mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۲۶ دی چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۲۶ دی چه شنیدند؟

 در این ایام مقدس فاطمیه، تسلیت و همدردی هیئت تحریریه و همه دست‌اندرکاران سایت مردم و روحانیت را پذیرا باشید. انشاالله همه ما همچون آن حضرت به همدلی با مومنان بپردازیم و در راه ملت و اسلام قدم برداریم. مراسم نماز جمعه این هفته که در نقاط بیشتری از کشور به صورت حضوری برگزار شد، سیاست خارجه محور اصلی خطبه‌ها بود و امامان جمعه با بیان اینکه مذاکره فقط برای رفع تحریم‌ها جایز است، مخالفت خود با هرگونه مذاکره درباره فعالیت‌های موشکی کشور را اعلام کردند. نکته دیگری که در برخی خطبه‌ها مورد بحث واقع شد، دستور رهبری برای ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی کرونا بود که در هفته‌ای که گذشت با ابراز نارضایتی گسترده مردمی در شبکه‌های اجتماعی روبرو شده‌بود.

 

آیت‌الله رسول فلاحتی

یک هفته پس از سخنرانی سرنوشت‌ساز رهبری که راه را برای بازگشت آمریکا به برجام باز کرد، امامان جمعه پس از هفته‌ها چندصدایی درباره برجام و حواشی آن، این هفته با تکرار نقطه‌نظر رهبری، یکصدا خواهان رفع تحریم‌ها و بازگشت آمریکا به برجام شدند. آنها با تاکید بر لزوم رفع تحریم‌ها در صورت بازگشت آمریکا به برجام، آن را تنها گزینه مورد تأیید نظام توصیف کردند. آیت‌الله رسول فلاحتی، امام جمعه رشت که از مخالفان سرسخت برجام بود، با تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای، گفت: «برای مذاکره و ورود مجدد این کشور همان دستورات مقام معظم رهبری، مبنی بر حذف تمامی تحریم‌ها و بازگرداندن سرمایه های ایران، باید عمل شود.»

 

حجت‌الاسلام محمدعلی نکونام

مسئله مذاکره که به نظر می‌رسد هنوز همه امامان جمعه بر سر آن به اجماع نرسیده‌اند، همچنان در بین سخنان آنها شنیده می‌شود. ائمه جمعه که در ماه‌های اخیر مدام با هرگونه مذاکره در خطبه‌هایشان مخالفت کردند، این هفته پس از سخنرانی تلویزیونی رهبری که تغییری سرنوشت‌ساز را در سیاستگذاری خارجه کشور رقم زد، اکیداً خواستار رفع تحریم‌ها شده و در برخی موارد حتی از ایده مذاکره برای رفع تحریم‌ها نیز حمایت کردند. حجت‌الاسلام محمدعلی نکونام امام جمعه شهرکرد با بیان اینکه «برجام به شرطی ادامه پیدا کند که تحریم‌ها بدون قید و شرط برداشته شود» از مذاکره در این‌باره حمایت کرد. حجت‌الاسلام مهدی عالی، خطیب جمعه موقت شهر تبریز نیز با تاکید بر اینکه «هدف و روح برجام رفع تحریم‌ها بود»، اظهار امیدواری کرد که «اساس برجام و مذاکرات هم بر این اساس است که تحریم‌ها برداشته شود. در گفتگوهایی که سایت مردم و روحانیت با برخی از نمازگزاران داشت، در اکثر موارد خشنودی مردم از این تغییر موضع که انشاالله نتیجه مستقیم آن رفع مشکلات معیشتی و مصلحت نظام خواهد بود، شنیده شد.

 

آیت‌الله سید محمد سعیدی

از طرف دیگر مخالفان مذاکره که پس از سخنان رهبری فرصت چندانی برای تکرار نظرات خود نداشتند، در اغلب موارد سکوت اختیار کردند. از جمله این موارد می‌توان به آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی اشاره کرد که علیرغم سخنان ضدبرجام پیشین خود، چند صباحیست که به مسائل سیاست خارجه ورود نکرده که بدون‌شک مصلحتی دارد. دیگر ائمه جمعه مخالف برجام که به اجبار به تأیید سخنان رهبری در حمایت از بازگشت آمریکا به برجام لب گشودند، در اغلب موارد به تفسیر مفصل این موضوع نپرداختند. مردم فقط در چند مورد توضیحاتی به تفصیل در این مورد شنیدند که خطبه‌های امامان جمعه دو شهر قم و بیرجند در این باب اهمیت داشت. آیت‌الله سید محمد سعیدی که خطبه‌های نماز جمعه قم را به صورت حضوری پس از شش ماه تعطیلی ارائه می‌کرد، با اشاره به موضوع موشکی به عنوان یکی از مهمترین چالش‌های نظام، گفت:‌«هیچ مسئولی حق ندارد پشت پرده با تیم جدید آمریکایی‌ها مذاکره کنند و خلاف منویات رهبری عمل کند.».

 

حجت‌الاسلام رضا نوری

حجت‌الاسلام رضا نوری نیز با بیان اینکه «حرف برگشتن آمریکا به برجام فقط یک دام و معطل کردن برای نظام و مسئولان است»، هدف اصلی غرب را «برجام‌های ۲ و ۳ و دست کشیدن ایران از توان دفاعی، موشکی و حمایت از مقاومت اسلامی» بیان کرد. مردم پیشتر زمزمه‌هایی از نگرانی خطیبان جمعه و مسئولان عالی‌رتبه نظام از وقوع «مذاکرات موشکی» شنیده بودند، و به نظر می‌آید که با هموار شدن فضای سیاسی برای احیای برجام، برخی از جریانات قصد دارند با ذکر این مورد به مسئله سیاست خارجه ورود کنند.

 

آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی

نکته دیگری که تنها توسط یکی از امامان جمعه مورد اشاره قرار گرفت، سخنان وزیر امور خارجه آمریکا درباره حضور عناصر القاعده در ایران بود. آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی که خطبه‌های نماز جمعه این هفته اراک را در مصلی بیت المقدس ایراد می‌کرد، تنها امام جمعه کشور بود که این این سخنان را رد کرد. اما موضوع دیگری که تعداد بیشتری از امامان جمعه به تحلیل آن پرداختند، موضوع ممنوعیت واردات واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی به کشور بود. این واکسن‌ها که بالاترین درصد پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا را دارند، با تلاش برخی جریانات در کشور به موضوعی سیاسی بدل شده و نتیجه آن ممنوعیت واردات آنها توسط رهبری بود که انشاالله به ضرر ملت تمام نشود.

 

مردم خوشبینی امامان جمعه به اثرگذاری واکسن تولید داخلی که در مراحل اولیه تست انسانی می‌باشد را شنیدند و با دلی نگران امیدوارند که با وجود بی‌تجربگی کشور در ابداع واکسن‌های پیچیده این چنینی، تلاش نظام اسلامی برای اظهار بی‌نیازی به واکسن‌های غربی دلایل سیاسی نداشته باشد. لیکن شنیدن سخنان اکثر ائمه جمعه، سیاسی بودن جریان ضدواکسن غربی را تأیید می‌کند. این واکسن‌ها که توسط کشورهای چندملیتی تهیه و تولید شده‌اند، واکسن آمریکایی و انگلیسی خوانده می‌شوند و به نظر می‌رسد که بازیچه فضای دوقطبی سیاسی کشور شده‌اند. متاسفانه برخی از امامان جمعه با تکرار سخنان برخی از بزرگان نظام که گفتارشان بیشتر با «تئوری‌های توطئه» همخوانی دارد تا واقعیت دنیا، هدف فرستادن واکسن کرونا که مدتیست در نقاط مختلف دنیا مورد استفاده قرار گرفته را حقه‌ای برای آزمایش این واکسن و تست کردن آن بر مردم ایران توصیف کرده‌اند! از یاد نبریم که در آغاز بحران کرونا در ایران، بسیاری از بزرگان کشور این ویروس را توطئه‌ای برای نابودی ملت ایران می‌دانستند و متاسفانه این صحبت‌های اخیر نیز بی‌شباهت به آن «آدرس‌های غلط» نیست.

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

  • آیت‌الله محمدرضا ناصری‌: آیا واقعا این عاقلانه است که کشوری از دشمن خود واکسن بخرد؟

 

حجت‌الاسلام عبدالرضا محمودی

حجت‌الاسلام عبدالرضا محمودی که این هفته امام جمعه موقت شیراز بود از مردم خواست که به واکسن ایرانی اعتماد کنند ولی به واکسن خارجی اعتمادی نداشته باشند و آمار بالای ابتلا و مرگ‌و‌میر در دنیا را نشانه اثرگذاری پایین آن واکسن دانست. این استفاده غلط از اعداد و ارقام آمار که تنها نشانگر شیوع بالای ویروس کرونا و بیماری کووید-۱۹ است، در شرایط فعلی کشور که دو مشکل تحریم‌ها و ویروس کرونا کشور را فلج کرده، هم از جهت شرعی و هم از جهت قانونی غیرقابل قبول است. انشاالله با بازنگری مسئولان مربوطه، این سیاست تغییر و مردم بتوانند در ایمن‌سازی خود علیه این ویروس انتخاب بیشتری داشته باشند و قربانی جریانات سیاسی و تئوری‌های توطئه آنها نشوند.

 

لطفاً نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. برخی از نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری هفته، زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. درضمن، ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام اینستاگرام، توییتر) نیز دنبال کنید.

یک نظر

  1. مردم به چه زبانی به شما بگن شما را نمی خواهند به چی شما دلخوش کنند در این ۴۰ سال یک و یک عملکرد مثبت اشاره کنید شما حتی قداست زمان شاه را هم ندارید ان زمان مردم تا شما را نشناخته بودند به صرف عمامه سیاه رنگ میگوفتند او سید اولاد پیغمبر وامامان است الان خود میدانید حتی به امام و پیغمبر اعتقادی ندارندمراسمهای دولتی فرمایشی را در کجای امار قرار میدهید طشت رسوایی شما را چه کسی نشنیده است و خود را به نشنیدن نزنید و بالاخره این دمل چرکین سر باز میکند ودمل فکری و چرکی از ذهن و قداست دروغین شماها از بین میرود شاید در سایت قرار ندهید ولی خود بهتر میدانید مگر خمینی نگفت پدران ما شاه را خواستند و ما نمخواهیم خوب حالا در مورد خودتان چه میگویید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *