mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۷ خرداد چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۷ خرداد چه شنیدند؟

در نخستین جمعه خرداد ماه، مراسم عبادی‌سیاسی نماز جمعه در شهرهای بیشتری برگزار شد و نمازگزاران خطبه‌های پیشوایان دینی خود را شنیدند. مضمون اصلی خطبه‌ها مسئله انتخابات و دفاع از عملکرد شورای نگهبان در رد صلاحیت بسیاری از کاندیداها بود. امامان جمعه با ناوارد دانستن انتقادات علیه شورای نگهبان، از احتمال عدم مشارکت مردم در انتخابات ابراز نگرانی کردند. در این بین گروهی از خطیبان جمعه علت قهر مردم با نظام را «توطئه دشمن» دانستند، درحالیکه گروه دیگر نارضایتی مردم از مشکلات معیشتی و اقتصادی کشور را عامل اصلی تحریم انتخابات توسط مردم اعلام کردند. دو موضوع خاموشی‌ها (قطع برق) و انتخابات سوریه هم به صورت موردی در برخی از خطبه‌ها شنیده شدند.

 

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی

در هفته‌ای که گذشت، با اعلام لیست کاندیداهای احراز صلاحیت‌شده توسط شورای نگهبان، مسئله نظارت استصوابی و مصونیت این شورا از هرگونه انتقاد دوباره مطرح گردید. سایت «مردم و روحانیت» نیز با انتشار یادداشتی، به تحلیل واکنش‌ها به عملکرد شورا و نگرانی‌ها از پیامدهای منفی آن برای جامعه روحانیت پرداخت. امامان جمعه، با واکنش به این موضوع، به دفاع از رد صلاحیت‌ها پرداختند و یک صدا شورای نگهبان را «نگهبان قانون اساسی» و نه «نگهبان مصلحت» معرفی کردند. در بین خطبه‌های امامان جمعه این واکنش‌ها از نظر محتوایی و حتی لفظی آنقدر شبیه به هم بودند، که می‌شد اثر انگشت شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور را در «وحدت کلمه»های آن دید. آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد با بیان اینکه تنها وظیفه شورای نگهبان حفاظت از قانون اساسی است، افزود این شورا «وظیفه‌ای برای مصلحت‌سنجی و مصلحت‌اندیشی ندارد». این سخن در خطبه‌های نماز جمعه کرج، ساوه، دامغان عیناً تکرار شد. حجت‌الاسلام نوری، امام جمعه بجنورد، نیز با بیان اینکه «قانون بالاتر از همه مصلحت‌ها است»، کاندیداها و منتقدین رد صلاحیت‌ها را به تمکین از تصمیمات شورای نگهبان دعوت کرد.

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

 • آیت‌الله علم‌الهدی: افرادی که با یک جمله من، در فضای مجازی شروع به استهزاء می‌کنند، بیایند و به جای اینکه در مقابل یکی از کلمات من حرف بزنند، در برابر دلیل صحبت‌های من، حرف بزنند و به دلیلی که در صحبت‌های من وجود دارد،  توجه کنند.

 

آیت‌الله حسینی همدانی

ائمه جمعه همچنین با تشکر از کاندیداهای رد صلاحیت شده که در برابر تصمیم شورای نگهبان «تمکین» کردند، از انتقادات آن دسته از کاندیداها که نتیجه عملکرد شورا را تبدیل پروسه «انتخابات» به «انتصابات»، و دلسرد کردن مردم از مشارکت در انتخابات خوانده بودند، گلایه کردند و رد صلاحیت‌ها را در مشارکت مردم در انتخابات بی‌تأثیر دانستند. آیت‌الله حسینی همدانی، امام جمعه کرج، با بیان اینکه شورای نگهبان مسئول پرشور کردن انتخابات نیست، ترغیب مردم به شرکت پرشور در انتخابات را وظیفه «دستگاه‌های دیگر و خود مردم» توصیف کرد.

 

آیت‌الله محمدرضا ناصری

درحالیکه آمار منتشره توسط مؤسسات نظرسنجی حاکی از احتمال تکرار مشارکت حداقلی مردم در انتخابات است، خطیبان جمعه با تأکید بر لزوم حضور مردم در صحنه سیاست کشور و مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰، بر سر علت تحریم انتخابات توسط مردم اختلاف داشتند. عده‌ای از ائمه جمعه ادعا کردند که عامل اصلی عدم حضور مردم پای صندوق‌های رأی «توطئه دشمن» است. از طرفی دیگر، برخی از امامان جمعه با اذعان به شدت نارضایتی مردم، «مشکلات معیشتی» را عامل اصلی تحریم انتخابات توسط مردم اعلام کردند. آیت‌الله محمدرضا ناصری، امام جمعه یزد، با بیان اینکه «هدف اصلی دشمنان جلوگیری از مشارکت گسترده مردم در انتخابات است»، مردم را به مشارکت برای «تقویت نظام و قوی‌شدن ایران» ملزوم دانست. آیت‌الله عباسعلی سلیمانی، امام جمعه کاشان نیز با بیان اینکه «اگر مردم درک کنند حضور پرشور مردم چگونه توطئه دشمنان را خنثی می‌کند قطعا مشارکت حداکثری را رقم می‌زنند»، به نمازگزاران توصیه کرد که با شرکت در انتخابات «محکم‌ترین پاسخ» را به دشمنان انقلاب بدهند.

 

حجت‌الاسلام کاظم صدیقی

حجت‌الاسلام کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران، نیز با بیان اینکه «در همه کشورها یک فیلتر وجود دارد تا هر کسی نتواند به مسؤولیت های حساس دست پیدا کند»، به نگرانی‌ها از قهر ملت با انتخابات اذعان کرد و گفت «ما نمی‌گوییم که شورای نگهبان معصوم است». او با تأکید بر اهمیت حضور مردم در انتخابات برای حمایت از نظام، از مردم خواست که با حضور گسترده در انتخابات دشمن را مأیوس کنند. آیت‌الله سید یوسف طباطبائی‌نژاد، امام جمعه اصفهان نیز با اشاره به اهمیت انتخابات به عنوان مسئله‌ای بسیار مهم و ارزشمند برای نظام اسلامی، خاطرنشان کرد که دشمنان اسلام مدام سعی دارند تا «فسادی در آن ایجاد کنند و نگذارند تا پای صندوق رای برویم». وی با اشاره به اینکه با گذر زمان مشکلات معیشتی و گرانی‌ها را می‌توان برطرف نمود، مردم و نمازگزاران اصفهانی را به اتحاد و حمایت از نظم دعوت کرد. تحلیل‌گران سیاسی معتقدند که وعده‌های این‌گونه برای دعوت مردم به صحنه‌ها، بدون توجه به ادای مسئولیت‌ها برای ارائه تحقق آرمان‌های معیشتی و بهداشتی که به مختل شدن اقتصاد خانواده‌ها در دوران کرونایی این یک سال و نیم انجامیده، بدون ایجاد توجه به حداقل نیازهای مردمی، نمی‌تواند در دعوت مردم به پای صندوق‌ها موثر باشد.

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

 • حجت‌الاسلام کاظم صدیقی: در همه کشورها یک فیلتر وجود دارد تا هر کسی نتواند به مسؤولیت‌های حساس دست پیدا کند.

 

آیت‌الله لطف‌الله دژکام

گروه دیگری از امامان جمعه، با قبول اینکه مشکلات معیشتی، جنگ اقتصادی و بی‌عدالتی‌ها کمر مردم را شکسته و مردم را ناامید کرده،‌ تلاش کردند که با دلجویی از مردم، نشان دهند که با مشکلات مردم آشنا هستند و سیاسی به ماجرا نگاه نمی‌کنند. آیت‌الله لطف‌الله دژکام با بیان اینکه «با آب میوه و ساندیس و تی‌تاپ نمی‌توان ملت را ۴۲ سال در مسیر انقلاب نگه داشت»، آرمان‌های انقلاب را در حمایت مردم از نظام مؤثر دانست. وی گفت «مشکل اصلی کنونی کشور معیشت مردم است» و انتخاب «دولتی انقلابی و حزب الهی» را راه حل این مشکل دانست. حجت‌الاسلام کاظم مفیدی،‌امام جمعه آستارا نیز اظهار امیدواری کرد که «با وجود مشکلات معیشتی»، مردم در پای صندوق‌های رأی حضور حداکثری داشته، و موجب «تقویت نظام» شوند.

 

حجت‌الاسلام حبیب‌الله شعبانی موثقی

حجت‌الاسلام حبیب‌الله شعبانی موثقی، امام جمعه همدان نیز با تأیید بر اینکه «مشکلات معیشتی و کرونا خیلی از مردم را گله‌مند کرده‌است»، رو به نمازگزاران همدانی گفت «شرکت نکردن در انتخابات مشکل را حل نمی‌کند اما شرکت در انتخابات می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند و به ثبات سیاسی، قدرت دیپلماسی دستگاه خارجه و تقویت امنیت کشور کمک کند». جوان‌ترین امام جمعه کشور، برخلاف اکثر امامان جمعه که تحریم انتخابات را خیانت به کشور توصیف کرده بودند، گفت: «عدم مشارکت به معنای همراهی با ضدانقلاب نیست»، و با درک مشکلات پیش روی مردم، از آنها خواست که با شرکت در انتخابات به دولت و نظام قدرت دهند. برخی از خطیبان جمعه، از جمله امامان جمعه اصفهان، رشت و اردستان نیز با ایراد تحلیل‌های از نتایج انتخابات ریاست جمهوری سوریه، این انتخابات را نوعی پیروزی برای محور مقاومت توصیف کردند. این درحالی است که ناظران مسائل سوریه معتقدند ابهامات زیادی درخصوص میزان مشارکت و ماهیت رقابت ها در انتخابات اخیر این کشور مطرح است.

 

لطفاً نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. برخی از نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری هفته، زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. درضمن، ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام اینستاگرام، توییتر) نیز دنبال کنید.

یک نظر

 1. پیام روحانیت به مردم:
  رای از شما
  عشق و حال از ما و فرزندان ، اقوام و آشنایان مان

  پیام مردم به روحانیت :
  رای بی رای ، جمهوری اسلامی انتخاب ما نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *