متن منبع

حجت الاسلام سیدرضا تقوی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره سند همکاری ایران و چین اظهار داشت: سند همکاری راهبردی بین ایران و چین یکی از کارهای بسیار ارزشمندی است که می‌تواند در منطقه شرق و غرب آسیا تأثیرگذار باشد.

وی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای تأثیرگذار در منطقه است و طبعاً هر تحولی که در کشورمان به وجود آید و هر حرکتی که در جهت استحکام فعالیت‌های ایران انجام شود، در تحولات منطقه اثرگذار است و می‌تواند بسیار مثمر ثمر باشد.

جهان فقط در غرب خلاصه نمی‌شود

رئیس مجمع نمایندگان تهران تصریح کرد: البته ما از گذشته با چین ارتباط داشتیم اما تقویت ارتباط جمهوری اسلامی ایران با چین این پیام را به غربی‌ها می‌دهد که جهان فقط در غرب خلاصه نمی‌شود و غربی‌ها نباید اینگونه تصور کنند که ملت‌های جهان در همه مسائل به آنها نیاز دارند و نمی‌توانند روی پای خودشان بایستند.

تقوی افزود: قطعاً همه ملت‌های جهان می‌توانند روی پای خود بایستند و با همکاری با سایر کشورها به ویژه کشورهایی که قصد استعمار و استثمار آنان را ندارند، امور خود را پیش ببرند.

ایران تک بُعدی فکر نمی‌کند

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ایران با هر کشوری که قصد استعمار و استثمار ما را نداشته باشد حاضر است ارتباط برقرار کند و پیام ما به غربی‌ها این است که ما می‌خواهیم روی پای خودمان بایستیم و اینگونه نیست که در ارتباط با کشورها یک بُعدی فکر کنیم.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران با جهان شرق ارتباط برقرار می‌کند و البته هر کشور غربی که به حقوق جمهوری اسلامی ایران توجه داشته باشد و آن را به رسمیت بشناسد و از منظر تحقیر با کشورمان برخورد نکند، ایران با آنان هم همکاری می‌کند.

تقوی ادامه داد: بر این اساس ایران در ارتباط با کشورهای جهان تک بُعدی نیست و چند وجهی فکر می‌کند اما به شرطی که کشورهای جهان در ارتباط با ایران حقوق ملت ما را مورد توجه قرار دهند و ضوابط را رعایت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.