mardomvarohaniat.com چرا مراجع عظام از مواضع رهبری درخصوص رد صلاحیت‌ها حمایت نکردند؟

چرا مراجع عظام از مواضع رهبری حمایت نکردند؟

علی لاریجانی تنها نامزدی بود که برای حضور در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری از مراجع تقلید در قم کسب اجازه کرد. لاریجانی در تماس تلفنی با حضرات آیات عظام صافی گلپایگانی، جوادی آملی، سبحانی، مظاهری، نوری همدانی (و همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین شهرستانی نماینده آیت‌الله العظمی سیستانی) ضمن تبریک عید سعید فطر، درباره حضورش در انتخابات ریاست جمهوری با مراجع بزرگوار گفتگو کرد. حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی برای توفیق آقای لاریجانی در خدمت به مردم دعا و طلب خیر کرد و آیات عظام جوادی آملی، مظاهری سبحانی و نوری همدانی از نیاز کشور به فکر و شخصیت دکتر علی لاریجانی سخن گفتند.

 

علی لاریجانی اما به همراه تعداد زیادی از دیگر سیاستمداران با سابقه و انقلابی رد صلاحیت شد. عملکرد جناحی و شبهه‌انگیز شورای نگهبان باعث تعجب و ناراحتی بسیاری از بزرگان شد و دل مقام معظم رهبری را نیز به درد آورد و معظم‌له خواستار جبران مافات ظلم و جفایی شد که در جریان رد صلاحیت‌ها رخ داده بود. در این میان اما، مراجع تقلید قم با مقام معظم رهبری همصدا نشدند و عملا پشت علی لاریجانی را که تا چند روز پیش حضورش را در رقابت‌ها مغتنم شمرده بودند، خالی کردند. لاریجانی امیدوار بود همچون سال ۹۱ که در قم از سوی احمدی‌نژادی‌ها هدف حمله قرار گرفته بود، از سوی مراجع حمایت شود، ولی هیچ صدایی از قم برنخواست.

 

در تحلیل برخورد انفعالی مراجع قم درخصوص ردصلاحیت‌ها و تحولات پس از آن، گمانه‌زنی‌های مختلفی می‌توان کرد ولی به هرحال این واقعیت را نمی‌توان نادیده گرفت که دکتر لاریجانی نامزد مورد وثوق مراجع بزرگوار بوده و هست و همصدا نشدن آنها با مقام معظم رهبری، برغم خواست قلبی آنها بوده و ناشی از فشار گروه‌ها و حلقه‌های نسبتا نوظهوری است که خواستار به حاشیه راندن حوزه قم می‌باشند. ناظران، نقش حرکت‌هایی همچون حلقه مشهد و جریان آکادمی را در به حاشیه راندن مراجع قم پررنگ ارزیابی می‌کنند و معتقدند همین جریان‌ها، در یک بازی سیاسی تلاش کرده‌اند اقدامات حذفی خود را به گونه‌ای جلوه دهند که گویی منویات رهبری است، و در همین راستا بوده که این ذهنیت اشتباه را در اذهان عمومی جا انداخته‌اند که مقام معظم رهبری خواستار رد صلاحیت‌ها بوده است.

 

ظلمی که در جریان رد صلاحیت‌ها به رهبری شد قابل احتساب نیست و متاسفانه رسانه‌ها و قلم بدستان مطلع هم در این ماجرا منفعل ماندند و یا به علت ترس و یا به علت نگرانی از سوءاستفاده های نیروهای معاند، سخنی از تحرکات نیروهایی نبردند که قصد وارونه جلوه دادن مواضع رهبری را دارند. مواضع رهبری اما در میان اهل انصاف روشن است. آیت‌الله خامنه‌ای همان رهبری است که در سال ۸۸ به محمد خاتمی گفت «اگر امروز یک جریان چپی در کشور وجود نداشت، من لازم میدانستم یک جریان چپ به‌وجود بیاورم تا برآیند این دوتا حرکت،حرکت آقای هاشمی و او، یک برآیند معتدل شود.» حقیقتا جای تاسف است که گروهی که از ابتدا هم با بسیاری از تفکرات امام راحل زاویه داشتند، اکنون افکار شبه تکفیری خود را به رهبری نسبت می‌دهند و تاسف‌بارتر این است که در جنگ افکار عمومی هم پیروز شده‌اند. در این میان اما انتظار می‌رفت که مراجع عالیقدر قم سکوت نکنند و عملا با این انفعال، در خط مقابل رهبری قرار نگیرند.

 

ما در سایت «مردم و روحانیت» همیشه خود را مسئول دانسته‌ایم که از یک سو از جایگاه روحانیت حراست کنیم و از دیگر سو، به ترمیم شکاف میان مردم و روحانیت بپردازیم. مردم ما خاطرات دل‌انگیز پیروزی انقلاب اسلامی را با حوزه علمیه قم پیوند می‌زنند و سرنگویی رژیم ستمشاهی را مدیون مجاهدت‌های حضرت امام خمینی (ره) و همراهی مراجع عالیقدر با بنیانگذار انقلاب می‌دانند. اکنون اما چندین سال است که مراجع قم برغم میل باطنی خود، حضور کمرنگی در گفتمان سیاسی کشور دارند. بخشی از این عدم حضور، از سر تدبیر بوده و ریشه در بی‌میلی مراجع به ورود به دعواهای جناحی داشته. نظرسنجی های سایت مردم و روحانیت نیز نشان می‌دهد که از این زاویه، مردم از عدم ورود مراجع به سیاست و دعواهای جناحی استقبال می‌کنند. در جریان رد صلاحیت‌های اخیر اما شاهد بودیم که حضرات مراجع با سکوتشان و با تنها گذاشتن مقام معظم رهبری، عملا از یک جریان سیاسی خاص حمایت کردند.

 

به هرحال حجت‌الاسلام رئیسی اکنون منتخب مردم برای ریاست قوه مجریه است و باید همگی درکنار هم و در کنار ایشان باشیم تا باری از مشکلات کشور برداشته شود. ما نیز همچون دیگر دلسوزان نظام تمای تلاش خود را خواهیم کرد که وحدت کلمه حفظ شود و بهانه به دست نیروهای معاند داده نشود. از سوی دیگر اما، هیچ نیروی انقلابی نباید درمقابل جریان شبه تکفیری که در حال قبضه کردن قدرت است سکوت کند، زیرا که این سکوت به معنی رضا دادن به خواست اقلیتی انحصارطلب می‌باشد که عملا قصد استحاله حوزه های مستقل و سنت غنی شیعه را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *