https://mardomvarohaniat.com/wp-content/uploads/2021/11/یادی-از-آیت‌الله-مجتهد-شبستری.jpg

یادی از آیت‌الله مجتهد شبستری (ره)

حضرت آیت‌الله محسن مجتهد شبستری، نماینده مجلس خبرگان رهبری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز، به علت سکته در بیمارستان امام حسین(ع) تهران دعوت حق را لبیک گفت و به ملکوت اعلی پیوست. سایت مردم و روحانیت ارتحال معظم‌له را به همه مردم کشور و رهبر معظم انقلاب تسلیت می‌گوید

 

حضرت آیت‌الله محسن مجتهد شبستریآیت‌الله مجتهد شبستری (ره) در سال ۱۳۱۶ در شبستر واقع در آذربایجان شرقی و در خانواده‌ای عالم و روحانی متولد شد. جد ایشان «ملاعلی اشرف» در شمار فقها و علمای برجسته آذربایجان یود. آیت‌الله مجتهد شبستری (ره) پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی برای تحصیل علوم حوزوی عازم حوزه علمیه قم شد و با بهره‌مندی از اساتید عالیقدر حوزه، توانست به درجه اجتهاد برسد. وی به همراه آیت‌الله شهید مطهری، شهید مفتح و شهید بهشتی، از بنیانگذاران جامعه روحانیت مبارز بودند و در تمامی سالهای پربرکت عمر خود، دست از مبارزه و ترویج ارزش‌های انقلاب بر نداشتند.

 

 

سایت مردم و روحانیت طی سه سال گذشته، برخی از اظهارنظرهای مرحوم آیت‌الله شبستری را به رای گذاشته بود که این نظرات با واکنش‌های مختلف و گاه متضاد مخاطبان روبرو شد. در ادامه نگاهی می‌اندازیم به این اظهارنظرها:

 

سیاست خارجی:

بنده از ابتدا مخالف پالرمو بوده و هستم و به هیچ عنوان موافق پالرمو نبوده‌ام و حتی در جلسه امروز به عنوان مخالف پالرمو صحبت کردم. (هجده درصد رای موافق)

(چهل و سه درصد رای موافق) اجرای افی‌ای‌تی‌اف درصورت تصویب لوایح، مشروط خواهد بود.

دولت سیزدهم باید از تجربه مذاکرات و برجام در دولت روحانی استفاده کند و هرگز اطمینان و اعتماد به مذاکرات با غرب نداشته باشند (بیست و هشت درصد رای موافق)

 

اقتصاد:

تمام نوسانات بازار ارز و مشکلات اقتصادی به دلیل تحریم‌ها و مشکلات اقصادی نیست. قسمت عمده آن متوجه سوء‌مدیریت و بی‌تدبیری مسئولان اقتصادی کشور در مجلس و دولت است، ضعف مدیریت‌ها باعث به وجود آمدن این وضع شده است. (هشتاد درصد رای موافق)

معضلاتی که در سال ۹۸ در کشور وجود داشت بیشتر به دلیل بی‌تدبیری برخی از مسئولان بوده است. از این روی، بدون شک مشکلات اقتصادی که برخی از کارشناسان به آن اشاره کردند، مقطعی است و بدون شک ما اگر برنامه منسجمی داشته باشیم با یک راهکار مشخص از آن رها خواهیم شد. (ییست و هشت درصد رای موافق)

برای حل مشکلاتی مانند کسری بودجه، تحریم‌ها، کاهش ارزش پول ملی و تولید و رونق اقتصادی زمان طولانی لازم است؛ از این رو، ملت بصیر ایران صبر و بردباری خواهند کرد. (چهل درصد رای موافق)

 

سیاست داخلی

(بیست و شش درصد رای موافق) شورای نگهبان هیچ زمانی اغراض شخصی و جناحی را در رد و تأیید صلاحیت‌ها مد نظر نداشته‌ است.

با توجه به وضعیت نابه‌سامان کشور، به صلاح نیست که نمایندگان بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی رئیس‌جمهور را در مدت طولانی انجام دهند. (بیست و دو درصد رای موافق)

  (هشتاد و دو درصد رای موافق)اگر ظلم و ستم در مقابل عدالت فردی و اجتماعی حاکم شود، آن جامعه قدرت و پیروزی خود را از دست می‌دهد و تشتّت بر آن جامعه    حاکم می شود.

 

حضرت آیت‌الله محسن مجتهد شبسترینگاهی به اظهارنظرهای فوق و واکنش مخاطبان به این بیانات نشان می‌دهد که یک شکافی میان جایگاه سیاسی و فقهی آیت‌الله مجتهد شبستری و جایگاه ایشان در افکار عمومی وجود داشته است. به رغم سابقه سیاسی و نیز پایبندی آیت‌الله مجتهد شبستری (ره) به آرمان‌های انقلاب، بیشتر اظهارات معظم‌له طی سه سال گذشته، با واکنش منفی مخاطبان روبرو شده است و در اکثر موارد، تعداد آراء موافقان با بیانات ایشان کمتر از سی درصد بوده است. این امر می‌تواند از یک سو ناشی از نحوه طرح مطالب و از دیگر سو، ناشی از محتوای اظهارنظرها باشد.

 

اظهارات مرحوم آیت الله شبستری زمانی بیشترین رای مثبت را به خود اختصاص داد که ایشان به همدری مستقیم با مشکلات اقتصادی مردم پرداختند و تاکید کردند که تمامی مشکلات اقتصادی و مالی کشور را نمی‌توان به علت تحریم‌ها دانست و قسمت عمده مشکلات مردم ناشی از سوء‌مدیریت‌ها و بی‌تدبیری‌های مسئولان اقتصادی کشور در مجلس و دولت است. این اظهارات هشتاد درصد رای موافق مخاطبان را جلب کرد. اینگونه اقبال مخاطبان منحصر به آیت‌الله مجتهد شبستری (ره) نیست و هر زمانی که یک روحانی – فارغ از گرایش سیاسی و وابستگی جناحی – سخنی در همدردی با مشکلات اقتصادی مردم می‌زند و ریشه این مشکلات را در فساد و سوءمدریت مسئولی جستجو می کند، با واکنش مثبت مخاطبان روبرو می‌شود. بطور کلی می‌توان گفت این واکنش‌ها حکایت از دو موضوع دارد:

 

https://mardomvarohaniat.com/wp-content/uploads/2021/11/نقل-قول-اینستا.jpgاول اینکه مردم نسبت به مشکلات اقتصادی و نحوه تحلیل این معضلات بسیار حساس هستند و از روحانیون توقع دارند ضمن همدردی با آنان، به شعار دادن اکتفا نکنند و وارد مصادیق گشته و خواستار مسئولیت‌پذیری دولت و مجلس شوند. نکته دومی که از اینگونه واکنش‌های مثبت می‌توان دریافت این است که مردم چندان اهمیتی به رویکرد سیاسی و وابستگی حزبی یک روحانی نمی‌دهند و بر اساس محتوای سخنی که مطرح می‌شود واکنش نشان می‌دهند. اگر یک روحانی اصولگرا سخنی در انتقاد از فساد سیستمی در کشور بزند مردم نسبت به این اظهارات واکنش مثبت نشان می‌دهند و اگر یک روحانی اصلاح‌طلب به فرافکنی بپردازد مردم در مقابلش موضعی منفی می گیرند.

https://mardomvarohaniat.com/wp-content/uploads/2021/11/حضرت-آیت‌الله-محسن-مجتهد-شبستری1.jpgنقطه مقابل اظهارنظر فوق، مطلیی است که آیت‌الله مجتهد شبستری (ره)‌ در دفاع از عملکرد شورای نگهبان در رد صلاحیت‌ها مطرح کرده و گفته بود شورای نگهبان هیچ زمانی اغراض شخصی و جناحی را در رد و تأیید صلاحیت‌ها مد نظر نداشته‌ است. این نظرها تنها با ۲۶ درصد رای مثبت مخاطبان روبرو شد. باید توجه داشت که این نظر سنجی کمی بعد از اعلام رد صلاحیت‌های گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفت و از همین رو، در آن زمان افکار عمومی از عملکرد شورای نگهبان به شدت عصبانی بود و رای‌های منفی اظهارنظر فوق را نیز تاحدی باید به حساب حال و هوای آن دوره گذاشت. در کنار این موضوع اما، به طور کلی ما در نظرسنجی‌ها شاهد بوده‌ایم که مردم یک نوع تقابلی با حاکمیت و نمادهای آن همچون شورای نگهبان احساس می‌کنند و هر شخصیتی که در برابر اعتراض‌ها و انتقادهای مردمی، به طرفداری از این نهادهای حاکمیتی می‌پردازد، با واکنش منفی مردم روبرو می‌شود.

 

در خاتمه لازم است بار دیگر درگذشت آیت‌الله مجتهد شبستری (ره) را به خانواده ایشان و مردم شهیدپرور آذربایجان شرقی تسلیت عرض کنیم. امید است روحانیت دلسوز و انقلابی کشور با نگاهی نقادانه به گذشته، از زندگی بزرگانی همچون مرحوم مجتهد شبستری درس گرفته، و در ضمن راه‌کارهای خلاق و نوینی را برای گذار از مشکلات عدیده کشور و جامعه اسلامی پیدا کنند. اللَّهُمَّ لَا تُنْسِنِی ذِکرَهُمَا فِی أَدْبَارِ صَلَوَاتِی، وَ فِی إِنًی مِنْ آنَاءِ لَیلِی، وَ فِی کلِّ سَاعَهٍ مِنْ سَاعَاتِ نَهَارِی.

 

https://t.me/Mardom_rohaniat

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *