دست‌های پنهان در برکناری امام جمعه لواسان

دست‌های پنهان در برکناری امام جمعه لواسان

در هفته‌ای که گذشت، برکناری امام جمعه لواسان توسط شورای سیاستگذاری ائمه جمعه جنجال به پا کرد. هرچند جابجایی و انتصاب امامان جمعه امری عادی محسوب می‌شود، چنین امری تنها جهت اصلاح ائمه جمعه کم‌کار و یا افزایش تجربه امامان جمعه جوان و تازه‌کار صورت می‌گرفت، لذا برکناری حجت‌الاسلام سید سعید لواسانی که در روشنگری و مطالبه‌گری زبانزد محافل حوزوی و خبری است، بسیار تعجب برانگیز و ناراحت‌کننده است. علیرغم تلاشی‌های جناب لواسانی و اعتراضات مردمی در لواسان و تهران، شورای سیاست‌گذاری پس از انتشار بیانیه‌ای که خالی از شفافیت بود، بلافاصله جانشین وی  را نیز معرفی کرد. برکناری حجت الاسلام لواسانی نمونه دیگری از نفوذ عناصر مشکوک در شورای سیاستگذاری ائمه جمعه است که سرنخ های آن را باید در قدرت رو به فزونی زمین خواران یافت. طی دو دهه گذشته شاهد بودیم که چگونه بخشهای مختلف لواسان به مالکیت افرادی درآمده که به حلقه‌های قدرت و ثروت متصل هستند و در دستگاه قضائی و امنیتی کشور هم نفوذ دارند و به راحتی مسیرهای قانونی را دور می زنند. با برکناری حجت الاسلام لواسانی مشخص می‌شود که این گروه‌ها حتی توانایی عزل و نصب امامان جمعه را نیز دارند.

 

به اعتقاد حجت‌الاسلام لواسانی انقلاب اسلامی با محافظه‌کاری متوقف خواهد شد. وی به سایت مردم و روحانیت گفت:  راه امام و خط رهبری با حرکت انقلابی که فعالانه، امیدوارانه، عاقلانه، عدالت‌خواهانه است به پیش می‌رود اما برخی این را تندروی می‌نامند و اولویت را روی کار فرهنگی بی‌حاشیه می‌گذارند. حجت‌الاسلام لواسانی عدالت را بر همه امور کشور حاکم می‌داند و  پژوهش‌های خود را بر مبانی حکمرانی اسلام ناب، عدالت علوی، دولت اسلامی، نقش مشارکت مردم، مانع خطرناک فساد و مردم گریزی متمرکز کرده است.

 

در سال‌های اخیر با سیستمی شدن فساد و افزایش نارضایتی‌های عمومی از تحقق نیافتن وعده‌های مسئولان و گسترش بی‌عدالتی‌های اجتماعی و مشکلات معیشتی، مقام معظم رهبری مسئولان را به عملکرد جهادی و مردم را به مطالبه‌گری تشویق کردند. لیکن با کارشکنی‌ها و دعواهای جناحی در سال‌های اخیر، بسیاری از مسئولان نه به توصیه‌های رهبری توجهی داشتند و نه مطالبه‌گری‌های مردم را شنیدند، لذا این طرح داهیانه نتیجه‌ای در بر نداشت. در این هرج‌و‌مرج، با ایجاد ساختارهای دیوان‌سالاری دینی در شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، وظیفه امامان جمعه که در طول عمر انقلاب اسلامی تببین منویات رهبری برای امت اسلامی، و مطالبه‌گری نیازهای جامعه و مردم از مدیران و مسئولان بود، به توضیح و تفسیر خط مشی ارسالی از شورا تغییر پیدا کرد و مردم‌محوری و خودجوشی به تدریج از مصلی‌ها رخت بر بست. پیامد این تغییرات ایجاد «وحدت کلمه مصنوعی» بین ائمه جمعه بود که به جای توجه به نیازهای مردم، مواضع سیاسی و جناحی را از تریبون‌های نماز جمعه منتشر می‌کرد.

 

بیشتر بخوانید:

امام جمعه لواسان برکنار شد! جرمش این بود که افساد هویدا می‌کرد…

 

اعتراضات مردمی نسبت به برکناری امام جمعه لواسان

سایت «مردم و روحانیت» که جزو معدود گروه‌هاییست که عملکرد ائمه جمعه و روحانیون را در جامعه، رسانه‌ها و فضای مجازی دنبال می‌کند، در طی سنوات اخیر مدام پیامدهای منفی دخیل نبودن مردم در تصمیم‌گیری‌های شورای سیاست‌گذاری را در گزارش‌ها و یادداشت‌های خود پوشش داده و خواستار تحول در این نهاد شده است. این موضوع مخصوصاً در واکنش شورا به پویش مردمی جایگزینی امام جمعه اصفهان دیده شد که در پشت صحنه‌ها آیت‌الله مهدوی را مجبور به صدور اعلامیه‌ای در حمایت از آیت‌الله طباطبایی‌نژاد، امام جمعه فعلی اصفهان نمودند. عدم مردم‌محوری در رویکردهای شورا در داستان برکناری امام جمعه لواسان نیز تکرار شد که علیرغم طومارهای گروه‌های عدالتخواه و جهادی در حمایت از جناب لواسانی و برگزاری تظاهرات مردمی در اعتراض به تصمیم شورا، توفیقی در دفاع از خواست مردم برای ابقای ایشان نداشت.

خوشبختانه بازتاب این خبر در رسانه‌های داخلی در اکثر موارد بی‌طرفانه انجام شد که اتفاقی نادر در دنیای سیاست‌زده و جناحی امروز کشور است. برغم این پوشش،  تنها در برخی از رسانه‌ها تحلیل‌هایی نسبت به علت اصلی حذف حجت‌الاسلام لواسانی مطرح گردیده و در همه این موارد سرنخ‌ها به همکاری وی با عدالتخواهان و دست‌های پنهان پرونده زمین‌خواران ختم شد. طی دو دهه گذشته شاهد بودیم که چگونه بخشهای مختلف لواسان به مالکیت افرادی درآمده که به حلقه‌های قدرت و ثروت متصل هستند و در دستگاه قضائی و امنیتی کشور هم نفوذ دارند و به راحتی مسیرهای قانونی را دور می زنند. با برکناری حجت الاسلام لواسانی مشخص می شود که این گروه‌ها حتی توانایی عزل و نصب امامان جمعه را نیز دارند. خوب است سخنان سه سال پیش حجت الاسلام لواسانی را به یاد بیاوریم که با اشاره به مفاسد فرهنگی و اقتصادی در لواسان و به ویژه زمینخواری و تبه خواری و کوه خواری گفته بود:‌ در چند سال اخیر در جلسات متعددی که با مسئولین داشتیم، نسبت به خطری که منطقه را تهدید می‌کند، تذکر دادم و مطالبی را عرض کردم. اما بیشتر با توجیه مواجه شده‌ام!

 

در پایان باید گفت که برکناری امام جمعه لواسان بیش از پیش فاصله مردم را با نهاد نماز جمعه بیشتر می کند و به مشارکت مردمی آسیب می رساند.  افرادی مثل حجت‌الاسلام حسنعلی قلعه، مدیر حراست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، با بیان اینکه علیرغم افزایش جمعیت در برخی شهرهای کشور، تعداد شرکت کنندگان در نماز جمعه کاهش یافته، نسبت به رابطه مردم و این نهاد انقلابی اظهار نگرانی کرده‌اند. هرچند در سالهای اخیر روایت‌های بسیاری درباره تلاش‌های دشمنان برای جنگ فرهنگی، تضعیف دینداری در کشور و تقلیل اهمیت نماز جمعه شنیده‌ایم، زمان آن رسیده که به جای فرافکنی، نسبت به لزوم مردم‌محور کردن نمازهای جمعه اقدام شود و در این راستا، شورای سیاستگذاری ائمه جمعه به سوی مردم باز گردد و توجیه گر حلقه های قدرت و ثروت در کشور نباشد.

 

اخیراً آیت‌الله رضا استادی با ذکر اینکه حوزه نیازمند توجه به تربیت نسل آینده در طول ۲۰ تا ۴۰ سال دیگر دارد تا جایگزین علما و مجتهدین فعلی شوند، خواستار تربیت علمایی شد که مردم بتوانند با تمام وجود زندگی و شخصیت آن‌ها را حس کنند. حال پرسش ما از شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه این است که آیا امامان جمعه که در اکثر موارد قادر به جلب مردم به مصلی‌ها و نمازهای جمعه نیستند، چگونه می‌توانند در ایجاد رابطه با مردم و تشویق و تنویر آنها موفق باشند؟ این سخن را با اشاره‌ای به بیانات حجت‌الاسلام اسدالله رشیدی به پایان می‌بریم که با انتقاد از نمازهای جمعه «از مردم فاصله گرفته و وجه مردمی ندارند»، از تحمیل‌ها در انتصابات امامان جمعه انتقاد کرد و گفت: «اینکه حاکم باید ائمه جمعه را منصوب کند مشکلی نیست اما آن حاکمی که این افراد را منصوب می کند باید به شرایط مردم توجه کند و ببیند مردم جامعه چه می خواهند و چه نیازهایی دارند و بر اساس آن امام جمعه آن شهر انتخاب شود در غیر اینصورت ائمه نماز جمعه محبوب مردم نخواهند شد چرا که وقتی امام جمعه ای به مردم یک شهر تحمیل شود جایگاهی بین مردم نخواهند داشت».

 

لطفاً نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. برخی از نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری هفته، زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. درضمن، ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام اینستاگرام، توییتر) نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.