mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۹ آبان چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۹ آبان چه شنیدند؟

سایت «مردم و روحانیت» پیشاپیش فرارسیدن ١٧ ربیع الاول (مصادف با ۱۳ آبان)، میلاد مبارک حضرت رسول اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) را به مخاطبان محترم سایت تبریک عرض می‌‏کند.

 

این هفته نیز، خطبه‌های نماز جمعه، در شهرهای مختلف کشور، به صورت حضوری یا مجازی و در برخی از مناطق، از طریق انتشار خطبه‌های مکتوب، برگزار شد. شایان ذکر است که شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹، بیش از پیش، رو به افزایش است. به همین خاطر، اکثر امامان جمعه، مردم را به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اطاعت از دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا ترغیب کردند. خطیبان جمعه در آیین عبادی – سیاسی نماز جمعه امروز، به هفته وحدت و فرا رسیدن سالروز ولادت نبی اکرم (ص) پرداختند و وجود پیامبر اسلام را منشاء تحولات جهانی خواندند که توجه به آموزه‌های او، بشریت را به مبارزه با استکبار ترغیب می‌کند. در پی اتفاقات اخیر در فرانسه و نشر تصویر کاریکاتوری حضرت رسول (ص)، حضرت آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای خطاب به جوانان فرانسوی نامه‌ای نگاشتند. به پیروی از رهبر معظم انقلاب، ائمه جمعه هم امروز به امانوئل مکرون، رئیس ‌جمهور فرانسه تاختند. این در حالیست که برخی اقدامات تلافی‌جویانه از سوی مسلمانان در فرانسه در روزهای اخیر باعث نگرانی دولت این کشور شده‌ است. خطیبان جمعه، با تبریک فرارسیدن سالروز ۱۳ آبان به پیام همیشگی «افول غرب» بازگشتند و اظهار داشتند شواهد و قرائن نشان دهنده ضعف و افول آمریکاست و مردم ایران زمینه ظهور یگانه منجی عالم بشریت را فراهم آورده‌اند. فراتر از این دو موضوع، مشکلات معیشتی مردم، طبق روال معمول هر هفته، فقط در سطح توصیه به مسئولان برای رفع این سختی‌ها، بار دیگر از تریبون‌های نماز جمعه شنیده‌ شد. بر خلاف جمعه‌های پیش که مسائل مربوط به دولت آینده آمریکا و دوران پسا‌انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و امید به از سرگیری مذاکرات با دولت جدید آمریکا، مورد بحث ائمه جمعه قرار می‌گرفت، امروز فقط تعداد محدودی از خطیبان جمعه به موضوع انتخابات آمریکا و مذاکرات پرداختند و به روایت افول غرب و آمریکا بسنده کردند.

 

 

حجت‌الاسلام حبیب‌الله شعبانی موثقی

حجت‌الاسلام حبیب‌الله شعبانی موثقی، در خطبه مکتوب همدان، تقابلات میان جوامع سنی و شیعه را به گردن «استکبار» انداخت که با برجسته‌کردن برخی تفاوت‌ها و تفسیرهای درون‌دینی، به دنبال ایجاد اختلاف و دست‌یابی به خواست‌های شیطانی خویش هستند. ایشان البته به مشکلات عمیق میان برخی از ممالک اهل سنت با ایران اشاره‌ای نکرد و به مواضع سیاسی، که اغلب بسیار فراتر از موارد مذهبی باعث اختلاف می‌شوند، نپرداخت ولی فقط به بیان این بسنده‌کرد که «اتحاد و همبستگی میان شیعه و سنی، با برطرف کردن اختلافات، موجب مأیوس شدن دشمنان و خنثی کردن توطئه‌های آن‌ها می‌شود». وی با تأکید بر الزام تلاش مسئولان در راستای مستحکم‌تر شدن وحدت شیعه و سنی، دشمنان را از این وحدت در هراس خواند و آن را دلیل این دانست که آن‌ها سعی در بهم زدن همبستگی بین مذاهب اسلامی دارند و می‌خواهند با طرح‌های جدید و ابزار رسانه، به پیکره اسلام و نظام اسلامی ایران ضربه بزنند. حجت‌الاسلام شعبانی موثقی با تکرار نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان فرانسه، بازهم موضوع اسرائیل را پیش کشید و با بیان این‌که «در قاموس کفر صحبت علیه اسرائیل جرم است اما توهین به ادیان الهی آزادی بیان تلقی می‌شود» اظهار داشت که این تناقض بر تمام مواضع مستکبران سایه افکنده‌ است. از سوی دیگر، حجت‌الاسلام‌ سیدمختار موسوی خرم، در خطبه‌های نماز جمعه شهر لار، ضمن تبریک هفته وحدت، با محکوم کردن اقدام نشریه فرانسوی «شارلی‌ ابدو»، یکی از دلایل انجام این کار را کاهش فشارها و انحراف افکار عمومی علیه اسرائیل و همچنین «حکام خائن جهان اسلام» دانست و با ابراز تأسف از اقدام مقامات برخی کشورهای عربی در پی ابراز نارضایتی و پشیمانی از تحریم کالاهای فرانسوی، به دولتمردان کشورهای عربستان و امارات تاخت که چرا پس از تحریم کالاهای فرانسوی توسط مسلمانان، با مکرون، رئیس جمهوز فرانسه، تماس تلفنی برقرار کرده و ابراز همدردی کرده‌اند.

 

 

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، در خطبه‌های نماز جمعه اهل سنت زاهدان، با اشاره به این‌که پیامبر اکرم (ص) سبب وحدت جهانیان با یکدیگر شدند، از کشورهای اسلامی خواست که «از اختلافات عبور کنند» و با اتکا به گفت‌و‌گو، با هم منسجم و متحد شوند. امام جمعه اهل سنت با کنایه به پرزیدنت مکرون توضیح داد که «فرانسه مردم خوبی دارد اما رئیس‌جمهوری و مدیران ناکارآمد و ضعیف آن، این کشور را به سمت ناامنی سوق داده‌اند». ایشان توهین به پیامبر اسلام را مانند توهین به حضرت عیسی (ع) و حضرت موسی (ع) و سایر پیامبران الهی دانست و مدعی شد که «فقط یک فرد دیوانه و مجنون مرتکب چنین عملی می‌شود». امام جمعه زاهدان، از توهین به مقدسات به بهانه «آزادی بیان» انتقاد کرد و به مقامات فرانسوی که ادعا می‌کنند که نمی‌توانند جلوی آزادی بیان را بگیرند، تاخت و خود نیز مدعی شد که «در هیچ فرهنگ و قانونی در دنیا از اهانت و توهین به‌عنوان آزادی بیان یاد نمی‌شود». ایشان بر لزوم «تصویب قانون جهانی جرم‌انگاری اهانت به مقدسات ادیان» اصرار ورزید.

 

 

حجت‌الاسلام مصطفی بدری

حجت‌الاسلام مصطفی بدری در خطبه‌های نماز جمعه عسلویه، صفات، رفتار، کردار و گفتار حضرت رسول اکرم (ص) را به عنوان الگوی ما مسلمانان الزامی خواند و رحمت و مهربانی او را برای تمام جهانیان فراگیر دانست. ایشان هم‌چنین به «تواضع و فروتنی» پیامبر اسلام (ص) به عنوان یکی از ویژگی‌های آن حضرت نام‌برد و شاید با کنایه به تجمل گرایی بسیاری از مسئولان نظام، این‌گونه شرایط پیامبر را توصیف کرد که «می‌توانست مثل پادشاهان زندگی کند اما در سادگی زندگی می‌کرد و قلوب را جذب خود کرد». امام جمعه عسلویه، با توجه به شرایط امروز کشور، از همه خواست که فرقه و حزب و گروه را رها کنند. با تکیه به سخنان رهبر معظم انقلاب خطاب به برخی از نمایندگان مجلس، حجت‌الاسلام بدری نیز از مسئولان خواست که از ولی فقیه پشتیبانی کنند تا ضربه نخورند. سایت «مردم و روحانیت» در مورد وظیفه نمایندگان مجلس نسبت به مردم و الزامی بودن احقاق حقوق مردم، مقاله مفصلی را تحت عنوان انتقادها از رئیس جمهور و لزوم امر به معروف حاکمان منتشر کرده‌بود. در ضمن، در همین رابطه، نظرسنجی‌هایی نیز تنظیم و منتشر شده‌بود که از شما کاربران محترم تقاضا داریم در آن‌ها شرکت کرده، رأی خود را ثبت نموده و نظراتتان را نیز مرقوم بفرمایید.

 

در این نظرسنجی‌ها شرکت کنید:

  • آیت‌الله سیدمحمد سعیدی: مسئولان باید درایت و انصاف داشته باشند و نه حرمت اشخاص مانع بیان برخی قصورها شود و نه بیان اشکالات و نقائص باعث هتک حرمت اشخاص شود.
  • حجت‌الاسلام مسیح مهاجری: افرادی که مکرراً مرتکب حرام شرعی می‌شوند و به توصیه رهبری هم عمل نمی‌کنند، چگونه صلاحیت حضور در مجلس را دارند؟

 

حجت‌الاسلام سیدابراهیم حسینی

حجت‌الاسلام سیدابراهیم حسینی در خطبه‌های نماز جمعه ساوه، با ذکر این‌که فرانسوی‌ها انتشار کاریکاتورها را ناشی از وجود آزادی بیان می‌دانند،‌ اظهار کرد که «هر گونه آزادی بدون رعایت اخلاق، زندگی را به جهنمی از رذایل اخلاقی تبدیل می‌کند». ایشان به «نارسایی‌های دموکراسی غربی» پرداخت و با اشاره به «منطق قوی اسلام» که روز به روز بر دامنه توسعه این دین در غرب افزوده‌است، این موارد را از عوامل دیگری دانست که غربی‌ها به بهانه «آزادی بیان» به مقدسات مسلمانان اهانت کنند. ایشان هم‌چنین مدعی شد که «تروریست‌ها ساخته و پرداخته خود غربی‌ها‌ هستند» و هدف از تحرکات گروه‌هایی همچون داعش، بدنام کردن اسلام است. البته موضوع پیدایش داعش و افراطی‌گرایی‌های این گروه اسلامگرا، سال‌هاست که مورد تحلیل و بررسی قرار دارد و به‌نظر ساده‌انگارانه می‌باشد که ایجاد این گروه را تنها به توطئه‌های کشورهای غربی تقلیل دهیم. حجت‌الاسلام حسینی در بخش دیگری از سخنان خود، به بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیرشان با اعضای ستاد ملی مبارزه با کرونا و تأکید ایشان بر «اهانت نکردن به رئیس جمهوری» پرداخت و توضیح داد که انتقاد حق مسلم هر کسی است اما اینکه به بهانه انتقاد دست به اهانت و هتک حیثیت افراد به خصوص مسئولان و رئیس جمهوری که نمایندگی نظام اسلامی را در سطح دنیا بر عهده دارند، ممنوع است. ایشان بدون این‌که معلوم کند که آیا قصدش کنایه زدن است یا نه، این را نیز بیان کرد که «در مملکت اسلامی و اندیشه علوی هدف خدمت بیشتر و نه کسب قدرت است» که با سخنان نمایندگان مجلس، خطاب به دولت حسن روحانی در مغایرت کامل بود.

 

 

آیت‌الله رسول فلاحتی

آیت‌الله رسول فلاحتی در خطبه‌های نماز جمعه رشت، با تکیه بر یاداشت‌هایی در برخی از رسانه‌ها، مدعی شد که مکرون به دلیل ناکارآمدی در مدیریت بحران کرونا و کاهش محبوبیت دست به این اقدام زده‌ و این خطیب، بدون ارائه هیچ استدلالی، مدعی شد که دولت مکرون به زودی سقوط می‌کند. آیت‌الله  فلاحتی در بخش دیگری از خطبه‌هایش، به مسائل و معضلات معیشتی مردم هم اشاراتی داشت و گفت «اگر مسئولان به همان اندازه که برای کرونا دغدغه داشتند، نگران بازار ارز هم بودند، وضعیت فعلی به‌وجود نمی‌آمد». آیت الله فلاحتی بار دیگر به مسئولان دولتی تاخت و تاکید کرد که «نظارت‌ها در بازار کم شده‌است و این موضوع همه مردم به ویژه محرومان و کارگران را بسیار نگران کرده‌است». امام جمعه رشت از مسئولان نظارتی خواست که اقدامات خود در بازار را به شکلی کارساز انجام دهند و با کنایه به آن‌ها گلایه کرد که «زیبنده نیست که در یک جامعه اسلامی عده‌ای مردم را آزار دهند و آنها را از نظر معیشتی در تنگنا قرار دهند». سایت «مردم و روحانیت» نقل‌قولی از آیت‌الله فلاحتی را در قالب یک نظرسنجی در سایت قرار داده‌ که از شما کاربران محترم تقاضا می‌کنیم که با ثبت رأی مثبت یا منفی خود، نظراتتان را راجع‌به این سخنان ابراز بفرمایید.

 

در این نظرسنجی شرکت‌کنید:

  • آیت‌الله رسول فلاحتی: اگر مسئولان به همان اندازه که برای کرونا دغدغه داشتند، نگران بازار ارز هم بودند، وضعیت فعلی به‌وجود نمی‌آمد.

 

لطفاً نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. برخی از نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری هفته، زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. درضمن، ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام اینستاگرام، توییتر) نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.