مردم چه می‌گویند؟ نتایج نظرسنجی‌های اردیبهشت ماه mardomvarohaniat.com ۱۴۰۰

مردم چه می‌گویند؟ نتایج نظرسنجی‌های اردیبهشت ماه ۱۴۰۰

در دومین ماه سال ۱۴۰۰، دو معضل کرونا و مشکلات معیشتی بر سلامت و سفره مردم سایه انداختند و اقدامات مسئولان در مبارزه با این معضل‌ها همچون نوشدارو پس از مرگ سهراب بود. در طی این مدت سخنان روحانیون و امامان جمعه بر مقوله انتخابات و تلاش برای دعوت دوباره مردم به مشارکت در صحنه سیاست داخلی متمرکز بوده و توجه بسیار کمتری در مقایسه با دو ماه گذشته به مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم شد. موضوعات نظرسنجی‌های سایت «مردم و روحانیت» بر اساس اظهارات روحانیون در اردیبهشت ماه شامل مسائل انتخاباتی، سیاست خارجه و میدان، معیشت مردم، مذاکره و برجام، فساد و نقش روحانیت در نظام بود. در مجموع بیش از ۲۰ هزار و پانصد رأی تا زمان نگارش این مقاله در ۶۶ نظرسنجی سایت «مردم و روحانیت» اخذ شده است. این گزارش نگاهی به واکنش‌های مردم به اهم موضوعات مطرح شده در اردیبهشت ماه سال جاری از سوی روحانیون و مواضع ایشان به آن موضوعات دارد.

 

 

 

آخرین نظرسنجی‌ها، مقالات و یادداشت‌ها در خصوص روابط مردم و روحانیت را در کانال تلگرام دنبال‌ کنید.

 

برای اظهارنظر و مشاهده نظرات کاربران دیگر در مورد رابطه مردم و روحانیت به صفحه اینستاگرام بپیوندید.

 

 

 

در ماه اردیبهشت نگاه اغلب روحانیون به انتخابات ریاست جمهوری منعطف شده بود و اشاره به اهمیت و لزوم تحقق «مشارکت حداکثری» مردم در انتخابات در سخنرانی‌ها، مصاحبه‌ها و خطبه‌های روحانیون و ائمه جمعه بارها شنیده شد. مسموعات ما در محافل حوزوی و شورای سیاست‌گذاری نیز این موضوع را تصدیق کرده، و حاکی از تلاش‌های جامعه روحانیون صاحب‌منصب برای دعوت مردم به صندوق‌های رأی است که در راستای سیاست‌های پیشگیرانه جهت عدم تکرار تجربه تلخ کمترین میزان مشارکت مردمی در انتخابات مجلس یازدهم ارزیابی می شود. با ادامه روند مذاکرات در وین، و حمایت رسانه‌ای رهبری از آن، روحانیون در اردیبهشت ماه بیشتر از زاویه سیاست خارجه و امتیازگیری از غرب به سه‌گانه برجام، تحریم‌ها و مذاکره وارد شدند. با افشای نوار مصاحبه جواد ظریف و علنی شدن اختلافات درون دستگاه وزارت خارجه در رابطه با لزوم توازن رویکردها بین «دیپلماسی» و «میدان»، امامان جمعه اغلب به طرفداری از «میدان» پرداختند.

 

انتخابات

در مجموع ۲۰ نظرسنجی به موضوعات مربوط به «انتخابات» اختصاص یافت که در بین آنها ۷ نظرسنجی مربوط به موضوع «مشارکت مردم» در انتخابات بود. ۷۶ درصد شرکت‌کنندگان با سخنان حجت‌الاسلام ذوالنور درباره اهمیت کلیدی مشارکت و آرای مردم در نظام جمهوری اسلامی موافق بودند. روی دیگر بحث «مشارکت مردم» در انتخابات که مقوله «تحریم انتخابات» است نیز با نظرسنجی سخنان حجت‌الاسلام احمد مازنی به مردم ارائه شد که در آن ۷۵ درصد مردم با سخنان ایشان موافق بودند و انتخابات را در زندگی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی خود بی‌تأثیر قلمداد کردند. از طرفی دیگر، واکنش مردم به سخنان آیت‌الله طباطبایی‌نژاد، امام جمعه اصفهان، که نتیجه تحریم انتخابات را سر کار آمدن فردی نالایق و دشواتر شدن اوضاع کشور توصیف کرده بود، اکثراً منفی بود و تنها ۵۴ درصد رائ موافق دریافت کرد. همین موضع در نظرسنجی سخنان حجت‌الاسلام میرتاج‌الدینی که عدم مشارکت در انتخابات را به ضرر مردم می‌دانست نیز مشاهده شد و سخنان ایشان تنها ۱۹ درصد رای موافق دریافت نمود. نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توان در نارضایتی عمومی از عدم تحقق وعده‌های مسئولان و ائمه جمعه برای حل مشکلات مردم در سالهای اخیر جست. بی‌توجهی به این نارضایتی که به ناامیدی نیز تبدیل شده، در نظرسنجی سخنان آیت‌الله سلیمانی، امام جمعه کاشان، مورد اشاره قرار گرفت که ۷۱ درصد رای موافق دریافت کرد.

 

انتقاد روحانیون از تقویم فشرده انتخاباتی و وضعیت نامعلوم نامزدهای انتخابات ۱۴۰۰ نیز اکثراً با رای مثبت مخاطبان روبرو شد و سخنان حجت‌الاسلام دیرباز و ابطحی به ترتیب ۷۰ درصد و ۸۱ درصد رای موافق دریافت نمود. به همین ترتیب، قریب بالاتفاق شرکت‌کنندگان (۸۴ درصد) با سخنان حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد، که خواستار گذار از مصالح گروهی و جناحی، و توجه به مصالح ملی در انتخابات بود، موافق بودند. بحث تأیید صلاحیت و نظارت استصوابی نیز مورد داوری مخاطبان سایت مردم و روحانیت قرار گرفت و سخنان حجت‌الاسلام پناهیان که از تقابل تصمیمات شورای نگهبان با رأی اکثریت مردم گله کرده بود، ۸۶ درصد رای موافق شرکت‌کنندگان در نظرسنجی را دریافت کرد. انشاالله با مشارکت فعال مردم در صحنه‌ها، مسئولان نیز وظیفه خدمتگزاری خود را آن‌طور که شایسته ملت اسلامی است، ادا کنند تا رضایت، اعتماد و مشارکت عمومی دوباره به نظام برگردد.

 

میدان و دیپلماسی

با افشای نوار مصاحبه جواد ظریف، بسیاری از ظرافت‌ها و زوایایی پنهان سیاست خارجه کشور وارد عرصه گفتمان عمومی شد و مردم برای اولین بار با این فعالیت‌های دوگانه آشنا شدند. این موضوع که جنجالی‌ترین موضوع سیاسی در اردیبهشت ماه بود، در قالب ۱۱ نظرسنجی به مخاطبان سایت مردم و روحانیت ارائه شد. مواضع روحانیون که اغلب میدان  را بر دیپلماسی ارجح می‌دانستند با واکنش مثبت مردم روبرو نشد.  رأی‌دهندگان به سخنان حجت‌الاسلام محمدی لائینی، امام جمعه ساری که گفته بود در شرایط بحرانی همه امکانات کشور باید در خدمت میدان باشد، تنها ۴۷ درصد رأی مثبت دریافت کرد. اظهارات آیت‌الله خاتمی که دیپلماسی بدون حضور در میدان موثر نیست نیز تنها ۴۵ درصد  رأی مثبت دریافت کرد. بسیاری از ناظران سیاسی معتقدند علت دلسردی یا بی تفاوتی عمومی نسبت به عملکرد میدان بیش از هرچیز ناشی شدت گرفتن مشکلات معیشتی و ناکارآمدی مسئولان در خنثی کردن تحریم‌های این چند سال اخیر، و ناتونی دیپلماسی و میدان در رفع تحریم‌ها بوده است.  در همین راستا واکنش مثبت مردم به سخنان آیت‌الله حسینی همدانی که تلاش موازی دیپلماسی و میدان را در جهت منافع ملی می‌بیند قابل فهم است ( ۶۲ درصدی شرکت‌کنندگان با این سخنان موافق بودند.) نظر مردم نسبت به سخنان حجت‌الاسلام جوادی آملی درباره تلاش‌های ظریف و سردار سلیمانی برای هم‌افزایی مصالح ملی نیز ۸۳ درصد رأی مثبت دریافت کرد. امید است با حفظ چنین توازنی اهداف ملی و اسلامی کشور محقق شده و منافع ملت و نظام تامین گردد.

 

دین و روحانیت

در دهه‌های گذشته سیاست در دستگاه دینی و حوزوی بیشتر و بیشتر رخنه کرده که نتیجه آن گرایش بسیاری از جامعه روحانیت به سمت مرکز قدرت بوده است. سایت «مردم و روحانیت» در سال‌های گذشته بارها این موضوع  را بررسی کرده و درباره پیامدهای منفی آن در  رابطه بین مردم و روحانیت و به‌خصوص نسل‌های آینده هشدار داده‌است. آیت‌الله فاضل میبدی استفاده ابزاری از دین برای پیش‌برد مقاصد گروهی و جناحی را یکی از عوامل دین‌گریزی توصیف کرد. سخنان وی که یکی از معدود حوزویون است که به این موضوع پرداخته است ۸۹٪ رای موافق دریافت کرد. آیت‌الله سید محمد غروی نیز خواستار همسو شدن فعالیت‌های مساجد با انقلاب شد و با انتقاد از اینکه برخی از مساجد دستاویز جناح‌ها شده‌اند، خواستار اداره مردمی مساجد شد. ۷۸ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی با سخنان وی موافق بودند که نشان‌دهنده نارضایتی امت از سیاسی شدن مساجد و اوجگیری جناح‌گیری در محله هاست. این نارضایتی در نتایج نظرسنجی سخنان حجت‌الاسلام پناهیان که دین و سیاست  را جدایی ناپذیر دانست و تلاش برای چنین کاری را توهین به دین قلمداد نمود نیز نمودارد بود و این سخنان تنها ۲۴ درصد  رأی مثبت مخاطبان وبسایت را دریافت نمود. انشاالله با ادامه این گفتمان، بتوانیم شاهد ایجاد موازنه‌ای سودمند و لازم بین دین و سیاست باشیم.

 

در مبحث امر به معروف که در سال‌های گذشته به موضوعی دوقطبی تبدیل شده نیز در سخنان حجت‌الاسلام ناصر رفیعی حائز اهمیت بود که امر به معروف و نهی از منکر  را فقط تذکر به بدحجابان خلاصه نکرد و خواستار تذکر به مسئولان نیز شد. سخنان حجت السلام رفیعی ۸۴ درصد رای مثبت دریافت کرد که نشانگر حمایت مردم و جهادگران اجتماعی از نیاز به تحول در عرصه امر به معروف است.

 

لطفاً نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. برخی از نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری هفته، زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. درضمن، ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام اینستاگرام، توییتر) نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.