mardomvarohaniat.com مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اخیر مهر ماه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اخیر مهر ماه

حدود ۸۶ درصد از مخاطبان با تشویق کشورهای درگیر در منطقه قره‌ باغ به مذاکره، موافق هستند و امتناع از دخالت در امور کشورهای منطقه را استراتژی مناسبی می دانند.

نتایج مقدماتی نظرسنجی‌های سایت «مردم و روحانیت» در طول دو هفته گذشته حاکی از آن است که مهمترین موضوع مورد توجه مردم، مشکلات اقتصادی و معیشتی بوده‌ است. از تاریخ ۱۵ تا ۳۰ مهر ماه سال ۱۳۹۹، بیش از ۱۴ هزار رأی از سوی مردم ثبت شده است. در مجموع، سایت ما حدود ۲۱ نظرسنجی در خصوص سخنان روحانیون انجام داد. شایان ذکراست که تعدادی از این نظرسنجی‌ها هنوز در جریان هستند.

 

آخرین نظرسنجی‌ها، مقالات و یادداشت‌ها در خصوص روابط مردم و روحانیت را در کانال تلگرام سایت دنبال‌ کنید

برای اظهارنظر و مشاهده نظر دیگران در مورد رابطه مردم و روحانیت به کانال اینستاگرام سایت بپیوندید

 

آیت‌الله علم‌الهدی

یکی از پرطرفدارترین نظرسنجی‌‌ها در خصوص مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم مربوط به سخنان آیت‌الله علم الهدی بود که در خطبه‌های مجازی ۱۸ مهر با اشاره به کسب‌ها و کارها گفت: «در شرایط تحریم، نفت ما به میزان قابل توجهی به فروش می‌رسد، اگر بنا شد حرکت‌های جهادی انجام دهیم برای این که ثروت خودمان را از خارج به داخل منتقل کنیم، همه مشکلات اقتصادی و معیشتی ما حل است.» امام جمعه مشهد با اشاره به فقدان مدیریت جهادی در مراکز تصمیم‌ گیری و عملیات مدیریتی کشور، به دو عامل در خصوص مشکلات معیشتی و اقتصادی پرداخت که یکی تحریم‌ دشمن و دیگری سوء مدیریت بود. نتایج نظرسنجی های مربوطه (که تا به حال تعداد پاسخ دهندگان به بیش از ۱۸۰۰ نفر به ثبت رسیده)، نشان می دهد که تنها ۲۷ درصد با اظهارات امام جمعه مشهد در خصوص مشکلات اقصادی موافق هستند. در مجموع سایت مردم و روحانیت ۸ نظرسنجی در خصوص مشکلات اقتصادی و معیشتی انجام داد و در این نظرسنجی‌ها حدود ۴ هزار ۱۵۴ پاسخ دهند شرکت کردند.

 

سیاست های جمهوری اسلامی ایران مغایر با سیاست های آمریکاست و منشاء بسیاری از مشکلات اقتصادی، تحریم های ظالمانه دشمنان است اما تعامل با دنیا بدون دلدادگی به کشورهای غربی ایرادی ندارد.

 – حجت‌الاسلام کاظم‌ حافظ‌‌نیا، امام جمعه شهرستان آستارا

[نتایج نظرسنجی مربوطه: جمعیت نمونه=۹۱۸ / درصد موافق= ۳ درصد]

حجت‌الاسلام مسیح مهاجری

با توجه به موج سوم شیوع کرونا، هشت ماه از سختی‌های این ویروس را گذرانده‌ایم اما رئیس جمهوری همراه با شمار زیادی از متخصصان پزشکی متعقدند که هنوز روزهای سختی در پیش روی ما است و موضع نسبتا واحد روحانیون این است که تنها با وحدت عمومی و اجتماعی آحاد مردم این ویروس را شکست خواهیم داد. در طول دو هفته گذشته سایت مردم و روحانیت ۴ نظرسنجی در خصوص سخنان روحانیون راجع به کرونا انجام داد و نظرسنجی مربوط به انتقاد تند حجت الاسلام مسیح مهاجری از امام جمعه تهران (۲۲ مهر) یکی از پربازدیدترین نظرسنجی‌ها بوده است. وی در واکنش به سخنان امام جمعه موقت تهران، حجت‌الاسلام کاظم صدیقی، نوشت: عادت بسیار زشتی است که…هر مسئول و مدیری ناتوانی و ناکارآمدی خود را به گردن مردم می‌اندازد. کرونا را نتیجه گناه مردم می‌دانند، موج دوم کرونا را به گردن بی‌توجهی مردم به خانه ماندن می‌اندازند، موج سوم را به گردن ماسک می‌اندازند… در این نظرسنجی ۸۵۳ نفر شرکت کردند و ۹۷ درصد با این اظهارات موافقند که مسئولان نباید تقصیرات شدت گرفتن پاندمی را روی سر مردم بگذارند. در مجموع  ۳ هزار ۵۲۷ پاسخ دهنده در نظرسنجی‌های مربوط به کرونا شرکت کردند.

 

از یکشنبه (۲۷ مهر ماه) می‌توانیم اسلحه‌مان را به هر کسی که می‌خواهیم بفروشیم و از هرکس هم که می‌خواهیم اسلحه بخریم، این یکی از اقدامات دولت تدبیر و امید است.

 – حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهور

[نتایج نظرسنجی مربوطه: جمعیت نمونه=۵۷۰ / درصد موافق= ۸ درصد]

 

بر اساس گزارش دو هفته اول مهر ماه، مهمترین موضوع مورد توجه روحانیون حمایت برای جمهوری آذربایجان در مناقشه قره باغ بوده است. در دو هفته اخیر مهر ماه سایت مردم و روحانیت تنها ۲ نظرسنجی مربوط به درگیری‌ها در قره باغ انجام داد. با توجه به تعداد کمی از رأی دهندگان که در این نظرسنجی‌ها شرکت کردند، بنظر می رسد که مردم این هفته کمتر به این موضوع اهمیت داده‌اند. در مجموع نتایج هر دو نظرسنجی نشان می دهد که حدود ۸۶ درصد با تشویق کشورهای درگیر در منطقه قره‌ باغ با مذاکره موافق هستند و امتناع از دخالت در امور کشورهای منطقه را استراتژیک مناسبی می دانند.

 

لطفاً در نظرسنجی‌های مردم و روحانیت شرکت کنید، و با دیگر هموطنان هم‌صدا شوید. هم‌چنان می‌توانید مقالات و یادداشت‌های روزانه سایت «مردم و روحانیت» را مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.