mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۱۸ مهر چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۱۸ مهر چه شنیدند؟

امروز هم، خطبه‌های نماز جمعه، در نقاط مختلف کشور، به شکل حضوری یا مجازی و در برخی از شهرها، از طریق انتشار خطبه‌های مکتوب، برگزار شد. نمازجمعه این هفته در شرایطی برگزار شد که بسیاری از هموطنان کشورمان عزادار از دست دادن محمدرضا شجریان، استاد موسیقی سنتی ایرانی بودند. در این راستا حجت‌الاسلام حسن روحانی با صدور پیامی درگذشت این چهره برجسته هنری و آفریننده نوای ماندگار ربنای رمضان را تسلیت گفت. علاوه بر رئیس جمهوری، حجت‌الاسلام حسن خمینی از معدود روحانیونی بود که درگذشت استاد شجریان را تسلیت گفت. سایت «مردم و روحانیت» هم درگذشت ایشان را به خانواده محترم و جامعه هنری کشور تسلیت عرض می‌‏کند.

 

ائمه جمعه، اشاره‌های مختصری به نبود راهپیمایی‌ اربعین کردند و ضمن تقدیر از مردم برای رعایت موازین و دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا، برای برگزاری مفصل‌تر این مراسم در سال‌های آتی وعده دادند. برخلاف درگیری‌های شدید نظامی و رایزنی‌های جاری برای برقرای آتش‌بس در منطقه قره‌باغ، سخنان زیادی در این مورد از خطیبان جمعه شنیده نشد. چندی پیش بود که بیانه‌ی چهار تن از امامان جمعه مناطق آذری کشور و سپس اظهارات برخی از دیگر روحانیون محترم، حواشی‌هایی را در پی‌ داشت که سایت «مردم و روحانیت» هم کوشید با انتشار مقالاتی به آن‌ها بپردازد. موضوع حائز اهمیت این‌است که با در نظر گرفتن شرایط حساس و بحرانی مرتبط با درگیری‌های میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، باید از هر گونه مداخله‌جویی‌ اجتناب ورزید و همه‌ی اظهارنظرها و تشویق‌کردن‌های طرفین به مذاکره، باید از طریق دستگاه دیپلماسی کشور انجام شود. در واقع، بایسته‌است که از هر گونه جانب‌داری و یا ابراز دشمنی بی مورد که در تقابل با منافع ملی و موقعیت منطقه‌ای کشور است، جداً خودداری و جلوگیری شود.

 

بیشتر بخوانید:

در این نظرسنجی‌ها شرکت کنید:

  • نظرسنجی در مورد سخنان آیت‌الله سیدحسن عاملی: اقدام دولت آذربایجان در باز پس گیری اراضی غصب شده اقدامی کاملا شرعی و قانونی است
  • نظرسنجی در مورد سخنان حجت الاسلام سیدمهدی قریشی: انتظار می‌رود طرف‌های درگیر [مناقشه قره باغ] هرچه سریع‌تر ضمن حفظ خویشتن داری و توقف درگیری‌ها برای حل اختلافات و مناقشات پای میز مذاکره حاضر شده و راه حل دیپلماتیک را برای پایان جنگ بپذیرند

امروز، شاید بیشتر از هر موضوع دیگری، شِکوِه و شکایت امامان جمعه از مسئولان، در مورد مشکلات اقتصادی و معضلات معیشتی مردم، از تریبون‌های نماز جمعه شنیده‌‌شد. اشارات سطحی و گذرایی نیز به مسائلی چون جریان کاپیتولاسیون، انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا و حواشی مناظره اخیر دو نامزد این مقام، بحث‌های پیرامون «اف ای تی اف» و مذاکرات ایران با غرب و هم‌چنین برقراری پیمان صلح بین اسرائیل و کشورهای مسلمان حاشیه خلیج فارس، انجام‌شد.

 

حجت‌الاسلام محمدجواد باقری

حجت‌الاسلام محمدجواد باقری، در خطبه‌های نماز جمعه اسالم به مشکلات اقتصادی و گرانی‌های غیر منطقی برخی کالاها و مایحتاج اولیه مردم اشاره کرد و از همه مسئولان کشور و در رأس قوای سه گانه خواست که با «وحدت و همفکری» با «رشد سرسام‌آور قیمت‌ها» مقابله کنند. امام جمعه اسالم به مجلس و دولت و قوه قضائیه توصیه کرد که هر کدام با عمل به وظیفه خود، زمینه را برای اجرای هر چه بهتر قوانین و برخورد با متخلفان و قانون‌شکنان فراهم کنند. ایشان به‌درستی با بیان این‌که «عدم نظارت مستمر بر نحوه تولید و توزیع» و قیمت‌گذاری، بدون عمل‌کرد کارشناسانه و احتکار کالاهای اساسی از سوی برخی سودجویان، از ریشه‌های مشکلات هستند، از قوه قضاء خواست که با قاطعیت تمام با متخلفان برخورد کند. نکته قابل تأملی که حجت‌الاسلام باقری به آن اشاره کرد، این بود که به قول ایشان «بهانه تحریم» و «بهانه صادرات بی رویه کالا به کشورهای همسایه» نمی‌تواند عامل افزایش قیمت‌ها باشد و ایشان این دو موضوع را «شایعات بی اساس» خواند. این درحالیست که کارشناسان اقتصادی، تحریم‌های اقتصادی را به عنوان یکی از اصلی‌ترین چالش‌های اقتصادی کشور و معضلات معیشتی مردم قلمداد می کنند و قرار گرفتن ایران در یک «انزوای بین‌المللی» را عاملی مؤثر در رکود شدید اقتصاد کشور می دانند.

 

آیت‌الله رسول فلاحتی

آیت‌الله رسول فلاحتی، در خطبه‌های نمازجمعه رشت، مدعی شد که با وجود توطئه استکبار جهانی در طول ۴۱ سال گذشته، به برکت خون شهدا، ایران اسلامی به عزت و اقتدار در منطقه و جهان دست یافته‌‌است. ایشان در حوزه اقتصادی، به گرانی اقلام اساسی مورد نیاز مردم و مخصوصاً موضوع «مسکن» اشاره کرد و توجه به مسکن را یکی از موضوعات مهم اقتصادی در کشور دانست. امام جمعه رشت با کنایه به «وعده ساخت سالانه یک میلیون مسکن در کشور» توضیح داد که «عدم تحقق» این وعده، به مشکلات اقتصادی کشور افزوده. ایشان مدعی شد که واگذاری ساخت مسکن به بخش خصوصی، قطعاً آسیب‌زا است و دولت باید با نقش آفرینی در ساخت مسکن سبب رونق این بخش شود. البته این موضوع باید از سوی کارشناسان اقتصادی مورد بررسی قرار گیرد چرا که بسیاری از کارشناسان با اصل موضوع واگذاری اقتصاد به بخش خصوصی مشکلی ندارند ولی توزیع رانت برای خواص به نام خصوصی‌سازی را یک مشکل اصلی و اساسی میدانند.

 

شایان ذکر است که این‌گونه سخنان امامان جمعه تقریباً هر هفته تکرار می‌شود ولی متأسفانه فقط در سطح سخن و توصیه باقی می‌ماند و بدون آن‌که جدی گرفته‌شوند، مسئولان فقط به شنیدن آن‌ها بسنده می‌کنند. سایت «مردم و روحانیت» در مورد ایفای نقش پررنگ‌تر روحانیت، مقالاتی مانند امامان جمعه و انتقادات اقتصادی را پیش‌تر منتشر کرده‌بود و در ضمن همواره سعی بر این دارد که نظرات و خواست‌های مردم و شما کاربران محترمی که بازخوردهایتان را ثبت می‌کنند را، حتی‌الامکان مورد توجه روحانیون محترم قرار بدهد.

 

بیشتر بخوانید:

 

آیت‌الله مصطفی علما

آیت‌الله مصطفی علما، در خطبه‌های نماز جمعه کرمانشاه به مشکلات اقتصادی کشور پرداخت و با تکرار فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر «تکیه به توان داخلی» با کنایه به دولت، اذعان داشت که با وجود داشتن منابع طبیعی همچون گاز و نفت، ارزش پول ملی روز به روز پایین‌تر می‌رود. ایشان هم‌چنین به «مشکل بیکاری» اشاره‌کرد و آن را مسئله‌ی اصلی بسیاری از خانواده‌ها نامید. ایشان نیز مشکل مسکن را یکی از بزرگترین معضلات اقتصادی کشور خواند. تکرار این‌که باید «به داخل نگاه کرد» و برای رفع مشکلات از امکانات داخل کشور استفاده کرد، از سوی این خطیب هم شنیده‌شد. البته کارشناسان، برای رفع مشکلات، بیشتر به سرمایه‌گذاری خارجی اهمیت می‌دهند ولی تفاوت میان سرمایه‌گذاری خارجی «تصویب‌شده» و میزان واقعی سرمایه‌گذاری خارجی «جذب‌شده» را از مشکلات اساسی می‌دانند. سایت «مردم و روحانیت» بخشی از سخنان آیت‌الله علما، در مورد ارزش پول ملی را در قالب یک نظرسنجی در سایت قرارداده که از شما کاربران محترم می‌خواهیم که رأی خودتان را در موافقت یا مخالفت با سخنان ایشان ثبت فرمایید.

 

در این نظرسنجی‌ها شرکت کنید:

 

حجت‌الاسلام محمد مهدی راشدی نوری

حجت‌الاسلام محمدمهدی راشدی نوری، در خطبه‌های نماز جمعه صومعه‌سرا با اشاره به در پیش بودن سالروز تصویب پیمان کاپیتولاسیون، آن را «سند بردگی و ذلت ملت مسلمان ایران در برابر آمریکا» خواند و با اشاره به دشمنی ۴۱ ساله آمریکا با نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، مدعی شد که «قطعاً استمرار مقاومت ملت ایران زمینه شکست آمریکا را فراهم می‌کند». در همین راستا، ایشان اذعان داشت که «نه بیگانگان و نه برجام هیچکدام نمی‌توانند مشکلات اقتصادی کشور را حل کنند». وی «تکیه بر توان داخلی» به ویژه جوانان انقلابی را به «مدیریت جهادی» دعوت کرد که باور داشته‌باشند که به وعده‌های الهی بر مشکلات فائق خواهندآمد. در همین زمینه، برخی کارشناسان که از توانایی دولت فعلی برای از سرگیری مذاکرات تقریباً ناامید شده‌اند، از دولت بعدی می‌خواهند که با رویکردی جدید و با یک «دیپلماسی جهادی» بتواند در مذاکرات، منافع ملی کشور را تأمین‌ کند.

 

حجت‌الاسلام آیت نعمتی

حجت‌الاسلام آیت نعمتی، در خطبه‌های نماز جمعه شهرستان نیر، به ضرورت تمرکز دولت بر اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی تأکید کرد و «گره زدن حل مشکلات اقتصادی کشور با انتخابات آمریکا» را کار اشتباهی دانست. ایشان با کنایه به اظهارات برخی از مسئولین در مورد امکان هم‌کاری اروپا، مدعی شد که تاریخ اثبات کرده که مشکلات ما با اخم و لبخند غرب و اروپا حل شدنی نیست. در طی سخنانی که نسبتاً لحن تندی داشت، حجت‌الاسلام نعمتی خطاب به مسئولان اذعان داشت که «مردم خادم می‌خواهند نه آقازاده» و در ادامه توضیح داد که مسئولین اگر در فکر صدارت هستند، جای آنها این کشور نیست، چراکه مردم این کشور دنبال خادم هستند ولی متأسفانه عده‌ای با نام دین و نظام، از مردم کلاهبرداری می‌کنند و افرادی معلوم‌الحال، با نام خدمت در جامعه اسلامی، به مردم دروغ می‌گویند که نتیجه این دروغ گویی و بی‌توجهی و عدم نظارت بر عملکرد زیردستان، باعث ظهور پدیده‌هایی چون سلطان سکه، سلطان ارز و امثال طبری‌ها می‌شود. پر واضح بود که کنایه ایشان به آیت‌الله آملی لاریجانی بود که در زمان دزدی‌های کلان اکبر طبری، در مقام مسئول دستگاه قضا، رئیس او بود. ایشان با وصفی پر از کنایه به دولتمردان، از «فرافکنی و مقصر تراشی و توجیه‌گری در تحلیل عوامل مشکلات اقتصادی و گرفتار شدن در بازی‌های سیاسی و آدرس غلط دادن» نام برد که آن‌ها مشکلات تولید، گرانی و اشتغال را حل نخواهد کرد چراکه با حرف زدن و تشکیل جلسات متعدد بی‌نتیجه، گرانی‌های افسار گسیخته مهار نخواهد شد. ایشان هم با کنایه به دولت، در مورد مشکل مسکن، گلایه کرد که «متأسفانه دولت هر سال با حرف و وعده و وعید مردم را در حوزه مسکن معطل کرده است».

 

لطفاً نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. برخی از نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری هفته، زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. لطفا ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام اینستاگرام، توییتر) نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.