mardomvarohaniat.com مطالبه عمومی برکناری حجت‌الاسلام صدیقی است

مطالبه عمومی برکناری حجت‌الاسلام صدیقی است

چند هفته‌ایست که عملکرد ضعیف امامان جمعه در مطالبه‌گری نیازهای معیشتی مردم و عدالت‌طلبی نسبت به نابرابری‌ها و فسادها به مبحثی داغ تبدیل شده است. این بحث داغ با سخنان حجت‌الاسلام کاظم صدیقی در خطبه‌های نماز جمعه هفته گذشته تهران، توسط برخی فرصت‌طلبان سیاسی‌گرا، بکلی از مدار مردم و منطق خارج، و به اپیزود دیگری از دعواهای جناحی تبدیل شد. در جنجال این دعواها، توجهات به سرعت از سخنان ضدمردمی و توخالی جناب صدیقی پرت، و به حمله و ضدحمله علیه منتقدین سخنان وی معطوف شد. حجت‌الاسلام کاظم صدیقی که در حیات سیاسی خود فقط در رکاب قدرت بوده و اثری از مطالبه‌گری در کارنامه خود ندارد، بارها به دلیل ضعف تکلم و تفکر خود، باعث آبروریزی نظام از تریبون نماز جمعه تهران شده است. سخنان اخیر وی که ضعف ایمانی مردم را منشأ بی‌آبی و بیماری کرونا معرفی کرد، تیر خلاصی بر ته‌مانده مشروعیت و وجاهت جناب صدیقی به عنوان امام جمعه موقت بود. نگاهی به نظرسنجی‌ها و افکار عمومی حاکی از یک مطالبه مردمی گسترده برای برکناری حجت‌الاسلام صدیقی است. شورای سیاستگذاری نماز جمعه با برکناری جناب صدیقی می‌تواند از وی مصداقی بسازد تا دیگر کسی توهین و خرافه از تریبون نماز جمعه نپراکند.

 

همکاران سایت «مردم و روحانیت» هر هفته در بسیاری از شهرهای کشور در مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه حضور بهم رسانده و با پوشش رسانه‌ای مضامین خطبه‌ها، تلاش می‌کنند تا تصویر کاملی از خطبه‌های نماز جمعه کشور به مخاطبین سایت ارائه نمایند. در پایتخت نیز با بازگشایی دوباره مصلی دانشگاه تهران، چندی از اعضای هیئت تحریره، به روال همیشگی پیش از پاندمی کرونا، به تحلیل سخنرانی‌ها و خطبه‌های مسئولان، و همچنین انجام نظرسنجی‌های میدانی از نمازگزاران مشغول می‌باشند. بازخوردی که ما از نمازگزارانی که خطبه‌های ایشان را شنیدند دریافت کردیم، همچون نتایج نظرسنجی سخنان حجت‌الاسلام کاظم صدیقی، بسیار منفی بود. در بسیاری از نظرسنجی‌های میدانی، نمازگزاران به سخنان جنجالی حجت‌الاسلام صدیقی اشاره کردند و یادآور شدند که به شنیدن سخنان خرافه‌گرایانه و توهین‌آمیز وی عادت کرده‌اند!

 

واکنش‌ها در فضای مجازی نسبت به سخنان جناب صدیقی از تریبون نماز جمعه فوری و شدید بود. در آغاز، اکثر فعالان سیاسی و مذهبی از اینکه چنین سخنانی از یکی از مهمترین و پرمخاطب‌ترین تریبون‌های نظام بیان شد اظهار تأسف کردند، لیکن این واکنش‌ها به سرعت با موجی از ضدحمله‌های جناحی در دفاع از حجت‌الاسلام صدیقی روبرو شد. این ضدحملات، با تکرار اینکه منظور حجت‌الاسلام صدیقی توهین نبوده، منتقدین وی را به تقطیع سخنان وی و کج‌فهمی فرامتن سخنان وی محکوم کردند! پس از آن، اکثر یادداشت‌ها و اظهارنظرها به جای توجه به اصل موضوع، به حواشی ماجرا و دعواهای سیاسی و جناحی مشغول بودند. در این بین باید ریشه‌یابی کرد که آیا این موضوع معلول عادی شدن سیاسی‌گری و تصویه‌حساب‌های جناحی است؟ یا ناشی از باورها نسبت به تکرار سستی‌های شورا در برکناری امامان جمعه تقویم‌خوان و مخلص قدرت است؟ علت هرچه بود، باعث شد نقدها از سخنان حجت‌الاسلام صدیقی منحرف شود.

 

آنچه مصداق‌سازی از حجت‌الاسلام صدیقی و برکناری وی را الزامی می‌کند، فقط تکرار سخنان خرافی و ضدمردمی او نیست، بلکه با برکناری وی می‌توان پیام مهمی به دیگر امامان جمعه داد تا دیگر از تریبون نماز جمعه به بزرگترین سرمایه نظام توهین نشود. چنین حرکتی همچنین پیام مهمی به مردم است که شورای سیاست‌گذاری دیگر حامی چاپلوسان و خادمان بی‌چون و چرای قدرت نیست و همچون رهبر گرانقدری که با نقدهای سازنده در پی اصلاح نظام و ساختارهاست، شورا در پی تحول تریبون‌های نماز جمعه است. سایت «مردم و روحانیت» در پی وظیفه خود در رصد فضاهای حوزه، نمازهای جمعه و دیگر میادین اجتماعی که مردم با جامعه روحانیت در تعامل هستند، حدود یک سال پیش، پس از سخنان جنجالی جناب صدیقی در بیان داستان غسال آیت‌الله مصباح یزدی، خواستار استعفا وی شد.

 

حجت‌الاسلام کاظم صدیقی

شایان ذکر است که خطبه‌های هفته گذشته حجت‌الاسلام کاظم صدیقی با خطبه‌های پیشین وی بشدت متفاوت بود، زیراکه وی برخلاف گذشته دو خطبه پند و اندرزی نخواند. این تغییر رویه که بدون شک معلول انتقادهای اخیر از شورا مبنی بر عدم طرح مسائل جامعه از تریبون نماز جمعه بود، باعث شد وی پس از سرزنش مردم در خطبه اول، در خطبه دوم به بیان مشکلات جامعه بپردازد. خطبه دوم که خود جناب صدیقی آن را «نقد دولت رئیسی» معرفی کرد، به دلیل حضور ناگهانی رئیس‌جمهوری در نماز جمعه پایتخت، به فرصتی برای نقل کرامات وی تبدیل شد. این نوع چاپلوسی در آیت‌الله خواندن رئیس‌جمهور، و عدم‌مطالبه‌گری نسبت به دولت که فقط در واردات سریع واکسن موفق بود، خبطی است که در نظام ما بعنوان «دفاع از حاکمیت» پنداشته می‌شود. این رویکرد که متأسفانه برای بقای حیات مسئولان در قوای سه‌گانه و دیگر مجالس و شوراها لازم است، برای تریبون نماز جمعه سمی مهلک است.

 

نگاهی به سفره ملت نشانگر ورشکستگی مردم است. دولت نیز در صورت ادامه رویه‌های فعلی، به همان سو می‌رود. حال باید از مسئولان شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه پرسید که چرا «تریبون مطالبه‌گری انقلاب» به «تریبون توجیه کم‌کاری‌ها» تبدیل شده است؟ امامان جمعه باید مسائل و مشکلات را بصورت عالمانه نقد کنند، ولی از سالها عملکرد حجت‌الاسلام کاظم صدیقی عیان است که ایشان به جای مرشدی و امامت مردم، مرید و مجذوب حاکمیت است. وی سالهاست به نقل کرامات و طرفداری محض از حاکمیت شناخته می‌شود، و تابحال یک‌بار هم از تریبون نماز جمعه برای خدمت به مردم نقدی به زبان نیاورده است. لذا دور از انصاف نیست که بگوییم وی شایستگی امامت جمعه تهران که قرارگاه اصلی ایمان و تقوا در جامعه است را ندارد.

 

رهبری بارها درباره اهمیت نقش نماز جمعه در پاسخ‌گویی به نیازهای اجتماعی و دینی جامعه، و بالاخص نسل جوان سخن گفته‌اند، و عملکرد ضعیف، سخنان خرافی و مواضع ضدمردمی برخی امامان جمعه، همچون جناب صدیقی، بسیاری از مردم را از مصلی‌ها دور نگه داشته است. این امامان جمعه که مدام در خطبه‌ها مردم را به تحمل تنگناها دعوت می‌کنند، به جای مطالبه‌گری، فقط دغدغه حفظ نظام و مقام خود را دارند. چنین تفکری به آبروی نهاد نماز جمعه آسیب رسانده، و بهیچوجه در جهت ترمیم رابطه مردم و روحانیت و دلگرمی به مردم برای بازگشت به مصلی‌ها نیست. رهبر انقلاب بارها به خطیبان جمعه گوشزد کرده‌اند که برآیند خطبه‌های نماز جمعه، باید «امیدآفرین و مستحکم‌کننده‌ی رابطه‌ی مردم با نظام اسلامی» باشد، لذا شورای سیاست‌گذاری باید با توجه به آیه مبارکه «و انذر عشیرتک الاقربین»، امامان جمعه را وادار کند که بجای توجیه کم‌کاری‌های نظام، به مطالبه‌گری برای مردم بپردازند. در این مسیر لازم است تا به جای برکناری امامان جمعه عدالت‌طلب، از امثال حجت‌الاسلام کاظم صدیقی مصداق بسازد!

https://t.me/Mardom_rohaniat

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.