mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۵ آذر چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۵ آذر چه شنیدند؟

مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه امروز در اقصی نقاط کشور برگزار شد. خطبه‌های امروز مصادف با روز بسیج مستضعفان بود و امامان جمعه بر لزوم تزریق تفکر بسیجی برای حل مدیریت‌های ناکارآمد در مسائل داخلی و سیاست‌های غلط در بحران‌های خارجی تأکید کردند. سخنی که در اکثر خطبه‌ها شنیده نشد، مطالبه‌گری برای معیشت مردمی بود که در سالهای اخیر وضعیتی بهتر از مستضعفان جهان ندارند. دو موضوع کم‌آبی و حقوق‌های نجومی نیز در برخی از خطبه‌ها مورد اشاره قرار گرفت. در آستانه آغاز مذاکرات اتمی وین،‌ بسیاری از ائمه جمعه از تعامل با کشورهای دنیا حمایت کردند، لیکن همچون گذشته اختلافات کشور با عربستان سعودی و اسرائیل را به موضوعات مذاکرات گره زدند. تحلیل‌های سایت مردم و روحانیت نشان می‌دهد در ماه‌های گذشته تعداد بیشتری از ائمه جمعه با مشکلات معیشتی مردم هم‌صدا شده‌اند ولی هنوز اکثر آنها به جای مطالبه‌گری از مسئولان دولتی و مجلسی، مردم را به صبر و مقاومت دعوت می‌کنند. نمونه بارز این نوع رویکرد را در برخورد با بی‌آبی و اعتراضات مردمی در این خصوص هم شاهد هشتیم.

 

آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی

ایده بسیج و تفکر بسیجی که یکی از یادگارهای بنیان‌گذار انقلاب اسلامی است، طی دهه‌ها عمر انقلاب اسلامی همواره در موفقیت‌ها و خدمات بزرگمردان کشور وجود داشته، ولی در سالهای اخیر با رشد فساد و قدرت‌طلبی بسیاری از مسئولان، کمتر شاهد اینگونه تفکرات مردم‌محور بوده‌ایم. برخی از امامان جمعه با عدم توجه به ارزش‌های اجتماعی گروه‌های جهادی، نقش تفکر بسیج در توسعه‌ نظامی کشور و دستاوردهای موشکی و پهپادی را مهم جلوه دادند. آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی، امام جمعه اراک، تزریق روحیه بسیجی به نیروهای مسلح را علت موفقیت این دلاورمردان توصیف کرد. وی با اشاره به حمایت مالی و معنوی ایران از کشورهای منطقه، من‌جمله عراق، سوریه، لبنان و یمن، فرهنگ بسیج را عامل شکل‌گیری محور مقاومت اعلام کرد. در خطبه‌های نماز جمعه تهران هم که حجت‌الاسلام سیدمحمد ابوترابی‌فرد، امام جمعه موقت بود، وی بسیج را بعنوان ستون فقرات امروز دنیای اسلام تبیین کرد و اقتدار امروز ایران، کشورهای همسایه و محور مقاومت، را ثمره ایمان و بسیج نیروهای نظامی کشور دانست.

 

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی

برخی دیگر از ائمه جمعه، با بزرگنمایی اهمیت و ارزش بسیج، فلسفه وجودی آن را به همراهی با خواست سیاسی نظام تقلیل دادند. بعنوان مثال، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، با بیان اینکه «نظام ما امروز بر روی کره زمین، مردمی‌ترین نظام حکومتی است»، عامل این مردمی بودن، را بسیج دانست. وی سپس مدعی شد که «بسیج باعث شده مردم در عرصه‌های عملیاتی نظام حضور پیدا کنند چراکه همواره و در هر بحرانی بسیج برای خدمت پای کار می‌آید»، و نتیجه‌گیری کرد که «این یعنی کشور توسط مردم اداره می‌شود». طرح چنین ادعاهایی در شرایط کنونی که اقتصاد کشور به دلیل تحریم‌های بین‌المللی فلج شده است و دولت در آستانه ورشکستگی است، تنها شانه خالی کردن تصمیم‌گیرندگان نظام از مسئولیت بازسازی کشور،‌ و تعارفی تلخ به شریک بودن مردم در مشکلات، به بهانه «مردم‌سالار بودن» نظام است.

 

آیت‌الله سیدیوسف طباطبایی‌نژاد

بحران کم‌آبی که گلوی مردم و کشاورزان مرکزی و جنوبی کشور را فشرده، و حدود یک هفته‌ بشکل تجمعات اعتراضی مردمی در بستر خشک زاینده‌رود اصفهان ادامه داشته، تنها در خطبه‌های چند شهر مورد اشاره قرار گرفت. این اشارات که بی‌شباهت به موضع‌گیری‌های امامان جمعه نسبت به اعتراضات چند ماه پیش مردم خوزستان نسبت به بی‌آبی در آن دیار نبود، مسئولان را به اقدام و مردم را به تحمل توصیه کرد، و به ادامه اعتراضات برچسب فتنه زد. آیت‌الله سیدیوسف طباطبایی‌نژاد در خطبه‌های نماز جمعه ‌اصفهان، بجای طرفداری از مردم، طرفدار مسئولان کم‌کار بود و گفت: «عزیزان ما در جمعه قبل تجمع کردند و همه‌ متوجه کمبود آب شدند، ‌اما طبیعی است ادامه دادن کار برای منافقان و ضدانقلاب فرصت فراهم می‌کند». وی سپس با توجیه برخورد خشونت‌آمیز با معترضان، گفت که اعتراضات نباید ادامه پیدا می‌کرد و مدعی شد که «دشمنان به دنبال سوءاستفاده از اعتراضات مردم هستند».

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

  • أیت‌الله یوسف طباطبایی‌نژاد: ادامه دادن تجمعات در زاینده‌رود، برای منافقان و ضدانقلاب فرصت فراهم می‌کند و نباید ادامه پیدا می‌کرد

 

حجت‌الاسلام سیدناصر محمدی

لازم بذکر است که در حین تعلل مسئولین برای حل بحران آب در اصفهان، برخی از کشاورزان این استان با تخریب خط لوله انتقاد آب زاینده‌رود به یزد، اعتراض خود را در عمل نشان دادند. در خطبه‌های نماز جمعه یزد، حجت‌الاسلام سیدناصر محمدی، امام جمعه موقت این شهر، به جای مطالبه‌گری برای حل بحران فعلی و پیشگیری از وخیم‌تر شدن اوضاع، رویکرد منفعلانه‌ای در پیش گرفت. وی به اعتراض مردمی در اصفهان برچسب فتنه زد و گفت: «نباید به حرف فتنه‌گرانی که می‌خواهند بین دو استان اختلافات جدی ایجاد کنند، گوش کنیم». از سوی دیگر، امامان جمعه تبریز و مشهد با طرح اینکه بحران آبیاری مزارع و باغات با استفاده از روش‌های نوین آبیاری قطره‌ای حل می‌شود، راه حل این مشکل را زمان‌بر توصیف کردند و راهکاری نسبت به اینکه مردم و کشاورزان مستضعف تا ایجاد زیرساخت‌های کشاورزی نوین معیشت کنند، ارائه نکردند.

 

حجت‌الاسلام حبیب‌الله شعبانی موثقی

مناسبت دیگری که در خطبه‌های نماز جمعه این هفته بدان اشاره شد، روز مجلس بود. ۱۰ آذر، سالروز شهادت شیخ حسن مدرس، روز مجلس نامیده شده است.‌ برخی از ائمه جمعه با اشاره به این روز، خواستار توجه بیشتر مجلس نسبت به وظیفه انقلابی خود در رصد کم‌کاری‌های دولت و کاستی‌های قانونی کشور شدند. در این خطبه‌ها تنی چند از امامان با اشاره به پرونده حقوق‌های نجومی که چند روزی است در رسانه‌ها و فضای مجازی مطرح است، نسبت به این پدیده شوم مطالبه‌گری کردند. نمازگزاران در همدان، ایلام و شیراز، خطبه‌هایی درباره تضاد این‌گونه ناعدالتی‌های اقتصادی با فرهنگ اسلامی شنیدند. در همدان، حجت‌الاسلام حبیب‌الله شعبانی موثقی، با تکرار سخن رهبری که «حقوق‌های نجومی مضر به اعتماد عمومی است»، نمایندگان مجلس را موظف به اصلاح این موارد دانست.  در ایلام نیز حجت‌الاسلام الله‌نور کریمی‌تبار با بیان اینکه «حقوق نجومی تبعیضی اعتماد زدا، ساختاری معیوب و فسادی در لفافه قانون، نماد مرفهان بی درد و پدیده‌ای عدالت ستیز در جمهوری اسلامی است»، سران سه‌قوه را ملزم به حرکتی جهادی برای پایان دادن به این موضوع موظف شمرد.

 

حجت‌الاسلام سیدمحمد ابوترابی‌فرد

در باب سیاست خارجی نیز، نظر به اینکه کشور در آستانه از سرگیری مذاکرات اتمی است، بسیاری از امامان جمعه در خطبه‌های خود به تحلیل این موضوع پرداختند. در تهران، حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد، رو به کشورهای اروپایی، به آنها توصیه کرد قدرشناس زحمات ایران و محور مقاومت در نابود کردن داعش باشند و منافع ملت‌های خود را ببینید و در این مسیر حرکت کنند. آیت‌الله سیدحسن عاملی، امام جمعه اردبیل، عربستان سعودی را مهره اصلی دشمنی غرب با ایران دانست. وی با طرح این ادعا که «اگر مشکل آمریکا و اروپا با ایران حل شود دیگر عرب‌ها احتیاجی به سلاح ندارند»، مدعی شد که فروش اسلحه به عربستان سعودی استراتژی غرب برای رشد اقتصادی در مقابل چین است». لازم بذکر است اکثر تحلیل‌گران سیاسی نسبت به تفاهم داشتن کشورهای منطقه و ابرقدرت‌ها بر لزوم قرادادهایی چون برجام برای تنش‌زدایی در منطقه، جهت تمرکز بر مبارزه با تروریسم داعشی هم‌عقیده هستند.

 

 

آیت‌الله لطف‌الله دژکام

در شیراز، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، با تأکید بر لزوم حفظ «عزت ملی» گفت: «دیپلماسی سیاسی، بدون دیپلماسی میدان شکست خواهد خورد»، و افزود «باید قدرت ایران در حوزه میدان در جهان مشخص باشد، سپس به دنبال تحقق اهداف دیپلماسی سیاسی بود». حجت‌الاسلام محمدباقر محمدی لائینی، امام جمعه ساری، شیوه مذاکرات امروز مسئولان کشور را «مذاکرات بسیجی» توصیف کرد و گفت «مسؤولان ما در مذاکرات جدید هرگز زیر بار ذلت، شرط و شروط های تحریمی نخواهند رفت». انشاالله با ادامه روحیه بسیجی و تلاش‌های مداوم مسئولان برای تحصیل توافقی سودمند، شاهد ترمیم وجهه بین‌المللی کشور و از همه مهمتر، تسکین دردهای معیشتی مردم باشیم.

 

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

  • أیت‌الله دژکام: دیپلماسی سیاسی، بدون دیپلماسی میدان شکست خواهد خورد

 

مطالبه‌گری ائمه جمعه از مسئولان در راستای مطالبات مردمی اعم از مبارزه با فساد،‌ کاهش تنش با جامعه بین‌المللی، به رسمیت شناختن حقوق اجتماعی اقشار مختلف جامعه به خصوص زنان همواره با استقبال مخاطبان خطبه‌های نماز جمعه قرار گرفته‌است. بخشی از این واکنش‌ها در نظرسنجی‌های سایت متجلی است. لازم به یادآوری است که بسیاری از همین مخاطبان، مردم، یا همان بسیجی هستند که امامان جمعه آنها را ستایش می‌کنند. جامعه روحانیت در تلاش خود برای بازسازی اعتماد عمومی باید به افکار عمومی توجه لازم را مبذول دارد.

 

لطفاً نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. درضمن، ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام، اینستاگرام و توییتر) نیز دنبال کنید.

 

https://t.me/Mardom_rohaniat

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.