اگر ظلم و ستم در مقابل عدالت فردی و اجتماعی حاکم شود

اگر ظلم و ستم در مقابل عدالت فردی و اجتماعی حاکم شود، آن جامعه قدرت و پیروزی خود را از دست می‌دهد و تشتّت بر آن جامعه حاکم می‌شود

%۸۲

%۱۸

کل آرا
۲۰۷
با برچسب , , , , .

متن منبع

آیت‌الله محسن مجتهد شبستری: اگر ظلم و ستم در مقابل عدالت فردی و اجتماعی حاکم شود، آن جامعه قدرت و پیروزی خود را از دست می‌دهد و تشتّت بر آن جامعه حاکم می‌شود

آیت‌الله محسن مجتهد شبستری پیش از آغاز درس خارج فقه حوزه علمیه آیت‌الله ایروانی طی سخنانی گفت: امام سجاد(ع) در شرح بخشی از دعای کمیل می فرمایند گناهانی که سبب نزول بلا می‌شود سه چیز هستند. یکی از این گناهان معصیت از روی آگاهی است، به عنوان مثال اذیت یا ظلم به دیگران از روی آگاهی سبب نزول بلا و نقمت می شود.

آیت‌الله شبستری با بیان اینکه ظلم آثار دنیوی و اخروی دارد، اظهار کرد: ظلم از گناهانی است که غالباً اثر وضعی آن در همین دنیا معلوم شده و ستمگر به سزای اعمال خود می رسد مگر در موارد خاصی که خداوند برای آخرت باقی می‌گذارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: ظلم از عواملی است که سبب اختلال نظام و جامعه می شود. به این مسئله بسیار تاکید شده است که اگر ظلم و ستم در مقابل عدالت فردی و اجتماعی حاکم شود آن جامعه قدرت و پیروزی خود را از دست می دهد و تشتت بر آن جامعه حاکم می شود.

تولیت حوزه علمیه آیت‌الله ایروانی بیان کرد: از دیگر گناهانی که سبب نزول بلا می شود تجاوز به حقوق مردم است، به عنوان مثال اگر شخصی خارج از نوبت وارد شود و حقوق دیگران را پایمال کند که خود سبقت بگیرد ظلم کرده است.

وی با بیان اینکه از دیگر گناهانی که سبب نزول بلا می‌شود مسخره کردن دیگران است، گفت: خداوند در قرآن می‌فرماید که نباید دیگران را مسخره کنید، شما فکر می کنید که دیگران از شما کمتر هستند و آنها را مسخره می کنید در حالی که شاید از شما بهتر باشند و نزد خدا اعمال صالح داشته باشند که شما نداشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.