/mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۷ آبان چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۷ آبان چه شنیدند؟

در اولین آدینه آبان ماه، مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه در اکثر نقاط کشور به صورت حضوری برگزار شد. در تهران، این مراسم با حضور گروهی از دانشجویان و بسیجیان معترض به سخنان حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری، رئیسی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه برگزار شد که خواهان عدم اشاره به مصادیق فساد از تریبون نماز جمعه شده بود. محور خطبه‌های این هفته برخلاف انتظارات، دفاع از صیانت مرجعیت نبود، بلکه طبق خط مشی ارسالی از شورای سیاست‌گذاری، امامان جمعه به جای هفته آینده، این هفته سالروز تصرف لانه جاسوسی را گرامی داشتند. این تصمیم باعث شد که محور اصلی خطبه‌های این هفته استکبارستیزی باشد و امامان جمعه با اشاره به حادثه حمله سایبری به پایگاه‌های سوختی، استکبار را عامل آن حملات معرفی کنند. بدین ترتیب، امامان جمعه نه تنها نسبت به سخنان آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی درباره لزوم عقلانیت و تعامل سازنده برای احقاق حقوق ملت بی‌اعتنا بودند، بلکه حتی بجز در دو سه شهر، هیچگونه اشاره‌ای به اهانت به جایگاه مرجعیت نشد و لذا مرجعیت همچنان تنها ماند. در هفته‌ای که زمان و مکان برگزاری دور جدید مذاکرات برجام اعلام شد، در چند شهر بزرگ، امامان جمعه به تحلیل موقعیت و انتظارات نظام در مذاکرات آتی پرداختند؛ سخنانی که در اکثر موارد با واقعیات فعلی پرونده هسته‌ای کشور همخوانی نداشت.

 

در خطبه‌های اول، امامان جمعه، ۸ آبان که مصادف با سالگرد شهادت حسین فهمیده است و روز نوجوان نامیده شده است را گرامی داشتند. اما همانطور که در مقدمه گزارش این هفته نوشتیم، امامان جمعه به جای ادامه روال معمول نماز جمعه در مورد مناسبت‌ها، به جای هفته آینده، امروز، شش روز پیش از ۱۳ آبان، به بزرگداشت روز دانش‌آموز و سالروز تسخیر لانه جاسوسی پرداختند. از این رو در بسیاری از خطبه‌های این هفته، اشاره به سالروز تسخیر لانه دانشجویی، پیش‌گفتاری بود برای اشاره به حمله سایبری اخیر به سامانه کارت هوشمند سوخت، و محکوم کردن آمریکا و اسرائیل به عنوان بانی این حملات. این درحالیست که بسیاری از تحلیلگران سیاسی اصولگرا و حتی دانشجویانی که در آن روز در تسخیر سفارت آمریکا دست داشتند، تصمیم به حمله به سفارت را یک اشتباهی تاریخی قلمداد می‌کنند.

 

آیت‌الله سیدمحمدمهدی حسینی همدانی

آیت‌الله سیدمحمدمهدی حسینی همدانی، امام جمعه کرج، با توصیف تسخیر لانه جاسوسی به عنوان ادامه حرکت پویای انقلاب اسلامی از سال ۴۲ تا ۵۷، اذعان داشت که «دانشجویان می‌دانستند کاری که کرده‌اند با کنوانسیون وین مغایرت دارد و کشورهای دنیا آنان را مذمت خواهند کرد و ممکن است منافع ملی را هم با تهدید مواجه کند». وی اشاره امام خمینی به این حرکت بعنوان «انقلاب دوم» را صحه‌گذاری ایشان بر آن دانست و آن را عامل تخریب «هیمنه پوشالی آمریکا در جهان» توصیف کرد. سخنرانی‌های پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران نیز در پیام‌هایی مشابه، به جای توجه به تهدید تحریم‌ها و ظلمات اقتصادی ناشی از آنها، به تکرار ادعاهای منسوخ نفوذ و تهاجم فرهنگی استکبار پرداختند. این گونه سخنان مقدمه‌ای بود برای تحلیل حادثه حمله سایبری به پایگاه‌های سوخت‌رسانی کشور و متهم کردن آمریکا و اسرائیل به آنها. لازم بذکر است که مسئولان امنیتی کشور تاکنون مسئول این حوادث را معرفی نکرده‌اند، و متهم کردن غرب در این روزها که مذاکرات برجام در شرف برگزاری است، با اهداف لابی ضدمذاکره همسویی دارد.

 

آیت‌الله سیدمحمد سعیدی

آیت‌الله سیدمحمد سعیدی، امام جمعه قم، نیز پس از تبریک ۱۳ آبان، استکبار جهانی را مسئول اختلال در سامانه سوخت کشور دانست و گفت: «دشمنان امید داشتند که همچون برخی حوادث گذشته، مردم نسبت به این مسأله واکنشی نشان دهند، اما مردم عزیز کشورمان با حوصله و نیز اطلاع‌رسانی درست و دقیق مسؤولان، در برابر این توطئه ایستادگی کردند». تمازگزاران در ورامین نیز در خطبه‌های حجت‌الاسلام سیدمحسن محمودی، امام جمعه این شهر نیز با طرح این ادعا که فضای جنگ تغییر کرده، نسبت به اهمیت تقویت پدافند غیرعامل ملی تأکید کرد. لیکن وی هم بدون ارائه هیچگونه مدرکی گفت: «ادعای نفوذی و قدرت‌های شیطانی در رأس آنها آمریکا مصمم بودند در آبان‌ماه اتفاق دیگری را رقم بزنند و انتقام ارسال سوخت به لبنان را هم بگیرند اما هوشیاری مسئولان و مردم اقدامات ارزشمند رئیس جمهور سبب شد این توطئه خنثی شود». خطبه‌های امروز که در آنها ناکارآمدی‌های اداره کشور توسط هر کدام از امامان جمعه به آمریکا یا غرب یا اسرائیل منتصب می‌شد و یا بسیاری از خطبه‌های هفته‌ها و ماه‌های گذشته که خطاهای مسئولان و مشکلات معیشتی مردم را با نفوذی خواندن افراد در دولت روحانی توجیه می‌کردند، رنگ و بویی سیاست‌زده داشت و شدت گرفتن این رویکرد جناحی را می توان در خط مشی نمازهای جمعه بشدت احساس کرد.

 

سایت «مردم و روحانیت» در طی پوشش خبری و تحلیلی خطبه‌های نماز جمعه مدام به لزوم دوری از سیاست زدگی در خطبه‌های نمازهای جمعه اشاره داشته و نسبت به عدم مطالبه‌گری، عدالت‌طلبی و مردمی بودن تریبون‌های نماز جمعه از کانالهای مختلف به طرح انتقادهای سازنده پرداخته است. امروز نیز که گروهی از دانشجویان و بسیجیان مخلص و دلسوز در خیابان انقلاب صف کشیدند و به اظهارات دیروز حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری واکنش شدید نشان دادند که نمونه دیگری از مطالبه‌گری جوانان انقلابی برای امر به معروف مسئولان بود. جناب حاج‌علی‌اکبری با بیان اینکه «طرح فسادهای داخلی به صورت مصداقی در نمازجمعه ممنوع است»، به دفاع از «وحدت گفتمانی ائمه جمعه» پرداخت. این سخنان که عدالتخواهی‌های امام جمعه لواسان را دروغ رسانه‌ای خواند، نشان از عدم‌ اولویت فسادستیزی و تحول ساختارها در گفتمان امامان جمعه‌ای است که ادعای مردمی بودن دارند. از این رو جای تعجبی نداشت که خطبه‌های این هفته نه اشاره‌ای به ظلم پرونده بادام هندی داشت و نه حمایت قابل‌توجهی از مرجعیت شیعه شنیده شد.

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

  • حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری: طرح فسادهای داخلی به صورت مصداقی در نمازجمعه ممنوع است!

 

آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی

در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تنها در دو مورد به اهانت‌های اخیر به نهاد مرجعیت و سخنان آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی در انتقاد از وضع معیشتی مردم و سیاست تعامل گزینشی کشور اشاره شد. در قم، آیت‌الله سیدمحمد سعیدی در حمایت از جایگاه بزرگترین مرجعیت شیعه، شیخ الفقها و المجتهدین آیت‌الله صافی گلپایگانی گفت: «حفظ حریم مرجعیت الزام عقلی و شرعی داشته و نباید هرکسی به خود اجازه بدهد خلاف ادب و نزاکت مطلبی را درباره مرجعیت بیان کند». در اراک نیز آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی با بیان اینکه مرجعیت ستون فقرات اسلام شیعه است، گفت «برخی کم‌لطفی‌ها در این راستا قابل قبول نیست. عدم اشاره به این موضوع در دیگر خطبه‌ها، بخصوص در خطبه‌های امروز نماز جمعه پایتخت و دیگر کلان‌شهرهای کشور، بسیار حائز اهمیت و نشانگر عمق نفوذ جناح‌گرایی و سیاسی‌گری در تریبون‌های نماز جمعه است.

 

آیت‌الله سیدحسن عاملی

در هفته‌ای که گذشت، پیشرفت‌هایی در برگزاری مذاکرات برجام حاصل شد. امامان جمعه با تحلیل خبرهای مربوط به این موضوع پرداختند. برخی از ائمه جمعه همچون آیت‌الله سیدحسن عاملی و آیت‌الله حسینی همدانی که در هفته‌های اخیر مدام به تبیین موضع کشور در مذاکرات آینده پرداخته بودند، این هفته نیز به بررسی تحولات اخیر پرونده هسته‌ای کشور پرداختند. آیت‌الله عاملی، امام جمعه اردبیل، با طرح این ادعا که حمله سایبری این هفته، توطئه دشمن برای بازگرداندن کشور به میز مذاکره بوده، گفت: «باید مذاکره‌کنندگان توجه کنند که آمریکا با تهدید و حمله به منافع ملی ایران آنها را پای مذاکره آورده است، مذاکره از روی تهدید معنایش روشن است یعنی باید در میز مذاکره، هر چه تهدیدکننده می‌گوید باید همان تصویب شود». وی سپس رو به تیم مذاکره‌کنندگان کشور خواستار حضور «با اقتدار» آنها در سر میز مذاکره شد. از سوی دیگر، آیت‌الله حسینی همدانی، امام جمعه کرج، با طرح این ادعا که تغییر محل مذاکرات هسته‌ای از وین به بروکسل، نوعی استکبارستیزی و اتخاذ موضعی قدرتمندانه و باصلابت است گفت: «ایران تضمین می‌خواهد که بدعهدی‌ها تکرار نشود و باید در توافقات خواسته ایران تأمین‌شده و تحریم‌ها لغو و روابط تجاری با ایران به‌صورت عادی درآید».

 

آیت‌الله رسول فلاحتی

آیت‌الله رسول فلاحتی، امام جمعه رشت، نیز با توصیف سیاست فعلی کشور بعنوان «اقدام در مقابل اقدام»، به هیئت مذاکره‌کنندگان ایرانی توصیه کرد که «انفعال‌پذیر نباشند، توپ را به میدان طرف مقابل بیندازند، میان اروپایی‌ها و آمریکا انشقاق ایجاد کنند». آیت‌الله علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، که پیش از انتخابات ۱۴۰۰ موضعی ضدمذاکره داشت، پس از پیروزی داماد خود، به تدریج موضع نرمتری نسبت به موضوع مذاکره اتخاذ کرد تا امروز که مدعی شد «طرف غربی ما چه آمریکا و اروپا به مذاکره هسته‌ای با ما محتاج و نیازمند هستند، راهی جز مذاکره ندارند، باید مذاکره کنند و باید با مذاکره مشکل دلهره جهانی خودشان را حل کنند». مبحث اقتدار در سخنان آیت‌الله سیدمحمدکاظم مدرسی، امام جمعه بخش مرکزی یزد نیز شنیده شد که مدعی شد که «استکبار امروز به برکت درایت نظام اسلامی و حضور و صبوری مردم در حقیقت در میدانی که ما می‌خواهیم دارد بازی می‌کند، نه در میدانی که او می‌خواهد».

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

  • آیت‌الله علم‌الهدی: دشمن به مذاکره با ما محتاج است.

 

آیت‌الله العظمی ‌لطف‌الله صافی گلپایگانی

واقعیت اینست که این سخنان که تنها در مورد نفوذ منطقه‌ای کشور صادق است، با واقعیت‌های کشور در زمینه‌های اقتصادی و بین‌المللی مطابقت ندارد. در این جاست که رجوع به سخنان حکیمانه و مدبرانه آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی که در رسانه‌های ملی بازتاب مناسبی نداشت، لازم است. توصیه ایشان که «باید با تمام کشورهای دنیا با عزّت و اقتدار رابطه داشته باشیم. اینکه با بسیاری از کشورها قهر باشیم صحیح نیست و به ضرر مردم عزیزمان است. شما باید با عقلانیت و تعامل سازنده، حقوق ملت را احقاق کنید»، در ماه‌های اخیر بارها به گونه‌های مختلف در نظرسنجی‌های میدانی و مجازی «مردم و روحانیت» شنیده شده است. امید است در روزهای آینده شاهد تقویت صدای مرجعیت شیعه و استفاده از درایت و شجاعت این بزرگان باشیم تا حقوق مردم احقاق شود.

 

لطفاً نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری، زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. درضمن، ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام، اینستاگرام و توییتر) نیز دنبال کنید.