مراجعه به حوزه‌های علمیه و علمای دین خیلی کمتر شده است

مراجعه به حوزه‌های علمیه و علمای دین خیلی کمتر شده است که یکی از علل آن، تکرار مکررات و توجه نداشتن روحانیون به مسائل نو و جدید است

%۷۳

%۲۷

کل آرا
۲۵۷
با برچسب , , , .

متن منبع

حجت‌الاسلام محسن غرویان: مراجعه به حوزه‌های علمیه و علمای دین خیلی کمتر شده است که یکی از علل آن، تکرار مکررات و توجه نداشتن روحانیون به مسائل نو و جدید است

حجت الاسلام والمسلمین محسن غرویان در گفت وگو با شفقنا اظهار داشت: دروس خارج، درس های اجتهادی است که استاد باید نظر خود را در کنار نظرات فقهای دیگر مطرح کند و مستدل اظهارنظر کند. الان درس های خارج، عموما همان موضوعات سنتی است و خیلی ناظر به مشکلات فقهی و فکری جامعه در زمان حاضر نیست.

او با بیان اینکه دو دیدگاه در مورد موضوعات درس خارج وجود دارد، گفت: یک دیدگاه معتقد است احکام عملی (موضوعات سنتی) به دلیل اینکه فروعات فقهی زیادی دارد، طلبه را مجتهد می کند و باید همان درس ها را تکرار کرد تا طلبه، روش استنباط قواعد اصولی و تطبیق آنها بر قواعد فقهی را یاد بگیرد.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: دیدگاه دوم می گوید اگر مجتهدین ما روی همان موضوعات گذشته (احکام عملی) کار کنند، موضوعات جدید موردنیاز جامعه زمین می ماند و پاسخگوی نیازهای جدید نخواهند بود لذا می توان موضوعات جدید را مطرح کرد و قواعد فقهی و اصولی را روی موضوعات جدید بار کرد و مجتهد پاسخگو به مسائل جدید جامعه تربیت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.