هدف نماز جمعه نباید حفظ آبروی حاکمیت باشد

سخنان حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در برنامه ثریا نه‌ تنها از تنش‌های حول ممنوعیت طرح موارد فساد توسط امامان جمعه نکاست، بلکه موضوع را پیچیده‌تر و اختلافات را عمیق‌تر کرد. جناب حاج‌علی‌اکبری با بیان اینکه خطبه‌های نماز جمعه «موضع حاکمیت و شبکه امامت» است، وظیفه امام جمعه را «حفظ وحدت و جلوگیری از انشقاق و تفرقه» توصیف کرد و نه مطالبه‌گری و افشای فسادها و بی‌عدالتی‌ها. در شرایط امروز کشور که فساد سیستمی است ولی مسئولان از قبول آن سر باز می‌زنند، پرهیز از طرح موارد فساد از تریبون‌های نماز جمعه جهت حفظ آبروی نظام برخلاف مبانی اسلام و خیانت به مردم است. اینگونه بی‌تفاوتی به مسائل جامعه، کمک غیرمستقیم به سیستمی شدن فساد و عمیق‌تر شدن شکاف طبقاتی و بی‌عدالتی‌هاست.

 

فساد، بی‌عدالتی، و گرانی سال‌هاست گلوی جامعه را می‌فشارد و مسئولان اقدامی بجز ایراد سخنرانی و خطبه‌های رسانه‌ای نکرده‌اند. در چنین شرایطی، امید آخر مردم به امامان جمعه است تا به عنوان پل ارتباطی حاکمیت، مطالبات مردم را از تریبون‌ها فریاد بزنند. لیکن عملکرد شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه در تعیین خط مشی خطبه‌های نماز جمعه باعث شده که هر جمعه چیزی به جز مرور مناسبت‌ها و تکرار روایات کلیشه‌ای از تریبو‌ن‌ها شنیده نمی‌شود. این نگرش سیاست‌زده به نهاد نماز جمعه باعث شده تا دو عنصر مردم‌محوری و روشنگری عملاً از دستورکار امامان جمعه حذف شود. لاجرم، به جای توجه به مسائل معیشتی، فساد سیستمی و ورشکستگی اقتصادی کشور در خطبه‌ها، امامان جمعه هر جمعه در پیروی از دستورات حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری و شورای سیاست‌گذاری، از موضع حاکمیت و شبکه امامت در نماز جمعه صحبت می‌کنند، و نه از موضع مردم و انقلاب.

 

بیشتر بخوانید:

 

https://mardomvarohaniat.com/

حمیدرضا مهدوی ارفع

سیستماتیک شدن فعالیت امامان جمعه در سال‌های اخیر باعث شده خطبه‌های نماز جمعه در چند سال گذشته تنها وسیله‌ای برای بیان روایات حاکمیت باشد. این روایات که به دلیل نگرانی شورای سیاست‌گذاری از استفاده دشمن از طرح مشکلات نهادینه کشور، تنها به طرح سطحی مشکلات می‌پردازند، باعث شده خطبه‌های نماز جمعه با واقعیات جامعه خوانا نباشد. حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری این رویه را راهبردی در جهت صیانت از وحدت توصیف می‌کند. دیگر حامیان شورا، من‌جمله حجت‌الاسلام حمیدرضا مهدوی ارفع نیز با تکرار این روایت، می‌گویند که امامان جمعه می‌توانند در سخنرانی‌های پیش از نمازهای جماعت یا جلسات شورای شهر به موارد و حتی مصادیق فساد بپردازند، ولی برای حفظ آبروی نظام، نباید از تریبون‌های نماز جمعه فسادستیزی بکنند. از سوی دیگر، منتقدین شورا چنین رویکردی را علت روند نزولی مشارکت مردمی در نمازهای جمعه در سالهای گذشته می‌دانند. حجت‌الاسلام محسن قنبریان با اشاره به متعارف شدن جناح‌گرایی و حذف دغدغه‌های مردم از خطبه‌های نماز جمعه، عدم‌پرداختن به موضوعاتی همچون فساد و معیشت مردم را موجب شکاف میان مردم و نهاد نماز جمعه می‌داند و رو به شورا می‌گوید: «گویا شما وحدت را با مفسدان می‌خواهید، هر چند منظور شما این نیست، اما مردم اینگونه برداشت می‌کنند».

 

https://mardomvarohaniat.com/برخی دیگر از حامیان شورای سیاست‌گذاری، با ایجاد روایت‌هایی در رسانه‌ها به تخریب چهره عدالتخواهان پرداخته‌اند. این‌گونه حملات که پس از برکناری امام جمعه عدالت‌طلب لواسان بارها شنیده شد، نشانگر جناح‌گرایی و سیاسی‌گری این روایات بود. به‌عنوان مثال، حجت‌الاسلام علی سرلک، هدف مطالبه‌گری‌ها و روشن‌گری‌های عدالتخواهان و دیگر گروه‌های عدالت‌طلب در جامعه را «تسویه‌حساب حزبی و جناحی» و یا «جذب فالوئر» می‌داند و هنوز معتقد است که رئیس قوه مجریه می‌تواند «ساختار بروکراسی فسادخیز» در کشور را اصلاح کند. فسادستیزی آنگونه که باید و شاید، بدون جهاد سراسری و گذار از محافظه‌کاری‌هایی که تنها به رشد فساد در نظام موجب شده ممکن نیست. لذا انتظارات فعلی از قوه مجریه برای فسادستیزی، به خصوص در اوضاع فعلی که رئیس جمهور مسئول اداره کشور در شرایط فوق بحرانی است، بلاشک غیرواقعی و غیرقابل‌توجیه هستند. در این بین امامان جمعه که در تاریخ انقلاب ما در هدایت و روشنگری جامعه نقش محوری داشته‌اند، همچون بسیاری از مسئولان کشوری و لشکری منفعل و سیاست‌زده شده‌اند.

 

https://mardomvarohaniat.com/امامان جمعه باید با خروج از چارچوب سیاست‌زده شورای سیاست‌گذاری، دگرباره از فساد و دیگر معضلات جامعه پرده بردارند. در شرایط فعلی که مسئولان هنوز مجبور به انکار سیستمی بودن فساد می‌زنند، و پس از رسانه‌ای شدن هر پرونده فساد، به تکرار ادعای مورد بودن فساد در کشور ادامه می‌دهند، امامان جمعه لازم است با اذعان به سیستمی بودن فساد در کشور، موارد مختلف آن را از تریبون‌های نماز جمعه به مردم معرفی کنند. برای تحقق این امر در درجات مختلف جامعه، آنها همچنین باید در اقصی نقاط حوزه تحت نظر خود حضور یافته و بر امور مردم، کسبه و مسئولان نظارت میدانی داشته باشند. گزارش‌های سال‌های اخیر نسبت به حضور برخی از امامان جمعه با مسئولیت‌ها خود در مسجد و دفتر خود تنها برای اقامه نماز یا برگزاری جلسه شایسته مردم و انقلاب ما نیست و نشانگر بی‌توجهی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه نسبت به وظیفه اصلی خود است. کشتی شکسته‌ نماز جمعه در آب‌های متلاطم کشور گم شده و نیاز به تحول و بازگشت به نقش اصلی خود دارد. امامان جمعه باید با رویکردی دلسوزانه و مردم‌محور، برای اصلاح جامعه اسلامی همت کنند، و از محافظه‌کاری و خویشتن‌داری‌ها برای حفظ آبروی نظام در مقابل پرونده‌های مفسدین دانه درشت پرهیز کنند.

 

تغییر موضع شورای سیاست‌گذاری در واکنش به انتقادات اخیر نشانگر توجه این نهاد به انتقادات مطرح شده توسط مردم و رسانه‌هاست. سخنان اخیر جناب حاج‌علی‌اکبری که مدعی شد «امامان جمعه برای مطالبه‌گری، طرح و پیگیری عدالت‌طلبی هیچ محدودیتی ندارند و آنها در بیان مسائل از تریبون‌ها آزاد هستند»، نباید هیچ‌گونه ماده و تبصره محدودکننده‌ای داشته باشد تا رویای فسادستیزی در جامعه اسلامی به حقیقت تبدیل شود. شورای سیاست‌گذاری به جای ارسال خط مشی‌های سیاسی، باید به نظارت بر عملکرد امامان جمعه پرداخته و آنان را به مطالبه‌گری و عدالت‌طلبی تشویق کند. در این ایام که مردم از عملکرد مسئولان نظام بشدت ناراضی هستند و در سالهای اخیر بجز محدودیت و مشکلات معیشتی نصیبشان نشده، لزوم توجه به مطالبات مردمی تنها راه ترمیم اعتماد ازدست‌رفته مردم به حاکمیت است. در این راه، امامان جمعه باید به جای جانبداری از حاکمیت، از حق طرفداری کنند و مردم‌محور شوند.

 

لطفاً نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری، زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. درضمن، ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام، اینستاگرام و توییتر) نیز دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.