حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان در مراسم افتتاحیه عملیات

نباید دین و سیاست را از یکدیگر جدا کنیم. این کار توهین به دین محسوب می‌شود، یعنی دین را آنقدر بزرگ ندانستیم که پاسخگوی نیازهای ما باشد.

%۲۶

%۷۴

کل آرا
۱۷۹
با برچسب , , , , , , , , , , .

متن منبع

حجت‌الاسلام علی سرلک در ابتدای این گفت‌وگو اظهار داشت: نکته مهمی که در این حوزه وجود دارد این است که کسی می‌تواند وارد گفت‌وگو شود که به پروسه آن بیشتر از نتیجه‌اش اعتقاد داشته باشد یا به عبارتی دیگر نوع نگاه به عنوان مخاطب یا گوینده به طرف مقابل باید درگیر کننده باشد.

وی افزود: در این دوره آدم‌ها پر از بی‌حوصلگی و احساس بی‌نیازی نسبت به شنیدن هستند بنابراین اگر تشویق مخاطب به شنیدن سخنان از نتیجه آن مهمتر است. با توجه به اینکه خداوند هیچ چیزی رو مثل چیز دیگری نیافریده بنابراین اختلاف میان تفکرات انسان‌ها امری طبیعی است حال به هر دلیل که می‌خواهد باشد. مهم این است که ما مخاطب را به رسمیت بشناسیم و به صحبت‌های او نیز گوش دهیم زیرا گفت‌وگو ابزاری است برای از بین بردن ابهامات که طبق گفته امام علی (ع) محل تخم‌ریزی شیطان ابهام است.

سرلک با اشاره به اینکه استثنائاتی نیز وجود دارد تصریح کرد: علی‌رغم اینکه گفت‌وگو همواره بهترین راه است گاهی نیز کسانی وجود دارند که اسلحه‌شان را روبه‌روی ما مسلح کردند که با این افراد گفت‌وگو کردن غلط است مانند آمریکا و اسرائیل.

سرلک اضافه کرد: خیلی‌ها فکر می‌کنند باید به هرشکلی که شده طرف مقابل را به نتیجه مدنظرشان برسانند به نحوی روی نتیجه تعصب دارند این موضوع سبب می‌شود که گفت‌وگو از مسیر درست خود خارج شود.

این سخنران مذهبی گفت: گروهی از فرهنگیان و اهل قلم با امام خمینی (ره) ملاقات داشتند و روی پلاکارد نوشته بودند «اگر امام فرمان دهد قلم‌ها رو مسلسل می‌کنیم» امام با دیدن این نوشته گفتند کاش روزی برسد که بتوانیم مسلسل‌ها را قلم کنیم یعنی با گفت‌وگو مشکلات و ابهامات را برطرف کنیم.

در ادامه این گفت‌وگو حجت الاسلام سرلک به پاسخ به سوالات کاربران پرداخته و در جواب یکی از آن‌ها مبنی بر اینکه خط مشی اصلی در گفت‌وگو باید چه نکاتی باشد اظهار کرد: داشتن سه ویژگی در مذاکرات بسیار مهم است که اولین آن سواد است؛ کسی که وارد گفت‌وگویی می‌شود باید هوشمند و باسواد وارد شود اینگونه حتی اگر به نتیجه مدنظرش هم نرسد حریف قدری برای گفت‌وگو محسوب می‌شود که این خود موفقیت است.

وی در بیان نکات بعدی گفت: نکته بعدی در مذاکرات ادب و اخلاق است که در همه موارد مورد تأکید است و نکته بسیار مهم بعدی انصاف است؛ به عنوان مثال درست است که حرمله تیرش را به جای نادرستی پرتاب کرد و کار نابخشودنی انجام داد اما اینکه بگوییم تیراندازی بدی بوده بی‌انصافی به حساب می‌آید.

در ادامه حجت الاسلام علیرضا پناهیان نیز در رابطه با نحوه صحیح تعامل و گفت‌وگو بیان کرد: مدتی پس از انقلاب شاید کمتر از سی سال عده‌ای درصدد جای انداختن این موضوع بودند که به انتخابات به عنوان حق نگاه کنید، طبیعتا به دنبال این بودند که انتخابات را به شکل غرب در بیاورند زیرا در غرب بسیاری از مسائل سیاسی به عنوان حق بیان می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *