mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۱۴ خرداد چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۱۴ خرداد چه شنیدند؟

در خطبه‌های نماز جمعه این هفته که با سی‌و‌دومین سالگرد رحلت بنیان‌گذار انقلاب اسلامی مصادف بود، اکثر نمازگزاران شهرها و روستاهای کشور با حضور در مصلاها و مساجد، نصایح دینی و تحلیلات سیاسی امامان جمعه خود را شنیدند و امامان جمعه با گرامیداشت یاد امام خمینی (ره)، بر تلاش مستدام برای زنده نگهداشن دستاوردهای عظیم انقلاب اسلامی تأکید کردند. مضمون خطبه‌های این هفته، ترغیب مردم به مشارکت در انتخابات بود و البته در اکثر خطبه‌ها، دلایل ارائه شده برای لزوم شرکت در انتخابات، ناظر به مسائل خارجی بود. در واقع امامان جمعه، به جای توجه به داخل و دلجویی از مردمی که مدام با مشکلات معیشتی و آثار تحریم‌ها دست به گریبانند، به نمازگزاران یادآوری کردند که وظیفه دارند برای حفظ آبروی نظام در انتخابات شرکت کنند. به استثنای یک مورد، همه امامان جمعه به مهمترین روایت امروز، که انتقاد رهبری از عملکرد شورای نگهبان در انجام وظیفه نظارت استصوابی کاندیداهای انتخابات بود، اشاره‌ای نکردند که با توجه به فصل الخطاب بودن فرمایشات رهبری، سکوت آنها شایان توجه بود.

 

آیت‌الله سیدمحمدکاظم مدرسی

سخنان رهبری در گلایه از عملکرد شورای نگهبان در اطمینان به گزارشات غلط و خلاف واقع علیه برخی کاندیداهای ردصلاحیت‌شده انتخابات ۱۴۰۰، و نیاز به جبران این دستگاه، این نهاد را ملزوم به پاسخگویی کرد که البته بیانیه‌ای که این شورا منتشر کرد، اقناع کننده افکار عمومی نبود. امامان جمعه که در هفته‌های گذشته تصمیمات شورای نگهبان را فصل‌الخطاب خوانده بودند، و در خطبه‌های امروز نیز سخنان رهبری درباره انتخابات و مشارکت مردم را تکرار کردند، ولی اشاره‌ای به انتقادات رهبری از شورای نگهبان نکردند. تنها آیت‌الله سیدمحمدکاظم مدرسی، امام جمعه بخش مرکزی یزد بود که در خطبه‌های نماز جمعه خود با تأیید انتقادات معظم‌اله از شورای نگهبان، خواستار جبران کوتاهی‌ها و عذرخواهی از صاحبان حق شد. وی همچنین با دفاع از حقوق پایمال شده برخی از نامزدهای انتخابات‌ شوراها، اهمیت دفاع از دو عنصر «جمهوریت» و «اسلامیت» در جامعه را گوشزد کرد. سخنان امروز رهبری در انتقاد صریح و علنی از نهادی که بسیاری از امامان جمعه آن را «مصون از اشتباه» و تصمیمات آن را «فصل‌الخطاب» نیز توصیف کرده‌بودند، انشاالله به همه مسئولان، امامان و بزرگان درسی در انجام وظیفه خود در برابر خدای متعال باشد، تا خدای‌ناکرده حق مردم بی‌دفاع نماند و آبروها بازیچه سیاست و جناحی‌گری نشود.

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

  • آیت‌الله خامنه‌ای: به بعضی از افرادی که صلاحیتشان احراز نشد، ظلم وجفا شد.

 

حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی آل‌هاشم

همان‌طور که در سرآغاز گزارش این هفته گفتیم، محور اصلی خطبه‌های این هفته بحث انتخابات و لزوم مشارکت مردم در آن بود. امامان جمعه از دلایل مختلفی برای قانع کردن مردم به شرکت در انتخابات استفاده کردند که همگی در طی ماه‌های گذشته بارها در خطبه‌ها به سمع و نظر نمازگزاران رسیده بودند، اما نکته‌ای که خطبه‌های این هفته را از هفته‌های دیگر متمایز می‌ساخت، «نگاه رو به خارج» امامان جمعه در توجیه لزوم مشارکت مردم در انتخابات بود. خطیبان جمعه با بیان اینکه چشم همه کشورهای دوست و دشمن به انتخابات ریاست جمهوری کشور است، یک بار دیگر نشان دادند که در اولویت‌بندی‌های خود، برای مردم و حل مشکلات آنها ارجحیتی قائل نیستند. نتیجه چنین تفکری اینست که به جای دلسوزی برای مردم و یافتن راه‌حلی برای گذر از بحران اقتصادی و معیشتی فعلی، تنها دلسوز وجه خارجی نظام هستند. حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی آل‌هاشم، امام جمعه تبریز با بیان اینکه «دشمن تلاش می‌کند تصویر مخدوشی از نظام را نشان داده و با ایجاد یاس و ناامیدی به آینده و دروغ پراکنی و ایجاد دوگانگی، عزم مردم را برای حضور در پای صندوق‌ها سست کند»، از نمازگزاران انقلابی تبریز خواست که «برای پاسخ به یاوه‌گویی‌های دشمنان اسلام و ایران باید در انتخابات شرکت کنند»

 

آیت‌الله محمد امامی کاشانی

آیت‌الله محمد امامی کاشانی که این هفته امام جمعه موقت تهران بود نیز در خطبه‌های مجازی خود که از برنامه «در ساحت حضور» رادیو تهران و شبکه یک سیما پخش می‌شد به اهمیت انتخابات برای نمایش اقتدار نظام اشاره کرد و گفت اگر استقبال مردم از انتخابات ضعیف باشد، خبر آن در تمام بوق و کرناها شنیده می‌شود. وی سپس با بیان اینکه «اگر کسی در انتخابات شرکت نکند، انتظار فرج در او نیست»، مسئله انتخابات را با غیبت قائم آل‌محمد(عج) گره زد. حجت‌الاسلام علی خاتمی، امام جمعه زنجان نیز با انتقاد از ایده تحریم انتخابات گفت «‌کسی که می گوید رای نمی‌دهد نوعی اعلام حضور در راستای خواست دشمن» و نتیجه مشارکت بالا در انتخابات را «بالا بردن استحکام نظام» توصیف کرد.

 

حجت‌الاسلام علی سعیدی

عدم توجه به ریشه‌دار بودن نارضایتی‌های مردمی در مسائل معیشتی در خطبه‌های امامان جمعه رشت، شیراز و همدان نیز شنیده شد که مردم را به حضور در پای صندوق‌های رأی برای «مأیوس کردن» و «خنثی‌سازی برنامه‌های» دشمنان دعوت کردند. حجت‌الاسلام علی سعیدی، امام جمعه شاهرود نیز با بیان اینکه نظام اسلامی «نیاز به اصلاح اساسی دارد تا مردم طعم خوش مدیریت دینی را بچشند»، ادعا کرد که مردم از «جبهه مقاومت» حمایت می‌کنند و خواستار «مقاومت فعال» و «تأمین امنیت بیشتر خود در خارج از مرزهای جغرافیایی ایران اسلامی» هستند. متاسفانه اینگونه اظهارات نشان از گسست امامان جمعه از مردم کوچه و خیابان دارد و اینگونه موضعگیری ها تنها به تعمیق شکاف میان مردم و روحانیت می‌انجامد.

 

آیت‌الله سید محمدمهدی حسینی همدانی

مهم‌ترین سخن این هفته در خطبه‌های نماز جمعه کرج شنیده شد که آیت‌الله سید محمدمهدی حسینی همدانی خواستار «جلوگیری از خرید و فروش رأی» و «ضیافت‌های شام» مشکوک شد. جالب‌ترین سخن این هفته نیز در خطبه‌های نماز جمعه کاشان شنیده شد که آیت‌الله عباسعلی سلیمانی با تخلیط وظایف قوه مجریه و قوه قضائیه، مهمترین وظیفه رئیس جمهور بعدی کشور را «مبارزه با فساد و ویژه‌خواری‌ها» توصیف کرد. امید است همه مسئولان و صاحب‌منصبان کشور، با مطالعه دقیق مشکلات و مصائب کشور و نظام، تصمیم‌گیری و فعالیت کنند تا کشور از سیاه‌چاله فعلی بیرون بیاید.

 

لطفاً نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. برخی از نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری هفته، زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. درضمن، ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام اینستاگرام، توییتر) نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *