mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۱۲ آذر چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۱۲ آذر چه شنیدند؟

در دومین آدینه آذرماه، مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه در سراسر میهن اسلامی مان برگزار شد. محور اصلی خطبه‌های این هفته مذاکرات برجام بود.  ائمه جمعه با حمایت همه‌جانبه از حضور هیئت مذاکره‌کننده ایرانی در مذاکرات وین خواهان اجرای بندهای برجام در رفع تحریم‌ها شدند، ولی هیچگونه اشاره‌ای نسبت به چگونگی بازگشت کشور به برجام نشد. خطبه‌هایی نیز درباره مطالبات کشاورزان مردم اصفهان درباره کمبود آب شنیده شد. مضمون برخی از این خطبه‌ها روایات تئوری توطئه بود، درحالیکه در برخی دیگر با مطالبه‌گران همدردی شد. در آستانه ۱۶ آذر که روز دانشجو نامیده شده است، امامان جمعه با نمازگزاران درباره وظایف دانشجویان در جامعه سخن گفتند، لیکن سخنرانی «زهرا جوان» و «سیدشایان ابهری» پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران نمونه بارز مطالبه‌گری‌های انقلابی دانشجویان در انتقاد از رویکرد محافظه‌کارانه و حاکمیت‌محور امامان جمعه بود. لازم بذکر است که در هیچ‌یک از خطبه‌های امروز سخنی از اعتراض معلمان که چندین روز است در بیش از ۵۰ شهر کشور ادامه دارد شنیده نشد. امید است با شنیدن صدای منتقدین دلسوز و مردم مطالبه‌گر و مستضعف کشور، شاهد تحول در نهاد نماز جمعه از «تریبون حاکمیت» به «تریبون امت» باشیم.

 

آیت‌الله سیداحمد خاتمی

امروز ۱۲ آبان که مصادف با روز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی بود، شبکه امامان جمعه به تجلیل قانون اساسی پرداخته و آن را جلوه ترقی و مردم‌سالاری در کشور نامیدند. در تهران، آیت‌الله سیداحمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران، قانون اساسی کشور را «مترقی‌ترین قانون دنیا» خواند و با اشاره به آن بعنوان «میثاق بین مردم و حاکمیت»، عمل به قانون را تنها راه حفظ این میثاق بیان کرد. در این روز مبارک، و نظر به اتفاقات سال‌های اخیر که حق اعتراض مردم نادیده گرفته شده، لازم است مسئولان کشور نسبت به توجه به احقاق حقوق مردم بنا بر اصل ۲۷ قانون اساسی اقدام کنند تا دیگر شاهد مانع‌تراشی در راه تحقق مطالبات مردم به مسئولان و حاکمیت نباشیم.

 

زهرا جوان

مناسبت دیگری که در خطبه‌های امروز مورد توجه واقع شد، ۱۶ آذر، روز دانشجو بود. درحالیکه در بسیاری از خطبه‌ها، امامان جمعه از دانشجویان خواستند «استکبارستیزی» را محور فعالیت‌های خود قرار دهند، تنها عده کمی از امامان جمعه (شیراز، زنجان و شاهرود) به تبیین اهمیت «مطالبه‌گری» برای تحقق انتظارات عمومی از حاکمیت پرداختند. لازم بذکر است که سخنان مردم‌محور و مطالبه‌گرایانه دو نماینده از تشکل‌های دانشجویی، بعنوان پیش‌سخنران خطبه‌های نماز جمعه پایتخت بسیار حائز اهمیت بود. زهرا جوان، فعال دانشجویی، در نقد رویکرد نهاد نماز جمعه سخن گفت که در اینجا تنها به ذکر یک جمله از آن اکتفا می‌کنیم که «مردم امام جمعه ای را می خواهند که نماینده آنان و انعکاس دهنده مطالبات و مشکلات شان باشد، نه امام جمعه که به عنوان نماینده حاکمیت در نماز جمعه به بیان احکام و اشاره ای کوتاه به برخی مسائل روز بپردازد». سایت «مردم و روحانیت» در هفته‌های اخیر بیش از پیش به تحلیل فریضه فراموش‌شده مطالبه‌گری در تریبون نماز جمعه پرداخته است. امید است با همت دانشجویان و جوانان انقلابی که تنها امید مردم در تکرار مطالبه‌گری‌های مردم هستند، نهاد نماز جمعه دوباره مردمی شود.

 

بیشتر بخوانید:

 

حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی آل‌هاشم

اما، همانطور که در مقدمه گزارش این هفته ذکر شد، مذاکرات برجام که در حال حاضر در وین در جریان است، محور اصلی خطبه‌های نماز جمعه این هفته بود. خطبه‌های این هفته که در سالگرد تصویب «قانون اقدام راهبردی مجلس» ارائه می‌شد، هیچگونه اشاره‌ای به افزایش غنی‌سازی اورانیوم که باعث شکستن حدود تعیین شده در برجام بود از ائمه جمعه شنیده نشد. ائمه جمعه با بیان اینکه مذاکرات وین «مذاکرات هسته‌ای» نیست، هدف این گفتگوها را رفع تحریم‌ها عنوان کردند. این ادعا که با واقعیات پرونده هسته‌ای کشور تطابق ندارد، در منظر بسیاری از تحلیلگران، در صورت شکست مذاکرات، پیامدهای اسفباری در بازار و تشدید ناامیدی در جامعه  در پی خواهد داشت. در تبریز، حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی آل‌هاشم، با انتقاد از اینکه آمریکا و کشورهای اروپایی در تلاشند مذاکرات را تحت عنوان «مذاکرات هسته‌ای» جلوه دهند، دو هدف جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین را «حذف تضمین‌شده و قابل راستی‌آزمایی تحریم‌ها» و «تسهیل قانونی بهره‌مندی از دانش صلح‌آمیز هسته‌ای و غنی‌سازی برای مقاصد صنعتی طبق معاهده ان‌پی‌تی» بیان کرد. در خرمشهر هم، حجت‌الاسلام محمدجواد عادل‌پور هدف مذاکرات برجام را «لغو تحریم‌ها و تعهدپذیر کردن غربی‌ها» دانست و با اشاره به ابراز نگرانی‌های اسرائیلی‌ها و برخی دولت‌های عرب منطقه نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای ایران، آن را «فضاسازی» جهت ترغیب کشورهای طرف برجام برای عقب‌نشینی نسبت به لغو تحریم‌ها دانست.

 

آیت‌الله سیدحسن عاملی

آیت‌الله سیدحسن عاملی، امام جمعه اردبیل نیز که هفته‌هاست به تحلیل مقوله مذاکره و برجام می‌پردازد، با انتقاد از مواضع تهدیدآمیز اسرائیل در حاشیه مذاکرات برجام، به آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها توصیه کرد که «به حرف‌های این چوپان دروغگو حساب باز نکنند» و «بدانند که برجام بهترین راه برای بستن دست و پای ایران و قوی‌ترین مانع برای پیشرفت هسته‌ای ایران و مطمئن‌ترین راه برای عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است». سخنان آیت‌الله سیدمحمدمهدی حسینی همدانی، امام جمعه کرج، نیز حائز اهمیت بود که با تکرار این سخن که «این مذاکرات برای رفع تحریم‌هاست»، آن را پیش‌نیازی برای ایران جهت مذاکره درباره دیگر موضوعات دانست. درحالیکه بسیاری از تحلیل‌گران بین‌المللی نسبت به موفقیت مذاکرات ابراز نگرانی کرده‌اند، تضاد سخنان امامان جمعه از سال گذشته تاکنون، و اوضاع اسفناک اقتصاد کشور، حکایت از یک آشفتگی سیاسی در داخل کشور دارد. ولی به هر حال با توجه به مشکلات غیرقابل تحمل معیشتی، رسیدن به یک توافق سریع ضروری است و امید است مذاکره‌کنندگان غیور کشورمان بتوانند از فرصت پیش رو حداکثر استفاده را نموده و کشتی اقتصادی کشور را از آب‌های بحران و تحریم به آب‌های تجارت و توسعه روانه سازند.

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

  • آیت‌الله عاملی: آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بدانند که برجام بهترین راه برای بستن دست و پای ایران و قوی‌ترین مانع برای پیشرفت هسته‌ای ایران و مطمئن‌ترین راه برای عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

 

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی

در پایان، لازم است که نگاهی به موضع‌های امامان جمعه نسبت به اعتراضات کشاورزان و مردم اصفهان بیاندازیم. پس از صدور فراخوان اقامه نماز جمعه در بستر رودخانه زاینده‌رود در فضاهای مجازی، امروز شاهد تشدید جو امنیتی در نصف جهان بودیم. درحالیکه اکثر امامان جمعه‌ای که به این اعتراضات مردمی اشاره داشتند، به اظهار امیدواری نسبت به حل معضل بی‌آبی پرداختند، برخی از امامان جمعه با ایراد سخنانی تفرقه‌آمیز، مدعی حضور عده‌ای نفوذی در صفوف مردم معترض شدند. این روایت که در سیمای ملی به تفصیل مورد توجه واقع شده، حتی اگر واقعیت داشته باشد، جز مواردی معدود نیست و شایسته نیست اعتراض و مطالبه‌گری مردم را با این بهانه‌ها سرکوب کرد. آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، در خطبه‌های یک‌طرفه خود، دگرباره به حمایت حاکمیت و تحقیر مطالبه‌گری مردم پرداخت. وی مدعی شد «دشمن، مزدوران خودش را با کوکتل مولوتوف به میان جمعیت فرستاد، چادرهای مردم را آتش زدند و شعارهای ساختارشکنانه دادند». وی سپس رو به مردم معترض، به آنان هشدار داد که «حواستان جمع باشد این حرکت‌های رسانه‌ای شما را فریب ندهد و مطالبات شما را تحریف نکند». هرچند گزارشات شهروندی از آغاز حریق توسط عده‌ای لباس شخصی حکایت دارد، اگر این کار توسط عده‌ای نفوذی یا مردم‌نما نیز انجام شده باشد، آیا چنین اقدامی، مطالبه حق را به ناحق مبدل می‌کند؟ آیا شعارهایی که شایسته نبود ولی حکایت از نارضایتی مردم از ولی خود دارد، نباید به عنوان فغان آنها از کمبود و بی‌عدالتی در جامعه اسلامی شنیده شود و نه اقدامی علیه امنیت ملی؟.

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

  • آیت‌الله سعیدی: در حوادث اخیر اصفهان هوشیاری ملت ایران سبب بی‌آبرویی آمریکا و فریب‌خوردگان داخلی‌شان شد.

 

حجت‌الاسلام سیدمجتبی میردامادی

در قم نیز مردم خطبه‌هایی با این مضمون که اعتراضات مردمی در شرایط فعلی موجب تضعیف موضع کشور در مذاکرات برجام می‌شود شنیدند. وی مدعی شد: «ایجاد بحران و آشوب در کشورمان حتی به‌صورت مقطعی و کوتاه‌مدت به‌زعم آمریکا می‌تواند فضای تنفس را برای دولت‌های مستکبر فراهم کند و در میز مذاکره ایران را مجبور کنند از اصول و ارزش و حق خود کوتاه بیاید». چنین سخنانی خلاف مردم‌سالاری بعنوان ارزش محوری نظام بوده و شایسته جامعه‌ای اسلامی نیست. از سویی دیگر، در خطبه‌های نماز جمعه اصفهان، چنین تئوری‌های توطئه‌ای نسبت به کشاورزان و مردم مطرح نشد. حجت‌الاسلام سیدمجتبی میردامادی با اشاره به خواسته های بحق کشاورزان اصفهانی، کمبودها را به گردن مسئولان پیشین انداخت و اظهار امیدورای کرد که «خدا» و «دولت کریمه فعلی» برای افزایش بارندگی و مدیریت آب، صدای مردم را بشوندند. برخی دیگر از امامان جمعه (از جمله امامان جمعه کرمان، تبریز و خرم‌آباد) با اشاره به اهمیت کمبود آب در اقصی نقاط کشور، خواستار برنامه‌ای فوری برای پیشگیری از تکرار این بحران شدند. امید است با رفع تحریم‌ها، و مدیریت صحیح منابع ملی، شاهد تبلور چرخه اقتصادی کشور و بازگشت برکت به سفره مردم باشیم.

 

در این نظرسنجی شرکت‌ کنید:

  • حجت‌الاسلام میردامادی: دولت‌های قبل به خواسته‌های مسالمت‌آمیز و منطقی کشاورزان نرسیده‌اند؛ به نظر می‌رسد حل این مشکل به دست خداست.

 

توییتر- مردم و روحانیتتلگرام-مردم و روحانیت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.