امام جمعه موقت تهران در سخنرانی

ملت مظلوم افغانستان، ملت مظلوم فلسطین، ملت‌های مظلوم منطقه، دنیای اسلام و ملت مقتدر ایران را در کنار خود مشاهده کنند.

%۲۸

%۷۲

کل آرا
۱۸۸
با برچسب , , , , , , , .

متن منبع

سخنرانی خطبه گونه حجت الاسلام و المسلمین سید محمد حسن ابوترابی فرد امام جمعه این هفته تهران به شرح ذیل است: 

با عرض ادب و سلام حضور برادران و خواهران گرانقدر، ملت عزیز و بزرگوار، روزه‌ داران آراسته به مقام بندگی و عبودیت و عرض تبریک بمناسبت فرا رسیدن عید بزرگ فطر و آرزوی پیروزی و عزت و اقتدار روزافزون ملت اسلام و مستضعفان جهان در مباحث گذشته اشاره نمودم از آیات نورانی قرآن کریم، بیانات الهام بخش پیشوایان دین، به خوبی استفاده می شود آموزه های وحیانی را برای دستیابی انسان و جامعه انسانی به بالاترین سطح از سطوح قدرت هموار می کند.

انبیاء الهی مبعوث شده اند تا در پرتو آموزه‌های انسان ساز وحیانی  راه را برای دستیابی انسان به قدرت به معنای واقعی کلمه، جامعه انسانی به اقتدار راستین، هموار سازند. در این حدیث قدسی درنگ بنمایید «عَبدِی‌ أَطِعنِی‌ حَتّی أَجعَلکَ مِثلی» بنده، بنده من در سایه ی عبادت و بندگی می توانی در بالاترین اندازه از قدرت بایستی. همان ‌گونه که اراده خدای متعال در عالم هستی حاکم است، اراده تو نافذ باشد « أَنَا أَقُولُ لِلشَّی‏ءِ کُن فَیَکُون أَطِعنِی‏ فِیمَا أَمَرتُکَ‏ أَجعَلکَ تَقُولُ لِشَی‏ءٍ کُن فَیَکُون» در این جهت، در نفوذ اراده، عبد در جایگاهی قرار می گیرد که اراده او به معنای واقعی کلمه نافذ است، حاکم است. این عالی ترین سطح از قدرت است.

یک جامعه مقتدر، یک انسان مقتدر و اشاره داشتیم برای دستیابی به قدرت و قرار گرفتن در جایگاهی که زیبنده یک انسان تربیت یافته در مدرسه دین است، باید در دو حوزه نظر و عمل در مسیر حق گام برداشت. به حقایق و به حق مطلق ایمان آورد و در راه حق گام برداشت و در کنار حق استقامت نمود «وَالعَصرِ ، إِنَّ الإِنسَانَ لَفِی خُسرٍ، إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَ تَوَاصَوا بِالحَقِّ وَ تَوَاصَوا بِالصَّبرِ» شناخت حق، ایمان به حق، تلاش برای گسترش حق در جامعه، توصیه به یکدیگر برای فهم حق و دفاع از حق و استقامت در کنار حق، راه را برای رسیدن به قدرت هموار می‌کند. این قدرت، قدرت به دست آمده از ایمان، قدرت به دست آمده از استقامت در کنار حق، انسان را به یک پدیده مقتدری تبدیل می کند که از قدرت برای بسط عدالت در جامعه بشری بهره می گیرد. قدرت را به ابزاری برای سلطه و ستم به دیگران تبدیل نمی کند.

شخصیتی مانند امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب علیه الصلاه والسلام که در بالاترین سطوح از قدرت قرار دارد زیرا در بالاترین سطوح علم و در مرز دانش حرکت می کند زیرا مدیریت او مبتنی بر دانش و علم  و معرفت است که فرمود «عَلِیٌّ مَعَ الحَقِّ وَالحَقُّ مَعَ عَلِی، یدورُ مَعَهُ حَیثُما دارَ» علی بن ابی طالب در همه حوزه‌های شخصیتی خویش، در جایگاه مدیریت و رهبری خویش، نماد و تجسم حق و همه ارزش های والای انسانی و عقلانی و علمی است. این شخصیت به دلیل آنکه قدرت او برآمده از ایمان و معرفت به خدا و برآمده از مقام بندگی و عبودیت در پیشگاه ذات اقدس احدیت است، تجسم واقعی عدالت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.