mardomvarohaniat.com مردم چه می‌گویند؟ نتایج نظرسنجی‌های مهر ماه

مردم چه می‌گویند؟ نتایج نظرسنجی‌های مهر ماه

مهرماه ماه روایت‌ها بود. پس از سخنرانی رهبری که خواستار «جهاد تبیین» در روایات منتشره توسط مسئولین و مردم در رسانه‌ها و فضای مجازی شدند، متأسفانه هنوز شاهد روایات سیاسی و آدرس‌غلط دادن‌هایی بودیم که فضای جامعه و فضای مجازی را متشنج کردند. در ماه مهر همچنین شاهد اولین اقدام عملی توسط دولت سیزدهم بودیم که با واردات گسترده واکسن، بالاخره به داد مردم رسید. در این ماه موضوعات منطقه‌ای با افزایش تنش‌ها در مرزهای کشور در غرب و شرق، نیاز کشور به توجه به سیاست تعامل منطقه‌ای را بیش از پیش نشان داد. لازم به ذکر است که در این ماه شاهد بیشترین سخنان روحانیون درباره برجام و مذاکرات هسته‌ای بودیم که با توجه به تلاش‌های دولت رئیسی برای رفع تحریم‌ها و بازگشت به برجام بسیار حائز اهمیت بود. گزارشی که در ادامه می‌خوانید تحلیل نتایج ۹۲ نظرسنجی انجام شده توسط سایت «مردم و روحانیت» در ماه مهر بر اساس سخنان روحانیان و بازخورد مردم نسبت به مواضع آنهاست. این نظرسنجی‌ها را می‌توان در سه موضوع مطالبه‌گری (واکسن کرونا و سلاح تبیین)، بحران‌های منطقه‌ای (ناآارامی‌ها در افغانستان و بحران قفقاز)، و مذاکرات برجام دسته‌بندی کرد. لطفاً با ما همراه باشید.

 

 

آخرین نظرسنجی‌ها، مقالات و یادداشت‌ها در خصوص روابط مردم و روحانیت را در کانال تلگرام دنبال‌ کنید.

 

 

برای اظهارنظر و مشاهده نظرات کاربران دیگر در مورد رابطه مردم و روحانیت به صفحه توییتر بپیوندید.

 

 

 

مطالبه‌گری

در سال‌های اخیر با افزایش فساد و ناکارآمدی‌های مسئولان و ساختارهای سه‌قوه، مقام معظم رهبری با بحق دانستن ابراز نارضایتی مردم از اوضاع، خواستار مطالبه‌گری مردم از مدیران و حاکمان جامعه شدند. این موضوع که در میان برخی مسئولان بعنوان یک کلیدواژه‌ مهم نیز مطرح شده (و هر از گاهی برای نشان دادن مردمی بودن، مورد استفاده قرار می گیرد)، موضوع ۲۴ نظرسنجی برگزار شده در مهرماه بود که به نوبه خود بسیار حائز اهمیت است. این نظرسنجی‌ها که اغلب موضع روحانیون در حمایت از حق مطالبه‌گری مردم را در بر داشتند،  واکنش مثبت ۷۵ درصدی مردم  را به همراه داشت. در بین این نظرسنجی‌ها، سخنان حجت‌الاسلام حسین ابراهیمی که مسئولان را به ترمیم  رابطه با مردم و توجه به «سرمایه اجتماعی» کرده بود، بالاترین حمایت  را از سوی مخاطبان سایت «مردم و روحانیت» دریافت کرد و حدود ۹۰ درصد رأی مثبت دریافت کرد. لازم به‌ذکر است که سخنان بسیاری از مراجع عظام که در پایان مهرماه سکوت خود درباره مشکلات معیشتی مردم و لاینحل ماندن تحریم‌ها را شکستند، و به مطالبه‌گری از جانب مردم پرداختند نیز با واکنش مثبت مردمی روبرو شد. به عنوان مثال نظرسنجی سخنان آیت‌الله العظمی علوی گرگانی که نارضایتی‌های مردمی از اوضاع کشور  را برآمده از پایمال شدن حقوق مردم اعلام کرده بود، با ۸۷ درصد  رأی مثبت، مورد حمایت قطعی مردم قرار گرفت.

 

نگاهی به نظرسنجی های مهر ما نشان می‌دهد که واکنش کاربران به مواضع روحانیون در مواردی که در تقابل با مطالبه‌گری سخن گفتند، منفی بود. نظرسنجی سخنان آیت‌الله سلیمانی، امام جمعه کاشان، که مطالبه‌گری‌های برخی جوانان انقلاب  را تهدیدی برای دولت خوانده بود، با ۷۶ درصد  رأی منفی، بالاترین میزان مخالفت  را دریافت کرد. سخن دیگری از ایشان که اعلام کرده بود مطالبه‌های مردم باید مطابق با شرایط و امکانات فعلی کشور باشد نیز ۷۵ درصد رأی منفی دریافت کرد. نتایج این‌گونه نظرسنجی‌ها  را می‌توان به عدم‌ رضایت مردم از حمایت یک‌طرفه روحانیون از نظام تعبیر کرد که متأسفانه بارها در سالهای اخیر شاهد آن بوده‌ایم. نکته قابل ملاحظه دیگر در این مورد، سخنان اخیر حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری در اولین نماز جمعه حضوری پایتخت بود. وی شکاف بین مردم و مسئولان  را خواسته دشمنان معرفی کرد، و از مردم خواست مسئولان  را از خود بدانند. این‌گونه سخنان که به جای مسئولان، مردم  را مسئول ترمیم شکاف میان مردم و حکومت می‌داند و بر کم‌کاری‌ها و سیاست‌های غلطی که اقتصاد و معیشت مردم را به گروگان گرفته چشم می‌پوشاند. این نظرسنجی که در آخرین روزهای مهرماه آغاز شد تاکنون واکنش منفی ۸۶ درصدی مخاطبان به سخنان جناب حاج‌علی‌اکبری را در پی داشته است. در ادامه گزارش این ماه نگاهی عمیق‌تر به روایت‌های دشمن‌محور برخی از روحانیون خواهیم داشت.

 

واکسن کرونا

در دو هفته اول مهر ماه آمار نگران‌کننده فوتی‌ها و مبتلایان کرونا در ایران ادامه داشت و چند هفته‌ای طول کشید تا اثرات واردات واکسن کرونا از خارج بر پیکر بیمار مردم ایران اثر کند. لیکن وجود سویه‌های مختلف ویروس در کشور، و تکمیل واکسیناسیون سالمندان بالای ۷۰ سال باعث شد که این بار نرخ مرگ‌ومیر کرونا در میان افراد میان‌سال و جوان به شدت بالا برود. به گفته متخصصان، تعداد فوتی‌های کرونا در کشورمان بنا بر آمارهای رسمی از مرز ۱۲۵ هزار نفر فراتر رفته و تعداد مبتلایان به این بیماری نیز از کل جمعیت کشورهایی همچون اسلواکی، نروژ و نیوزلند نیز بیشتر شده است. یکی از عوامل این افزایش که برگزاری مراسم عزاداری اربعین، و سفرهای گسترده بسیاری از عاشقان اهل بیت به عراق بود، باعث شد که گونه‌های خارجی بیشتری وارد مرزهای کشور شود. در یک نگاه کلی می‌توان گفت نتایج ۸ نظرسنجی انجام شده در این باب، در ۶۳ درصد از نظرسنجی‌ها، نظر مردم نسبت به مواضع اتخاذی روحانیون در موضوع کرونا منفی بود.

 

نگاهی دقیق‌تر به این نتایج نشان می‌دهد که واکنش مردم به سخنان روحانیونی که از واکسیناسیون حمایت کردند، در اکثر مواقع مثبت بود. دو نظرسنجی سخنان رئیس جمهوری و امام جمعه موقت اصفهان در حمایت از واکسیناسیون عمومی، به طور مشترک بالاترین میزان حمایت در نظرسنجی‌های مهرماه را از آن خود کردند. سخنان حجت‌الاسلام رئیسی، که به ضرورت ایمن‌سازی عمومی برای رفع محدودیت‌های کرونایی اشاره کرده بود، ۸۲ درصد رأی موافق دریافت کرد. همچنین، سخنان حجت‌الاسلام سیدمجتبی میردامادی، امام جمعه موقت اصفهان، که مبلغین عدم‌ تزریق واکسن  را در مرگ‌و‌میرها گناهکار دانسته بود، نیز ۸۲ درصد رأی موافق دریافت کرد. از سوی دیگر، سخنان روحانیونی که ضد واکسن سخن گفتند یا به طرح تئوری‌های توطئه درباره واکسیناسیون و منشاء بیماری کرونا پرداختند با مخالفت سخت مخاطبین آن نظرسنجی‌ها روبرو شدند. روحانیونی مانند حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان که خواستار کاهش حساسیت و مراقبت‌های بهداشتی نسبت به ویروس کرونا شد و حتی ادعا کرد که «ماجرای کرونا یک سوءتفاهم بزرگ بوده است»، مدام جنجال آفرید. واکنش کاربران سایت به سخنان ایشان ۷۳ درصد رأی منفی بود. لیکن در بین نظرسنجی‌های کرونا، سخنان آیت‌الله سعیدی، امام جمعه قم، که خواستار تزریق واکسن توسط افراد هم‌جنس شده بود، با ۸۸ درصد  رای مخالف، پایین‌ترین میزان مقبولیت  را داشت. اکنون که موج ششم شیوع ویروس در حال ظهور است، انشاءالله جامعه روحانیت با تبلیغ فوائد واکسیناسیون، از نفوذ خود در جامعه استفاده کنند و از میزان تلفات احتمالی بکاهند.

 

سلاح تبیین

در چند سال گذشته که سیاسی‌گری و جناح‌گرایی تنها راه چیره شدن بر رقبا و صعود به قله‌های قدرت شده است، کنترل روایات و بازتاب اتفاقات جامعه در رسانه‌های جمعی و مجازی سلاح تبیین اصحاب قدرت بوده است. در مهر ماه، این موضوع مورد اشاره مقام معظم رهبری در سخنرانی ایشان در پایان مراسم عزاداری اربعین حسینی قرار گرفت و ایشان مستقیماً به مسئله «رسالت روشنگری، تبیین حقایق، و پرهیز از فربیکاری افکار عمومی» پرداختند. سخنان رهبری که با حمایت قطعی مردمی روبرو شد، در نظرسنجی‌های سایت ۹۱ درصد  رأی مثبت دریافت کرد و بالاترین میزان حمایت  را در بین ۱۴ نظرسنجی انجام شده در این موضوع  داشت. در بین این نظرسنجی‌ها، در ۸۶ درصد موارد، نظر مردم با نظر روحانیون در تعارض بود. این تضاد  را می‌توان در روایات منتشره توسط اصحاب قدرت در مهرماه به خوبی مشاهده کرد. بعنوان مثال، برخی از روحانیون و ائمه جمعه با طرح ایده نفوذ به بیوت برخی مراجع، به گسترش تئوری‌های توطئه در جامعه دامن زدند. نظرسنجی سخنان آیت‌الله حیدری در این مورد از جمله نظرسنجی‌هایی بود که با دریافت ۸۰ درصد  رأی منفی، بر شایعات نفوذ دشمنان در افکار و تصمیمات مراجع عظام افزود. این ادعاها که بدون ارائه هیچ‌گونه مدرکی مدام تکرار شد، در هفته گذشته با جبهه‌گیری برخی جناح‌ها و خبرگزاری‌های نزدیک به آنها علیه سخنان مردم‌محور مراجع تکمیل شد.

 

بیشتر بخوانید:

 

نمونه دیگر روایات رسانه‌ای در ماه مهر، برچسب «تهدید» و «ضدانقلاب» زدن بر مطالبه‌گری و افشاگری‌ها بود. نتایج اکثر این نظرسنجی‌ها، من جمله سخنان آیت‌الله علم‌الهدی که افشاگری نسبت به مسئولان نظام  را خودزنی اعلام کرده بود با مخالفت مخاطبین سایت روبرو شد و ۷۱ درصد رأی منفی دریافت کرد. روایت دیگری که در بین نظرسنجی‌های مردمی مورد حمایت واقع نشد، روایت دشمن‌محوری بود که بارها در تبیین مسائل مختلف داخلی و خارجی مطرح شد. سخنان حجت‌الاسلام عبادی که استکبار جهانی را مسئول مسائل امنیتی کشور و حتی مسئله سقط جنین معرفی کرده بود، ۸۲ درصد  رأی منفی دریافت کرد و لذا کمترین مقبولیت  را در بین این نظرسنجی‌ها داشت. این روایات که در تضاد با شعارهای اخیر مسئولان مبنی بر «اقتدار» و «عزت» ملی و «افول غرب » است، به عنوان وسیله‌ای برای فرار از مسئولیت و عدم اصلاح برخی سیاست‌های غلط مورد استفاده قرار گرفته که نه به صلاح ملت است و نه به صلاح انقلاب.

 

بحران‌های منطقه‌ای

مهرماه در حوزه سیاست منطقه‌ای نیز ماهی متشنج بود. درحالیکه بحران در مرزهای شمالی و شرق کشور ادامه داشت، دور تازه‌ای از مذاکرات بین ایران و عربستان سعودی برگزار شد. این مذاکرات که امیدها به عادی‌سازی روابط بین دو کشور را زنده کرده است، این‌بار با حمایت روحانیون و ائمه جمعه همراه بود. این تغییر موضع روحانیون در دو نظرسنجی برگزار شده توسط سایت «مردم و روحانیت» با حمایت مردمی همراه بود. نظرسنجی سخنان حجت‌الاسلام سید نصیر حسینی که برای کاهش اختلافات جامعه اسلامی و خونریزی‌ها از مذاکرات ایران و عربستان حمایت کرد، ۸۷ درصد  رأی مثبت دریافت نمود. همچنین واکنش کاربران سایت به نظرسنجی سخنان حجت‌الاسلام مهاجری که به جنگ یمن بعنوان علت اصلی تیرگی روابط بین ایران و عربستان اشاره کرده بود، مثبت بود و این نظرسنجی ۶۱ درصد  رای مثبت دریافت کرد. نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توان به حمایت مردم از کاهش‌ تنش‌ها سیاسی و برقراری همکاری‌های دوجانبه و روابط دوستانه با کشورهای منطقه تحلیل کرد. امید است در آینده نزدیک شاهد افزایش اقدامات دولت سیزدهم در بهبود روابط کشور با همه همسایگان منطقه‌ای باشیم.

 

ناآارامی‌ها در افغانستان

در مهرماه تنش‌های سیاسی و امنیتی در افغانستان ادامه‌دار شد و با دو انفجار غم‌انگیز در مساجد قندوز و قندهار که موجب شهادت تعداد زیادی از شیعیان شد، مردم بی‌گناه این کشور به خاک و خون کشیده شدند. این مسئله که نشانگر ضعف طالبان در تامین امنیت این کشور و اولویت نداشتن دفاع از حقوق شیعیان و اقلیت‌های قومی-مذهبی برای این گروه بود، در سخنان گروهی از روحانیون به قدرت‌های استکباری، آمریکا و حتی رژیم صهیونیستی نیز مرتبط شد. از مجموع ۱۲ نظرسنجی برگزار شده در موضوعات مربوط به بحران افغانستان، نظرات مردمی در ۵۸ درصد موارد با مواضع روحانیون همسو بود. نگاهی عمیق‌تر به این نظرسنجی‌ها از حمایت مردمی در مواردی بود که روحانیون به حمایت از مردم مظلوم افغانستان سخن گفته و خواستار تشکیل دولتی فراگیر جهت ایجاد امنیت و مقابله با خشونت و تبعیض شدند. در این بین نظرسنجی سخنان آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی که پیشتر نگرانی خود از کشتار شیعیان در افغانستان را گوشزد کرده بود، حائز اهمیت بود. ایشان که خواستار توجه دیگر کشورها به جنایات اخیر افغانستان و مسئول دانستن گروه طالبان برای برقراری امنیت شیعیان این کشور شده بود،  در نظرسنجی سایت، ۷۹ درصد  رأی مثبت دریافت کرد. بالاترین میزان حمایت در این نظرسنجی‌ها متعلق به سخنان حجت‌الاسلام مصباحی مقدم بود که  راه حل عبور از بحران افغانستان  را تشکیل دولتی فراقومی و فراگروهی توصیف کرده بود. سخنان وی با ۸۰ درصد  رأی مثبت، نشانه حمایت مردمی از لزوم مردم‌سالاری در تأمین امنیت و بیرون  رانندن گروه منحوس داعش از منطقه است.

 

از طرف دیگر، سخنان روحانیونی که قصد استفاده سیاسی از جنایات هولناک داعش و کشتار شیعیان افغانستان  را داشتند، در نظرسنجی‌ها از سوی مردم حمایت نشدند. سخنان حجت‌الاسلام رئیسی، حجت‌الاسلام اژه‌ای و حجت‌الاسلام آل‌هاشم که اقدامات تروریستی داعش و ترکیب فتنه مذهبی با فتنه قومی در افغانستان  را سیاست جدید آمریکا دانستند، در نظرسنجی‌ها به ترتیب ۶۲، ۶۹ و ۸۳ درصد  رأی منفی دریافت کردند. این روایت که در برخی شبکه‌های اجتماعی نیز مطرح شد و حتی رهبری نیز به توضیح آن پرداختند، برآمده از این اظهارنظر مقامهای آمریکایی‌ها بود که پیدایش داعش را ناشی از خلاء قدرت در عراق دانسته بودند. انشاالله صاحب‌نظران دین و سیاست در کشور بجای بازی‌های سیاسی، بخصوص در مواردی که حقوق مردم مظلوم و جنگ‌زده مسلمان در میان است، به وظیفه انسانی-اسلامی خود عمل کنند و جنایات تروریست‌های داعشی  را تقبیح نمایند.  وخیم‌تر شدن وضعیت افغانستان و تبدیل شدن این کشور به کانون بحران در مرزهای شرقی کشور خطری بزرگ در امنیت و سیاست منطقه است. بی‌توجهی به جنایات تروریستی، وضعیت زندگی مردم، شیعه‌ستیزی و شمار بی‌سابقه پناهندگان و آوارگان افغان، نه تنها صحنه را برای فعالیت آزادانه گروهای افراطی همچون داعش در افغانستان مهیا می‌کند، بلکه این گروه  را یک قدم به مرزهای کشور ما نزدیک می‌کند. لذا انشاالله سیاسیون و روحانیون به جای سیاست‌زدگی و جناحی‌گری، مسئولان و بانیان اصلی این جنایات  را محکوم کرده و اقدامی مؤثر در  راستای ریشه‌کنی تکفیر و دودستگی میان مذاهب اسلامی برداشته شود.

 

بحران قفقاز

توافق چندی از همسایگان کشور در شمال، غرب و جنوب کشور با اسرائیل مهمترین رویداد در صحنه منطقه‌ای کشور بود. تصمیم جمهوری آذربایجان جهت ترمیم روابط سیاسی و نظامی با رژیم صهیونیستی، که در مرکز این جریانات بود،  واکنش نظامی و رسانه‌ای بسیاری از مقامات و روحانیون کشور  را در برداشت. این واکنش‌ها که در آغاز لحنی بسیار تند داشت، پس از چند هفته به نرمی و ملایمت تغییر کرد. سخنان روحانیون در این باب موضوع ۱۰ نظرسنجی در ماه مهر بود که در اکثر مواقع (۹۰ درصد)، مخاطبان با مواضع روحانیون موافق بودند. در این نظرسنجی‌ها سخنان مقام معظم رهبری که پرهیز از حضور ارتش‌های کشورها در خاک یکدیگر را صلاح منطقه دانستند، از سوی مخاطبان سایت یا ۷۶ درصد حمایت روبرو شد. نظرسنجی سخنان حجت‌الاسلام سالک که نسبت به عواقب اجازه حضور اسرائیل علیه ایران هشدار داده بود نیز با ۷۸ درصد رأی مثبت، بیشترین حمایت را دریافت کرد. امید است که مسئولان به دیپلماسی تریبونی و سخنرای و کنفرانس‌های مطبوعاتی یک‌طرفه و از راه دور اکتفا نکنند و با برگزاری مذاکرات دوجانبه سعی در تنش زدایی داشته باشند. بحران‌های منطقه‌ای، مخصوصاً در شرایط فعلی کشور که سفره مردم و چرخه اقتصاد کشور سنگ شده است، به صلاح نیست و امید است که با تدبیر و مذاکره، از آن عبور کرد.

 

مذاکرات برجام

           مهرماه همچنین ماه تلاش برای احیای مذاکرات برجام بود. این مذاکرات حتی گمان می‌رفت پس از ما‌ه‌ها وقفه، در بروکسل از سر گرفته شود، ولی تا با الان این‌گونه نشده است. در این مدت سخنان برخی روحانیون با سیاست‌های اعلامی دولت سیزدهم مغایرت داشت. بسیاری از ناظران معتقند این تضادها که نشان‌دهنده ادامه طرفداری طیفی از اصولگرایان از سیاست مقاومت است، به نفع ملت نیست و تنها بر ادامه‌دار شدن اثرات مضر تحریم‌ها و مشکلات معیشتی مردم می‌افزاید. سایت «مردم و روحانیت» در هفته‌ای که گذشت با انتشار مقاله‌ای با عنوان  چرا امامان جمعه عامل دوقطبی سیاسی شده‌اند؟، به مطالعه اثرات موضع‌گیری‌های جناحی روحانیون و سیاسیون پرداخت که از سوی مخاطبین سایت بازتاب‌های بسیاری بهمراه داشت. در ۱۴ نظرسنجی انجام شده با موضوعیت مذاکرات برجام، در ۶۰ درصد موارد نظرات مردمی نسبت به مواضع روحانیون منفی بود. در این بین واکنش مخاطبین به نظرسنجی سخنان حجت‌الاسلام حاجی‌صادقی که هنوز سیاست مقاومت را تنها راه پیروزی دانسته بود، ۷۵ درصد  رأی مخالف دریافت کرد. سخنان آیت‌الله سیدحسن عاملی نیز که برخلاف آنچه در رسانه‌ها مطرح است ادعا کرد مذاکرات آینده تنها به مسائل هسته‌ای منحثذ خواهد بود و شامل برجام موشکی و منطقه‌ای نمی‌شود، با ۸۱ درصد، بیشترین واکنش منفی مردمی را به همراه داشت. این‌گونه مواضع برا مردم، حاکی از دودستگی در سیاست‌های نظام است که در تضاد با ایده یک‌دست شدن قوای سه‌گانه و یک‌سو شدن قوای سیاسی کشور است. در آن سوی نتایج، سخنان حجت‌الاسلام حسین انصاری‌راد که خواستار اقدام فوری برای رفع تحریم‌های بین‌المللی از طریق بازگشت به مذاکره و تعامل سازنده شده بود، توسط مخاطبان آن نظرسنجی حمایت شد و ۸۲ درصد رأی مثبت دریافت کرد. سخنان حجت‌الاسلام مجتهد شبستری در تبیین رویکرد اقتدارمحور رییس جمهوری در مذاکره با قدرت‌های جهان نیز با ۸۳ درصد  رأی مثبت، بیشترین حمایت را دریافت کرد. انشاالله با تلاش‌های جهادی دولت سیزدهم، شاهد رویکردی متوازن در سیاست خارجه باشیم تا کشور پس  از این همه سال از زیر سایه تحریم‌ها در آید.

 

لطفاً نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. درضمن، ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام، اینستاگرام و توییتر) نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.