جمهوری اسلامی ایران تمایل دارد مناسبات خود را با اتحادیه و کشورهای اروپایی‌ در عرصه های مورد علاقه دو طرف توسعه دهد.

جمهوری اسلامی ایران تمایل دارد مناسبات خود را با اتحادیه و کشورهای اروپایی‌ در عرصه های مورد علاقه دو طرف توسعه دهد.

%۸۳

%۱۷

کل آرا
۲۲۹
با برچسب , , , , , , .

متن منبع

آیت الله ابراهیم رئیسی در این مکالمه تلفنی گفت: جمهوری اسلامی ایران تمایل دارد مناسبات خود با اتحادیه و کشورهای اروپایی‌ها را در عرصه های مورد علاقه دو طرف توسعه دهد.

رییس جمهوری با بیان اینکه استمرار و پایداری روابط دو جانبه با اتحادیه اروپا و هرکدام از کشورهای عضو، در گرو رعایت اصل احترام متقابل، تمرکز روی مشترکات و جلوگیری از تاثیرگذاری عوامل برون زا بر این روابط است، افزود: این موضوع نیازمند اراده عملی طرف اروپایی و وابسته نکردن آن به اراده قدرت‌های یکجانبه‌گرا مثل آمریکا است.

رییسی همچنین با اشاره به تحولات افغانستان اظهار داشت: همه کشورها باید با هم تعامل کنند تا دولتی در افغانستان روی کار بیاید که بتواند صلح، امنیت، آرامش و توسعه را برای این کشور به ارمغان بیاورد و از طرف دیگر مورد اعتماد مردم افغانستان باشد.

رییس جمهوری تصریح کرد: امروز آشکارتر از هر زمان دیگری اثبات شده است که حضور دولت‌های خارجی به ویژه آمریکا در افغانستان امنیت ساز نبوده و ارمغانی جز جنگ، خونریزی و خراب یبرای این کشور نداشته است.

وی خاطرنشان کرد: با وجود ۲۰ سال حضور مستقیم آمریکا و ناتو، تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان نه تنها متوقف یا حتی کم نشد، بلکه حجم آن بیش از ۴۵ برابر شد.

رییسی با بیان اینکه تجربه حضور ۲۰ ساله آمریکایی ها در افغانستان ثابت کرد که راه حل مسائل افغانستان رویکرد نظامی و ارسال تانک و تجهیزات نظامی نیست، خاطرنشان کرد: رعایت حقوق بشر، حقوق زنان و کودکان از دغدغه های جدی جمهوری اسلامی ایران در مورد افغانستان است و همه تلاش خود را برای حفظ حقوق مسلم ملت افغانستان به کار خواهیم گرفت.

رییس جمهوری با بیان اینکه تخلیه اتباع اروپایی و آمریکایی از افغانستان، فاز نهایی تحولات این کشور نیست، گفت: به باور جمهوری اسلامی ایران، فقدان دولت فراگیر با مشارکت تمامی اقوام در افغانستان ضربه بزرگی به آینده این کشور و امنیت اروپا وارد می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.