mardomvarohaniat.com مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته آخر آبان ماه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته آخر آبان ماه

نتایج آخرین نظرسنجی‌های سایت «مردم و روحانیت» حاکیست که مهمترین موضوع مورد توجه روحانیون مربوط به سیاست داخلی بویژه عدم توجه نمایندگان مجلس به رفع مشکلات معیشتی مردم بوده است. در این رابطه، اظهار نگرانی‌ برخی از روحانیون در رسانه اجتماعی خود باعث واکنش‌های قابل توجهی از طرف مردم شده است. عده‌ای از روحانیون نیز موضع خود را در مورد رفع فیلترینگ فضای مجازی در رسانه‌های اجتماعی بیان کردند. نتایج نظرسنجی‌های مربوطه از مواردی است که در این گزارش مطرح می شود.

 

 نتایج حدود ۱۵ نظرسنجی که از تاریخ ۱۵ تا ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۹ انجام گرفته، نشان می دهد که بیش از ۳۰ هزار رأی از سوی مردم ثبت شده است و با بکارگیری روشهای علمی‌آماری، صحت و اعتبار  نظرسنجی ها تایید شده است. به این ترتیب، مجموعه نظرسنجی‌هایی که سایت مردم و روحانیت انجام داد، درصد خطای بسیار کمی داشته است.

 

آخرین نظرسنجی‌ها، مقالات و یادداشت‌ها در خصوص روابط مردم و روحانیت را در کانال تلگرام دنبال‌ کنید.

برای اظهارنظر و مشاهده نظر دیگران در مورد رابطه مردم و روحانیت به کانال اینستاگرام بپیوندید.

 

حجت‌الاسلام واعظی

هرچند که مشکلات اقتصادی مانند تورم مزمن و نوسان قیمت‌های کالاهای اساسی از مهمترین مشکلات روز هستند، بسیاری از روحانیون همراه با اقتصاددانان و متخصصان حوزه اقتصادی معتقدند که ریشه مشکلات اقتصادی ناشی از فساد سیستمیک است. حجت‌الاسلام احمد واعظی یکی از روحانیون مردمی بود که فساد سیستمیک را به تورم و کاهش ارزش مدوام پول ملی مرتبط دانست. ایشان در جلسه شورای مدیران دفتر تبلیغات اسلامی که در مرکز همایش های غدیر برگزار شد اظهار داشت: «مادامی که مجلس، دولت و ارکان حاکمیتی دردهای مزمن در داخل را به شکل جدی اصلاح نکنند، دولت کوچک سازی نشود، امضاهای طلایی از بین نرود، نظام مالی و بانکی اصلاح نشود و شفاف سازی در عرصه حکمرانی و اداره کشور بوجود نیاید، علی الدوام با مشکلات فساد، تورم و کاهش ارزش پول ملی و … روبرو خواهیم بود.» در پاسخ به این پرسش که چرا پس از گذشت بیش از ۴۰ سال از نظام اسلامی، هنوز «شفاف سازی در عرصه حکمرانی و اداره کشور» بوجود نیامده‌است، ۷۰٪ جامعه خواهان تمرکز بیشتر مسئولان بر شفاف سازی در نهادهای تصمیم‌گیر هستند. نتایج نظرسنجی‌‌های مشابه نشان می دهد که تنها ۲۰٪ جامعه امروز با وضعیت سیاسی فعلی موافق هستند.

 

mardomvarohaniat.com حجت‌الاسلام حسینی‌کیا

حجت‌الاسلام حسینی‌کیا

در خصوص فیلترینگ فضای مجازی، حجت‌الاسلام حسینی‌کیا نماینده مجلس و عضو کمیته فیلترینگ گفت که با فیلتر کردن توییتر موافق است. وی همینطور درباره حضور مسئولان در شبکه توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی نیز متذکر شد که «بارها به مسئولان گفته شده که نباید عضو باشند ولی متاسفانه این مساله را رعایت نکردند.» شایان ذکر است که این عضو کمیته فیلترینگ خود کانال تلگرام دارد. پس چگونه از دیگران می خواهد که در  شبکه‌های اجتماعی عضویت نداشته باشند؟ نتایج نظرسنجی‌ این هفته ما در این باره نشان می دهد که تنها ۱۰٪ مردم بر این باور هستند که با ادامه فیلتر بودن یوتیوب و توییتر در کشور موافق هستند.

 

 

رهبر معظم انقلاب

توجه پیگیرانه ایرانیان به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با توجه به تاریخ طولانی و پرتنش دو کشور جای تعجب ندارد. تمرکز شماری از روحانیون بر موضوع تأثیرات احتمالی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر وضعیت ایران حائز اهمیت است ولی اکثر روحانیون با رهبر معظم انقلاب هم عقیده هستند که جریان های خارج از کشور در وضعیت ایران (به خصوص انتخابات آمریکا) تغییری ایجاد نمی‌کنند و بنابراین معتقدند که راه حل مشکلات کشور در داخل است. بر طبق نتایج نظرسنجی ما، حدود ۵۹٪ با رهبری و دیگر روحانیون موافق هستند که برای ایران هیچ فرقی نمی‌کند چه کسی در آمریکا به قدرت برسد.

 

بیشتر بخوانید:

 

 در آستانه انتخابات ۱۴۰۰ mardomvarohaniat.com انتخابات ۱۴۰۰ ریاست جمهوری ایران، اظهارات روحانیون در خصوص نقش زنان در ریاست جمهوری به یکی از داغترین موضوعات مورد بحث تبدیل شده است. در این رابطه بعضی از روحانیون به احکام شرعی اشاره کردند و گفتند که از نظر شرعی هیچ دلیلی نمی بینند که کسی که در یک پست اجتماعی قرار می گیرد، الزاماً مرد باشد. از طرف دیگر، بعضی از روحانیون با اتخاذ مواضعی مردسالارانه، گفتند «بهتر است زنان در این بخش [ریاست جمهوری] استراحت کنند و راحت زندگی کنند». نتایج نظرسنجی‌ها نشان می دهد که ۸۱٪ جامعه بر این باور هستند که نقش زنان در حوزه سیاسی کشور باید هم تراز با نقش زنان در بیشتر کشورهای جهان باشد. همچنین نتایج یک نظرسنجی‌ دیگر که مربوط به سخنان حجت‌الاسلام موسوی تبریزی بود، حاکی از آن است که اکثر رأی‌دهندگان موافق با کاندید شدن زنان در انتخابات ریاست جمهوری هستند و تنها ۴۰٪ رأی مخالف دادند. 

 

لطفاً در نظرسنجی‌های مردم و روحانیت شرکت کنید، و با دیگر هموطنان هم‌صدا شوید. شما هم‌چنان می‌توانید مقالات و یادداشت‌های روزانه سایت «مردم و روحانیت» را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.