جایی که ما بدانیم رفتار خاص ما بر خلاف اهداف

جایی که ما بدانیم رفتار خاص ما بر خلاف اهداف ما است، امر به معروف واجب نیست بلکه حرام می‌شود

%۷۸

%۲۲

کل آرا
۲۴۷
با برچسب , , , , .

متن منبع

آیت‌الله موسوی تبریزی: جایی که ما بدانیم رفتار خاص ما بر خلاف اهداف ما است، امر به معروف واجب نیست بلکه حرام می‌شود.

در چند روز اخیر کلیپی از برخورد مأموران نیروی انتظامی با یکی از بانوان در شبکه های مجازی و رسانه های کشور بازتاب فراوانی داشته و افراد مختلفی به این نوع برخورد با یک پدیده فرهنگی انتقاد داشته اند. به این بهانه با دادستان اسبق کل کشور در خصوص شرایط امر به معروف گفت و گویی داشته ایم و ضمن بررسی این موضوع، خاطرات ایشان از نظر بزرگان انقلاب اسلامی از جمله شهید بهشتی، شهید مطهری و آیت الله طالقانی را در خصوص امر به معروف و ترویج حجاب و مبارزه با بی حجابی شنیدیم.

در ادامه مشروح گفت و گوی خبرنگار جماران با آیت الله سیدحسین موسوی تبریزی را می خوانید

به نظر شما چه قدر رفتار خشن در انجام کارهای فرهنگی، پیاده سازی امر به معروف و نهی از منکر و ترویج حجاب می تواند مؤثر واقع شود و ما را به هدف اولیه انجام این برنامه های فرهنگی برساند؟

خود این امر به معروف و نهی از منکر برای ما یک اعلامیه و تابلو است که چگونه رفتار کنیم. معروف چیزی است که در عرف آن را خوب می شناسند؛ یعنی عقل عرفی جامعه آن را خوب می شناسد. اگر ما بخواهیم امر به معروف انجام بدهیم، خود کار ما باید معروف باشد. ما در قرآن داریم که «وَ جادِلْهُمْ بِالَّتی‌ هِیَ أَحْسَنُ» یعنی به پیامبر(ص) دستور می دهد حتی در رابطه با کفار، محاربین و کسانی که پشت پرده خلاف می کردند هم «أحسن» صحبت کند. حتی در جاهای دیگر دارد که «قول اللینا».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.