mardomvarohaniat.com ستاد ملی کرونا، هدف دعواهای جناحی

ستاد ملی کرونا، هدف دعواهای جناحی

در سالی که گذشت، شیوع ویروس کرونا در کشور بیش از ۶۱ هزار قربانی گرفت. این آمار پس از تعطیلات نوروزی امسال که همزمان با اوج‌گیری موج چهارم شیوع این ویروس بود، رشدی تصاعدی داشت تا جایی که آمار کل جانباختگان را در عرض یک ماه به بیش از به ۶۵ هزار نفر رساند. در این بین روحانیون و بالاخص امامان جمعه که همواره از ستاد ملی مقابله با کرونا حمایت می‌کردند، از جمعه گذشته لب به انتقاد از سیاست‌ها و عملکرد مدیریتی ستاد گشوده و از این بحران برای حمله سیاسی به دولت استفاده کردند. چنین رویکردی در شرایط حاضر که دوقطبی‌گری صحنه سیاست کشور را مخدوش کرده، خبری از واکسیناسیون عمومی نیست، و خستگی مردم از مشکلات معیشتی و گرانی‌ها از توجه آنها به پیام‌رسانی مبارزه با کرونا کاسته، به نفع ملت و کشور نیست.

 

«ضوابط ستاد ملی کرونا باید رعایت شود، چراکه اگر همین مقدار مراقبت و کنترل هم سست شود، فاجعه‌ای بزرگ پدید خواهدآمد». این جمله فرازی از سخنان مقام معظم رهبری در توصیه به مردم و مسئولان در تابستان سال گذشته بود که نتیجه بی‌توجهی به آن را در وقایع ماه اخیر می‌توان دید. همت ملی مردم و مسئولان در رعایت پروتکل‌های بهداشتی ستاد ملی مقابله با کرونا که پیش از تعطیلات نوروزی شیوع ویروس را به خوبی مهار کرده بود، با عدم‌ رعایت سفرهای سیاحتی و زیارتی با کشورهای همسایه از جمله ترکیه و عراق، عامل ورود حجم بالایی از نوع جهش‌یافته انگلیسی ویروس کرونا به کشور بود. این عامل، همراه با بی‌توجهی‌ها در فاصله‌گیری‌های اجتماعی و رعایت پروتکل‌ها در زمان دید و بازدیدها و دورهمی‌های نوروزی، باعث شد ویروس کرونا در سال ۱۴۰۰ در سطح جامعه جولان دهد. در چنین شرایط بحرانی، انشاالله مسئولان و بزرگان دینی کشور، با توجه به آیه ۱۰۳ سوره آل عمران که موردی است که در سال‌های اخیر بارها مورد تأکید رهبری قرار گرفته، به جای انتقاد، تفرقه و حمله به خودی، با شعار وحدت، همکاری و هم‌افزایی در مهار مشکلات پیش رو جهد کنند. در این حین ضروری است که جامعه روحانیت و به خصوص امامان جمعه با روشنگری‌های خود مردم و به خصوص مومنین کشور را به پوشیدن ماسک و رعایت ضوابط کرونایی سفارش کرده، و از سفرهای تفریحی و حتی زیارتی به کشورهای اطراف که به جهت ضعف ساختاری و اقتصادی خود سخت گرفتار منجلاب کرونا هستند، نهی کنند.

 

اولویت‌های فعلی چه باید باشد؟

واقعیت ماجرا این است که موج چهارم کرونا بلایی منحصر به کشور ما نیست و نمی‌توان سیاست‌های ستاد ملی کرونا را مقصر آن دانست، هرچند عدم اثرگذاری پیام‌رسانی‌ها و نظارت بر اجرای ضوابط و قوانین تصویبی توسط نیروی انتظامی و دیگر دستگاه‌های مربوطه موضوعی است که نیازمند توجه و بررسی است. برای مهار بحران کرونایی فعلی، اولویت اول حفظ وحدت و آرامش به‌جای واکنش‌های تند و تفرقه‌آمیز الزامیست. واکنش‌های تند و سیاست‌زده که نظیر آنها را در گزارش این هفته سایت مردم و روحانیت از مراسم عبادی‌سیاسی نماز جمعه از برخی ائمه جمعه دیدیم، تنها بر دعواهای سیاسی دامن می‌زند و هیچگونه اثر مثبتی در حل مشکل کرونا نخواهد داشت. ناگفته نماند که مردم ما، به‌خصوص نمازگزارانی هر هفته در مراسم نماز جمعه شرکت می‌کنند، نسبت به موضع امامان جمعه حساس هستند و بدان توجه دارند و صلاح نیست که روزی از مدیریت کرونا در کشور تمجید کنند و فردای آن در تبعیت سیاستگذاری‌های شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه علیه ستاد مبارزه با کرونا شمشیر را از رو ببندند. چنین دوگانگی در پیام‌رسانی‌ها ممکن است در جلب توجه‌ رسانه‌ها به سخنان امامان جمعه مفید باشد، اما در آخر به ضرر نهاد روحانیت تمام می‌شود زیراکه مردم ما متوجه بازی‌های سیاسی و جناحی هستند.

 

اولویت دوم، مقابله منسجم با شیوع ویروس است. پیام‌رسانی و اجرای سختگیرانه ضوابط کرونایی که در ایام عید نوروز عملی نشد، باید در ماه مبارک رمضان محقق شده تا محفل‌های گرم و خاطره‌انگیز افطار کانون شیوع ویروس نگردد. این پیام‌‌رسانی‌ها اگر توسط مراجع تقلید و آیات عظام نیز سفارش شوند، اثرگذاری بیشتری مابین گروه‌های مؤمن و دلداده مذهبی خواهد داشت زیرا صلاح نیست در روزهایی که مراسم نمازجمعه به دلیل شیوع ویروس برگزار نمی‌شود، مراسم افطار که مستلزم برداشتن ماسک برای صرف طعام و افطاری است، امسال حضوری برگزار شود. این‌گونه ملاحظات در شرایط کنونی که با نوع جهش‌یافته ویروس مواجهیم، که نسبت به گونه‌های دیگر ویروس مسری‌تر است، حیاتی است.

 

تغییر بینش‌ها

اولویت سوم اصلاح نگرش‌هاست. مقام معظم رهبری بارها توصیه‌های ستاد ملی مقابله با کرونا را در مورد امور بهداشتی فصل‌الخطاب و لازم‌الاجرا دانسته‌اند، لیکن هنوز عده کثیری از سیاسیون و روحانیون با انتقاد از سیاست‌های ستاد، عمداً یا سهواً به تلاش‌های ضدانقلاب در ترسیم تصویر ناتوانی کشور در مقابله با ویروس کرونا یاری رسانده، که نتیجه‌ای بجز ایجاد سردرگمی در پیام‌رسانی‌ها و رعایت ضوابط ستاد ندارد. سخنان ناشایست برخی از ائمه جمعه و بالاخص خبرگان رهبری که بدون درنظر گرفتن واقعیات جامعه و قابلیت‌های دولت و دستگاه‌های نظارتی در اجرای محدودیت‌ها، مدام از تعطیلی مراسم نماز جمعه و مساجد و محدودیت سفرهای زیارتی به عتبات عالیه گله می‌کنند، اشتباهی بزرگ و قصور در خدمت به مردم است. سخنانی چون اظهارات آیت‌الله سید رحیم توکل که چاره عبور از پاندمی کرونا را دعا و تضرع در «حرم‌ها، امازاده‌ها، مساجد و هیأت‌ها» می‌داند و همزمان با انتقاد از بازبودن سفره‌خانه‌ها و دیگر اماکن اجتماعی از ضرر اقتصادی تعطیلی‌ها نیز گلایه دارد، نشان عدم‌تخصص در برنامه‌ریزی بحران‌های واگیردار و عدم‌توجه ایشان به منویات رهبری است.

 

واکسیناسیون عمومی، واجب فراموش‌شده

آمار شیوع افسارگسیخته کرونا نتیجه عدم‌همکاری همگانی بین مردم، مسئولان و روحانیت است. مصلحت فعلی جامعه توجه به ضوابط ستاد ملی مقابله با کروناست، نه انتقادات ناموجه و بی‌توجهی به محدودیت‌ها. دریغا که امامان جمعه که باید دلسوزان سلامت دنیوی و اخروی مردم باشند، به جای انتقاد از باز بودن پارک‌ها، سواحل و دیگر تفرجگاه‌ها در ایام نوروزی که نیاز مردم به تفریح و سرگرمی را در فضای باز برآورده می‌کند، از کمبود واکسن کرونا سخنی به زبان نیاوردند. شکست طرح واکسیناسیون عمومی حتی در یکی از خطبه‌های هفته‌های اخیر مطرح نشده، که نشان از وجود نقصی ذاتی در نگاه روحانیت به موضوع پاندمی و بیماری‌های واگیردار همچون کروناست.

 

کرونا شمار زیادی از هموطنان و بزرگان کشور را از ما گرفت و در شرایط فعلی اوضاع به گونه‌ایست که پوشیدن ماسک به تنهایی کافی نبوده و مستلزم همیاری همه شهروندان برای پیشگیری از شیوع هرچه بیشتر این ویروس منحوس است. تا زمانی اولویت‌یافتن واکسیناسیون عمومی، نگاه‌های جناحی به سیاست‌ها و محدودیت‌های اعمالی توسط ستاد ملی مبارزه با کرونا به صلاح کشور و ملت نیست و حمله‌ها علیه این ستاد که کارگرهی فراقوه‌ای است، ناروا و حمله به خودی است! به استثنای مقوله واکسیناسیون عمومی، سیاست‌گذاری‌های ستاد مبارزه با کرونا تاکنون مطلوب بوده، و کاستی‌های موجود ریشه در پیام‌رسانی‌ها و نظارت بر اجرای این سیاست‌گذاری‌ها و ضوابط است که امید است در ایام مبارک ماه رمضان و شب‌های قدر شاهد توجه اکد به آنها باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *