mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۲۱ خرداد چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۲۱ خرداد چه شنیدند؟

در مراسم عبادی‌سیاسی نماز جمعه این هفته، امامان جمعه با تمرکز بر موضوعات انتخاباتی، خطبه‌هایی در مورد اهمیت مشارکت در انتخابات ارائه کردند. امامان جمعه با ابراز نارضایتی از انتقادات مطرح‌شده توسط کاندیداها در مناظرات انتخاباتی، آن را «سیاه‌نمایی» خوانده و به آنها توصیه کردند که از برجسته‌سازی مشکلات خودداری و به بیان سخنان امیدبخش اکتفا کنند.

 

حجت‌الاسلام سید احمدرضا شاهرخی

در آخرین آدینه پیش از انتخابات ۱۴۰۰، ائمه جمعه به سان هفته‌های گذشته با تمرکز بر موضوعات انتخاباتی، کوشیدند تا مردم را در تصمیم‌گیری‌های کشور و نظام دخیل توصیف نموده و آن‌ها را به مشارکت در انتخابات دعوت کنند. برای نیل به این هدف، امامان بر مجموعه‌ای از رویکرد‌های استفاده شده در خطبه‌های گذشته تمرکز کردند. عده‌ای از امامان جمعه با بیان اینکه هدف دشمنان «قهر مردم با انتخابات» و «عدم حمایت از نظام» است، از نمازگزاران خواستند که به بقای نظام یاری رسانند. حجت‌الاسلام سید احمدرضا شاهرخی، امام جمعه خرم‌آباد، با بیان اینکه «عدم مشارکت در انتخابات راه اعلام نارضایتی نیست»، افزود «مصیبت وقتی است که مردم با صندوق رأی قهر کنند چرا که دشمن فاصله بین مردم و نظام را پر می‌کنند». وی با اشاره به نمونه‌های تغییر حکومت در منطقه در کشورهای افغانستان، سوریه، عراق، لیبی، یمن، و فلسطین، آن را ناشی از «جدایی بین نظام، حکومت و مردم» خواند.

 

آیت‌الله محمدرضا ناصری

آیت‌الله محمدرضا ناصری، امام جمعه یزد نیز با ادعای اینکه مشکلات معیشتی ناشی از «کم‌کاری و نگاه مالی برخی افراد متاثر از بیگانگان» است، قهر با انتخابات و رأی ندادن را گناهی کبیره خواند و گفت: «نباید به خاطر مشکلات معیشتی، ارزشها و استقلال خود را از دست بدهیم» و مردم را به پشتیبانی از نظام و ولایت توصیه کرد. از طرفی دیگر آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی، خطیب جمعه مشهد مقدس گفت دشمن با ادعاهای دروغین در تلاش است تا «دلخوری مردم را از مشکلات، از سختی معیشت، از ناکارآمدی مدیران به حساب دلخوری مردم از نظام بگذارد»، وی افزود دلخوری مردم از نظام ناشی از القای دروغین دشمن برای دلسرد کردن مردم از ایستادن پای انقلاب است. وی اظهار کرد که انتخابات ۱۴۰۰ گردنه فراروی گام دوم انقلاب است و مشارکت قدرتمند مردم در انتخابات را «شکست دشمن»، «تأمین بقای نظام» و «گردش و چرخه گام دوم انقلاب» دانست. حجت‌الاسلام محمدعلی نکونام، امام جمعه شهرکرد نیز در سخنانی مشابه، موضوع «تحریم انتخابات» را حربه دشمن برای «القای ناکارآمدی نظام» دانست و گفت نظام کارآمدی خود را طی ۴۲ سال گذشته اثبات کرده‌است. سخنانی این امامان جمعه که بیشتر حاوی تاکیدات ملی گرایانه بود، توجهی به واقعیت‌های اقتصادی جامعه نداشت و مشکلات معیشتی مردم را جزئی و کوچک می‌شمرد که نشانگر شکاف معیشتی و عقیدتی میان مردم و امامان جمعه است.

 

آیت‌الله سید کاظم نورمفیدی

در مقابل، عده‌ای دیگر از خطیبان جمعه با پذیرفتن کمبودهای نظام در حل مشکلات معیشتی و فساد سیستمی، از مردم دعوت کردند که با شرکت در انتخابات، نقش خود در حل مشکلات را ایفا کنند. آیت‌الله سید کاظم نورمفیدی در خطبه‌های نماز جمعه گرگان، با اشاره به اینکه مشکلات معیشتی، اقتصادی و فساد دغدغه‌های ملت است، رو به نمازگزاران این شهر گفت «این مشکلات سبب نمی‌شود که پای صندوق‌های رای حاضر نشد» و به آن‌ها توصیه کرد که با مشارکت فعال و انتخاب فرد اصلح، در تعیین سرنوشت کشور سهیم شوند. ماموستا فایق رستمی، امام جمعه سنندج نیز با بیان اینکه «نباید از کنار مسائل و مشکلات کنونی کشور که مردم، به ویژه قشر ضعیف جامعه، با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، بی‌تفاوت عبور کنیم»، رو به نمازگزاران این شهر گفت: «باید در این برهه حساس، همه با هم در برابر وضعیت کشور احساس مسئولیت کرده و با حضور و انتخاب اصلح در انتخابات، دینمان را به نظام ادا کنیم». حجت‌الاسلام کاظم حافظ نیا، امام جمعه آستارا که در سال‌های اخیر یکی از مدافعان معیشتی مردم بوده و مدام از تریبون نماز جمعه در این باره سخن گفته نیز با اشاره به مشکلات جوانان در حوزه‌های اشتغال، ازدواج و مسکن، افزود: «مردم ایران از نظام جمهوری اسلامی دلسرد نشده‌اند و با وجود تمام مشکلات اقتصاد و معیشت، برای تغییر سرنوشت خود در صحنه حاضر خواهند شد».

 

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد

جنجالی‌ترین موضوع خطبه‌های نماز جمعه این هفته اما، گلایه صریح امامان جمعه از انتقادات کاندیداهای انتخابات طی مناظرات تلویزیونی بود. خطیبان جمعه که ابراز علنی انتقادات از سیمای ملی را سیاه‌نمایی، تضعیف چهره نظام در اداره کشور می‌دانستند، همه کاندیداها را برای پرده‌برداری از کاستی‌ها و کمبودهای نظام سرزنش کردند. حجت‌الاسلام سید محمدحسن ابوترابی‌فرد، امام جمعه موقت تهران که از طریق برنامه «در ساحت حضور» رادیو تهران خطبه‌های مجازی خود را ایراد می‌کرد، از نامزدها خواست که در کنار طرح ضعف‌ها، به بیان قوت‌ها نیز بپردازند، و در نقدها انصاف را رعایت کنند. آیت‌الله عباسعلی سلیمانی، امام جمعه کاشان نیز با بیان اینکه در مناظره‌ها کاندیداها نباید عملکرد ۴۲ ساله انقلاب را زیر سؤال ببرند، اظهار تأسف کرد که «هیچکدام از کاندیداها روایت صحیح، واقع‌نما، مثبت و تصویر روشنی از ۴۲ سال گذشته انقلاب اسلامی ارائه نکردند«.

 

آیت‌الله حسینی همدانی

آیت‌الله سیدمحمدمهدی حسینی همدانی، امام جمعه کرج، با انتقاد از سخنان عبدالناصر همتی، کاندیدای ریاست جمهوری که گفته است در صورت پیروزی در انتخابات با رئیس جمهور آمریکا دیدار خواهد کرد، چنین سخنانی را احمقانه خواند و به همتی یادآوری کرد که «آمریکا تا وقتی آمریکاست دشمن ماست و ما این را فراموش نمی‌کنیم و هرچه فریاد داریم بر سرش می‌کوبیم». آیت‌الله رسول فلاحتی نیز که همواره در مخالفت از برجام سخن گفته، در خطبه‌های این هفته نماز جمعه رشت با بیان اینکه «دشمن درصدد برجسته‌سازی تحریم‌ها، اعمال فشار و تحریف است»، با ابراز بدبینی به اروپایی‌ها، به دستگاه‌های نظارتی توصیه کرد که فعالیت خود بر مذاکرات برجامی را بیشتر کنند. سخنان ایشان که دشمن به دنبال برجام ۲ برای مهار موشکی و برجام ۳ در راستای مهار ایران در جبهه مقاومت است، عیناً در خطبه‌های نماز جمعه شیراز نیز شنیده شد.

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

  • آیت‌الله فلاحتی: دشمن به دنبال برجام ۲ برای مهار موشکی و برجام ۳ در راستای مهار ایران در جبهه مقاومت است.

 

آیت‌الله لطف‌الله دژکام

آیت‌الله لطف‌الله دژکام، امام جمعه شیراز، با بیان اینکه «معیشت الان مساله مهم ماست که باید تدبیر و مشکل آن حل شود، اما ما مسائل مهم راهبردی دیگری هم در کشور داریم»، افزود: «برخی برای اینکه یک لقمه نان بخورند حاضرند خود را تسلیم آمریکا می‌کنند». تاکید امام جمعه شیراز بر اینکه هدف از مذاکرات برجامی اخیر «تحمیل برجام دو و سه» و «مذاکره درباره مسائل موشکی و محور مقاومت» است، نیز قابل توجه بود و بنظر می رسد که نشانگر ارجحیت سیاست مقاومت بر معیشت مردم در ستاد سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور باشد. با توجه به اولویت مسائل معیشتی و بحث تنش زدایی در افکار عمومی، شایسته است که موضع ستاد در این حوزه‌ها اصلاح شود و شاهد همراهی امامان جمعه با مطالبات مردمی باشیم..

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

  • آیت‌الله دژکام: معیشت امروز مسئله بسیار مهمی است اما تمام مسائل کشور معیشت نیست.

 

لطفاً نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. برخی از نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری هفته، زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. درضمن، ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام اینستاگرام، توییتر) نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *