https://mardomvarohaniat.com/

چه کسانی با ورود مراجع عظام به سیاست مخالفند؟

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی و جمعی از مسئولان نظام به مناسبت ایام هفته وحدت و ولایت نبی مکرم اسلام (ص) حاوی نکات قابل تأملی از جمله درخصوص دیپلماسی و ایدئولوژی بود. ایشان در بحث اداء حق جامعیت اسلام، «قدرت‌های سیاسی مادی»  را عامل تلاش‌هایی دانستند که به اعتقاد ایشان در تلاش‌اند اسلام  را از عرصه‌های مهم  زندگی و مناسبات اجتماعی خارج کرده و آن را یک عقیده قلبی و ارتباط شخصی با خدا معرفی کنند.  از نظر رهبری، این گرایش باطنا سیاسی و ظاهرا فکری معتقد است «اسلام در مورد تولید تمدن و ساخت تمدن بشری نقشی ندارد، وظیفه‌ای ندارد، امکانی ندارد؛ در مدیریت جامعه نقش ندارد، در تقسیم قدرت و ثروت در جامعه، اسلام نقشی ندارد؛ اقتصاد جامعه، مسائل گوناگون جامعه مربوط به اسلام نیست؛ یا مسئله‌ی جنگ، مسئله‌ی صلح، سیاست داخلی، سیاست خارجی، مسائل بین‌المللی.» در همین راستا مقام معظم رهبری استدلال کسانی را به نقد کشیده اند که می‌گویند «دیپلماسی را ایدئولوژیک» نکنید. به اعتقاد ایشان، این اظهارات به این معنی است که اسلام در مسئله سیاست خارجی و مسائل بین‌المللی نباید اظهار نظر کند. آیت الله خامنه‌ای معتقدند «آنچه اسلام مطرح می‌کند، اینست که عرصه‌ فعالیت این دین، تمام گستره‌ زندگی بشر است؛ از اعماق قلب او تا مسائل اجتماعی، تا مسائل سیاسی، تا مسائل بین‌المللی، تا مسائلی که به مجموعه‌ی بشریّت ارتباط دارد.»


 

این اظهارات مقام معظم رهبری همراستا با آموزه های امام راحل (ره) است که یادآور شدند سیاست ما عین دیانت ماست و در این مسیر، علما و حوزه را سیاسی را وارد اندیشه سیاسی کردند. به رغم این تاکیدات اما، شاهدیم که در سالهای اخیر گروه های هستند که می خواهند مراجع عظام غیرسیاسی باقی بمانند و هرگاه که این بزرگان نظری خلاف جریان حزبی آنها میگویند، با واکنش های تند روبرو می‌شویم. این روزها ابراز نگرانی برخی از روحانیون و مراجع تقلید در خصوص وضعیت نگران‌کننده اقتصادی،‌ گرانی طاقت‌فرسا و لزوم «عدم قهر» با بسیاری از کشورها، با مقاومت گروه‌های مختلف که شاید بتوان آنها را به اعتبار مقام معظم رهبری «قدرت‌های سیاسی مادی» در داخل دانست مواجه شده است.

 

آیت الله صافی گلپایگانی در دیدار با ریاست مجلس شورای اسلامی تصریح کردند: توصیه حقیر این است که باید با تمام کشورهای دنیا با عزّت و اقتدار رابطه داشته باشیم. اینکه با بسیاری از کشورها قهر باشیم صحیح نیست و به ضرر مردم عزیزمان است. شما باید با عقلانیت و تعامل سازنده، حقوق ملت را احقاق کنید. امروز یکی از راه‌های اصلاح امور این است که با حفظ منافع کشور و با عزّت، با جهان در ارتباط باشیم که خیلی از مشکلات برطرف خواهد شد.

 

این موضع که از جانب مرجع عالیقدر شیعه بیان شده و مصداق بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر رأی و مطالبه یک مرجع اسلامی در خصوص روابط بین المللی و وضعیت سیاستگذاری داخلی در نشست با رئیس مجلس شورای اسلامی است با واکنش تند رجانیوز مواجه شد که این واکنش به حدی شور بود که خود این سایت هم بعد از یک روز مطلبی تلطیف شده را جایگزین آن کرد.  در هر صورت فهوای کلام جدا از جسارت به حضور یک مرجع عالیقدر این بود که «در این اسلام، جمهوری اسلامی «مستضعفان» جهان را در برابر «طاغوت استکبار» رهبری می‌کند. در این تفکر، انقلاب اسلامی با طاغوت «قهر» نیست، بلکه «دشمن» است و نه تنها به نابودی او می‌اندیشد، بلکه برای محو او از صحنه روزگار طرح و برنامه دارد.»

 

آیت الله صافی گلپایگانی در این موضع‌گیری تنها نبود. در ادامه همان سفر ریاست مجلس با آیت‌الله علوی گرگانی و آیت‌الله نوری‌همدانی و آیت‌الله جعفر سبحانی و آیت‌الله جوادی آملی نیز دیدار کرد.  این آیات عظام نیز در کنار هشدار و یادآوری مسئولیت مجلس برای رسیدگی به معضلات اقتصادی و فرهنگی کشور بر لزوم روابط مبتنی بر ملایمت و دوستی بین کشورها تأکید کردند.

رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم ایران، سیدمصطفی محقق داماد، در این خصوص  گفت:‌««درست در ایامی که عدهای در لباس دوستی و خیرخواهی بر طبل خشونت می کوبند و برای تمامی عالم مرگ آرزو می کنند و انزوای سیاسی را فرا می خوانند و بالعکس بر دوستی با گروه خونریز طالبان و نیز کشورهایی مکررا از پشت بر ملت ایران خنجر زده اند، پای می فشارند، این مرجع بزرگ به صراحت هر چه تمام تر انزوای سیاسی و درگیری و عداوت غیرمنطقی با این و آن را خلاف مصالح ملت مسلمان و آن را از عوامل روزافزون فقر و مستمندی محسوب کردند.»

 

مجمع جهانی شیعه شناسی هم در دفاع از منویات نهاد مرجعیت شیعه بیانیه‌ای صادر کرد که در بخشی از آن آمده «از مدیران و صاحب منصبان مطالبه گری میکنیم که، در این زمان فوقِ حساس، تبعات و اثرات منفی سوء مدیریت ها و عدم اقامه عدالت و وجود فساد و تبعیض و نابسامانی های اقتصادی و معیشتی و اخلاقی و فرهنگی گسترش یافته در ظاهر و باطن جامعه را به خوبی ببینند و بدون غفلت و مسامحه ی بیشتر، برای رفع و کاهش این ناهنجاریها و معضلات بکوشند تا بیش از این به باورها و اعتقادات مردم و به خصوص در اعتماد و باور جوانان و نسل نو نسبت به کارآمدی و توانمندی دین و دینداران در اداره امور جامعه ، نا امیدی و لطمه و صدمات جبران ناپذیر دیگری وارد نشود. این بار، امتثال آشکار اوامر و ترتیب اثر دادن فوری به منویّات مراجع عظام تقلید ، و بالاخص منویات آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته که خود یار امام راحل در دوران سخت و از استوانه های این نظام اسلامی بوده اند ، خواسته مشروعی از جانب مومنین و خواص علمی است که از سطوح مختلف مدیران نظام جمهوری اسلامی عمل به آن را انتظار دارند .»

 

نظرسنجی‌ها و ارزیابی‌های سایت مردم و روحانیت در ۵ سال گذشته نشان می‌دهد که مردم از موضع روحانیون به خصوص مراجع عظام در مسیر کاهش تنش‌های داخلی،‌ منطقه‌ای و بین‌المللی حمایت می‌کنند. در عمل باید دید گروه‌های خاصی که بر طبل جنگ می‌کوبند از کجای سفره انقلاب ارتزاق می‌کنند که حاضرند تا این حدبه منافع نظام،‌ منافع ملی و «فتوای» مراجع پشت کنند

لطفاً نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری، زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. درضمن، ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام، اینستاگرام و توییتر) نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.