mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۲۱ آذر چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۲۱ آذر چه شنیدند؟

در خطبه‌های این هفته که همچون هفته‌های گذشته اکثراً به‌صورت مجازی یا رسانه‌ای به نمازگزاران ارائه شد، مضمون سخنان ائمه جمعه دو موضوع لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ و ناکارآمدی‌های اقتصادی کشور بود. آنها چون هفته گذشته از دولت و دیگر منتقدین لایحه اولتیماتوم برجامی مجلس گلایه کردند و با بسط این موضوع به بحث مذاکره مقاومتی، بر لزوم ادامه سیاست صبر استراتژیک رهبری به عنوان راه حل گذار از تحریم‌ها پافشاری نمودند. اکثر امامان جمعه اشاره‌ای گذرا به رحلت آیت‌الله یزدی و سالگرد شهادت آیت‌الله مفتح (۲۷ آذر) که مصادف با روز وحدت بین حوزه و دانشگاه نیز هست، داشتند.

 

مرحوم آیت‌الله محمد یزدی

در هفته‌ای که گذشت، ملّت انقلابی ما آیت‌الله محمد یزدی، عالم و خدمتگزار شریف و حامی ولایت را از دست دادند. وبسایت «مردم و روحانیت» درگذشت این بزرگمرد و مجتهد گرانقدر را به همه مسلمین تسلیت عرض نموده و برای خانواده ایشان و ملّت ایران صبر مسئلت می‌نماید. در خطبه‌های این هفته تنها برخی از امامان جمعه سرشناس به تفصیل و گونه‌ای شایسته از خدمات آیت‌الله یزدی یاد کردند و دیگران با اشاره‌ای گذرا به این ضایعه، از آن گذشتند. از جمله افرادی که به تفصیل به گرامیداشت آیت‌الله یزدی پرداختند، می‌توان به آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی اشاره کرد که یاد آن مرحوم مغفور را گرامی داشت.

 

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی

آیت‌الله علم‌الهدی در خطبه مکتوب نماز جمعه مشهد با انتقاد از ناکارآمدی‌های اقتصادی نظام اسلامی، به اینکه فلجی اقتصاد و مشکلات معیشتی مردم معلول مدیریت‌های اشرافی، باندبازی و فساد ریشه‌ای می‌باشد، تاکید کرد که «لیاقت این مردم، این استیصال معیشتی نیست». خطبه‌های این هفته ایشان که برخلاف روال معمول اشاره‌ مستقیمی به سیاست داخلی کشور نداشت، مضامین انتقادی از مذاکره با غرب در لفافه تحلیل‌های ایشان از اوضاع دهشتناک اقتصادی کشور و دلایل آن شنیده شد. در تهران نیز که این هفته آیت‌الله سید احمد خاتمی، امام جمعه موقت بود، با سخنانی مشابه، خطبه‌هایی در گرامیداشت یاد آیت‌الله یزدی و همچنین مخالفت  با مذاکره ایراد شد. آیت‌الله احمد خاتمی با اشاره به سرگذشت نافرجام صاحبان قدرتی چون صدام حسین و معمر قذافی که راه مذاکره را پیش گرفتند، گفت «تجربه نشان داده که با مذاکره گره‌ای باز نمی‌شود، بلکه بر گره اضافه می‌شود».

 

آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی

مهمترین پیام خطبه‌های این هفته سخنان برخی از ائمه کشور درباره لایحه بودجه ۱۴۰۰ و نیاز به اصلاح اساسی آن بود. آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی، امام جمعه اراک در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با اشاره به کاستی‌های موجود در این لایحه از مجلس انقلابی درخواست کرد که در بررسی لایحه بودجه شرایط معیشتی مردم و کشور را مدنظر قرار داده و از اسراف و هزینه‌های بی‌جا برای سازمان‌های دولتی پرهیز کنند. سایت‌ «مردم و روحانیت» اخیراً یادداشتی در همین موضوع تهیه و نمونه‌ای از سوءمدیریت‌ها در برنامه‌ریزی‌های بودجه‌ای کشور در حوزه دین و فرهنگ را به جامعه روحانیت و نمایندگان مجلس گوشزد کرد.

 

بیشتر بخوانید:

 

آیت‌الله سیدمحمدکاظم مدرسی

برخی دیگر از امامان جمعه نیز با انتقاد از لایحه بودجه ۱۴۰۰، اشتباهات موجود در این لایحه را به مجلس یازدهم یادآور شدند. آیت‌الله سیدمحمدکاظم مدرسی در خطبه‌های مکتوب بخش مرکزی یزد با انتقاد از «حقوق‌های نجومی و پول‌های غیرقابل کنترل» رایج برای برخی مسئولان، ابراز امیدواری کرد که «بودجه باید در راستای تقویت پول ملی، تامین مایحتاج و معیشت مردم باشد و به شکل ویژه قشرهای محروم را در اولویت قرار دهد». خطبه‌های حجت‌الاسلام محمدجواد عادل‌پور، امام جمعه خرمشهر نیز در این مورد حائز اهمیت بود. وی با بیان اینکه «اصلاح ساختار بودجه خواسته مقام معظم رهبری است»، ساختار بودجه کشور را معیوب توصیف کرد و آن را دلیل مشکلات فعلی کسری بودجه دانست. حجت‌الاسلام عادل‌پور افزود «متاسفانه ۵۰ درصد لایحه بودجه شعاری است و محقق نمی‌شود». انشاالله با شنیده شدن صدای منتقدین این لایحه، فرا از بازی‌های سیاسی و جناحی، لایحه بودجه ۱۴۰۰ اصلاح شده و سرمایه‌های ملی در جهت بهبود معیشت مردم و اقتصاد ویران کشور خرج شوند. سوالی که با مخاطبان وبسایت نیز مطرح کردیم این است که چگونه می‌توان از شعار فرا رفت و از مخارج نهادهای دولتی و شبه دولتی کاست تا امکان تخصیص بودجه برای محرومان فراهم شود؟

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

  • محمدجواد عادل پور:ما نباید کسری بودجه داشته باشیم، متاسفانه ۵۰ درصد لایحه بودجه شعاری است و محقق نمی‌شود.

 

حجت‌الاسلام رضا نوری

هفته پیش ائمه جمعه در اقدامی سمبلیک که بسیاری از مجامع سیاسی آن را به عنوان اخطاری جدی به دولت تعبیر کردند، در حمایت از لایحه اولتیماتوم برجامی مجلس سخن گفتند. این هفته نیز برخی دیگر از امامان جمعه با تکرار این حمایت، بر موضع خود پافشاری کردند. نکته‌ای که در این خطبه‌ها شایان توجه بود، تفاوت انتظارات امامان جمعه از فرجام برجام بود. درحالیکه برخی از امامان جمعه همچون حجت‌الاسلام رضا نوری، امام جمعه بجنورد، از سیاستمداران کشور درخواست یک‌صدایی و وحدت در حمایت از اولتیماتوم برجامی مجلس داشتند و بر موفقیت این لایحه و اجتناب از فتنه‌های دشمنان تاکید کردند، عده‌ای دیگر همچون حجت‌الاسلام محمدعلی نکونام، امام جمعه شهرکرد، و آیت‌الله رسول فلاحتی، امام جمعه رشت، از منتقدین اولتیماتوم برجامی مجلس خواستند که به برجام دل نبندند و از دولت تقاضا کردند که به شرایط پیش از برجام برگردد. راه‌حل موضوع برجام هر چه باشد، بلاشک اینگونه درگیری‌ها و دعواهای جناحی نیست، زیرا که این تقابل‌های داخلی، تنها به تنش‌زایی در صحنه سیاست کشور می انجامد و کلوخی دیگر بر راه دستگاه دیپلماسی در راه عبور از تحریم‌هاست.

 

لطفاً نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. برخی از نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری هفته، زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. درضمن، ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام اینستاگرام، توییتر) نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.