‌چنین با توجه به گزارش دو هفته‌ای سایت که به تحلیل نظرسنجی‌ها می‌پردازد، نطرات خود را با ما درمیان بگذارید.

 

بیشتر بخوانید

 

آیت‌الله سید‌هاشم حسینی بوشهری

در راستای مشکلات اقتصادی کشور، آیت‌الله رسول فلاحتی، در خطبه‌های نمازجمعه رشت، اذعان داشت که به رغم وجود مشکلات اقتصادی ملت ایران در مسیر پیشرفت حرکت می‌کنند و این موضوع جهانیان را دچار تحیر کرده‌است. البته ایشان با تأکید بر ضرورت حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و با بیان اینکه مجلس و قوه قضائیه باید در این زمینه اقدام کنند، تصریح کرد که خسارت کشاورزان و تنگناهای مالی و معیشتی مردم، افزایش قیمت‌ها نیازمند توجه مسئولان است. وی اولین دغدغه خانواده‌ها و جامعه را «اشتغال» دانست، چراکه آمار بیکاری نیروی کاری کشور بسیار بالاست. ایشان هم‌چنین به لزوم «برخورد شدید» با متخلفان اقتصادی پرداخت و خواستار آن شد که عملکرد دستگاه قضا برای مردم شفاف و قابل لمس باشد. آیت‌الله سید‌هاشم حسینی بوشهری، در خطبه‌های مجازی نماز جمعه قم، با گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس، اذعان داشت که ملت ایران برغم مشکلات اقتصادی و معیشتی، به‌واسطه پیمانی که با امام و شهیدان بستند، تسلیم دشمن نخواهند شد. دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه، هم‌چنین رفتار خواص برای جامعه را یک سند دانست و هشدار داد که «اگر جامعه لغزشی از خواص ببیند، دچار لغزش می‌شود» که این موضوع نیز به ضرورت حضور ولایت‌مداران مؤمن در عرصه سیاست‌های کلی و بالادستی نظام اهمیت بیشتر می‌دهد که با رویکرد جهادی ایشان در آینده اقتصاد کشور بهبودی حاصل شود و امکان ایجاد توافق‌های سودمندانه برای کشور بوجود بیاید. آیت‌الله مصطفی علما، امام جمعه کرمانشاه با اشاره به ارتحال آیت‌الله ممدوحی، امروز را در کرمانشاه روز عزای عمومی اعلام‌کرد و به رعایت پروتکل های بهداشتی مراسم اصرار ورزید. در ضمن، با اشاره به اینکه امسال پیاده روی اربعین برگزار نمی شود، وی دگربار سخنان رهبر معظم انقلاب را یادآوری کرد «هر آنچه که ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم بگیرد همان باید اجرا شود» لذا به فرموده مقام معظم رهبری، امسال زیارت نامه اربعین را در منازل بخوانیم.

 

لطفاً نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. برخی از نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری هفته، زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. لطفا ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام اینستاگرام، توییتر) نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.