احمد مازنی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم، در رابطه با عدم وجود شور انتخاباتی

یکی از دلایل مردم برای شرکت نکردن در انتخابات، عدم‌تاثیر انتخابات در زندگی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آنهاست.

%۷۵

%۲۵

کل آرا
۲۱۴
با برچسب , , , , , , , .

متن منبع

احمد مازنی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم، در رابطه با عدم وجود شور انتخاباتی در جامعه با توجه به زمان اندک باقی مانده تا انتخابات تصریح کرد: واقعیت این است که هیچ دوره ای، مثل این دوره نبوده که در اواسط اردیبهشت ماهی که در اواخر خردادش انتخابات برگزار می شود هنوز نامزدهای انتخابات مشخص نباشند و هنوز کاندیدا نهایی هیچ یک از جناح ها مشخص نباشد.

 
به گزارش برنا، او افزود: معمولا در دوره های قبل در اسفندماه نفرات مشخص می شدند اما اینبار مساله مشخص نیست. ما انتخابات مجلس یازدهم را پشت سر گذاشتیم که در اسفند ماه سال ۹۸ برگزار شد و از نظر میزان کاهش مشارکت رکوردی در ۴ دهه بعد از انقلاب و یازده دوره مجلس بود. به نظر من قهر مردم با صندوق رای همچنان ادامه دارد. در تهران اقلیتی بیست درصدی شرکت کردند و در کشور حدود چهل درصد رای دادند این وضعیت به هر دلیلی بود آن دلایل همچنان ادامه دارد.

مازنی تاکید کرد: من تاکنون ندیده ام که تحقیقی علمی در خصوص علل و عوامل کاهش مشارکت در سال ۹۸ انجام گرفته باشد تا آن را به این انتخابات تعمیم بدهیم. یکی از دلایل کسانی که اعلام می کنند ما هرگز در انتخابات شرکت نمی کنیم عدم تاثیر انتخابات در زندگی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آنها است. یعنی این تصور جا افتاده است که انتخابات نقش تعیین کننده ای در زندگی آنها ندارد و اینکه چه فردی از چه جناحی رئیس جمهور شود در زندگی آنها تاثیر چندانی ندارد.

او ادامه داد: در چند سال اخیر مشکلاتی برای مردم بوجود آمده است که به نوعی در رفتار سیاسی مردم تاثیر گذاشته است. یک مورد خروج ترامپ از برجام و برگشت تحریم ها و شدیدتر شدن تحریم ها بود هم زمان در داخل کشور نیز انسجام و وحدت و صدای واحدی برای مقابله با تحریم و رفتار ظالمانه ترامپ و آمریکایی ها وجود ندارد و به نوعی فرافکنی در مسئولان سیاسی داخل کشور وجود دارد. یک جریان مسئولان وزارت خارجه را مقصر می دانند و جریان دیگر بخش های دیگر نظام را که چندان با سیاست خارجی هماهنگ نبودند مقصر می دانند.

این نماینده اصلاح طلب مجلس دهم خاطرنشان کرد:  سخنرانی مقام معظم رهبری به نوعی فصل الختام تلقی می شود یعنی نظام در سیاستگذاری ها متمرکز عمل می کند و در تقسیم کار هر کسی وظیفه خود را انجام می دهد از جمله وزارت خارجه که کارهای مربوط به روابط بین الملل را بر عهده دارد. اما این وضعیت برای مردم مبهم است و این فرافکنی که کسی در قبال اتفاقات و تحریم مسئولیت نمی پذیرد، موجب دلسردی مردم شده است. اتفاقات دیگری طی سالهای ۹۶ تا ۹۸ رخ داد از جمله افزایش قیمت بنزین که بدون هماهنگی و بدون اطلاع رخ داد و هیچ اهمیتی به نقش مجلس داده نشد و رییس جمهور گفت من هم جمعه مطلع شدم و همین موارد باعث شده مردم حس کنند شرکت یا عدم شرکت آنها در انتخابات فرقی ندارد و مسیرها و اهداف در کشور تعیین شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *