mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۲۵ مهر چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۲۵ مهر چه شنیدند؟

سایت «مردم و روحانیت» رحلت حضرت رسول اکرم (ص) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) و هم‌چنین شهادت حضرت امام رضا (ع) را به مخاطبان محترم سایت تسلیت عرض می‌‏کند.

 

این هفته نیز، خطبه‌های نماز جمعه، در شهرهای مختلف کشور، به صورت حضوری یا مجازی و در برخی از مناطق، از طریق انتشار خطبه‌های مکتوب، برگزار شد. متأسفانه، سیر صعودی شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ شرایط کشور را بسیار دشوارتر کرده‌ است. در همین راستا، همه خطیبان جمعه، مردم را به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اطاعت از دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا تشویق کردند. با تکیه بر سخنان اخیر مقام معظم رهبری، واژه‌ی «عقلانیت» مکرراً از تریبون‌های نماز جمعه شنیده‌ شد. فشار حداکثری آمریکا و جریان «تحریف و وارونه‌نمایی» در مورد موقعیت کشور هم از دیگر محورهای سخنان ائمه جمعه‌ امروز بود. در راستای مشکلات معیشتی مردم و رویکرد دولت و انتظارات حاکمیت، خطیبان جمعه به مسائل مختلفی اشاره کردند که در میان آنها، تبلیغ هفته وقف و توصیف آن‌که «وقف یک حسنه ماندگار است»، موضوع اف ای تی اف، تحقق اقتصاد مقاومتی با استفاده از ظرفیت‌های داخلی و ورود مجدد به مذاکره با دیگر کشورها بود که در خطبه‌های امروز به آن‌ها پرداخته‌ شد. شاید یکی از مهمترین سخنانی که امروز ذکرشد، در خطبه‌ی مکتوب حجت‌الاسلام حبیب‌الله شعبانی موثقی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه همدان بود که به نکته بسیار حساسی در مورد «سود حاصل از مذاکره» اشاره کرد و توضیح داد که مسئله جامعه اسلامی، این نیست که باید مذاکره کرد یا خیر، مسئله اصلی آن است که «مذاکره برای کشور مثمر ثمر باشد». در مورد مذاکره کردن، روایت‌های زیادی نیز در باره صلح امام حسن (ع) مطرح شد و مقایساتی تلویحی نیز صورت گرفت. سایت «مردم و روحانیت» در قالب یک نظرسنجی، سخنان حجت‌الاسلام شعبانی موثقی مبنی بر این‌که «تجربه و منطق نشان داده است که مذاکره در شرایط موجود اگر مضر نباشد ثمره هم ندارد» را برای ثبت آرای مثبت و یا منفی شما کاربران محترم و هم‌چنین ابراز نظراتتان، در سایت قرار داده‌است.

 

در این نظرسنجی شرکت کنید:

  • حجت‌الاسلام حبیب‌الله شعبانی موثقی: تجربه و منطق نشان داده است که مذاکره در شرایط موجود اگر مضر نباشد ثمره هم ندارد.

 

حجت‌الاسلام سیدعلی حسینی پور

حجت‌الاسلام سیدعلی حسینی پور، در خطبه‌های نماز جمعه خمین، مثل بسیاری از دیگر خطیبان جمعه، جمله «مردم ایران با وجود همه مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها به آینده نظام اسلامی خوشبین هستند» را تکرار کرد. ایشان البته از فشارهای اقتصادی و تحریم‌ها فراتر رفت و «دشمن» را به تلاش برای تغییر فرهنگ اسلامی متهم کرد. او مدعی شد که تغییردادن فرهنگ غنی اسلامی در دستور کار دشمن قرار دارد و قصد آن‌ها تقابل با خانواده، ازدواج و فرزندآوری است. ایشان مخصوصاً «خواص» را مورد خطاب قرارداد و از آن‌ها و همه مردم خواست که در شرایط جنگ اقتصادی، مراقب ایمان و اعتقاداتشان باشند. حجت‌الاسلام حسینی پور به موضوع و موضع نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اشاره نکرد و فقط به این بسنده کرد که «ایران محور سخنرانی‌های تبلیغاتی آن‌ها شده» و از آن نتیجه گرفت که این نشان دهنده «اقتدار نظام» در دنیا است.

 

 

حجت‌الاسلام محمدمهدی راشدی نوری

حجت‌الاسلام محمدمهدی راشدی نوری، در خطبه‌های نماز جمعه صومعه سرا، با تکیه و تکرار بیانات رهبر معظم انقلاب در سخنرانی چند روز گذشته، برای اقتدار ملی و استحکام و ثبات اقتصادی، داشتن «عقلانیت انقلابی و محاسبات دقیق» را مورد تأکید قرار داد. ایشان با کنایه به هر گونه نظر متفاوت با رهبری، اعلام‌ کرد که «مشکلات کشور با دادن آدرس غلط حل نمی‌شود» و برای رفع مشکلات حاصله از تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی،‌ مردم را به «مقاومت و دفاع» دعوت کرد و از مردم خواست که با توجه به سرمایه‌ها و ظرفیت‌های داخل مملکت و اقتصاد مقاومتی، مشکلات را حل کنند نه با اعتماد کردن به دشمن. این خطیب مجدداً با کنایه، اذعان داشت که کسانی داخل کشور هستند که تنها با معادلات مادی محاسبه می‌کنند و از عوامل معنوی و سنت‌های الهی غافل هستند و یا اصلاً اعتقادی ندارند. ایشان مدعی شد که این دسته از افراد، کوتاه آمدن و تسلیم در برابر دشمن را نشانه عقلانیت می‌دانند ولی اینها باید بدانند که مردم ایران این صحبت‌ها را نخواهند پذیرفت و این تفکر را انحرافی و ناشی از ترس و ناکارآمدی آن دسته می‌دانند. البته این در حالی است که حضرت آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای، مسئولان را به «نترسیدن» از رویارویی با غرب تشویق کرده‌ بودند و یک رویکرد جهادی را برای مذاکرات آتی به مسئولان توصیه کرده‌ بودند. سایت «مردم و روحانیت» در رابطه با فرمایشات رهبری و تحلیل سخنان ایشان، مقاله مفصلی را در سایت منتشر کرده‌ بود.

 

بیشتر بخوانید:

 

جنگ جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر قره‌باغ

امام جمعه صومعه‌سرا، از معدود خطیبانی بود که به جنگ جمهوری آذربایجان و ارمنستان اشاره کرد و آن‌را یک جنگ نیابتی با نقشه آمریکا و صهیونیست‌ها خواند که با وارد کردن بیش از ۵ هزار نفر نیروهای تکفیری که در عراق و سوریه موفق به رسیدن به خواست‌های خود نشدند، به پا شده‌ است. البته اختلافات میان دو کشور بر سر منطقه قره‌باغ تاریخچه بسیار طولانی و پیچیده‌ای دارد که ارتباطی با حملات داعش در منطقه ندارد. ایشان هدف دشمن را درگیر کردن «محور مقاومت یعنی ایران» دانست و این‌ را تکرار کرد که «منطقه قره‌باغ جزء لاینفک جمهوری آذربایجان است». ایشان ولی تنها راه حل مناقشه را «خویشتن داری و از طریق مذاکره» دانست.

 

 

آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی

آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی، امام جمعه گرگان، در خطبه‌های امروز، به ازدیاد بیش از حد مشکلات معیشتی و گرانی‌ها اشاره‌ کرد و از مجموعه مسئولان نظام درخواست کرد تا برای رفع مشکلات جامعه به خصوص در حوزه اقتصاد بیشتر تلاش نمایند. البته این سخنان به مانند روال هر جمعه در سطح توصیه باقی ماند. ایشان به بیان این جمله بسنده کرد که «باید علت اصلی مشکلات پیدا و ریشه‌ای رفع شوند». از سوی دیگر، حجت‌الاسلام محمود ترابی، با یادآوری سخنان چند روز پیش مقام معظم رهبری، تا حدی به طرف‌داری از دولت برخواست و اذعان داشت که «در حوزه اقتصاد، کارهای خوبی هم انجام شده، بنابراین بایستی در نقد عملکرد اقتصادی دولت، منصفانه عمل کنیم». البته ایشان هیچ اشاره‌ای به عملکرد مثبت دولت نکرد. امام جمعه گنبدکاووس هم‌چنین به ظرفیت‌های داخلی اشاره‌کرد و با توضیه به «تلاش جهادی» از مسئولان خواست که «تحریم‌های دشمنان را به فرصت تبدیل کنند». هرچند تحقق «اقتصاد مقاومتی» تا بحال کارساز نبوده اوضاع اقتصادی روز‌به‌روز وخیم‌تر و ارزش پول ملی هم‌چنان در حال نزول است..

 

 

حجت‌الاسلام سیدنصیر حسینی

حجت‌الاسلام سیدنصیر حسینی، در خطبه‌های نماز جمعه یاسوج، با لحنی تند به «بالا رفتن افسار گسیخته قیمت‌ها» اشاره کرد و از بوجود آمدن «نگرانی‌هایی بین مردم» سخن گفت. ایشان به «عده‌ای افراد سودجو» تاخت که در این شرایط دشوار اقتصادی، اقدام به سوء استفاده و مضاعف کردن فشار بر مردم می‌کنند ولی متأسفانه نام مشخصی را ذکر نکرد. وی به موضوع احتکار برخی اجناس نیز از سوی «افراد فرصت‌طلب» اشاره‌کرد و آن را «نوعی خیانت» خواند. نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد، متولیان امر و دستگاه‌های اجرایی را با برخورد قاطع و جدی با چنین افرادی تشویق کرد و اذعان داشت که هر چند که تحریم‌های اقتصادی دشمنان، از دلایل مهم افزایش بی رویه قیمت‌هاست، ولی «مدیریت نامطلوب بر بازار» هم بسیار تأثیرگذار بوده‌است.

 

 

آیت‌الله مصطفی علما

در حالی که آیت‌الله مصطفی علما، در خطبه‌های نماز جمعه کرمانشاه، یکی از دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب را معیشت و وضعیت اقتصادی مردم به خصوص افراد کمتربرخوردار جامعه خواند، «تلاش شبانه‌روزی و کار مضاعف» را راه‌حل مشکلات اقتصادی دانست. ایشان فقط به توصیه‌های همیشگی بسنده کرد و از مسئولان خواست که با تاسی از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، برای بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم تلاش کنند. آیت‌الله سیداحمد علم الهدی، در خطبه مجازی نماز جمعه مشهد، در مورد مشکلات اقتصادی کشور، با یادآوری این‌که «مردم سینه خود را مقابل گلوله گرفتند» و یک نظام ولایی تشکیل دادند،  که حاکمیت اسلام برقرار شود به «جریان‌های فرصت‌طلب و قدرت‌یاب» تاخت که در شرایط تداوم قدرت و قدرتمداری خود در مدیریت کشور، هر ضعف و ناتوانی را که دارند با یک تحریفی با تاریخ اسلام و سرنوشت امت تطبیق می‌دهند و وقتی این عده نتوانستند جامعه را مدیریت کنند و نتوانستند مسئله اقتصاد و معیشت مردم را مدیریت کنند، فرافکنی نموده و مشکلات مدیریت خود را به حساب فشار خارجی، تهاجم اقتصادی و تحریم اقتصادی دشمن گذاشتند و راه حلی که می‌دهند این است که دست به دست دشمن بدهیم و با دشمن بسازیم. ایشان با تطابق زمان حضرت امام حسن (ع) با حال، به «خیانت خواص» اشاره کرد و توضیح داد که همان‌گونه که در آن زمان گفتند صلح، آن هم به خاطر پولی بود که از معاویه گرفته بودند، امروز هم مشکل انحراف بر اثر تحریف در سرنوشت امت، مشکلی است که هر جریانی در امت اسلام که در رأس قدرت قرار گرفت، منافع و تداوم قدرت سیاسی خود را با تحریفی در سرنوشت و اجرای اسلام تطبیق کرد.

 

 

حجت‌الاسلام کاظم حافظ‌ نیا

حجت‌الاسلام کاظم حافظ‌ نیا، در خطبه‌های نماز جمعه آستارا کمی دو پهلو سخن گفت و در حالی که به اقدامات بزرگ و مفید دولت اشاره کرد، به همان دولت به‌خاطر مدیریت‌های نامناسبی که باعث ایجاد مشکلات مختلف شده‌اند تاخت. وی از وضعیت نامناسب معیشتی، بیکاری و گرانفروشی گلایه کرد و در مورد عدم اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از مسئولان خواست که با تقویت تولید ملی و اتکا به توان داخلی، به تحقق آن کمک کنند. ایشان در حالی که به مغایرت سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران با سیاست‌های آمریکا اشاره کرد، تعامل با دنیا را بدون ایراد خواند. البته ایشان پیوستن ایران به اف ای تی اف را موردی دانست که می‌تواند آسیب‌هایی به امنیت اقتصادی، نظامی و استقلال سیاسی کشور برساند. البته در هیچ‌کدام از موارد ذکر شده، ایشان توصیف و توجیهی ارائه نکرد. سایت «مردم و روحانیت» در قالب یک نظرسنجی، سخنان حجت‌الاسلام کاظم حافظ‌ نیا مبنی بر این‌که «سیاست‌های ایران مغایر با سیاست‌های آمریکاست … اما تعامل با دنیا ایرادی ندارد» را برای ثبت آرای مثبت و یا منفی شما کاربران محترم و هم‌چنین ابراز نظراتتان، در سایت قرار داده‌است.

 

در این نظرسنجی شرکت کنید:

  • حجت‌الاسلام کاظم حافظ‌ نیا: سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران مغایر با سیاست‌های آمریکاست و منشاء بسیاری از مشکلات اقتصادی، تحریم های ظالمانه دشمنان است اما تعامل با دنیا بدون دلدادگی به کشورهای غربی ایرادی ندارد.

 

لطفاً نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. برخی از نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری هفته، زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. لطفا ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام اینستاگرام، توییتر) نیز دنبال کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.