mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۳۰ مهر چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۳۰ مهر چه شنیدند؟

در آخرین آدینه مهرماه ۱۴۰۰، و پس از ۲۰ ماه وقفه، مراسم عبادی-سیاسی نماز جمعه در پایتخت نیز به صورت حضوری برگزار شد. در هفته وحدت اسلامی، این موضوع محور خطبه‌های بود و ائمه جمعه با اشاره به افزایش اختلاف و نفاق میان مسلمانان، به تحلیل وضعیت وحدت میان شیعه و سنی پرداختند. همچنین، امامان جمعه با بررسی شرایط فعلی منطقه، علت ناآرامی‌های سیاسی و ژئوپلیتیک هفته‌های اخیر را با تشکیل مثلث عربی-عبری-غربی در مرزهای کشور مربوط دانستند. مبحث تعامل منطقه‌ای و بین‌المللی نیز همچون هفته‌های گذشته در اکثر خطبه‌ها شنیده نشد و تنها سه نفر از امامان جمعه شهرهای بزرگ به موضوع رفع و خنثی‌سازی تحریم‌ها و خروج از انزوای منطقه‌ای و بین‌المللی کشور اشاره کردند. 

 

طی هفته وحدت در فاصله میان ۱۲ تا ۱۷ ربیع‌الاول، که مصادف با دو روایت متفاوت اهل سنت و شیعه از سالروز میلاد پیامبر اسلام (ص) است، بحث لزوم ایجاد وحدت در جهان اسلام محور اکثر خطبه‌ها بود و پیام «واعتصموا بحبل الله جمیعاً ولا تفرقوا» از تریبون‌ها به تکرار شنیده شد. امامان جمعه با اشاره به حوادث اخیر افغانستان و کشتار مردم مظلوم این کشور در انفجارهای اخیر مساجد شیعیان، بر لزوم اتحاد میان شیعه و سنی تأکید کردند. نکته قابل توجه در این موضوع، ادامه تمرکز بر عوامل خارجی در این مسئله بود که اشاره‌ای به عوامل درونی، من‌جمله گروه تکفیری داعش و لزوم تعامل میان ایران، عربستان و پاکستان نشد. خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران که پس از حدود ۲ سال دوباره به صورت حضوری برگزار شد، گلچینی از سرخط‌های خبری داخلی و خارجی در این مدت بود.

 

حجت‌الاسلام محمدجواد حاج‌علی‌اکبری

امامت حجت‌الاسلام محمدجواد حاج‌علی‌اکبری، رئیس شورای سیاست‌گذاری امامان جمعه، به معنای اولویت مسائل سیاسی بر مسائل معیشتی بود. باز هم شاهد تمجید و تقدیر از عملکرد مردمی و وحدت قوای سه‌گانه بودیم و این در حالیست که به استثنای واردات واکسن، در دو سال گذشته این قوا حقیقتا بانی هیچ‌گونه تأثیر مثبتی در زندگی مردم نبوده‌اند. از این رو، اینکه تنها اشاره به مشکلات معیشتی مردم، انتقادی گذرا از معضل گرانی بود، بازتاب درستی از وضع سخت معیشتی مردم و اقتصاد جامعه اسلامی نبود. نظرسنجی‌های میدانی سایت «مردم و روحانیت» از نمازگزاران پس از پایان خطبه‌ها این موضوع را تأیید کرد، لیکن توجه جناب حاج‌علی‌اکبری به دو موضوع در بازخوردهای مردمی مدام مورد اشاره قرار گرفت: اول، اشاره وی به شکاف بین مردم و مسئولان، و دوم به ارائه لیستی از ۶ هزار مسئله مردم به حجت‌الاسلام رئیسی. نمازگزاران با اظهار امیدواری از اینکه موضوع نارضایتی مردم از وضعیت موجود اخیراً در سخنان مسئولان نظام مورد اشاره قرار می‌گیرد، خواستار توجه فوری برای حل مشکلات معیشتی و چرخه اقتصادی کشور شدند.

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

  • حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری: شکاف بین مردم و مسئولان به هر بهانه‌ای خواست شیاطین است و باید با آن مقابله کرد؛ مردم همیشه باید مسئولان را از خودشان بدانند.

 

آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری

این سخنان هرچند با هدف انتقاد از دشمن بیان شد، حائز اهمیت بود و نشانگر نگرانی‌ها از عمیق‌تر شدن عدم اعتماد مردم به مسئولان نظام اسلامی است. امید است در هفته‌های آینده با توجه بیشتر به  مشکلات مردم، دوباره شاهد خطبه‌های آتشین از این تریبون انقلابی باشیم، تا مسئولان و تصمیم‌گیران نظام صدای مطالبه‌گری مردم را بشنوند. البته در خطبه‌های نماز جمعه قم شاهد چنین سخنانی بودیم. آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری، امام جمعه موقت قم، با اعلام اینکه عدم‌نظارت و سوءمدیریت‌ها موجب «خیانت به مردم» شده است، نتیجه آن را بدبینی مردم به اسلام و نظام توصیف کرد و به مسئولان توصیه کرد که «باید کاری کرد که اعتمادسوزی به اعتمادسازی تبدیل شود».

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

  • آیت‌الله حسینی بوشهری: به دلیل نبود نظارت‌های لازم به مردم خیانت شده است و مردم را نسبت به نظام و اسلام بدبین کرده است و باید کاری کرد که اعتمادسوزی به اعتمادسازی تبدیل شود.

 

حجت‌الاسلام کاظم حافظ نیا

امامان جمعه با تأکید بر لزوم وحدت بین شیعیان و اهل تسنن، خواهان اعتلای برادری و برابری میان مسلمانان شدند. در خطبه‌های امروز عده‌ای از امامان با انتقاد از علمای سنی، عملکرد آنها را عامل تفرقه در جهان اسلام معرفی کردند. به عنوان مثال، آیت‌الله سیدیوسف طباطبایی‌نژاد، امام جمعه اصفهان، با گلایه از اینکه مراجع اهل سنت شیعه ۱۲ امامی را به رسمیت نمی‌شناسند، آنها را مانع اصلی وحدت جهان اسلام معرفی کرد. تمرکز بر اختلافات دیرینه، به جای توجه به اشتراکات ذاتی میان مسلمانان تنها بر آتش نفاق و دودستگی می‌افزاید که چیزی جز تکرار اشتباهات سده‌های گذشته نیست. از این رو، سخنان حجت‌الاسلام کاظم حافظ نیا، امام جمعه آستارا، که با تبیین نقش مهم علمای شیعه و سنی، خواستار توجه به «اشتراکات جدایی ناپذیر بین شیعه و سنی» جهت «تقویت وحدت و همدلی» شد، حائز اهمیت بود.

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

  • آیت‌الله یوسف طباطبایی‌نژاد: اگر بخواهیم وحدت برقرار شود، باید اشتباهات بین علمای اهل سنت برطرف شود تا بدانند شیعه ۱۲ امامی کیست؛ برخی علمای اهل سنت اجازه نمی‌دهند وحدت ایجاد شود.

 

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی

برخی دیگر از ائمه جمعه نیز با تکرار این ادعا که تفرقه مسلمانان بخشی از توطئه استکبار جهانی است، عدم اتحاد فکری و عقیدتی را به حساب دشمنان نوشتند. آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، که در سالهای اخیر ریشه همه مشکلات را در خارج و از چشم دشمنان دیده، امروز هم مدعی شد که «دنیای کفر و الحاد دست به دست هم دادند پیغمبر را براندازی کنند». آیت‌الله سیدمحمدمهدی حسینی همدانی، امام جمعه کرج، نیز در سخنانی مشابه، ریشه تفرقه امت اسلام را «سیاسی» توصیف کرد و افزود: «دشمن هم از این کار استفاده کرده و تا جایی که توان دارد می‌خواهد وحدت جوامع اسلامی محقق نشود». درحالیکه بسیاری از تحلیلگران سیاسی راه‌حل اتحاد جهان اسلام را در تعامل و هم‌افزایی مسلمین می‌دانند، باید قبول کرد که بینش دشمن‌محور دهه‌های اخیر تنها مصرف سیاسی پیدا کرده و رویکرد مناسبی برای حصول وحدت پس از سال‌ها اختلاف عقیدتی نیست.

 

آیت‌الله العظمی ‌لطف‌الله صافی گلپایگانی

نگاهی واقع‌گرایانه و منطقی به اوضاع منطقه نشان می‌دهد که کشورهای اسلامی حتی حاضر به کنار گذاشتن اختلافات عقیدتی خود با اسرائیل شده، تا با ترمیم روابط خود با این رژیم، به منافع سیاسی و ژئوپلیتیک خود برسند. در چنین شرایطی، باید پرسید چرا ما از این نرمش عقیدتی استفاده نکنیم و قدمی در جهت اتحاد شیعه و سنی برنداریم؟ آیت‌الله العظمی ‌لطف‌الله صافی گلپایگانی، مرجع گرانقدر شیعیان، اخیراً در سخنانی ارزشمند از سیاست تعامل گزینشی کشور انتقاد کرد و آن را «به ضرر مردم» دانست. انشاالله سخنان این بزرگوار که تعامل با جهان را یکی از راه‌های اصلاح امور کشور تبیین نمود، در هفته وحدت مورد توجه مسئولان واقع شود.

 

آیت‌الله سیدمحمدمهدی حسینی همدانی

مسئله تعامل بین‌المللی این هفته در سخنان سه تن از امامان جمعه شهرهای بزرگ شنیده شد. آیت‌الله حسینی همدانی، امام جمعه کرج، با تکرار سخنان رهبری که رفع تحریم‌ها در دست دشمن است، ولی خنثی‌سازی تحریم‌ها در دست ماست، از دولت سیزدهم خواستار اقدام مؤثر در این زمینه شد. آیت الله رسول فلاحتی، امام جمعه رشت، نیز در سخنانی مشابه با طرح این ادعا که خنثی کردن تحریم ها مطالبه مردم از دولت است، از دولت خواست که برای «رفع و خنثی سازی تحریم ها» برنامه‌ریزی کند. آیت‌الله سیدحسن عاملی، امام جمعه اردبیل، که در هفته‌های اخیر مدام به مسئله برجام پرداخته، این هفته با انتقاد از سخنان کشورهای طرف برجام مبنی بر نزدیک شدن به پایان مهلت مذاکرات، افزود: «گاهی می‌گویند وقت به نفع ایران نیست، و یا می‌گویند فرصت در حال اتمام است و گاهی نیز به کشور همسایه می‌گویند برای ایران مشکلاتی ایجاد کنند، مذاکره‌ای که از سر تهدید باشد نتیجه آن از قبل معلوم است». متأسفانه سخنان جناب عاملی که بارها و بارها در سال‌های اخیر توسط سیاستمداران و روحانیون تکرار شده، اکنون که همکاری کشور با آژانس انرژی هسته‌ای همچنان متوقف مانده، در انظار ملت و جهانیان چیزی جز وقت‌کشی نیست. گزارش این هفته را با تکرار سخنان آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی به پایان می‌بریم که گفتند:‌ «امروز یکی از راه‌های اصلاح امور این است که با حفظ منافع کشور و با عزّت، با جهان در ارتباط باشیم که خیلی از مشکلات برطرف خواهد شد».

 

لطفاً نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری، زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. درضمن، ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام، اینستاگرام و توییتر) نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.