آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی این سئوال را مطرح

آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی این سئوال را مطرح می‌کندکه آیا اسلام به ما اجازه داده است که بر اثر قهر کردن با بسیاری از کشورها ملت مسلمان را تحت فشار قرار بدهیم؟!

%۶۶

%۳۴

کل آرا
۳۷۶
با برچسب , , , , , .

متن منبع

حجت‌الاسلام سروش محلاتی: آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی این سئوال را مطرح می‌کندکه آیا اسلام به ما اجازه داده است که بر اثر قهر کردن با بسیاری از کشورها ملت مسلمان را تحت فشار قرار بدهیم؟!

بر اساس همین سنت و رویه در دیدار رئیس مجلس با آیت الله صافی، ایشان چند نکته را بیان کرده اند. نکته اول این است که مردم به شدت در فشار اقتصادی هستند و فقر و محرومیت رو به گسترش و افزایش است. نکته دوم اینکه این وضع فشار در معیشت متأثر از روابط ما با کشورهای دیگر هم هست و اگر این تنش ها در صحنه بین الملل کاهش پیدا کند، تأثیر مثبتی بر وضع معیشت مردم خواهد داشت. لذا مسأله قهر با دنیا را باید کنار بگذاریم.

وی با تأکید بر اینکه هر دو این نکته ها امری واضح و بدیهی است، تصریح کرد: نه آن فقر و فشار را می توان انکار کرد، نه تأثیر تنش های خارجی بر معیشت مردم را می توان نادیده گرفت. ولی این دو نکته، به خصوص نکته دوم، مبتنی بر یک مبنای دینی هم بوده و هست که این مرجع بزرگوار به اتکای آن مبنا این نظر را مطرح می کند. آن مبنا این است که آیا اسلام به ما اجازه داده است که بر اثر قهر کردن با بسیاری از کشورها ملت مسلمان را تحت فشار قرار بدهیم؟! اگر فقر، محرومیت، گرسنگی و عوارض آن به اشکال مختلف، مثل فساد، در میان مردم شایع شود، اسلام چنین حقی را به ما داده است؟!

سروش محلاتی اظهار داشت: صرف نظر از اینکه رسانه های حکومتی چه برخوردی داشته اند و اینکه به درستی سخن مراجع را به گوش و اطلاع و مردم می رسانند یا نه، و با صرف نظر از اینکه حوزه ای که رسانه نداشته باشد قهرا در چنین مسائلی جلوی دهانش گرفته می شود و اجازه پیدا نمی کند پیام بزرگان به گوش مردم برسد، و این یک خلأ در حوزه امروز هست، برخی نویسندگان به انتقاد از این بزرگوار پرداختند. ولی نه یک انتقاد منطقی، انتقادی که همراه با توهین و اهانت بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.