https://mardomvarohaniat.com/wp-content/uploads/2021/11/مردم-در-خطبه-های-نماز-جمعه-چه-شنیدند.jpg

مردم در خطبه‌های ۲۸ آبان چه شنیدند؟

امروز خطبه‌های نمازجمعه در شهرهای مختلف کشور برگزار شد و امامان جمعه از یک سو به مسائل سیاست خارجی و مذاکرات اتمی ایران با قدرتهای جهانی، و از سوی دیگر به مسائل داخلی و مشکلات اقتصادی مردم پرداختند. در حوزه مذاکره بنظر می‌رسد که همه به اجماع رسیده‌اند که باید به پای میز مذاکرات بازگشت و البته هنوز مطالباتی مطرح می‌شود که شاید واقعگراینه نباشد. در حوزه مسائل داخلی هم مهمترین موضوع، مشکلات معیشتی و گرانی است که مورد تاکید امامان جمعه قرار گرفت. البته یکی از مشکلاتی که همیشه در بحث گرانی مطرح بوده، موضوع ریشه‌یابی مسئله است که متاسفانه امامان جمعه در اکثر اوقات بجای توجه به علت، بر روی معلوم تمرکز می‌کنند و سیاست‌های شکست‌خورده‌ای را ترویج می‌نمایند که تنها به بگیر و ببند و تنبیه چند گرانفروش ختم می‌شود.

مذاکره آری، ولی چگونه؟

https://mardomvarohaniat.com/wp-content/uploads/2021/11/حجت‌الاسلام-محمدجواد-حاج-علی-اکبری.jpg

حجت‌الاسلام محمدجواد حاج علی اکبری

با نزدیک شدن به زمان از سرگیری مذاکرات برجامی، امامان جمعه نیز با رویکرد مثبت‌تری نسبت به گذشته به این موضوع ورود کرده‌اند. حجت‌الاسلام محمدجواد حاج علی اکبری در خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت: از مذاکره کنندگان ایرانی می‌خواهیم رویکرد خود  را در مذاکرات هسته‌ای هشتم آذر در وین حفظ کنند و در مقابل مطالبات آمریکا و اروپا به هیچ وجه کوتاه نیایند و به درخواست‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توجهی نکنند. وی همچنین از مذاکره کنندگان ایرانی خواست با قدرت منطق برخاسته از عقلانیت و صلابت با طرف‌های مقابل مذاکره کنند و حق ایران را در رفع یکپارچه تحریم‌ها تحقق بخشند.

 

https://mardomvarohaniat.com/wp-content/uploads/2021/11/آیت‌الله-علم‌الهدی-1.jpg

آیت‌الله علم‌الهدی

آیت الله علم الهدی، امام جمعه مشهد نیز با بیان اینکه آمریکا قدرت اعمال فشار بیشتر بر ایران  را ندارد، گفت: عده‌ای می‌گویند با دشمن صلح و مذاکره کنیم که این جریان از ابتدای انقلاب وجود داشت و به امام می‌گفتند مگر مشت با گلوله می‌تواند بجنگد؟ … آیت‌الله محمد مهدی حسینی همدانی، امام جمعه کرج هم با اشاره به تحریم‌های اخیر آمریکا علیه برنامه اتمی کشورمان گفت: در مذاکرات اخیر وین ، ایران مواضع خوبی داشت که البته رییس آژانس انرژی اتمی وابستگی خود  را به آمریکا نشان داده و همانطور که می‌دانیم مواضع ایران در برجام و انرژی هسته‌ای روشن است و امروز گفتمان دولت و دیپلماسی به شیوه‌ای پیش می‌رود که امیدواریم به نتیجه برسد.

 

https://mardomvarohaniat.com/wp-content/uploads/2021/11/مذاکرات.jpgدر مجموع می‌توان دید که حاکمیت در یک حرکت عقلگرایانه و عملگرایانه تصمیم به از سرگیری مذاکرات اتمی کرده که این امر در وهله اول، برای مقابله با مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم کشورمان است که ظاهرا در شرایط کنونی تنها با رفع تحریم‌ها حاصل خواهد شد. سوال مطرح در اینجا مربوط به نحوه مذاکرات است که قطعا باید با عزت و قدرت پیگیری شود، ولی به هرحال باید بگونه‌ای عملگرایانه پیش رفت و ضمن تاکید بر اصول، امکان نرمش قهرمانه در فروع  را فراهم نمود تا شرایط برای خروج کشور از مشکلات اقتصادی کنونی فراهم شود.

 

عدالت‌طلبی یا عدالت‌خواهی

https://mardomvarohaniat.com/wp-content/uploads/2021/11/آیت-الله-شعبانی-موثقی.jpg

حجت‌الاسلام شعبانی موثقی

در ماه‌های اخیر شاهد بودیم که عدالت و عدالت طلبی به یک گفتمان مطرح در جامعه تبدیل شد و البته واکنش‌هایی را نیز از سوی حاکمیت علیه جریان موسوم به عدالت‌خواه برانگیخت، و برکناری حجت الاسلام لواسانی نیز در همین راستا تعبیر شد. خوشبختانه در نماز جمعه این هفته شاهد بودیم که صحبت از عدالت به میان آمد و امامان جمعه، ضمن حفظ فاصله خود با جریان عدالت‌خواه، از عدالت و مواسات گفتند. حجت‌الاسلام شعبانی موثقی در نماز جمعه همدان گفت: تریبون نماز جمعه مبتنی بر عدالت محوری، مطالبه گری و مبارزه با فساد است‌ و صحبت‌های ائمه جمعه در این تریبون نیز برپایه همین رویکرد است. حجت الاسلام حاج علی اکبری نیز گفت: یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های جامعه انقلابی، مواسات است. این اکسیر اعظم در روابط بین مومنین به این معنا است که آحاد مومنین موظف هستند با همه امکاناتی که در اختیار دارند در موارد  نیاز یکدیگر  را یاری کنند.

 

تاکیدات کلی بر عدالت، مواسات و مبارزه با فساد از الزامات ورود به بحث‌های مربوط به مطالبه‌گری و عدالت‌طلبی است، ولی این تاکیدات کلی باید با پرداختن به مصدایق همراه باشد والا موضوع تنها در حد شعار باقی خواهد ماند. برای مثال آیت‌الله علم‌الهدی در خطبه های این هفته خود بر اجرای عدالت سراسری و مبارزه با فساد به عنوان اهداف اصلی انقلاب اشاره کرد که  زمینه ظهور حضرت مهدی(عج) را فراهم می‌کند. ولی آیا براستی امامان جمعه ما حق مطلب را ادا کرده و مطالبه عمومی برای مبارزه با فساد و برقراری عدالت  را بگونه ای غیرشعاری پیگیری کرده‌اند؟

 

https://mardomvarohaniat.com/wp-content/uploads/2021/11/امام-جمعه-اصفهان.jpgسخنان این هفته آیت‌الله طباطبایی‌نژاد، امام جمعه اصفهان، درحمایت از کشاورزان استان، با توجه به ادامه تجمعات  در اعتراض به قطع حق‌آبه و خشک شدن زاینده‌رود قابل تقدیرست، ولی با نگاهی گذرا به خطبه‌های امامان جمعه در ماه‌های گذشته می‌توان دید که تنها معدودی از این بزرگواران در بحث عدالت و مبارزه با فساد وارد مصادیق شده و مفسیدن و خاطیان را مجبور به مسئولیت پذیری کرده‌اند، ولی این موارد تنها استثنایی بوده که موئد قاعده کلی سکوت در برابر فساد و یا اکتفا به شعارهای کلی و غیرمصداقی است.

 

گرانی، مبارزه با علت یا معلول؟

ادامه مشکلات اقتصادی و سخت‌تر شدن هر روزه وضعیت معیشتی مردم  را امامان جمعه به خوبی درک می‌کنند و از همین روست که نمازهای جمعه یکی از بهترین تریبون‌ها برای طرح مطالبات معیشتی مردم عادی است. در همین راستا، حجت‌الاسلام محمد نبی موسوی‌فرد، امام جمعه اهواز با اشاره به گرانی بی‌رویه در ماههای اخیر گفت: گرانی واقعا کمر مردم را شکسته و قاطبه مردم قادر نیستند نیازهای اصلی خود  را تامین کنند. حجت الاسلام موسوی‌فرد افزود: دولت باید نظارت خود  را افزایش دهد و اجازه ندهد عده‌ای با سوء استفاده از فضای موجود بر مردم فشار بیاورند و دولت را نیز بدنام کنند.

 

https://mardomvarohaniat.com/wp-content/uploads/2021/11/مطالبات-معیشتی.jpgنگاه فوق که گرانی را به سوءاستفاده چند گرانفروش از بازار تقلیل می‌دهد و خواستار برخورد دولت با گرانفروشی است، سالهاست که از سوی امامان جمعه و دیگر مسئولان نظام مطرح می شود و البته همین رویکرد در رژیم گذشته نیز وجود داشت. این درحالیست که همانقدر که صحبت از گرانی مهم میباشد، ریشه‌یابی صحیح این معضل نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. سیاست‌های غلط پولی و مالی طی دو دهه گذشته و نیز انزوای سیاسی و اقتصادی ایران عامل اصلی تورم در کشور بوده و تقلیل موضوع به خلاف‌کرای چند گرانفروش هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد. حجت الاسلام محمدعلی آل هاشم، امام جمعه تبریز با اشاره به گرانی انواع کالاها در کشور که زندگی مردم را سخت و زجرآور کرده، به درستی یادآور شده که مشکلات کنونی اقتصادی کشور، ناشی از عملکرد دولت قبل است و رفع این شرایط، صبر انقلابی می‌طلبد. با توجه به این سخنان، مردم انتظار دارند که دولت کنونی اشتباهات دولت قبلی را نکند که البته در صد روز اول آغاز به کار حجت‌الاسلام رئیسی شاهدیم که دولت و مجلس همچنان در حال تکرار کردن همان اشتباهات اقتصادی هشت سال گذشته می‌باشند.

 

لطفاً نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری، زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. درضمن، ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام، اینستاگرام و توییتر) نیز دنبال کنید

 

https://t.me/Mardom_rohaniat

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.