mardomvarohaniat.com مردم چه می‌گویند؟ نتایج نظرسنجی‌های مرداد ماه ۱۴۰۰

مردم چه می‌گویند؟ نتایج نظرسنجی‌های مرداد ماه ۱۴۰۰

مرداد ماه، تلخ‌ترین ماه سال بود. بحران بی‌آبی در خوزستان که به اعتراضات مردمی در آن استان و دیگر نقاط کشور منجر شد، در دو هفته اول مرداد توجه مقامات عالی کشور را به نیازهای اساسی فراموش‌شده مردم جلب کرد. در دو هفته آخر این ماه نیز با وخیم‌تر شدن اوضاع شیوع سویه دلتای ویروس کرونا و افزایش تصاعدی نرخ مرگ‌ومیر در کشور، مسئولان بالاخره متوجه شکست طرح واکسیناسیون ملی شدند و رهبری دستور واردات بیشتر واکسن از خارج را صادر نمودند. در این ماه، سایت «مردم و روحانیت» با برگزاری ۸۸ نظرسنجی، نظرات مردمی درباره مواضع روحانیون را در موضوعاتی چون اعتراضات مردمی به بی‌آبی، مشکلات معیشتی، کرونا و واکسیناسیون ملی، طرح صیانت مجلس، مذاکرات برجامی و سقوط دولت افغانستان جمع‌آوری نمود. نتیجه این نظرسنجی‌ها که اخذ بیش از ۱۳ هزار رأی مردمی بود، در این گزارش به طور خلاصه خدمت شما گرامیان عرضه می‌شود. با ما همراه باشید.

 

 

آخرین نظرسنجی‌ها، مقالات و یادداشت‌ها در خصوص روابط مردم و روحانیت را در کانال تلگرام دنبال‌ کنید.

 

برای اظهارنظر و مشاهده نظرات کاربران دیگر در مورد رابطه مردم و روحانیت به صفحه اینستاگرام بپیوندید.

 

 

 

بحران خوزستان

در چند دهه گذشته متخصصان کشور مدام نسبت به کمبود آب و لزوم تغییر نگاه‌ها، رویکردها، و ساختارهای منابع آب در کشور هشدار می‌دادند، لیکن گوش کسی بدهکار نبود. در پایان تیرماه بود که عطش کم‌آبی‌های ادامه‌دار در استان خوزستان، دل داغ این مردم فراموش‌شده و جنگ‌دیده کشور را دگربار سوزاند و اعتراضات گسترده خیابانی در این استان جرقه خورد. مسئولان استانی، لشکری و کشوری که در آغاز با فصلی خواندن این کم‌آبی‌ها سعی در عادی‌سازی این نارضایتی‌ها داشتند، با تشدید این اعتراضات و تکرار آنها در دیگر نقاط کشور، روایت «احتمال سوءاستفاده دشمنان» را به راه انداختند. این روایت در سخنان بسیاری از روحانیان رصد شد که حتی در عین حمایت از مردم خوزستان، از اعتراضات به طور غیرمستقیم انتقاد می‌کردند!

 

سخنان آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، که گفته بود «مطالبات باید به نحوی باشد که آب در آسیاب دشمن نریزند» و «نباید سهم‌خواهانه و انتقام‌جویانه باشد»، ۷۵٪ رأی منفی دریافت کرد. نظرسنجی سخنان آیت‌الله عبدالکریم فرحانی، نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری نیز که گفته بود اجازه داده نمی‌شود که خوزستان جولانگاه تروریست‌ها باشد نیز ۷۰٪ رأی منفی دریافت کرد. از طرفی دیگر، نظرسنجی‌هایی که حاوی حمایت روحانیون از اعتراضات مردمی و حق آنها نسبت به ابراز نارضایتی خود از قحطی مایه حیات در شهر و روستاهای جنوبی کشور بود، با اقبال شرکت‌کنندگان در نظرسنجی‌ها روبرو بود. نظرسنجی آیت‌الله علیرضا اعرافی، رئیس حوزه‌های علمیه و عضو شورای نگهبان، که اوضاع زندگی مردم در خوزستان را مایه شرمساری و غیرقابل‌توجیه توصیف کرده بود، ۷۴٪ رأی مثبت دریافت نمود. همچنین بیانات آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری،رییس جامعه مدرسین حوزه، که وقوع سیلاب در زمستان و بی‌آبی در تابستان را ظلمی در حق مردم دلیر و غیور مردم خوزستان دانسته بود، در نظرسنجی سایت «مردم و روحانیت» ۷۷٪ رأی مثبت دریافت کرد و بالاترین میزان مقبولیت در نظرسنجی‌ها در این مورد را دریافت کرد. آنچه از نتایج ۵ نظرسنجی برگزار شده در این مورد عیان است این است که اکثر روحانیون با وجود اذعان به حق مردم خوزستان به ابراز نارضایتی از بی‌آبی‌های ادامه‌دار، از ادامه اعتراضات حمایت نمی‌کردند و از این زاویه بود که اکثر قریب به اتفاق (۶۰٪) مواضع روحانیون با نظرات مردمی مخالف بودند. در جواب چنین موضعی باید پرسید، بدون تغییر ساختارها، آبرسانی با تانکر برای چه مدت می‌تواند جایگزین نبود منابع آب شود؟

 

 

مشکلات معیشتی

اعتراضات مردمی در خوزستان و دیگر نقاط کشور در اوایل مردادماه و روزهای آخر دولت دوازدهم باعث شد که توجه به مشکلات معیشتی و پیامدهای سیاست‌های غلط چندین سال گذشته بر اقتصاد کشور و سفره مردم دوباره در سخنان روحانیون شنیده شود. سخنان آیت‌الله العظمی نوری همدانی و آیت‌الله هاشم‌زاده هریسی که حل مشکلات معیشتی را اولویت اول نظام توصیف کردند، به ترتیب ۷۰ و ۷۴ درصد رأی موافق دریافت کردند. از طرف دیگر، سخنان حجت‌الاسلام جواد مجتهد شبستری که ریشه مشکلات معیشتی سال‌های اخیر را نه در سیاست‌های کلی نظام، بلکه تنها بی‌تدبیری مسئولان اجرایی کشور می‌دانست با مخالفت مردمی روبرو شد و ۶۶٪ از شرکت‌کنندگان در آن نظرسنجی به آن رأی منفی دادند. نظرسنجی سخنان پایانی حجت‌الاسلام حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور کشور نیز که مدعی شد که همه تلاش‌های دولت در جهت بهبود زندگی مردم بوده، با ۷۷٪ رأی منفی، پایین‌ترین مقبولیت را در بین نظرسنجی‌های مشکلات معیشتی داشت. در یک نگاه کلی می‌توان گفت نتایج ۶ نظرسنجی انجام شده در این باب، نشانگر تغییر موضع روحانیون(۷۱٪) نسبت به لزوم اولویت پیدا کردن حل مشکلات معیشتی ملت پس از چندین سال پافشاری بر ادامه سیاست مقاومت و درخواست بردباری از مردم در تلاطم بحران‌های اقتصادی و کرونایی کشور است.

 

کرونا و واکسیناسیون ملی

با شیوع سویه دلتای ویروس کرونا و قحطی واکسن، نرخ روزانه فوتی‌ها در ماه مرداد در سطح جهانی رکورد زد، و لذا کرونا و طرح واکسیناسیون ملی به اولویت اول کشور تبدیل شد. این فاجعه که زاده سیاست‌های غلط، مدیریت ناکافی، و بی‌توجهی به کمبود واردات واکسن به عنوان تنها راه مبارزه با این ویروس بود، تنها هنگامی که نرخ قربانیان به ۶۰۰ نفر در روز رسید و متخصصین بهداشت خواستار تعطیلی دو هفته‌ای کشور و ممنوعیت برگزاری مراسم عزاداری محرم شدند، واکنش سیاسیون و روحانیون را به همراه داشت. از بین ۱۷ نظرسنجی برگزار شده با موضوعیت کرونا ، ۷ نظرسنجی مستقیماً به مقوله واکسن پرداخت که تحلیل نتایج آنها حاکی از هم‌نظر بودن ۵۷ درصدی روحانیون با مردم درباره لزوم افزایش واردات واکسن برای ایمن کردن مردم در مقابله ویروس کروناست. نظرسنجی سخنان مقام معظم رهبری و آیت‌الله صفایی بوشهری که نسبت به لزوم فوری واردات واکسن و تسریع واکسیناسیون ملی تأکید کرده بودند، با اقبال عمومی روبرو بود و هرکدام به ترتیب ۸۲ و ۷۴ درصد رأی موافق از سوی شرکت‌کنندگان دریافت نمودند.

 

نگاهی دقیق‌تر به علت تفاوت موضع روحانیون با مردم در مورد واکسن‌های خارجی، نشانگر وجود تئوری‌های توطئه در سخنان این روحانیون است؛ امری که به‌هیچوجه شایسته پیشوایان دینی جامعه نیست. نظرسنجی حجت‌الاسلام عباس رفعتی نائینی که مدعی شد انتشار ویروس کرونا بخش اول نقشه نظم نوین جهانی مد نظر استکبار جهانی بوده و بخش دوم ساخت واکسن کرونا و استفاده اجباری تمام مردم جهان از واکسن‌های تولید آنهاست، ۸۰٪ رأی مخالف دریافت کرد. سخن دیگر وی که ادعا کرده بود عوارض واکسن‌های غربی در سال‌های آینده معلوم خواهد شد نیز در نظرسنجی‌ مردمی ۷۲٪ رأی مخالف دریافت کرد. به راستی حال که اولین تجربه ملی در تولید واکسن علیرغم ادعاهای عده‌ای هنوز آماده تولید انبوه نیست، چرا عده‌ای با سلامت امت این‌گونه قمار می‌کنند و به جای خدمتگزاری، آدرس غلط هم به آنها می‌دهند؟ این بخش را با نگاهی به سخنان آیت‌الله رسول فلاحتی به پایان می‌بریم که روایت برتر بودن واکسن داخلی را همچون دیگر ائمه جمعه بارها تکرار کرده، لیکن هنوز نسبت به آماده نبودن واکسن مطالبه‌گری نکرده است. نظرسنجی سخنان وی که «هنوز نتایج مثبت این واکسن برکت را کسی نمی‌داند ولی در آینده جهانیان هجوم خواهند آورد و واکسن برکت را از ما خواهند خرید»، با مخالفت قریب‌بالاتفاق مردم مواجه شده و ۷۹٪ رأی منفی دریافت نمود. در باب شیوع کرونا در عزاداری‌های محرم نیز سخن بسیار بود که به دلیل ضیق وقت از تحلیل آن نظرسنجی‌ها معذوزیم، لیکن امید است ملت مظلوم ما قربانی هیئت‌ها و عزادارانی که پروتکل‌ها را رعایت نکردند، نشوند.

 

طرح صیانت مجلس

مقوله فضای مجازی که در سال‌های اخیر با اوجگیری سیاست عدم‌تعامل بین‌اللملی بیشتر به عنوان «مشکل» با آن برخورد شده، در مرداد ماه در قالب «طرح صیانت» مجلس هدف محدودسازی و دیوارکشی قرار گرفت. این تلاش‌ها که در نتیجه مخالفت‌های گسترده و عدم‌حمایت بسیاری از هم‌جناحی‌های پدرخوانده‌های این طرح فعلاً معلق مانده، در سخنان بسیاری از روحانیون و ائمه جمعه شنیده شد. از میان ۹ نظرسنجی انجام شده در این موضوع، با وجود اینکه نظرات برخی از حامیان این طرح بوی سیاسی‌گری می‌داد، عده‌ای از روحانیون با رصد شرایط فعلی جامعه، حتی با انجام آزمایشی این طرح نیز مخالفت کردند، و لذا مواضع قریب به ۶۶٪ از روحانیون با مردم همسو بود. نظرسنجی سخنان حجت‌الاسلام احمدحسین فلاحی که مدعی شده بود هدف از این طرح حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی و نه مسدودسازی پیام‌رسان‌های خارجی است، بیشترین رأی مخالف را دریافت نمود و ۷۶٪ از مردم با سخنان وی موافق نبودند. سخنان حجت‌الاسلام موسی غضنفرآبادی که مدعی شد هدف این طرح ادامه سیاست فیلترینگ نبوده و برای اعمال محدودیت برای استفاده ناسالم از فضای مجازی است نیز حمایت مردمی نداشت و ۷۷ درصد از شرکت‌کنندگان با آن مخالفت کردند.

 

از سویی دیگر، موضع روحانیونی همچون حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی و مسیح مهاجری که از پیشنهاد مسدودسازی و دیوارکشی فضای مجازی در طرح صیانت انتقاد کرده و خواستار توجه به فرهنگ‌سازی و هنجارسازی شده بودند، در بین شرکت‌کنندگان در نظرسنجی‌ها طرفداران بسیاری داشت و به ترتیب ۷۱٪ و ۷۵٪ رأی موافق دریافت کردند. سخنان آیت‌الله مرتضی مقتدایی که معتقد به لزوم محدودسازی فضای مجازی است لیکن طرح فعلی مجلس را به صلاح امروز کشور نمی‌داند نیز در نظرسنجی سایت مردم و روحانیت، حمایت ۶۷ درصدی مردم را به همراه داشت. این بخش را با سخنان آیت‌الله العظمی جوادی آملی ختم می‌کنیم که به جای ترس از فضای مجازی، فرهنگ‌سازی و اخلاق‌محوری شخص برای استفاده از آن را مهم دانستند. شرکت‌کنندگان در نظرسنجی سخنان ایشان، اکثراً مثبت بود و ۷۶٪ از آنان با موضع ایشان هم‌عقیده بودند.

 

برجام

پس از غروب مذاکرات برجامی در وین، و در حین انتقال قدرت در دولت، به نظر می‌رسد مسئولیت چراغ سبز نشان دادن برای مذاکرات آینده بر دوش بسیاری از روحانیون افتاده است. نظرسنجی‌های انجام شده در ماه مرداد از سخنان بسیاری از این روحانیون نشان می‌دهد که مواضع ۶۴٪ از روحانیون در باب برجام با نظر مردم همسو بود. در این بین نظرسنجی سخنان حجت‌الاسلام سالک کاشانی که توصیه کرده بود نباید رابطه خود را با دنیا قطع کنیم و قطع هم نخواهیم کرد با ۸۰٪ حمایت مردمی، بیشترین رأی مثبت را در نظرسنجی‌های برجامی داشت. به نظر می‌رسد حال که قوای سه‌گانه یک‌دست شده‌اند، بسیاری از سیاسیون و روحانیون که در پیروی از خط مشی حزب و جناح خود ضدبرجام و مذاکره بودند، مواضع خود را در این ایام یا برای مصلحت ملت و یا برای پیشبرد اهداف جناح خود تغییر داده‌اند. بسیاری از روحانیون سخنان رهبری درباره عدم اعتماد به غربی‌ها را تکرار کردند، لیکن در این میان بیشترین رای موافق را روحانیونی دریافت کردند که از ادامه مذاکرات حمایت کرده بودند. به عنوان مثال، نظرسنجی سخنان آیت‌الله حیدری و محسن مجتهد شبستری که مذاکرات و اعتماد به غرب را علت مشکلات فعلی کشور دانستند، ۷۲٪ رأی منفی دریافت کردند، لیکن سخنان حجت‌الاسلام محمدی لائینی که گفت ما در عین بی‌اعتمادی به بیگانگان، هیچ‌وقت باب مذاکره را نمی‌بندیم، ۶۷٪ رأی مثبت دریافت کرد. نتایج این نظرسنجی‌ها، همچون نظرسنجی‌های سایت در ماه‌های گذشته، حاکی از حمایت مردمی برای ادامه مذاکرات و گذار از ورطه تحریم‌ها، و بازگشت به صحنه تجارت و سیاست بین‌المللی بود.

 

 

افغانستان

بزرگترین رخداد منطقه‌ای و بین‌المللی در مردادماه بدون شک سقوط دولت افغانستان پس از تسخیر بسیاری از ولایات این کشور توسط گروه طالبان بود. نظر به سخنان برخی از روحانیون در تلاش برای تطهیر این گروه در ماه‌های گذشته، موضعگیری آنها نسبت به سقوط جمهوریت در افغانستان و ادعای طالبان نسبت بر تحول این گروه و تشکیل «امارت اسلامی» اهمیت بویژه‌ای داشت. نتایج نظرسنجی‌ها حاکی از همسو بودن مواضع ۶۷٪ از روحانیون با رویکرد منفی مردم نسبت به طالبان بود. در این نظرسنجی‌ها سخنان حجت‌الاسلام مسیح مهاجری که طالبان را مخلوطی از گروه‌های تروریستی منطقه توصیف کرده بود، بالاترین میزان حمایت مردمی را داشت و ۸۳٪ رأی مثبت دریافت کرد. واکنش مردمی به نظرسنجی‌های انجام شده در مورد سخنان مولوی عبدالحمید، که شاخص‌ترین حامی گروه طالبان در ایران در این روزهاست، منفی بود. نظرسنجی سخنان وی که در حمایت از روایت تحول مکتب طالبان از تحجر و خونریزی به جهاد و عدالت بود، با نظرات مردمی در تضاد بود و ۷۹٪ رأی منفی دریافت کرد. از سوی دیگر، مرجع عالیقدر، آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی، بزرگترین شخصیتی بود که در ماه‌های گذشته با تصرف ولایات افغانستان یکی پس از دیگری توسط گروه طالبان، نسبت به کشتار شیعیان و خطر اعتماد به طالبان هشدار داده‌اند. نظرسنجی سخنان وی ۸۱٪ رأی مثبت دریافت کرد. امید است با ادامه حمایت نظام و روحانیت از ادامه روند مذاکرات صلح در افغانستان، دیگر شاهد تسلط افکار سلفی این گروه بر این دیار ستمدیده نباشیم و با تشکیل دولت مردمی، صلح و امید دوباره به زندگی این مستضعفین برگردد.

 

لطفاً نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. در ضمن ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام، اینستاگرام و توئیتر) نیز دنبال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.