mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۲۳ مهر چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۲۳ مهر چه شنیدند؟

مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته در اکثر شهرهای کشور برگزار شد. در هفته‌ای که خبر از موافقت مجلس انقلابی با مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام برای محرمانه‌سازی اموال مسئولان رسید، در هیچ‌یک از خطبه‌ها نسبت به نیاز به شفاف‌سازی در این موضوع مطالبه‌گری نشد. محور خطبه‌های این هفته موضوعات منطقه‌ای، به‌خصوص واکنش به انفجار هفته گذشته مسجد شیعیان در قندهار بود. امامان جمعه به جای توجه به اختلافات شیعه و سنی که سالهاست زیر پوست منطقه می‌خزد، داعش، عامل انفجارهای اخیر را، مزدور آمریکا در منطقه توصیف کردند. این‌گونه فرافکنی‌ها و آدرس غلط دادن‌ها، بخصوص در هفته‌ای که هفته وحدت اسلامی نام گرفته، شایسته امامان جمعه و مسئولیت خطیر آنان نیست. از سوی دیگر، در هفته‌ای که دستگاه سیاست خارجه کشور آمادگی خود را برای ادامه مذاکرات برجامی اعلام کرد، اکثر امامان جمعه نسبت به این موضوع سکوت اختیار کردند، لیکن در برخی از خطبه‌ها، امامان جمعه حمایت خود را نسبت به روند مذاکرات با عربستان اعلام کردند که به نوبه خود حائز اهمیت بود.

 

 

این آدینه که مصادف با ۸ ربیع‌الاول، سالروز شهادت امام حسن عسگری بود، همچنین روز جهانی عصای سفید نیز بود، لذا برخی از امامان جمعه به بیان سخنانی در حمایت از نابینایان کشور، و توصیف همت و توان آنان در چیره شدن بر مشکلات و تبعیض‌های پیش روی خود در جامعه پرداختند. تکثر بحران‌های منطقه‌ای در هفته‌های گذشته باعث شد تا در خطبه‌های این هفته اکثر ائمه جمعه توجه خود را به آن‌گونه مسائل و استفاده سیاسی از آنها معطوف کنند تا مشکلات معیشتی مردم و ادامه روند فقر، گرانی‌ها و تورم. از این رو جای تعجب داشت که در آستانه روز جهانی ریشه‌کنی فقر، تنها دو تن از امامان جمعه درباره مشکل اول کشور سخن بگویند.

 

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی، امام جمعه قزوین با اظهار نگرانی نسبت به گسترده بودن فقر در کشور، آن را در تضاد با«ویژگی‌های جامعه اسلامی و علوی» توصیف کرد. لازم به‌ذکر است که در هفته‌ای که تصمیم مجلس برای تصویب لایحه «محرمانه و امنیتی» کردن لیست اموال مسئولان رسانه‌ای شد، جناب عابدینی، به همراه برخی دیگر از امامان جمعه همچون خطیب جمعه کرج، خواستار توجه مسئولان به «صیانت از بیت‌المال» شدند لیکن در مورد نیاز شفاف‌سازی اموال مسئولان برای مبارزه با مفسدین اقتصادی سکوت کردند.

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

  • آیت‌الله عابدینی: مسئولان اجرایی به‌دنبال گره‌گشایی از مشکلات معیشتی مردم باشند.

 

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی

در آستانه هفته وحدت اسلامی، که فاصله میان ۱۲ ربیع‌الاول سالگرد میلاد پیامبر اسلام(ص) بنابر روایات اهل سنت، تا ۱۷ ربیع‌الاول تاریخ ولادت حضرت محمد(ص) بنابر روایات شیعه است، و تابحال دو انفجار مرگبار در مساجد شیعیان در افغانستان توسط گروه تروریستی داعش، باعث افزایش تنش‌های مذهبی در منطقه شده است، بسیاری از امامان جمعه با طرح تئوری‌های توطئه، به جای توجه به قصد جریان تکفیر در شیعه‌کشی، ادعا کردند که داعش به نیابت از آمریکا مرتکب این جنایات شده است. آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد با اشاره به اینکه بمبگذار مسجد قندوز، یک مسلمان اویغور چینی بوده، گفت که این جنایات توسط گروه وهابی داعش که «مزدور جنگ‌های نیابی آمریکاست» اتفاق افتاده است. آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه گرگان و تبریز نیز مدعی شدند که «آمریکا و عواملش تلاش دارند با این حرکات افغانستان را ناامن جلوه دهند و بار دیگر به آنجا بازگردند».

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

  • آیت‌الله علم‌الهدی: داعشِ ملعون، مزدور جنگ‌های نیابی آمریکاست.

 

تصویری از محمد الایغوری، ‏عامل حمله انتحاری امروز داعش به مسجد شیعیان در قندوز.

از سوی دیگر، برخی از امامان جمعه (من‌جمله قم، یزد و کرج) هدف آمریکا از انفجار مساجد شیعیان را انتقام‌گیری از طریق ایجاد اختلاف میان اقوام و ادیان این کشور توصیف کردند. همصدایی امامان جمعه در طرح چنین ادعایی، که در روزهای گذشته از برخی مراجع و روحانیون نیز شنیده شده بود، با واقعیات تاریخی سالهای گذشته و اوضاع استراتژیک فعلی افغانستان خوانایی ندارد، و تداعی‌کننده این پرسش است که چرا امامان جمعه به جای توجه به ترمیم درگیری‌های مذهبی در افغانستان و منطقه، و ارتقاء تقریب و وحدت مذاهب اسلامی، هنوز مدعی توطئه آمریکایی‌ها که دیگر در منطقه حضور ندارند هستند؟ برخی از تحلیلگران با اشاره به تاریخ مذاکرات برجامی، عقیده دارند که لابی‌های ضدمذاکره، با طرح ایده‌های ضدآمریکایی قصد سنگ‌اندازی در روند مذاکرات دولت سیزدهم با گروه ۱+۵ را دارند. سایت «مردم و روحانیت» که پیشتر مکرراً نسبت به خطر استفاده ابزاری از مسلمانان مستضعف و فراموش‌شده اویغور هشدار داده بود، اخیراً با انتشار گزارشی تحلیلی، تلاش‌های آشکار و پنهان برخی از روحانیون جهت فرافکنی سیاسی در کشور را مطالعه و بر لزوم ریشه‌کنی علل اختلاف‌ها و تکثیر ویروس تکفیر در منطقه تأکید نمود.

 

بیشتر بخوانید:

ترویج تئوری‌های توطئه از سوی روحانیون قابل قبول نیست

 

 

حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی آل‌هاشم

همانطور که در مقدمه گزارش این هفته نوشتیم، مسائل منطقه‌ای محور خطبه‌های این هفته بود، لیکن عدم موضع‌گیری خطیبان جمعه نسبت به نتیجه انتخابات عراق حائز اهمیت بود. بحران قفقاز نیز همچون هفته‌های گذشته در برخی خطبه‌ها مورد اشاره قرار گرفت. در بسیاری از این بیانات امامان جمعه با تمرکز بر اسلام به عنوان نقطه مشترک دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان، خواستار عدم‌سازش این کشور با اسرائیل شدند. حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی آل‌هاشم در خطبه های نماز جمعه تبریز، با بیان اینکه «تفرقه‌افکنان باید بدانند ارتباط قلبی مسلمانان ایران و آذربایجان به قدری نزدیک است که از یکدیگر گسستنی نیست»، هدف بدخواهان را تفرقه بین دو کشور دانست. آیت‌الله سیدمحمدرضا مدرسی یزدی، که این هفته امام جمعه موقت یزد بود نیز رو به دولت آذربایجان یادآور شد که آنها در منطقه‌ای اسلامی و همسایگی جمهوری اسلامی زندگی می‌کنند و «نباید دشمنان اسلام را در کشور خودشان راه بدهند، مخصوصاً در مرزهایی که نزدیک ایران است». آیت‌الله سیدحسن عاملی، امام جمعه اردبیل، که در هفته‌های اخیر در برابر جمهوری آذربایجان مواضع بسیاری سخت و تهدیدآمیزی گرفته بود نیز این هفته به هشدارهای خود ادامه داد و اجازه کشورهای اسلامی منطقه به اسرائیل برای ایجاد پایگاه نظامی را «خیانت» خواند. وی ریشه این تصمیم را در نیاز این کشورها به استفاده از اسرائیل برای حفظ امنیت خودشان خواند و از آن انتقاد کرد.

 

آیت‌الله سیدابوالحسن مهدوی

مبحث مذاکره که چند هفته‌ای بود به ندرت از تریبون‌های نماز جمعه شنیده می‌شد و امید به رفع تحریم‌ها و حل مشکلات معیشتی را از دلها بیرون رانده بود، این هفته دوباره به خطبه‌ها بازگشت، لیکن به جای مذاکرات برجام و مسئله هسته‌ای و موشکی، برخی از امامان جمعه به تحلیل مذاکره با عربستان پرداختند. تنها آیت‌الله سیدابوالحسن مهدوی اصفهانی، امام جمعه موقت اصفهان، بود که با حمایت از مذاکرات برجامی، به مذاکره‌کنندگان توصیه کرد که «بیشتر به ۱۵ کشور همسایه و بلوک شرق توجه داشته باشند». متأسفانه اقداماتی این چنین که در راستای خنثی‌سازی تحریم‌هاست و نه رفع آنها، با توجه به ناتوانی این کشورها و یا عدم‌اولویت داشتن یاری‌رسانی به ایران برای خروج از بحران اقتصادی سال‌های اخیر، جواب نداده است و لذا به همین دلیل است که حتی اکثر مخالفان برجام به جای مخالفت با آن، به فرافکنی در برابر غرب روی آورده‌اند.

 

آیت‌آلله علیرضا اعرافی

در باب مذاکره با عربستان، امامان جمعه قم و یاسوج با استقبال از پیشرفت حاصله در مذاکرات بین ایران و عربستان، لحن تند و انتقادی خود در مورد این کشور را تغییر ندادند. آیت‌الله علیرضا اعرافی با بیان اینکه «به صلاح عربستان است که با جریان‌های فتنه‌گر امریکا و اسرائیل بر ضد محور مقاومت همراهی نکنند» خواستار این شد که در مذاکرات به دو موضوع یمن و زندانیان ایران در عربستان توجه شود. حجت‌الاسلام سیدحسین نصیری، نیز با بیان اینکه «متاسفانه بعضی‌ها راه تکفیر را در پیش گرفته‌اند»، اظهار امیدواری کرد که با ادامه مذاکرات «از اختلافات جامعه اسلامی کم شود و اجازه خونریزی داده نشود». امید است با ادامه سیاست تعامل منطقه‌ای و بین‌المللی شاهد بازگشت صلح و شکوفایی اقتصادی و اعتلای ارزش‌های اسلامی و انسانی در منطقه باشیم.

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

  • حجت‌الاسلام حسینی: از مذاکرات ایران و عربستان حمایت می‌کنیم تا از اختلافات جامعه اسلامی کم شود و اجازه خونریزی داده نشود.

لطفاً نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری، زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. درضمن، ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام، اینستاگرام و توییتر) نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.