mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۲۲ مرداد چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۲۲ مرداد چه شنیدند؟

 در اولین جمعه ماه محرم‌الحرام، خطبه‌های نماز جمعه در اکثر نقاط کشور به دلیل وضعیت فوق‌قرمز شیوع کرونا برگزار نشد. علیرغم شیوع غیرقابل‌باور ویروس و رکوردزنی مداوم میزان فوتی‌ها، کرونا در محور خطبه‌های این هفته نبود و امامان جمعه تنها به اشاره به سخنان رهبری بسنده کردند. در مقابل تمرکز خطبه‌های نماز جمعه این هفته فاجعه عاشورا بود، و نه فاجعه کرونا در کشور. توجه امامان جمعه در تأکید بر لزوم برگزاری مراسم محرم در جامعه، نشانگر ارجحیت عزاداری‌ عمومی بر پیشگیری از شیوع گسترده‌تر ویروس بود. مسئله کمبود واکسن نیز همچون جمعه‌های پیشین در اکثر خطبه‌ها شنیده نشد. در باب سیاست خارجه لیکن، قریب‌بالاتفاق ائمه جمعه به انتقاد از انتشار عکس سفرای روسیه و انگلیس پرداختند، لیکن سهم انگلیسی‌ها از این انتقادها بسیار بیشتر از روس‌ها بود که به نوبه خود حائز اهمیت است. در برخی از خطبه‌ها نیز به مسئله حملات طالبان به شهرهای افغانستان نیز توسط عده اندکی از امامان جمعه مورد اشاره قرار گرفت.

 

در خطبه‌های این هفته ۲۶ مرداد، سالروز بازگشت آزادگان دفاع مقدس به میهن اسلامی در اکثر خطبه‌ها گرامی داشته شد. امامان جمعه همچین با اشاره به آغاز ماه محرم، به تبیین پیام عاشورا پرداختند. در هفته‌ای که علیرغم هشدار متخصصان نسبت به شیوع تصاعدی ویروس به دلیل تجمعات عزاداری محرم، بسیاری از عزاداران برای برگزاری حضوری مراسم سوگواری سید‌الشهدا حاضر شدند و در برخی موارد پروتکل‌های کرونایی علناً نقض شد، امامان جمعه تنها خواستار رعایت پروتکل‌های بهداشتی شده و تأکید کردند که از تعطیلی تجمعات عمومی حمایت نمی‌کنند. در هفته اول محرم، که هفته امر به معروف و نهی از منکر است، ائمه جمعه این رکن مهم را به مسئله کرونا در جامعه بست داده و خواستار رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برای پیشگیری از شیوع بیشتر این ویروس منحوس شدند. سایت مردم و روحانیت در دو هفته گذشته با تمرکز بر مطالبه‌گری برای استحصال اقتدار سلامت در جامعه علیه ویروس کرونا، به انتشار یادداشت‌هایی در مورد کمبود‌ واکسن و سیاست‌های نادرست کرونایی پرداخت که هم در فضای مجازی و هم در دایره‌های حوزوی بسیار دیده شد و بازخوردهای بسیاری خوبی به همراه داشت.

 

بیشتر بخوانید:

 

حجت‌الاسلام کاظم صدیقی

با افزایش بی‌توجهی‌ها، سیاست‌های غلط مسئولان، و کمبود واردات واکسن، سویه دلتای ویروس کرونا در کشور، چند هفته‌ای است که رکورد فوتی‌ها را می‌شکند. این افزایش بی‌سابقه و مداوم باعث شد که بالاخره ستاد ملی مبارزه با کرونا تجمعات عزاداری عمومی در فضاهای بسته را ممنوع کند و حتی حجت‌الاسلام محمدجواد حاج‌علی‌اکبری، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، را بر آن داشت که اعلام کند که همه ظرفیت قابل بهره‌برداری مصلی‌ها و مساجد برای کمک به بیماران کرونایی آماده شوند. درحالیکه فضای مجازی مملو از انتشار لیست قربانیان هر خانواده توسط بازماندگان آنهاست، خطبه‌های نماز جمعه نشانگر فاصله امامان از واقعیات جامعه بود و توجهی به عمق فاجعه کرونایی کشور نداشت. خطبه‌های حجت‌الاسلام کاظم صدیقی، رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، که از برنامه «در ساحت حضور» رادیو تهران و شبکه یک سیما پخش شد، تنها به تعریف مأموریت این ستاد در چارچوب حادثه عاشورا در جامعه اسلامی پرداخت و تنها در پایان بیانات خود به بازگویی سخنان رهبری در مأمور کردن همه گروه‌ها برای مبارزه با افزایش شیوع ویروس پرداخت. وی تنها به اشاره‌ای بر اهمیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای حفظ جان عزاداران و پیشگیری از بدخواهان اسلام و شیعیان بسنده کرد.

 

آیت‌الله رسول فلاحتی

اکثر امامان جمعه، همچون آیت‌الله رسول فلاحتی، امام جمعه رشت و حجت‌الاسلام سید احمدرضا شاهرخی، امام جمعه خرم‌آباد، با بیان اینکه عزاداری‌های محرم فرصتی برای مقابله با جهالت و نفاق و دنیاپرستی و استکبار است، بر برگزاری آنها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی همزمان تأکید داشتند تا «هم حافظ جان عزاداران حسینی و همگام با ستاد ملی کرونا پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم». در همین حال بزرگانی همچون خطیبان جمعه زنجان، شهرکرد، و ساری که به نگرانی‌های رهبری در مورد نرخ شیوع تصاعدی ویروس اشاره داشتند، سخنی درباره تضاد توصیه ستاد مبنی بر اجتناب از حضور در تجمعات و شرکت در مراسم عزاداری عمومی نگفتند. خطبه‌های این هفته فرصت مناسبی بود برای اطلاع‌رسانی و روشنگری نسبت به قدرت و سرعت بالای شیوع سویه دلتای ویروس کرونا، لیکن در هیچیک از خطبه‌ها سخنی در این باره شنیده نشد و حتی اشاره‌ای به سرایت‌پذیری این نوع ویروس در فضای باز نیز نشد.

 

حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری

در همین حال در برخی از خطبه‌ها، امامان جمعه سخنان حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری را تکرار کردند که گفته بود با توجه به کمبود تخت و بیمارستان، مساجد و مصلی‌ها برای پذیرایی از بیماران کرونایی و انجام واکسیناسیون آماده اند. این عزیزان حتی از امکان تعطیل کردن نماز جمعه در صورت صلاحدید ستاد مقابله با کرونا نیز حمایت کردند. بحث کمبود واکسن و واکسیناسیون ملی نیز همچون هفته‌های گذشته در اکثر خطبه‌ها شنیده نشد. تنها آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد مقدس بود که همچون هفته گذشته با اشاره به اهمیت واکسن در مبارزه با ویروس کرونا، نمازگزاران را به استفاده از آن تشویق کرد. وی با بیان اینکه «عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، منکر و حرام است»، و از رسم ماسک نزدن در حرم به بهانه شفای امام معصوم گلایه کرد و آن را «تجاهر به معصیت» نامید. وی سپس سخنانی درباره اهمیت واکسن در مقابله با ویروس و بالا رفتن آمار مرگ کرونا بیان نمود، لیکن سخنی درباره ناکافی بودن واردات واکسن و در دسترس نبودن آن نزد.

 

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی

نکته قابل‌تأمل در سخنان جناب علم‌الهدی، مواضع غیرعملی ایشان در مورد برگزاری مراسم عزاداری در شرایط اضطراری بود. وی با طرح اینکه «در وضع عادی تاسوعا و عاشورا و عزاداری سرپا کردن مهم نیست»، مردم را به حضور در عزاداری‌ها تشویق کرد و گفت: «در وضع اضطراری امروز اگر آمدید هزینه را بالا بردید، بیشتر خرج کردید، بیشتر زحمت کشیدید، با حفظ اصول بهداشتی عزای سیدالشهدا را اقامه کردید و نگذاشتید عزای امام حسین (ع) تعطیل شود، مهم است که ان‌شاءالله شما عزیزان از عهده این امتحان برمی‌آیید». در پایان لازم است که اشاره‌ای نیز به سخنان حجت‌الاسلام هادی صاحبقرانی، مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی بکنیم که دیشب در برنامه تلویزیونی «اشاره» سیمای این استان، از دستور ستاد مقابله با کرونا مبنی بر ممنوعیت برگزاری عزاداری‌ها در فضای بسته گله کرد و گفت: «نمی‌شود که بگوییم مراسم در فضای باز برگزار شود و هیات بگوید چشم»‌. به راستی در جامعه و نظام ما که موازی‌کاری رایج است، وظیفه تذکر و گوشزد به چنین مسئولانی با چه کسی است؟ امید است که امامان جمعه با مطالعه و تحقیق درباره سرایت‌پذیری بالای سوی دلتای ویروس، چه در فضای بسته و چه در فضای باز، سلامت مردم و عزاداران را بر انجام دسته‌جمعی عزاداری محرم ارجح بدانند تا روح مقدس سیدالشهدا از آنان دلگیر نشود.

 

آیت‌الله لطف‌الله دژکام

در زمینه سیاست خارجه نیز ائمه جمعه با انتقاد صریح نسبت به انتشار تصویری از سفرای روسیه و انگلیس که برای یادبود برگزاری کنفرانس تهران، که بدون اطلاع ایران، در سال ۱۳۳۲ برگزار شد، گرفته شده بود، خواستار عذرخواهی و تنبیه سفیر انگلیس و توجیه سفیر روسیه شدند. آیت‌الله لطف‌الله دژکام، امام جمعه شیراز، این عکس را رفتاری «سخیف و غیردموکرات» خواند و گفت «انتشار چنین عکس‌هایی به دلیل ظلمی که مستکبران از جنگ جهانی دوم تاکنون به مردم کرده‌اند جز اینکه آبروی آنها را بیشتر می‌برد نتیجه دیگری ندارد.» آیت‌الله رسول فلاحتی که جزو مخالفین تعامل بین‌المللی بوده و همواره با نمازگزاران در رشت از اثرات منفی برجام و مذاکره می‌گوید نیز هدف از انتشار این عکس را تحقیر ملت ایران بیان کرد. وی مدعی شد که کشور نیازی به رابطه با انگلیس ندارد و خواستار تعطیلی سفارت این کشور شد . از طرفی دیگر وی با بیان اینکه «ما روسیه را دوست و همسایه ایران می دانیم و چنین رفتارهایی را نمی پسندیم»، به درخواست عذرخواهی سفر روسیه بسنده کرد. آیت‌الله علی خاتمی، امام جمعه زنجان، نیز با تشکر از عذرخواهی سفیر روسیه، از عذرخواهی نکردن سفیر انگلیس انتقاد کرد و خواستار برخورد شدید مسئولان امر در این زمینه شد. در مقابل، آیت‌الله سیدمحمدمهدی حسینی همدانی، امام جمعه کرج عذرخواهی فوری سفرای این دو کشور را کافی دانست و گفت «ما هم عکس‌های زیادی داریم که تحقیر شوید، که چگونه سربازان اسیر شده شما ترسیده بودند».

 

در پایان از همه شما عزیزان خواستاریم تا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونایی، از خود و خانواده خود مراقبت لازم را به عمل آورید. ضمناً، با استفاده از سامانه salamat.gov.ir برای دریافت واکسن پیش‌قدم باشید.

 

لطفاً نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. برخی از نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری، زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. درضمن، ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام اینستاگرام، توییتر) نیز دنبال کنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *