mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۲۸ خرداد چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۲۸ خرداد چه شنیدند؟

در آخرین جمعه خرداد ماه، مراسم نماز جمعه در اکثر شهرها و روستاهای کشور به صورت حضوری برگزار شد. در آخرین روزهای فصل بهار، در روز انتخابات، محور اصلی همه خطبه‌ها انتخابات بود. بعضی از خطیبان با نگاه رو به جلو، پیروز انتخابات را به تلاش حداکثری برای حل مشکلات تشویق کردند، درحالی‌که برخی از خطیبان همچون هفته‌های گذشته بیشتر به تأثیر مشارکت و حضور مردم بر دشمنان توجه داشتند تا سفره مردم. برخی از ائمه جمعه نیز با گره زدن بحث انتخابات به مسائل منطقه‌ای، انتخابات را مایه افتخار و تقویت «میدان» و «مقاومت» دانستند.

 

برخی از خطیبان جمعه با تشویق کاندیدای پیروز در انتخابات، تحقق بخشیدن به وعده‌های انتخاباتی برای تغییر وضعیت نابسامان کشور را برای تکرار نکردن اشتباهات گذشته مهم شمردند. آیت‌الله رسول فلاحتی، امام جمعه رشت، با تکرار سخنان رهبری که «برنده انتخابات ملت است»، همه را به احترام به نتیجه انتخابات دعوت کرد. وی مهمترین اولویت دولت را «مبارزه با فساد» دانست، و افزود: «دولت باید سینه سپر کرده و مبارزه با مفاسد اداری را با جدیت دنبال کند». سخنان وی که وظایف دو قوه مجریه و قضائیه را نادیده گرفت، با تبیین غیرواقعی ریشه‌های اصلی مشکلات، توجه مردم را از ضرورت اقدام فوری برای رفع تحریم ها و  برون رفت از بحران معیشتی مردم دور می‌کرد. سخنان آیت‌الله فلاحتی که نبود نظارت بر گرانی‌ها را ریشه اصلی «قیمت‌های دردآور» خواند، در تضاد با سخنان اقتصاددانان کشور که گرانی‌ها را نتیجه ادامه‌دار شدن تحریم‌ها، و افزایش گرانی‌ها و تورم را نتیجه نبود نظارت‌ها می‌دانند بود.

 

آیت‌الله محامی

از سوی دیگر، آیت‌الله مصطفی محامی در خطبه‌های این هفته نمازجمعه زاهدان با نگاهی که نزدیک‌تر با واقعیات جامعه بود، مشکلات را معلول تحریم‌ها، توطئه‌های دشمن و ضعف مدیریتی و نظارت داخلی توصیف نمود و ابراز امیدواری کرد که منتخبان با همکاری مردم بتوانند در حل مشکلات کشور قدم بردارند. آیت‌الله سید محمدمهدی حسینی همدانی، امام جمعه کرج با تأکید بر هم‌افزایی، درخواست کرد که پس‌از استقرار دولت جدید، همه به رئیس جمهور منتخب یاری رسانند تا «کشور را به نصاب لازم برساند»، و در «رفع مشکلات اقدام کند تا امور به مرور اصلاح شوند». حجت‌الاسلام قربانعلی برقرار، امام جمعه گرگان نیز با بیان اینکه «نگرانی و اعتراض مردم در انتخابات جاری ناشی از عمل نکردن به وعده‌ها است»، تکرار این تجربه را باعث سلب اعتماد و اطمینان مردم دانست.

 

آیت‌الله عاملی

لیکن سخنان برخی از خطیبان جمعه در تحلیل اهمیت انتخابات برای «مقابله با دشمنان» حکایت از ارجحیت نگرانی آن‌ها از دشمنان، در مقایسه با نیاز به حل مشکلات داخلی و معیشتی کشور بود. آیت‌الله سیدحسن عاملی، در خطبه‌های نماز جمعه اردبیل، انسجام ملی را نتیجه مشارکت در انتخابات برشمرد و آن را مایه قدرت علیه دشمنان خواند. خطبه‌های وی که اشاره‌ای به معیشت مردم، تحریم و اقتصاد کشور نداشت، تنها نگران توطئه دشمنان بود. حجت‌الاسلام غلامحسین مهدوی‌نژاد در خطبه‌های نماز جمعه سمنان نیز رأی مردم را به پیام آن‌ها به دشمنان مبنی‌بر «نارضایتی‌ها از سوء مدیریت‌های داخلی و توطئه دشمنان خارجی» و نشانگر «مقبولیت نظام» تعبیر کرد. نمازگزاران مشهد مقدس در خطبه‌های آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی هیچ اشاره‌ای به اوضاع فعلی کشور و حتی درخواست از رئیس جمهور منتخب برای اولویت‌بخشی به حل مشکلات مردم نشنیدند. سخنانی این چنین که تنها از زوایه «طرد دشمن» به تحلیل موضوع انتخابات می‌پردازد، به جای صیانت و حفاظت از مردم، تنها به حفظ نظام معطوف بوده و در نتیجه اولویت بهبود وضعیت معیشتی مردم، تولید و اشتغالزایی را از یاد می‌برد.

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

  • آیت‌الله علم‌الهدی: اگر کسی بدون عذر شرعی و عرفی رای ندهد، به دشمنان و منافقان رای داده است و با قرار گرفتن در پشت سر دشمنان، رو به روی حضرت رضا (ع) قرار گرفته است.

 

آیت‌الله حسینی بوشهری

در روزی که اکثر خطیبان کوشیدند تا با پرهیز از دوقطبی‌گری، همه جناح‌ها را به شرکت در انتخابات دعوت کنند، در برخی دیگر از خطبه‌ها دو موضوع بحث‌آفرین «میدان» و «مقاومت» نیز مورد اشاره واقع شدند. آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری، که با عزیمت آیت‌الله اعرافی به پایتخت برای ورود به مجلس خبرگان مسئولیت امامت جمعه موقت شهر مقدس قم را عهده‌دار شده بود، حضور پرشور مردم در انتخابات را «موجب تقویت هر دو جبهه میدان و دیپلماسی» دانست. وی همچنین به کاندیدای پیروز توصیه کرد که با تمرکز بر اقتصاد کشور، موفقیت‌های کشور در عرصه تسلیحاتی را در عرصه اقتصاد کشور نیز تکرار کند. امام جمعه شهرکرد، حجت‌الاسلام محمدعلی نکونام، نیز با طرح این موضوع که «انتخابات در کشور منجر به تحقق تمدن اسلامی می‌شود»، از موفقیت انتخابات سوریه سخن گفت و اظهار امیدواری کرد که نتیجه انتخابات ایران اسلامی نیز به خیر و صلاح کشور و جبهه مقاومت منجر شود.

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

  • آیت‌الله حسینی بوشهری: حضور پرشور مردم در پای صندوق‌های رأی، موجب تقویت هر دو جبهه «میدان» و «دیپلماسی» می‌شود.

برخی از ائمه جمعه به صورت گذرا به موضوع تردید در نتیجه انتخابات پرداختند و به همه کاندیداها پیشنهاد کردند که از طرح ادعای تقلب خودداری کنند. در روزی که شورای نگهبان خبر از ثبت بیش از ۵۷۰۰ تخلف انتخاباتی از زمان آغاز رسمی رأی‌گیری‌ها تا ساعت ۱۹ داده، در برخی از خطبه‌ها گلایه‌هایی نسبت به شلوغی‌ها و عدم پیش‌بینی‌های مناسب در سنادهای انتخاباتی شنیده شد. خطبه‌هایی به مناسبت سالروز تأسیس سازمان تبلیغات اسلامی نیز شنیده شد که در فرصتی دیگر به آن خواهیم پرداخت.

 

لطفاً نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. برخی از نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری هفته، زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. درضمن، ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام اینستاگرام، توییتر) نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *