mardomvarohaniat.com مردم چه می‌گویند؟ نتایج نظرسنجی‌های تیر ماه ۱۴۰۰

مردم چه می‌گویند؟ نتایج نظرسنجی‌های تیر ماه ۱۴۰۰

تیر ماه قرار بود ماه التیام و آرامش باشد. پس از پایان کارزارهای انتخاباتی که با تبلیغات و درگیری‌های سیاسی و جناحی که بر فضای دوقطبی جامعه دامن زده بود، امید آن بود که ملت ما فرجه تنفس و آرامش بیابد. در تیر ماه مشکلات معیشتی همچنان لاینحل ماند، آتش تنش‌های سیاسی و جناحی نیز همچنان فروزان بود و مذاکرات برجامی برای رفع تحریم‌ها نیز بی‌نتیجه رها شد. لیکن آنچه تحمل مشکلات و گرمای تابستان را غیرممکن کرد و اعتراضات مردمی در نقاط مختلف میهن اسلامی‌مان را به همراه داشت، خاموشی‌ها و بی‌آبی‌های بدون برنامه، مکرر و طولانی بود. در تیر ماه، سایت «مردم و روحانیت» با برگزاری بیش از ۱۰۰ نظرسنجی، نظرات مردمی درباره مواضع روحانیون را در موضوعاتی چون انتخابات، مشکلات معیشتی، مذاکرات برجامی و مسائل منطقه‌ای جمع‌آوری نمود. نتیجه این نظرسنجی‌ها که اخذ بیش از ۲۰ هزار و پانصد رأی مردمی بود، در این گزارش به طور خلاصه خدمت شما گرامیان عرضه می‌شود. با ما همراه باشید.

 

آخرین نظرسنجی‌ها، مقالات و یادداشت‌ها در خصوص روابط مردم و روحانیت را در کانال تلگرام دنبال‌ کنید.

برای اظهارنظر و مشاهده نظرات کاربران دیگر در مورد رابطه مردم و روحانیت به صفحه اینستاگرام بپیوندید.

 

انتخابات

پس از پایان انتخابات ۱۴۰۰ و اعلام حجت‌الاسلام رئیسی به عنوان رئیس جمهور منتخب، بسیاری از سیاسیون و روحانیون به تحلیل آمار و ارقام و علل مشارکت حداقلی مردم پرداختند. این نظرسنجی‌ها که تنها بخشی از ۱۳ نظرسنجی برگزار شده در مورد انتخابات ۱۴۰۰ بودند، عموماً نشانگر عدم رضایت شرکت‌کنندگان از روایات مطرح شده درباره قهر مردم با انتخابات بود. در بین نظرسنجی‌هایی که از زاویه مشارکت مردمی به مبحث انتخابات وارد شدند، نظرسنجی سخنان آیت‌الله رسول فلاحتی با دریافت ۲۴٪ رأی موافق، پایین‌ترین میزان مقبولیت را داشت. وی ویروس کرونا را علت مشارکت ۴۹ درصدی مردم ایران در انتخابات توصیف کرد و مدعی شد که این عدد را مساوی با مشارکت ۸۰ درصدی در شرایط عادی دانست. نظرسنجی سخنان آیت‌الله سیدمحمد سعیدی، امام جمعه قم، نیز که مشارکت پایین را به گردن اشتباهات عمدی یا غیرعمدی ستاد انتخابات کشور انداخت نیز تنها ۲۷٪ رأی مثبت دریافت نمود. شرکت‌کنندگان همچنین با سخنان آیت‌الله علم‌الهدی که ادعا کرده بود «برخی تا ۸۰ درصد به این رییس جمهور منتخب رأی دادند» مخالفت کرده و این نظرسنجی با تنها ۲۱٪، پایین‌ترین میزان مقبولیت را داشت. اما بی‌شک جنجالی‌ترین موضوع انتخاباتی در ماه تیر، موضوع ۴ میلیون آراء باطله بود که در تاریخ انتخابات کشور بی‌سابقه بود.

 

آراء باطله که ۱۴ درصد از کل آراء اخد شده بود، در بین روحانیون به طرق مختلف توجیه شد. آیت‌الله عبدالکریم عابدینی آن را نشان‌دهنده خیانت و بی‌لیاقتی مسئولان دولت دانست. شرکت‌کنندگان در نظرسنجی سخنان ایشان، با تنها ۱۶٪ رأی موافق، مخالفت صریح خود را اعلان کردند. شرکت کنندگان همچنین با سخنان مقام معظم رهبری در این مورد نیز موافق نبودند و این نظرسنجی تنها ۲۱٪  رأی مثبت دریافت کرد. ایشان آراء باطله را نشانه حمایت فرد رأی‌دهنده از نظام تعبیر کرده، و با اعتراضی بودن این آراء مخالفت کرده بودند. نگاهی به میزان آراء باطله که به اصطلاح برخی «دومین برنده انتخابات» بود، نشانه وارد نبودن بحث کرونا به عنوان عاملی در میزان مشارکت بوده و تنها حاکی از نارضایتی و یا بی‌تفاوتی مردم است. امید است مسئولان این نوع اعتراض مدنی را جدی بگیرند و نسبت به حل مشکلات معیشتی و اقتصادی خانوارها قدم فوری بردارند تا مردم با آرمان انقلاب تجدید بیعت کنند.

 

در باب انتخابات، توجه به دو مورد الزامی است. اول اتحاد ملی و پرهیز از ادامه دوقطبی‌گری و جناح‌گرایی است. رهبر معظم انقلاب در سخنرانی نوروزی خود با اشاره به انتخابات ۱۴۰۰، از همه مسئولان و مردم خواستند که انتخاب را نماد وحدت قرار داده و با تمرکز بر آینده کشور، با یکدیگر همکاری و هم‌افزایی نمایند. این موضوع متأسفانه نه تنها در سه‌ماه اول سال انجام نشد، با پایان رقابت‌های انتخاباتی نیز محقق نشد،‌ و شوربختانه در ماهی که گذشت تشدید نیز شد. حجت‌الاسلام حاج‌ ابوالقاسم، عضو خبرگان رهبری، بیت امام و جماران را همسو با فتنه‌گران و معاندین توصیف کرد و حجت‌الاسلام نبویان عامل همه مشکلات کشور را به مخالفان خود برچسب غربگرایی، لیبرالیسم و ضدمردمی زد. شرکت‌کنندگان در این دو نظرسنجی نیز با واکنش قاطع (به ترتیب، با تنها ۲۲٪  و ۱۴٪  رأی موافق)، با این‌گونه حزب‌گرایی و تفرقه‌پراکنی مخالفت کردند. مورد دوم، بحث ترکیب کابینه دولت سیزدهم و سهم‌خواهی عده‌ای از کارگزاران و حامیان جناحی و سیاسی حجت‌الاسلام رئیسی است. واکنش مردمی به سخنان آیت‌الله ناصری، امام جمعه یزد، که از مسئولان ستاد انتخاباتی خواست که به دنبال پست مقام در دولت منتخب نباشند، با واکنش مثبت ۸۵ درصدی مخاطبین مواجه شد. سخنان آیت‌الله سیدمحمد سعیدی، امام جمعه قم نیز در همین موضوع با ۶۶ درصد رأی مثبت، نشانگر درخواست مردم برای بکارگیری افراد متخصص و توانا در ساختار دولت بعدی برای تغییر سیاست‌ها و رویه‌هاست. تنها با رفع دوقطبی‌گری‌ها و رفع تنش‌ها میان احزاب سیاسی می‌توان ادعای انقلابی بودن و مردمی بودن سر داد و در در جهت تعالی هر دو جهد کرد.

 

مشکلات معیشتی

مشکلات معیشتی که چند سالی است داغ اقتدار اقتصادی را به دل مردم گذاشته، تا به حال اولویتی در سیاستگذاری عمومی نداشته و به معضل‌های عدیده دیگری همچون تورم سرسام‌آور، بیکاری دو رقمی و کمبود کالاهای اساسی منتج شده‌است. روحانیون و ائمه جمعه که از مدت‌ها پیش از انتخابات ۱۴۰۰ از پرداختن به این‌گونه مشکلات خودداری می‌کردند، هرگونه مطالبه‌گری معیشتی را سیاه‌نمایی می‌خواندند، با پایان رقابت‌های انتخاباتی، دوباره به این موضوع پرداختند. این سخنان در قالب بیش از ۳۰ نظرسنجی به مخاطبین سایت ارائه شدند که در ادامه به تحلیل نتایج آنها خواهیم پرداخت. سخنان آیت‌الله صادق آملی لاریجانی که رفع مشکلات را مهمترین انتظار مردم توصیف کرد با حمایت قریب بالاتفاق شرکت‌کنندگان در آن نظرسنجی، ۹۸ درصد رأی مثبت دریافت کرد.  ۹۱ درصد از شرکت کنندگان با سخنان حجت‌الاسلام علی اسلامی که سوء‌مدیریت‌ها را عامل گرانی‌های افسارگسیخته دانست، موافق بودند. لیکن واکنش مردمی نسبت به موضع‌گیری‌های روحانیون درباره عامل و علت مشکلات مثبت نبود. این نظرسنجی که با محوریت سخنان حجت‌الاسلام جواد مجتهد شبستری انجام شد، عامل و علت مشکلات را بی‌تدبیری و ناتوانی مسئولان معرفی کرده و انتقادها از سیاست‌های کلی نظام را اشتباه دانست، تنها ۴۴٪ رأی مثبت دریافت کرد. پرسشی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا پس از این چند سال سخت، مردم خواستار اولویت داشتن معیشت بر مقاومت هستند؟

سخنان روحانیونی که با بیان واقعیت‌های فعلی جامعه، حل مشکلات معیشتی را لازمه تحقق اهداف اقتصادی همچون تولید و توسعه، و اهداف حکومتی همچون اعتماد به نظام و مشروعیت معرفی نمودند، اقبال بیشتری در بین مخاطبین نظرسنجی‌ها داشت. نظرسنجی سخنان حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد، خطیب جمعه موقت تهران، که وضعیت فعلی اقتصاد و معیشت را برای ایجاد اشتغال و توسعه غیرممکن توصیف نمود، ۷۲ درصد رأی مثبت دریافت نمود. نظرسنجی سخنان آیت‌الله هاشم‌زاده هریسی که حل مشکلات معیشت را به منزله تحقق عدالت اجتماعی، و مشروعیت نظام در انظار عمومی دانست، نیز با حمایت ۷۴ درصدی مخاطبین این نظرسنجی همراه بود. ۷۱ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی بیانات حجت‌الاسلام هادی خامنه‌ای نیز با نقطه‌نظر وی درباره لزوم اقرار مسئولان به اشتباهات خود در اتخاذ سیاست‌های غلط موافق بودند. در بین سخنان روحانیون در تیر ماه، سخنان آیت‌الله محمدرضا ناصری شایسته توجه است. نظرسنجی سخنان وی که دشمنان بار مسئولیت مشکلات معیشتی را بر گردن روحانیت می‌‌اندازند، با واکنش منفی مخاطبین همراه بود و  ۸۰ درصد رأی منفی دریافت نمود. روحانیون که خود را نمایندگان حاکمیت معرفی می‌کنند و سیاست‌های نظام را هر جمعه از تریبون‌های نماز جمعه به مردم ارائه می‌دارند، همواره هدف گلایه‌ها و انتقادات مردم و کارشناسان بوده‌اند، لیکن جای تعجبی ندارد که با گذشت چندین سال از تکرار این سیاست‌ها از تریبون‌های نماز جمعه، مردم، روحانیون را در ایجاد این مشکلات سهیم بدانند. این باور مردم، در مورد نقش روحانیون در تغییر نکردن وضع فعلی را می‌توان در مسئله خاموشی‌ها، قطعی برق و بی‌آبی‌ها نیز مشاهده کرد. امامان جمعه بدون توجه به عمق فاجعه و کمبودهای ساختاری در سیاست‌گذاری‌ها و تخصیص‌های ناعادلانه و نادرست منابع، راه حل این مشکلات را تغییر الگوی مصرف مردم دانستند. سخنانی همچون سخنان آیت‌الله علم‌الهدی که با استفاده از کلمات باب روز، گفت چون نظام ما مردم‌پایه است، پس مشکلات را مردم باید حل کنند، یعنی مردم باید مصرف برق خود را مدیریت کنند، در نظرسنجی‌ها تنها ٪۱۷ رأی مثبت دریافت کرد.

 

واکسیناسیون عمومی

در این سال‌های تحریم، روحانیون و ائمه جمعه مدام از تریبون‌ها به توان دفاعی و علمی کشور به عنوان نماد پیشرفت و ترقی کشور اشاره می‌کردند و آن را مایه اقتدار و افتخار کشور دانسته‌اند. «اختراع» واکسن نیز یکی از ادعاهایی بود که از سال گذشته مطرح شد و امامان جمعه مدام با بیان آن در خطبه‌های جمعه، کشور را یکی از قدرت‌های علمی دنیا معرفی می‌کردند. واکسن‌های داخلی که هنوز به مرحله تولید نرسیده‌اند، حتی باعث شدند که واردات واکسن‌های برتر دنیا نیز محقق نشود و تنها واکسن روسی و چینی به صورت محدود وارد شوند. اکنون که با موج پنجم پاندمی کرونا، پایتخت و بسیاری از کلان‌شهرها به تعطیلی کشیده شده‌اند و بیمارستان‌های کشور دگرباره با کمبود تخت و امکانات روبرو شده‌اند، انتظار می‌رفت که روحانیون با مطالبه‌گری در مورد تخصیص بودجه برای واکسیناسیون عمومی، به یاری مردم مستضعفی بیافتند که در این چند سال باعدم موفقیت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، لب به اعتراض نگشودند. طی آخرین آمار دریافتی تا پایان تیر ماه، تنها حدود دو درصد واکسیناسیون کامل شده و شش درصد دوز اول واکسن کرونا را دریافت نموده‌اند. واکنش‌های مردمی نسبت به بیانات حجت‌الاسلام محمدی لائینی، که واکسن کرونای ایرانی را موجب شگفتی جهانیان و دشمنان دانست، اکثراً منفی بود و تنها ٪۱۸ درصد رأی موافق دریافت نمود. در مقابل، سخنان روحانیونی که خواستار تعجیل و تدبیر در طرح واکسیناسیون عمومی شدند، با استقبال قابل‌توجه شرکت‌کنندگان در آن نظرسنجی‌ها همراه بود. در این میان دو نظرسنجی آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری، امام جمعه بوشهر، که به توصیف اوضاع نگران‌کننده استان‌های جنوبی و فراموش‌شده کشور پرداخته، و خواستار واکسیناسیون عمومی جهادی برای حل بحران فعلی کرونا شده بود، به ترتیب ۷۴ و ۸۹ درصد رأی موافق دریافت نمود.

 

برجام

در سالی که تا به امروز اثری از «تولید، پشتیبانی و مانع‌زدایی» رویت نشده، تلاش برای رفع تحریم‌ها تنها روزنه امیدی برای احیای اقتصاد و جانبخشی به صنعت و صادرات کشور بود که با بی‌نتیجه ماندن مذاکرات برجامی در وین، راه به جایی نبرد. در ماه تیر ۱۸ نظرسنجی در مورد برجام و مذاکره مقاومتی انجام شد و واکنش مردم به مواضع روحانیون حکایت از حمایت آنان از ادامه مذاکرات و تلاش برای مصالحه برای خروج از بحران اقتصادی فعلی بود. این موضوع در حمایت ۶۸ درصدی شرکت‌کنندگان در نظرسنجی سخنان حجت‌الاسلام فاضل میبدی که از تعلل کشور در تعامل با دنیا انتقاد کرده بود. سخنان حجت‌الاسلام نبویان که گفته بود انجام مذاکره هسته‌ای هیچ مشکلی ندارد و درِ ایران به سمت مذاکرات باز است، نیز ۷۰ درصد رأی موافق دریافت نمود. نظرسنجی حجت‌اسلام انصاری‌راد که خواستار برخورد متعادل دستگاه خارجه در دولت سیزدهم برای مذاکره با شرق و غرب بود نیز با ۸۰ درصد رأی موافق، بیشترین میزان حمایت را در این مقوله از آن خود کرد. لیکن موضع حجت‌الاسلام رئیسی که نتیجه‌محوری و راستی‌آزمایی را سیاست خود در مذاکرات دولت سیزدهم توصیف کرده بود، تنها ۳۰ درصد رأی موافق دریافت نمود. سخنان مخالفین برجام نیز در نظرسنجی‌های تیرماه پرطرفدار نبود و سخنان آیت‌الله فلاحتی، امام جمعه رشت، که گفته بود اروپایی‌ها به دنبال برجام ۲ و ۳ هستند تا آمریکایی‌ها در میدان بمانند، تا زمان نگارش این گزارش، تنها ۱۵ درصد رأی موافق داشت. موضع آیت‌الله احمد علم‌الهدی که به جای تحریم‌ها، برجام را عاملی بدبختی و کاهش ارزش پول ملی دانسته بود نیز با مواضع مردم همخوانی نداشت و  توسط ۷۴ از مخاطبین آن نظرسنجی رأی مخالف گرفت.

 

مسائل منطقه‌ای

درحالیکه نتیجه مذاکرات با عربستان علناً اعلام نشد و زائران ایرانی جز معدود زائرانی بودند که امسال نیز از زیارت خانه خدا محروم ماندند، نظرسنجی سخنان حجت‌الاسلام رئیسی، که بازگشایی سفارت‌خانه‌های دو کشور را بی‌مانع اعلام کرده بود، با واکنش مثبت مردمی روبرو شد و ۷۹ درصد رأی موافق دریافت نمود. مسئله داغ این ماه که حملات و قتل‌عام شیعیان توسط گروه طالبان در افغانستان بود، و به موضع‌گیری‌های مختلفی در بین روحانیون و مراجع منجر شد، در نظرسنجی‌ها دگرباره نشان داد که مردم از سیاست حمایت از طالبان راضی نیستند. نمونه این نارضایتی‌ها واکنش‌ها به سخنان آیت‌الله فلاحتی بود که خواستار میانجیگری ایران بین دولت افغانستان و طالبان بود که تنها ۲۵ درصد رأی موافق دریافت نمود. در مقابل، بیانات حجت‌الاسلام مسیح مهاجری که از حمایت نظام جمهوری اسلامی از طالبان و سکوت درباره جنایات آن انتقاد کرده بود، با استقبال ۷۹ درصدی رای‌دهندگان همراه شد. مهمترین سخن این ماه، بیانات آیت‌الله صافی گلپایگانی در هشدار به نظام نسبت به اعتماد به گروه طالبان بود. این نظرسنجی ۷۲ درصد رأی موافق دریافت کرد. نظرسنجی اظهارات ایشان که سابقه شرارت و قتل و آدمکشی این گروه وحشی را یادآور می‌شد، نیز توسط ۸۲ درصد شرکت‌کنندگان حمایت شد. امید است با آشکارسازی بیشتر و بهتر جنایات طالبان، شاهد توقف جنایات قومی و مذهبی در افغانستان، و بازگشت صلح و امید به آن دیار باشیم.

 

لطفاً نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. در ضمن ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام، اینستاگرام و توئیتر) نیز دنبال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.